Uvod

Gigabyte_M27QA_ICE_1

M27Q je dobro poznat Gigabyteov igraći monitor, a ove godine je došao u ICE izvedbi tj. bijele je boje. Ima Standardni 27-inčni SS IPS panel rezolucije 2.560 x 1.440 piksela sa stopom osvježenja slike od 180 Hz i VESA Display HDR400 podrškom. Dizajnom i izvedbom nije puno drugačiji od monitora kojeg smo testirali još tamo krajem 2020. godine, samo je osvježen u popularnu bijelu boju.

Gigabyte_M27QA_ICE_2

Monitor je unutar kutije jako dobro zaštićen u stiroporu i mekoj vrećici. Postolje dolazi u dva dijela, a instalacija je vrlo jednostavna i vrši se bez alata. U paketu uz monitor dolaze i napojni kabel, HDMI kabel, DisplayPort kabel, USB kabel i jamstveni listić.

Opis

Gigabyte_M27QA_ICE_3

Dizajn monitora je poznat već pet godina i nije se previše mijenjao. Riječ je o jednostavnim linijama s uskim rubovima oko ekrana. Ovaj je 27-inčni monitor vrlo kompaktan zbog uskih rubova i neće zauzeti previše mjesta na stolu. Jedini deblji rub je onaj donji s Gigabyte logoom. M27QA monitor je potpuno plastične konstrukcije, i sasvim solidne je kvalitete izrade. Plastika je čvrsta i robusna i čini nam se da je ipak došlo do određenog napretka u ovih pet godina. Naravno, ovaj monitor je u stilski modernoj bijeloj boji i to je zapravo i jedina glavna novost.

Gigabyte_M27QA_ICE_4

Stražnja je strana je karakteristična zbog glatke bijele površine na vrhu koja nosi i Gigabyte logo, dok je donji dio monitora od hrapavije plastike, s urezima koji mu daju techno look. Tik ispod glatkog dijela se nalazi i rešetka za ispuštanje topline, a monitor se ne zagrijava previše jer ni ne troši puno energije. Monitor je dimenzija 615,11 x 533,66 x 193.63 milimetara sa stalkom, odnosno 615,11 x 367,35 x 42,21 milimetra bez stalka. Dimenzije bez stalka su korisne ako ga poželite montirati na Vesa 100 x 100-milimetarski nosač. Ukupne mase je oko 5,15 kilograma, ili oko 3,45 kilograma bez stalka.

Gigabyte_M27QA_ICE_5

Stalak je metalni i dovoljno stabilan i čvrst, a obučen je u istu bijelu plastiku kao i ekran. Stalak dozvoljava pomak od 130 milimetara u visinu, te -5° do +20° za nagib. Ne okreće se oko horizontalne osi, te ne pivotira, pa je s ergonomske strane samo prosječan. Na stalku se nalazi i prorez za provlačenje kabela, koji će tako biti malo urednije složeni.

Gigabyte_M27QA_ICE_6

Monitor na sebi ima jedan 3,5-milimetarski utor za spajanje slušalica, dva HDMI 2.0 porta, jedan Display Port 1.4b, jedan Type-C port, jedan USB Type B port (upstream), dva USB 3.0 Type A porta i port za napajanje. USB Type C port ima i mogućnost napajanja eksternih uređaja snagom do 100 W. AC/DC adapter dolazi zasebno i izlazne snage je oko 65 W. Monitor u radu troši do maksimalnih 57 W (23 W tipično), a napojni se adapter ne zagrijava previše. U standbyu monitor troši oko 0.5 W, a u Off modu 0.3 W.

Gigabyte_M27QA_ICE_7

Na monitoru se nalaze samo dvije fizičke tipke – maleni joystick za kretanje OSD menijem te iznad njega KVM tipka. KVM tipka služi za brzo prebacivanje između spojenih uređaja, a omogućava kontrolu uređaja spojenih na USB-C i USB-B s jednim setom miša i tipkovnice, te primjerice korištenje jednih slušalica ako su spojene preko monitora. KVM funkcija (keyboard, video, mouse) je iznimno korisna funkcija i prva takva na jednom monitoru. U teoriji možete spojiti do dva računala na monitor putem video veze i kontrolirati ih jednim setom miša i tipkovnice koji su spojeni na monitor.

Korisnik može putem USB-B veze imati spojeno računalo, a putem USB-C veze prijenosnik i lagano prebacivati između jednog i drugog računala putem KVM funkcije, a za oba koristiti istu tipkovnicu i miša. Ujedno, preko USB-C veze možete spojiti i svoj pametni telefon ili pak tablet na ovaj monitor. Kao dodatna korist KWM switchu su i Picture-in-Picture ili Picture-by-Picture funkcije koje ovaj monitor posjeduje.

OSD

Gigabyte_M27QA_ICE_8 Gigabyte_M27QA_ICE_9

Gigabyte_M27QA_ICE_10 Gigabyte_M27QA_ICE_11

OSD meni se kontrolira putem malenog joysticka straga, a intuitivan je i brz kod korištenja. Nudi brzi pristup ulaznom meniju, podešavanju glasnoće, izboru preddefiniranog profila slike, i Black Equalizeru. Puni meni otvaramo pritiskom na sredinu kada nam se otvaraju Settings, KWM, Game Assist i Power mogućnosti. Game Assist uključuje Game Info (Timer, Counter i Refresh Rate), Crosshair (nišan), Dashboard (live podaci o temperaturama, brzinama vrtnje ventilatora itd.), te Display Alignment opcija. Settings funkcija je glavni meni za podešavanje svih opcija monitora, a to uključuje Gaming meni s Black Equalizer, Super Resolution, Display Mode, Overdrive i AMD FreeSync funkcijama. Super Resolution opcija izoštrava slike niže rezolucije, Display Mod opcija daje mogućnost izbora Full (16:9) ili Aspect (1:1) slike. Gamerima zanimljivi Overdrive nudi tri opcije Picture Quality, Balanced i Speed što su zapravo drugi nazivi za vrijeme odziva (2, 1 i 0,5 milisekundi). AMD FreeSync Premium opcija je kao što znamo opcija varijabilne stope osvježenja slike a ovaj monitor podržava od 48 do 180 Hz uz LFC kompenzaciju ispod 48 Hz.

U podmeniju Picture možemo izabrati Standard ili jedan od ostalih preddefiniranih modova prikaza slike – FPS, RTS/RPG, Movie, Reader, sRGB, Custom 1 do 3. U Custom meniju možemo mijenjati sve relevantne parametre – osvjetljenje, kontrast, živost boja, oštrinu, gammu, temperaturu boja, tu je low blue light opcija, DCR (podešavanje optimalnog kontrasta), Senseye Demo (live prezentacija starih i novih postavki, ekran podijeljen na pola). Ostatak funkcija menija je poprilično standardan s Display, PIP/PBP, System, Language, Save Settings i Reset all funkcijama.

Panel

Gigabyte_M27QA_ICE_12

Panel je dijagonale 27 inča, ima omjer stranica 16:9 i rezolucije 2.560 x 1.440 piksela (piksel pitch je 0.2331 x 0.2331). Proizvođač je vrlo vjerojatno Sharp, a riječ je o Super Speed IPS panelu koji ima vrijeme odziva od 1 milisekunde (MPRT – moving picture response time), a tipično radi na 2 milisekunde. Maksimalna stopa osvježenja slike je 180 Hz pri nativnoj rezoluciji preko Display Port kabela, dok je preko HDMI-a maksimum na 144 Hz. Monitor podržava i varijabilnu stopu osvježenja slike od 48 do 180 Hz s LFC opcijom kao standardnim dijelom FreeSync 2 specifikacije. LFC ili low framerate compensation je funkcija koja automatski podešava izlaz iz grafičke kartice i stopu osvježenja u trenutku kada framerate padne ispod 48 fps, kako bi se spriječilo trganje slike.

Korišteni IPS panel ima statički kontrast od 1000:1 (dinamički je 12 milijuna prema 1), rubno LED osvjetljenje tipične vrijednosti 350 nita uz boost do 400 nita za Vesa DisplayHDR400 podršku. Kutevi gledanja su 178°/178°. Panel podržava 8-bitne boje, a proizvođač navodi gamut od 95% DCI-P3, te 130% sRGB-a.

Kvaliteta slike i mjerenja

Gigabyte_M27QA_ICE_14

M27QA je tvornički solidno kalibriran monitor s vrlo brzim IPS panelom koji je pogodan za gaming. Najbolje ga je ostaviti u tvorničkim postavkama za Overdrive (nije potrebno forsirati veći response time), i jednostavno uživati u preciznim bojama, kontrastu, glatkoći prikaza slike i brzini odziva. Uz to, nismo primijetili ni nekakvo ulazno kašnjenje. Monitor smo isprobali u nekoliko različitih scenarija upotrebe i za sve njih se pokazao odličnim. Od brzih igara, preko onih sporijih pa do uredskog rada, surfanja, ili pak multimedije. 180 Hz stopa osvježenja garantira da sve što radite ide iznimno glatko, što se osjeti i pri scrollanju teksta. Jednostavno, i nakon toliko godina jako je dobar za sve primjene.

Gigabyte_M27QA_ICE_15

Naša mjerenja kolorimetrom Spyder 5 su pokazala pokrivenost od 100% sRGB i 88% AdobeRGB spektra i 97% P3 što je i obećano. Izmjerena krivulja Gamme je malo niža s vrijednošću od 2.1 krivulju, a gray ramp se kretao između 7850K i 7350K od 0 do 100% ulaznog RGB-a.

Maksimalna izmjerena svjetlina je bila 271,5 cd/m2 što je niže od maksimalnog tvorničkog podatka, a kontrast od 50 do 100% svjetline je u prosjeku iznosio 900:1 što je niže od obećanih 1000:1. Bijela točka je šetala između 7.100 i 7.400 kelvina.

Uniformiranost boja nije sjajna maksimalnim odstupanjem (Delta E) od 14 na 100% osvjetljenja pri dnu ekrana lijevo no situacija nije sjajna ni u ostalim kutovima. Na nižem se osvjetljenju stvari malo popravljaju. Uniformiranost pozadinskog osvjetljenja je samo prosječna maksimalnim odstupanjem od 14% u donjem desnom dijelu ekrana i 13% u donjem lijevom pri maksimalnom osvjetljenju. Pri nižim stupnjevima osvjetljenja situacija je još malo gora pa se na 83% diže na 15%, ma 67% na 16%, a na 50% na 18%. Originalni M27Q kojeg smo testirali prije četiri godine je u svim ovim područjima bio nešto bolji.

Na kraju dolazimo do preciznosti prikaza boja koja je najbolja strana ovoga panela. Maksimalni Delta E je iznosio 2,44 no na jednoj od zelenih nijansi, a minimalni 0,20 na žutoj. Prosjek je izvrsnih 0.76. Ovdje je Gigabyte jako dobro odradio posao.

Ukupno gledano, ovaj je ekran zaslužio ocjenu od 4 po mjerenim vrijednostima, što je solidno no niže od originalnog M27Q. Najjače strane su mu Gamut i mjereni kontrast ocijenjeni s čistom peticom. Najslabije ocijenjena je uniformiranost pozadinskog osvjetljenja s 2,5.

Zaključak

Gigabyte_M27QA_ICE_13

Zanimljivo, ali ovaj je monitor malo lošije kalibriran u odnosu na M27Q kojeg smo testirali prije četiri godine. No, i dalje je riječ o sasvim solidnom 27-inčnom igraćem monitoru koji danas možda ima i više smisla za veći broj igrača nego prije četiri godine. Grafičke kartice su jače i sve više igrača bira igranje na 1440p rezoluciji. Trenutačno se prema Steam Surveyu 19,75% igrača igra upravo na toj rezoluciji, dok je dominantna i dalje 1080p s 55,98% (podaci za studeni 2024.).

M27QA ICE je lijepog dizajna i sve popularnije bijele boje, donosi dobar 27-inčni SS IPS panel koji je pogodan za igranje, a tu je i korisna KWM funkcija. Trenutačno se u hrvatskom dućanima prodaje po cijeni od oko 400 €, a u njemačkim po znatno povoljnijih 270 €.