Gigabyte GeForce RTX 5070 Ti Gaming OC recenzija
Objavljeno prije 2 dana - Krešimir Matanović
GeForce RTX 5070 Ti Gaming OC
Druga RTX 5070 Ti kartica kojom se danas bavimo dolazi iz Gigabytea, a riječ je o GeForce RTX 5070 Ti Gaming OC modelu. Gaming OC kartice su među najpopularnijim njihovim modelima, a znamo da uvijek donose kvalitetnu izvedbu i dobar Windforce hladnjak za tvornički podignute taktove i bolje performanse. Ovaj model donosi i osvijetljeni Gigabyte logo te prstenove oko ventilatora.
Kartica dolazi u uobičajenom pakiranju za Gaming OC modele – debela je kartonska kutija omotana tankim omotačem na kojem se nalaze grafike i sve bitne informacije o samom proizvodu. Unutar kutije je kartica smještena u debelu stiro-pjenu i umotana u antistatičku najlonsku vrećicu. Uz karticu će kupac dobiti i potporni nosač za karticu za kućište, vijke za njegovu montažu, papirologiju, i 3-u-1 napojni adapter. Gigabyte daje četverogodišnje jamstvo na karticu za što je potrebna registracija na njihovom webu.
Gigabyte je ponešto izmijenio dizajn Gaming OC kartice u odnosu na prethodnicu i sada on donosi malo biše kosina, kao i plastični klizač s natpisom Gigabyte kojim pokrivamo LED-ice na vrhu kartice. Malo neobičan dizajnerski potez, koji i nema nekog smisla, no što je tu je. Kako klizač radi ste mogli vidjeti u videu, a i niže u tekstu ćemo ga pokazati. Kartica je veća nego Asusova TUF Gaming i mjeri 340 milimetara u dužinu, 140 milimetara u visinu i 70 milimetara u širinu. Time zauzima nešto malo više od tri slota u kućištu.
Hladnjak je poznate Windforce konstrukcije, a veličinom je negdje na pola puta između AERO OC i MASTER OC RTX 5080 kartica. Masivni aluminijski limovi su povezani toplovodnim cijevima, tu je i velika parna komora koja ima kontakt s GPU-om, dok su svi RAM elementi u kontaktu s aluminijskim hladnjakom. Vanjski se Hawk ventilatori vrte u obrnutom smjeru kazaljke na satu, a unutarnji u smjeru čime se smanjuju turbulencije, a ovjes im je sleeve tipa s grafenskim nano lubrikantom za produženi životni vijek. Sva tri ventilatora miruju kada je temperatura GPU-a ispod 50°C, te se ponovno uključuju kada prijeđe 55°C. Maksimalna buka ventilatora je oko 39,9 dB(A) što je zadovoljavajuće tiho – dosta tiše nego kod AERO OC modela i slično kao kod MASTER OC.
RTX 5070 Ti kartice pokreće GB203 GPU, koji je izveden iz GB202 i temeljen na istoj Blackwell arhitekturi o kojoj smo pisali kod recenzije RTX 5080 kartice. GB203 na RTX 5070 Ti je smanjena verzija GPU-a na RTX 5080 karticama te ima 5 GPC-a (graphics processing cluster), 35 TPC-a (texture processing cluster), 70 SM-a i 256-bitno memorijsko sučelje podijeljeno na 8 32-bitnih kontrolera. GPU tako ima 8.960 tradicionalnih CUDA jezgara, 70 Ray Tracing jezgre i 280 Tensor jezgara. GPU kod referentnog modela radi na 2.300 osnovnog i 2.450 MHz boost takta, ima 43.94 FP32/FP16/BF16/INT32 TFLOPS-a (non Tensor) i 133 ray tracing TFLOPS-a.
GPU je inače napravljen u TSMC-ovom 4-nanometarskom Nvidia 4N proizvodnom procesu, površine je 378 kvadratnih milimetara, te broji 45,6 milijardi tranzistora. Kao što se može vidjeti iz brojki, broj CUDA jezgri, Ray Tracing jezgri i Tensor jezgri je samo malo veći nego kod RTX 4070 Ti kartice – 6%). Uz činjenicu da ni taktovi nisu puno viši, ne treba onda ni očekivati znatno više performanse ovoga GPU-a u odnosu na stari. Tih 6% plus sve ono što donose tehnološka poboljšanja.
GPU na ovoj kartici radi na tvornički podignutim taktovima koji iznose 2.295 MHz za osnovni i 2.588 MHz za boost. Ipak, pregledom GPUZ loga smo utvrdili kako je pravi maksimalni takt GPU-a na ovoj kartici 2.895 MHz, s tim da je prosjek po pojedinačnim aplikacijama između 2.820 i 2.850 MHz. Maksimalna temperatura GPU-a ide do 63,3°C, a maksimalna temperatura memorijskih čipova je 62°C. Maksimalna upotreba video memorije je išla do 14,2 GB, a kartica je maksimalno povukla 310 W, što je 12 W više od Asusove.
Na kartici se nalazi i 16 GB GDDR7 Samsungove memorije koja s GPU-om komunicira preko sabirnice širine 256-bita. Data rade je 28 Gbps, a maksimalna propusnost 896 GB/s. Maksimalni piksel fill-rate je 248,4 GP/s, a texel rate je 724,6 GT/s. Na GPU-u se nalazi ukupno 8.960 KB L1 memorije i 65.536 KB L2 memorije (64 MB).
Kartica je čvrsta i masivna, vrlo kvalitetno napravljena, a na stražnjoj se strani nalazi i metalna ploča koja služi za učvršćivanje konstrukcije, kao i za odvodnju topline. Zadnji ventilator zrak ispuhuje direktno van kartice – tzv. screen cooling plus.
Na kartici se nalazi jedan 16-pinski 12VHPWR konektor koji prima adapter s tri PCIe Power konektora s napajanja, ili pak direktno 12VHPWR konektor s novijih tipova napajanja. TDP referentne kartice je 300 W TDP, što je porast za 15 W u odnosu na RTX 4070 Ti modele. Zanimljivo je da Gigabyte preporučuje 750 W napajanje, dok Asus preporučuje 100 W više. Kartica dolazi s novim PCIe 5.0 sučeljem s propusnošću od 32 GT/s. Pored konektora za napajanje, s vanjske strane PCB-a, nalazi se prekidač za odabir jednog od dva BIOS-a. Jedan je standardno podešen za maksimalne performanse, a drugi za nižu buku.
Na stražnjem se panelu se nalazi pet video izlaza – tri DisplayPorta 2.1b (UHBR20) i dva HDMI-a 2.1b. RTX 5070 Ti, baš kao i RTX 5080 kartice imaju po dva NVENCA i dva NVDEC-a i impresivne video mogućnosti. Maksimalno je na karticu moguće spojiti do četiri ekrana.
Gigabyte se kod ove kartice odlučio za malo raskošnije osvjetljenje pa tako na vrhu imamo osvijetljeni Gigabyte natpis s već spomenutim plastičnim poklopcem, tj. klizačem koji ne djeluje naročito čvrsto – moglo je i bez toga. Svaki od Hawk ventilatora donosi tzv. RGB Halo osvjetljenje – vanjski rubovi ventilatora predstavljaju osvijetljene prstene s različitim efektima.
GCC ili Gigabyte Control Center je jednostavna aplikacija koja dozvoljava manipulaciju osvjetljenjem kartice, ventilatorima kao i taktovima. Iz ove aplikacije smo i overclockirali. Gigabyteova aplikacija je stabilna no vrlo rudimentarna i mislimo kako bi se trebali dodatno potruditi i korisnicima predstaviti nešto modernije, moćnije i ljepše.
Forum
Objavljeno prije 11 minuta
Sam svoj majstor - razni radovi po kući/stanuObjavljeno prije 16 minuta
Honor mobiteliObjavljeno prije 25 minuta
Hobby alati - akcije, recenzije, iskustva...Objavljeno prije 1 sat
P: XFX RX 6950 XT 16Gb, Light RTX 2050 4GB Gaming laptop - NovoObjavljeno prije 1 sat
LCDi, Plazme i ostali televizori - pročitaj prvi post prije postavljanja pitanjaNovosti
Intel pod pritiskom: TSMC i Broadcom razmišljaju o kupnji različitih odjela
Prema izvješću Wall Street Journala, dva tehnološka diva, Taiwan Semiconductor Manufacturing Co (TSMC) i Broadcom, navodno procjenjuju mogućnost podjele Intela, kultnog američkog proizvođača čipova. Izvori upoznati s tim pitanjem rekli su d... Pročitaj više
Instagram osmišljava svoje DM-ove s novim značajkama
Aplikacija Instagram, tehnički napravljena za dijeljenje fotografija, također je vrlo uspješna kao usluga razmjene trenutnih poruka. Meta ima dobre vijesti s novim značajkama unutar svog sučelja za chat koje poboljšavaju ovaj alat. U objavi... Pročitaj više
Nvidia je smanjila podršku za PhysX s grafičkih kartica serije 50. I to je loše jer utječe na stare igre
Nvidia je smanjila podršku za PhysX s grafičkih kartica serije 50. Najnovije grafičke kartice serije Nvidia 50 više ne podržavaju PhysX, alat za simulaciju koji se nekoć koristio za poboljšanje efekata igranja. Ova tehnologija nam je pružil... Pročitaj više
Huawei je jedini koji koristi za mobilne telefone dvoslojni OLED
Huawei je trenutno jedini proizvođač mobilnih telefona koji nastavlja koristiti dvoslojnu OLED tehnologiju i promiče iterativno ažuriranje ove tehnologije. Iako je cijena takvog zaslona veća, može učinkovito smanjiti potrošnju energije. Izv... Pročitaj više
Za početnike: Što je sustav tekućeg hlađenja (LSS)?
Sustav tekućeg hlađenja često se koristi u poslužiteljskim i vrhunskim igraćim računalima za izvući maksimum iz CPU-a, a pri tome osiguravajući stabilne performanse na visokim frekvencijama, smanjujući buku i produljujući vijek trajanja. Po... Pročitaj više
Sve novosti