Gigabyte GSmart Maya M1 i Rio R1 test

Datum objave 05.07.2013 - Krešimir Matanović

Maya M1 i Maya V2

Maya M1 je najveći Gigabyteov smartphone u ponudi i dolazi u jednostavnom crnom pakiranju bez imalo poznatog Tajvanskog kiča. Ovakvi se nastoje svidjeti europskim kupcima, jer već samo pakiranje odiše elegancijom, sa pozlaćenim GSmart natpisom. Na bočnoj se stranici nalaze sve osnovne informacije o proizvodu na nekoliko svjetskih jezika. Kao što smo u uvodu napisali, Gigabyte ima dugu tradiciju proizvodnje mobilnih uređaja, još od početka 2004. godine kada je i osnovana Gigabyte Communications divizija. GSmart uređaji su se pojavili 2005. godine a pogonili su sada već davno zaboravljeni Windows Mobile 5.0 operativni sistem. Od tada pa do danas se puno toga izmijenilo, i pred nama su moderni smartphonei koji prihvatljivom cijenom i značajkama pokušavaju pomutiti planove već etabliranoj konkurenciji na našem tržištu.

Sam je uređaj adekvatno zaštićen unutar debele kutije u svome ležištu, a dolazi umotan u plastičnu vrećicu i s marketinškom naljepnicom na ekranu. Ispod njega se nalazi i oprema u obliku USB kompatibilnog AC/DC punjača (5V, 1A), USB-to-microUSB kabela za punjač i računalo i solidnih crnih slušalica s kontrolerom. Od papirologije tu su Quick Guide, Legal&Safety Notices i jamstveni listić.

Maya M1 dolazi u potpuno plastičnom kućištu koje je s prednje strane u potpunosti prekriveno zaštitnim staklom, a cijelu stražnju stranu zatvara i obujmljuje bijeli plastični poklopac mat finiša (dolazi i u smeđoj, te kombinacijama smeđe i bijele, te smeđe i crvene boje). Uređaj je velikih dimenzija zbog velikog ekrana i mjeri 36 x 67 x 9.7 mm, uz masu od 150.5 grama. Poprilične dimenzije i masa znače da će dobro ležati u većoj šaci, iz koje neće lako kliznuti zbog stražnje stranice koja nije u potpunosti glatka. Na prednjoj se strani ispod ekrana nalaze tri hardverske navigacijske tipke osjetljive na dodir. Veliki 4.5" IPS LCD ekran zauzima najveći dio površine. Rezolucije je 540 x 960 piksela (qHD), i pristojne gustoće od 245 ppi-a. Kvaliteta prikaza slike je vrlo dobra, s vrlo dobrim prikazom boja i kontrastom, uz tek malo slabiji prikaz pri jakom suncu. Odziv na dodir je vrlo dobar i lako se klizi kroz menije. IPS matrica garantira dobru kvalitetu crne boje, no primijetili smo lagane izboje pozadinskog osvjetljenja po bokovima. S hardverske strane, Maya je bazirana na MTK-ovom 6577 dual-SIM SoC-u. Mediatekov čipset sadrži dual-core Cortex-A9 procesor čije jezgre rade na okruglih 1GHz, a tu je i podrška za dual-band 802.11n Wi-Fi, Bluetooth 4.0, A-GPS i FM. Grafička jezgra je PowerVR SGX531, koja će biti dovoljna za većinu danas nezahtjevnih igara. Uređaj podržava HSDPA (7.2 Mbps) i HSUPA (5.76 Mbps) tehnologije uz Wi-Fi 802.11 b/g/n i Bluetooth po 3.0 standardu.

Od senzora ovaj uređaj ima senzore ubrzanja i blizine, te kompas. Kamera na poleđini broji 8 Mpiksela, tj u stanju je snimati slike maksimalne rezolucije 3264 x 2448 piksela. Podržava autofokus, simultano snimanje videa i slika, geo-tagging te prepoznaje lica i osmjeh. Video materijal se snima u VGA kvaliteti pri 30 sličica u sekundi. Bljeskalica je dual-LED tipa i dovoljno je jaka za osvjetljavanje objekata udaljenosti do 1 metra. Prednja kamera broji 2 Mpiksela. Uređaj ima 4GB interne memorije, 1GB radne memorije, a nadogradnja spremišta za podatke je moguća putem microSD utora koji se nalazi ispod poklopca i to karticama do 32GB kapaciteta. Pregledom vanjštine uočavamo kako je mikrofon smješten s donje strane (zvučni podsustav je inače vrlo solidan), dok se na lijevim boku nalazi tipka za pojačavanje i smanjivanje zvuka. Desni bok je u potpunosti prazan, pri čemu se na vrhu nalazi microUSB utor, metalna tipka za paljenje i 3.5 mm utor za slušalice. Kamera je lagano izbočena iz stražnjeg poklopca pa treba pripaziti da ne dođe do grebanja stakla, baš kao što je isto potrebno češće očistiti. Ispod poklopca se nalaze dva SIM utora, i microSD utor te Litij ionska baterija kapaciteta 1700 mAh (6.29Wh). Kvaliteta plastike je zadovoljavajuća, a poklopac vrlo čvrsto sjedi na tijelu uređaja pri čemu ga je i teško skinuti.

Uređaj pokreće skoro pa vanilla Jelly Bean Android operativni sistem i tu nema velikih iznenađenja. GSmart lockscreen ima četiri funkcije - otključavanje, telefon, kamera i utišavanje zvuka, a homescreen izgleda poprilično generički (5 stranica). Dock je neizmijenjen a iznad njega se nalaze prečaci za kameru, muziku, mape i Play Store. Na vrhu su widget sata, i poznati Google search.

U pull-down meniju se nalaze standardni dio za obavijesti a u vrhu su preko tri ekrana smješteni prečaci za Wi-Fi, Bluetooth, GPS, Data connection, Airplane mode, Brightness, Timeout, Auto Rotation, te postavke zvučnih profila - general, silent, meeting i outdoor. Na vrhu su sat, datum i prečac do podešenja.

App drawer je klasičan za Jelly Bean, a Gigabyte je u cijelu priču ugradio nekoliko svojih aplikacija poput Best Choice-a (izbor aplikacija s Play Storea), popularnog Flashlighta, System Updatea i TouchPal Keyboard-a. Widget dio je identičan stock Androidu.

Settings ima klasične Jelly Bean ikone, a kao što vidimo baseband je MAUI, a Jelly Bean verzija je 4.1.1. Build number je out-of-the box v0.09.09 za koji je sada dostupna nadogradnja na v.1.23.19. Sučelje kao i sve ostalo na ovome uređaju radi iznenađujuće glatko i svakako brže od onoga što smo vidjeli kod primjerice prvih Prestigio modela (noviji koji su sada u prodaji su bolji i brži). Sve aplikacije rade odlično, a problema s izvedbom je imala tek grafika kod zahtjevnijeg CSR Racinga. Dual SIM radi kao i kod Prestigio modela i tu nemamo primjedbi.

Primarna kamera je rezolucije 8Mpixela i stvara slike zadovoljavajuće kvalitete za klasu u kojoj se ovaj uređaj nalazi. Prva slika je slikana u standardnom načinu rada, a druga u HDR-u. Ni jedna ni druga ne oduševljava no kod ovakvih je uređaja uvijek tako. Slike eksterijera znaju biti malo preeksponirane i kamera se naočigled malo "muči" s fokusiranjem, no ukupno gledajući fotografije su sasvim u rangu klase, što se ne bi moglo reći i za kvalitetu videa. Uz standardne načine rada tu je i kontinuirano snimanje fotografija do četrdeset snimaka, ali i zanimljiva i korisna Sweep Panorama funkcija..

Update 13.8.2013 - Maya V2 test

Dva mjeseca nakon predstavljanja GSmart Maya M1 pametnog telefona, Gigabyte je najavio novu V2 verziju istoga. Riječ je o uređaju koji je identičnog izgleda, dimenzija no nešto manje mase (147 vs. 150.5 grama). Osim te sitne razlike najveće su zapravo novosti novi SoC i nadogradnja Android operativnog sistema sa 4.1.1. na 4.2.1. Umjesto dosadašnjeg MTK6577 SoC-a, u V2 je ugrađen znatno moćniji MTK6589. On donosi četvero jezgreni ARMv7 (VFPv4, NEON) procesor kojem jezgre rade na 1.2GHz. Uz to i grafički je procesor moćniji pa je stariji PowerVR-ov SGX531 zamijenio noviji SGX544. Količina radne memorije je identična, a sve ostalo je identično ranijem modelu. U svakodnevnom se korištenju osim naravno prednosti koje donosi novi Android, osjeti i već moć hardvera. To znači kako će te novije naslove moći igrati bez trzanja. Kao ptimjer navodimo Epic Citadel test u kojem je stara Maya na High Performance postavkama postigla rezultat od 37.6 FPS-a, a nova 55.6 FPS-a. High Quality postavke su Mayu M1 usporile na 30 FPS-a, a Mayu M1 V2 samo na 54.7 FPS-a. Prelaskom na Ultra High Quality, gdje se prva verzija znatno muči i daje samo 10 FPS-a, V2 daje još uvijek lijepih 30.7 FPS-a. Iz ovoga je već lijepo vidljivo koliko je V2 brža s grafičke strane. I ostatak smo testova proveli te smo sve tablice nadopunili rezultatima V2 uređaja. Najljepše od svega je što se cijene nisu mijenjale i V2 se u domaćim dućanima može nabaviti za 1699kn (MPC).

Rio R1

Rio R1 je predstavljen u isto vrijeme kad i Maya, a dolazi u identično dizajniranom pakiranju tek mrvicu manjih dimenzija. Ovaj put se na poleđini nalaze osnovne informacije o uređaju, koji je hardverski malo slabiji od Maye, a ima i za pola inča manju dijagonalu ekrana.

Uređaj je pakiran na identičan način kao i Maya, uz identičnu dodatnu opremu. Slušalice koje dolaze uz oba uređaja zadovoljiti će one malo manje zahtjevne, no uz sve uređaje u ovoj klasi dolaze slične, pa tu mjesta primjedbama nema.

Ponovno je riječ o potpuno plastičnoj konstrukciji sa zaštitnim staklom na ekranu koje ga dobro štiti od ogrebotina i eventualnih padova. Na prednjoj se stani ispod ekrana nalaze četiri hardverske navigacijske tipke osjetljive na dodir, a iznad je smješten zvučnik, kamera i senzor. Rio je manji od Maye i mjeri 124.2 x 63.8 x 10.5 mm, uz masu od 130.5 grama. Manje dimenzije su naravno zbog manjeg IPS-LCD ekrana koji je dijagonale 4" i rezolucije 480 x 800 piksela (233 ppi-a). Prikaz slike je tek malo lošiji od Mayinog uz ipak primjetnije izbijanje pozadinskog osvjetljenja naročito vidljivog na crnoj podlozi. U ostalom je solidan i u prosjeku klase, sa dobrim kutevima gledanja. Bijeli plastični poklopac nije matiran kao kod Maye nego je gladak i sjajan, no uređaj dobro leži u ruci zbog manjih dimenzija. S hardverske strane tu je dobro poznati Qualcommov MSM8225 Snapdragon SoC, sa dvojezgrenim Cortex-A5 procesorom koji radi na 1GHz. Grafička jezgra je Adreno 203, a tu je i 512MB radne memorije LPDDR2 tipa. Interno je ugrađeno 4GB memorije, a uređaj baš kao i Maya dolazi bez microSD kartice. Rio podržava HSDPA (7.2 Mbps) i HSUPA (384 kbps) tehnologije uz Wi-Fi 802.11 b/g/n i Bluetooth po 3.0 standardu.

Ugrađeni su senzori ubrzanja i blizine, a stražnja je kamera 5 Mpikselna uz LED bljeskalicu. Snima slike maksimalne rezolucije 2592 x 1944, a ima autofokus, geo-tagging, te detekciju lica i osmjeha. Snima video 720p rezolucije prosječne kvalitete. Prednja kamera je VGA rezolucije. Stražnji plastični poklopac obujmljuje gotovo čitav telefon izuzev crnog ruba koji se nastavlja oko ekrana. Kontrola glasnoće je smještena na lijevoj strani a tipka za paljenje se nalazi na vrhu (obje plastične). Na vrhu je još i 3.5 mm utor za slušalice, a microUSB utor (v.2.0) se nalazi na dnu lijeve bočne stane. Mikrofon je smješten na prednjoj strani ispod stakla, a loudspeaker je na stražnjem donjem dijelu. Kvaliteta materijala i izrade je sasvim u rangu klase, što znači kako je riječ o tvrdoj ali robusnoj plastici. Baterija ovoga uređaja je Litij ionska kapaciteta 1500 mAh (5.5 Wh).

Usporedbom prikaza slike dva uređaja vidimo kako je Maya nešto bolja sa ravnomjernije raspoređenim pozadinskim osvjetljenjem, boljim prikazom boja i boljom oštrinom. Oba imaju manu puštanja pozadinskog osvjetljenja, s tim da je Maya u tom pogledu ipak malo bolja.

Rio R1 ima ICS u svojoj 4.0.4. izvedbi koji je malo manje fluidan. Po osnovnom se izgledu sučelja ne razlikuju mnogo, i tek kod nekih sitnica ćete primijetiti razlike. Raspored lockscreena i homescreenova je identičan.

U ladici aplikacija (koja je izgledom identična kao i kod Maye), nalazi se sličan izbor aplikacija. Razliku između 4.0.4. i 4.1.1. verzija primijetiti ćemo po nedostatku šarenih ikona u Settings izborniku ali i u pull-down meniju koji je drugačijeg izgleda ali istih funkcionalnosti.

Buld number je out-of-the box v1.03.0 za koji je sada dostupna nadogradnja na v.1.24.0. Ona donosi malo fluidniji rad sučelja, no za pravi napredak bi ipak trebalo OS nadograditi na Jelly Bean.

Kvaliteta fotografija je malo ispod prosjeka, i kamera nije u stanju najvjernije uloviti boje i fali malo oštrine. No, pri kupovini ovakvog uređaja jasno je da ne možemo očekivati visoku izvedbu na svim poljima. Tako izvedba kamere ostaje jedini slabiji dio ovoga uređaja, uzevši naravno u obzir u kojem se cjenovnom rangu nalazi. Veliki ekran, zadovoljavajuće kvalitete, praćen solidnom hardverom i glatkim radom operativnog sistema glavne su prednosti ovoga uređaja. Pogledajmo sada kako su Gigabyteovi smartphonei prošli na testovima.

Rezultati testova

AnTuTu

Score
Asus Padfone 2
21620
  
Sony Xperia Z
18810
  
Motorola Razr i
13693
  
Gigabyte Maya M1 V2
13357
  
Sony Xperia T
11207
  
Gigabyte Maya M1
6327
  
Gigabyte Rio R1
5919
  
 
055001100016500220
00
 
 

Za početak AnTuTu i njegov ukupni rezultat govore. Na testu nažalost nismo imali i koji slabiji model za usporednu pa su ovi rezultati Xperije T i naviše samo informativni - riječ je o znatno moćnijim i višestruko skupljim uređajima. Maya je ovdje pokazala vrlo solidne rezultate a Rio ne zaostaje znatnije z njom. Nova V2 Maya je ovdje pokazala veliku nadmoć nad starijim modelom, i svojim je performansama preskočila čak i Xperiu T koja je prošlogodišnji Sonyev top model.

CFBenchmark

Native
Asus Padfone 2
23917
  
HTC One X
23616
  
Sony Xperia Z
23547
  
Gigabyte Maya M1 V2
21607
  
HTC One S
12772
  
Sony Xperia T
12455
  
Gigabyte Rio R1
9986
  
Gigabyte Maya M1
8718
  
HTC Sensation XL
6310
  
Prestigio 4300
4738
  
Prestigio 4040
4724
  
Motorola Razr i
4501
  
HTC Desire C
2916
  
Google Nexus S
2813
  
 
060001200018000240
00
 
Java
Asus Padfone 2
14089
  
Sony Xperia Z
13708
  
HTC One S
7587
  
Sony Xperia T
7267
  
HTC One X
5967
  
Gigabyte Maya M1 V2
5627
  
Gigabyte Maya M1
2933
  
Gigabyte Rio R1
2507
  
Motorola Razr i
2444
  
HTC Sensation XL
2242
  
Prestigio 4300
1684
  
Prestigio 4040
1682
  
Google Nexus S
924
  
HTC Desire C
793
  
 
060001200018000240
00
 
Overall
Asus Padfone 2
18020
  
Sony Xperia Z
17643
  
HTC One X
13026
  
Gigabyte Maya M1 V2
12019
  
HTC One S
9661
  
Sony Xperia T
9342
  
Gigabyte Rio R1
5498
  
Gigabyte Maya M1
5247
  
HTC Sensation XL
3797
  
Motorola Razr i
3266
  
Prestigio 4300
2905
  
Prestigio 4040
2898
  
Google Nexus S
1674
  
HTC Desire C
1642
  
 
060001200018000240
00
 
 

U CF-u je Rio ispred Maye, a ovdje je i malo šarolikije društvo u usporedbi pa imamo jasniju predodžbu o performansama ova dva Gigabyteova uređaja. Što se Maye V2 tiče ona je pokazala izvrsne Native i tek nešto malo lošije Java performanse (u odnosu na primjerice Xperiu T), pri čemu je ukupan rezultat ipak iznad Xperie T, a ispod HTC One X modela.

Linpack

Single Thread (s)
Sony Xperia Z
0,41
  
Asus Padfone 2
0,42
  
Motorola Razr i
0,78
  
Sony Xperia T
0,83
  
Gigabyte Rio R1
2,03
  
Gigabyte Maya M1
2,13
  
Gigabyte Maya M1 V2
2,4
  
 
0 1 23
 
 
Multi-Thread (s)
Asus Padfone 2
0,33
  
Sony Xperia Z
0,45
  
Sony Xperia T
0,82
  
Motorola Razr i
1,63
  
Gigabyte Maya M1 V2
1,82
  
Gigabyte Rio R1
2,6
  
Gigabyte Maya M1
2,77
  
 
0 1 23
 
 
 

Linpack performanse nisu sjajne, no i društvo u kojem se Maya i Rio ovdje nalaze je impresivno. Maya V2 s četiri svoje jezgre malo pokazuje zube, no brzina jezgri Xperie T je tu nadmoćna. Zanimljivo, ali V2 ima slabiji single thread rezultat unatoč činjenici kako joj jezgre rade na 200MHz višem taktu.

Quadrant

Total
Sony Xperia Z
8112
  
Asus Padfone 2
7647
  
Sony Xperia T
6605
  
Motorola Razr i
4579
  
Gigabyte Maya M1 V2
4016
  
Gigabyte Maya M1
2949
  
Gigabyte Rio R1
2669
  
 
03000600090
00
 
 

U Qadrantu je Maya ponovno uspješnija. maya V2 ovdje malo kiksa i rezultat nije na razini prijašnjih benchmarka, jer vidimo veliki zaostatak za Xperiom T.

RealPI

Ninth Digit (s)
Motorola Razr i
1,6
  
Sony Xperia Z
4,39
  
Sony Xperia T
4,54
  
Asus Padfone 2
4,95
  
Gigabyte Maya M1 V2
6,43
  
Gigabyte Maya M1
6,58
  
Prestigio 4040
8,16
  
Google Nexus S
9,79
  
Prestigio 4300
9,81
  
Gigabyte Rio R1
10,05
  
HTC Desire C
16,62
  
 
0 510152
0
 
 

RealPI daje veliku prednost Mayi i njenom čipsetu, a vidimo kako je Rio tu negdje u društvu sa starijim Prestigio uređajima. V2 je sasvim u razini s prvom verzijim Maye kao i kod Linpacka, što je čudno jer joj jezgre rade na 200MHz višem taktu.

BatteryBenchmark

Time (s)
Motorola Razr i
46752
  
Gigabyte Maya M1
45578
  
Sony Xperia T
42195
  
HTC One S
42192
  
Asus Padfone 2
42172
  
Sony Xperia Z
41340
  
Prestigio 4040
38681
  
HTC Desire C
33399
  
Gigabyte Maya M1 V2
26777
  
Prestigio 4300
26663
  
 
010000200003000040000500
00
 
 

Za kraj su tu performanse baterije koje su izvrsne u slučaju Maye. Rio nam iz nekog razloga nije htio završiti ovaj test, no primijetili smo kako mu je autonomija u stvarnom korištenju tek malo manja. Maya tu briljira i uz normalnu upotrebu potrebno ju je puniti tek svaki drugi ili treći dan. Maya V2 zbog jačeg hardvera znatno gubi na autonomiji i umjesto dva - tri dana autonomije, potrebno ju je puniti na kraju svakoga dana. Uz to, moćniji hardver donosi i veće zagrijavanje, koje zna biti jako izraženo pri dugotrajnim opterećenjima.

Zaključak

Na kraju ovoga testa moramo priznati kako su nas Gigabyteovi novi smartphonei vrlo ugodno iznenadili. Kako bi ovo bilo lakše razumljivo trebamo ih staviti u kontekst cijena. Asbis za Maya M1 model preporučuje maloprodajnu cijenu s uključenim PDV-om od 1699 kuna, a za Rio vrlo povoljnih 999 kn. Cijene su to koje nikoga neće ostaviti ravnodušnima, a i konkurenciju bi mogle zabrinuti. Prvenstveno je to tako što oba uređaja imaju odličnu autonomiju, IPS LCD ekrane solidne kvalitete i vrlo solidnu hardversku bazu (naročito Maya). Performanse su dobre u svemu osim u najzahtjevnijim naslovima poput CSR Racinga, ali SGX531 i Adreno 203 su dobra i provjerena rješenja. Riu bi tek mogli prigovoriti na manjoj količini radne memorije, a i treba znati kako oba uređaja dolaze bez dodatnih microSD kartica. I kod Ria bi voljeli vidjeti Jelly Bean operativni sistem, no on za sada nije dostupan. Ipak, najnovija ažuriranja čine oba uređaja dovoljno friškima. I premda uvijek govorimo kako smo pobornici vanilla Android sučelja, kod ovih bi uređaja ipak voljeli vidjeti više custom aplikacija kao što je to primjerice slučaj kod Prestigia. U svemu ostalom su ovo vrlo konkurentni uređaji kojima možemo dati preporuku za kupnju, a dobro je znati da Asbis na oba daje 24 mjeseca jamstva.

Maya V2 je s novim čipsetom donijela znatno veće performanse, no ne bez cijene. Zagrijavanje uređaja je izraženije, a autonomija je kraća. Za svakoga tko se može pomiriti s ovim, puno će značiti informacija kako je cijena ostala ista.