Gigabyte matične ploče: BX protiv i815E
Datum objave 18.12.2000 - Josip Antonić
Uvod i Gigabyte GA-6BX7+
Neke stvari se mijenjaju, ali neke ostaju i iste. Eto baš slušamo reklamnu poruku na radiju i gledamo u novi, svježi Intelov uradak: 815E čipset. Stvar je nova, stvar je vruća, ali stvar je spora. Intel svoj debakl s i820 čipsetom pokušava ispraviti izdavanjem nasljednika BX čipseta koji sadrži i podršku za procesore koji rade na 133MHz FSB - i815 čipsetom. No, nasljednik i815, BX-u nije ni do koljena. Zato ovaj test počinjemo s opisom Gigabyte GA-6BX7+ BX ploče. Nakon što završimo s njom, opisat ćemo Vam "would-be" nasljednika - Gigabyte GA-6OXM7E i815E matičnu ploču. Obje ploče za potrebe našeg testiranja ustupila nam je tvrtka Kvark.
Gigabyte GA-6BX7+
Tehničke specifikacije:
- Čipset:
- Intel 440BX AGPset
- Podržani procesori: Intel Celeron Pentium II/III i ostali kompatibilni na Socket 370 podnožju
- Podržava:
- ACPI (Advanced Configuration and Power Management Interface)
- AGP 2x 3.3V grafičke kartice
- PC 66/100 MHz memoriju
- Memorija:
- 4 168-pinske DIMM utičnice za PC66/100 memoriju na 3.3V
- Podržava maksimalno 1GB memorije
- 8/16/32/64/128/256 MB SDRAM DIMM moduli
- ECC podržan
- Sistemski BIOS:
- DualBIOS
- Award BIOS
- Sadrži Anti-Virus zaštitu
- I/O Funkcije:
- 2 IDE Ultra DMA 33/66 kanala PROMISE PDC2062
- 2 IDE Ultra DMA 33 kanala
- PS/2 utičnica za miš i tastaturu
- Floppy port (do 2.88MB)
- 1 Paralelni (EPP/ECP) + 2 Serijska porta
- 2 USB konektora
- Ostalo:
- ATX format ,4-slojni PCB 30,6X19,6
- Winbond 83782 čip za kontrolu stanja na ploči
- Winbond W81181 USB kontroler
- 1 AGP, 6 PCI i 1 ISA slot
- Ugrađen:
- Wake on LAN
- IrDA priključak
Standardna ploča sa svim onim šta BX čipset podržava, ali i oduzima. Klasični raspored elemenata na ploči s 1 AGP, 6 PCI i 1 ISA slotom, standardni raspored HD konektora i konektor za napajanje ploče pokraj samog Socket370 utora za procesor. Hvalimo ovakvo rješenje konektora napajanja jer kabel ne prolazi preko hladila za procesor, ali i kudimo jer ne postoji mogućnost ugradnje većeg hladila. Pokušaji s Alphom PEP66 su prošli bezuspješno jer je smetao kabel ili kondenzatori koji su postavljeni uokolo. Implementacijom Promise HD kontrolera dobivena je podrška za ATA 66 diskove što je svakako pohvalno, ali nedostaci BX čipseta ipak ostaju: AGP djelitelj je samo 1/1 ili 2/3 tako da ništa od stabilnog rada grafičkih kartica koje ne mogu izdržati frekvencije više od 66 MHz (prilikom podizanja frekvencije preko 100 MHz djelitelj 2/3 ne može dovoljno spustiti frekvenciju AGP utora koji je rađen za rad baš na 66 MHz, FSB od 133MHz X 2/3 daje 89 MHz). Inače, BX ploča je za svaku pohvalu.
BX je na tržištu duže nego što bi se očekivalo. Kako je Intel imao debakl s 820 čipsetom i RDRAM memorijom moralo se nešto napraviti. 815 čipset bi trebao biti zamjena za ostarjeli BX. Pa kakav je zamjenik? Na papiru sve izgleda lijepo, ali da li je to tako i u realnom životu pročitajte u sljedećim redcima.
Gigabyte GA-6OXM7E
Gigabyte GA-6OXM7E
Tehničke specifikacije:
- Čipset:
- Intel 815E AGPset
- iTE IT8712F-A I/O & čip za kontrolu ploče
- Creative CT5880 PCI audio, AC97 codec
- Podržani procesori: Pentium III i ostali kompatibilni na Socket 370 podnožju
- Podržava:
- ACPI (Advanced Configuration and Power Management Interface)
- AGP 2x/4x 3.3V grafičke kartice
- 100 MHz memoriju
- Memorija:
- 4 168-pinske DIMM utičnice za PC100 memoriju na 3.3V
- Podržava od 32MB do 512 MB memorije
- 32/64/128/256/512 MB SDRAM moduli
- Sistemski BIOS:
- Award BIOS 4Mbit flash RAM
- Sadrži Anti-Virus i sistemsku zaštitu
- I/O Funkcije:
- 2 IDE Ultra DMA 33/66/100 kanala
- PS/2 utičnica za miš i tastaturu
- 1 VGA (DB15), 1 Joystick, 1 Line-in, 1 Line-out, 1 MIC
- 1 FDD
- 1 Paralelni (EPP/ECP) + 1 Serijski port (1 opcionalan preko kabela)
- 2 USB konektora (2 opcionalno preko kabela)
- Ostalo:
- ATX format ,4-slojni PCB 30,5X21,5
- 1 AGP, 6 PCI i 1 CNRslot
- Ugrađen:
- Wake on LAN
- Power on K/B, PS/2 miš, RTC, Modem
- IrDA priključak
Podrška za samo 512 MB memorije (mora se pažljivo popunjavati data banke na ploči jer nije moguće staviti u prva dva utora 32 MB module, a u sljedeća dva 128 MB module), slab integriran grafički podsustav i sporiji rad u odnosu na BX ploče učinili su da kupci ne prihvate ovaj proizvod s oduševljenjem. Intel polaže velike nade u i815 jer je logičan nasljednik BX čipseta zbog pružene podrške za 133 MHz FSB procesore (kroz implementaciju množitelja AGP-a od 1/2) te za brze ATA-100 diskove (815E). Ploča je standardna za novi čipset: bez ISA slotova koji su izbačeni i s novim CNR slotom za modem. Na ploči je integriran grafički podsustav (koji je dovoljan za rad u 2D aplikacijama tako da nisu ni mjerene njegove performanse) i zvučna kartica. To je vidljivo i na stražnjoj strani ploče gdje se nalaze i potrebni konektori: D-sub za monitor, Joystick port, Line out, Mic i Line In konektori zvučne kartice. Grafički sustav koristi glavnu memoriju. Veličina te memorije određuje se iz BIOS-a te oduzima resurse sistemu i usporava rad. Kako je na ploči integriran AGP utor, poželjno je dokupiti neku grafičku karticu ukoliko se razmišlja o upotrebi bilo kakvih 3D aplikacija (igrice). Kad je kartica stavljena u utor, BIOS sam isključuje ugrađeni grafički podsustav i dalje nastavlja s radom. Podržani FSB od 133MHz radi bez problema jer AGP množitelj od 1/2 snizuje frekvenciju na 66 MHz. 815E čipset također podržava ATA100 diskove koji su uredno radili i nisu stvarali probleme. Od zvučnog sustava ne treba očekivati čuda, ali će on uredno ispunjavati postavljene zadatke.
Usporedba
Obadvije ploče dolaze s floppy i hard disk (815 sa 80pinskim) kablovima, driverima na CD-u i uputstvima. Driveri na CD-u su korisni utoliko jer se mogu upotrijebiti za instalaciju Gigabytovih aplikacija, a za čipset je najbolje potražiti zadnju Intelovu verziju na njihovim Support stranicama jer je čipset dosta nov na tržištu pa se izvode stalna poboljšanja s radom periferije kao što su grafika i razni kontroleri. Uputstva su vrlo detaljna što se tiče načina spajanja i opisa konektora na ploči. Za svaki konektor je dana njegova shema s rasporedom pinova i njihovom namjenom.
Ploče su standardnog ATX formata tako da s njihovim smještajem nije bilo problema prilikom instalacije u klasično JNC kučište s 230W napajanjem.
Kako obadvije ploče imaju Socket 370 podnožje za procesor, postavlja se pitanje do koje veličine hladila se može ići. Na jednoj i drugoj ploči podnožje je okruženo kondenzatorima koji naravno uvelike pridonose kvalitetnom napajanju tako da je mogućnost stavljanja nekog većeg hladila isključena. Alpha PEP 66 ili nešto veće "noname" hladilo nisu jednostavno stali tako da je moguće instalirati samo hladilo koje neće biti veće od površine podnožja na kojem je procesor. Moguće je da bi se upotrebom reznih alata dao ukloniti višak s hladila, ali to je već upitno rješenje. Na samom Socketu370 je i plastična ručica kojom se otpušta-pričvrščuje procesor prilikom umetanja-vađenja. Ipak smo navikli na klasične Inox ručice koje ne izgledaju kao da će se polomiti prilikom upotrebe.
Plastična ručica na podnožju - nimalo ne pruža sigurnost
Na AGP portu i815 ploče je nastavak koji smo prvi puta vidjeli. Prilikom umetanja grafičke kartice on služi kao osigurač koji uskače u utor na pločici i dodatno osigurava od ispadanja. Rješenje koje je valjda preuzeto s prenosnika?
Instalacija Windowsa 98SE protekla je više-manje bez problema (kod prvog pokušaja instalacije na BX ploči priključeni CD-ROM Windowsi nisu primjetili, iako je u BIOS-u uredno prepoznat - greška uklonjena ponovnom instalacijom). Nakon instalacije Intelovih drivera sve komponente su uredno prepoznate (kod 815E ploče integrirana grafika) te se moglo pristupiti ozbiljnijem radu.
Dual BIOS
Gigabyte se hvali DualBIOS tehnologijom koja je na ove dvije ploče bila implementirana samo na BX ploči (na 815E ploči ostavljena je mogućnost ugradnje koja se očito radi samo na skupljim varijantama ploča) pa ne budi lud mi smo probali izvesti ono čemu je DualBIOS i namjenjen: sigurnom radu sustava u slučaju otkaza jednog BIOS-a ili slučajnim FLASH-anjem (moguće je FLASH-ati samo jedan čip) krivom verzijom. Mi smo se odlučili za "slučajni" nestanak struje usred posupka FLASH-anja BIOS-a. Uredno je pokrenut AWARD FLASH i na 60% instalacije je potegnuta žica iz štekera. Nakon ponovnog paljenja PC-a došlo je do dužeg zastajkivanja prilikom podizanja BIOS-a (knedla u grlu), ali na kraju je BIOS uredno prijavio da je sustav dignut s rezervnog čipa te nas pitao da li želimo dalje nastaviti rad s tim postavkama ili želimo opet FLASH-ati . Stvar je vrlo korisna jer uvijek postoji beck-up koji nikada ne može zatajiti. Ovakvo bismo rješenje svakako željeli vidjeti na pločama koje pružaju puno veću mogućnost podešavanja. Gigabyte govori kako je DUAL BIOS tehnologija tu kako bi se postigao nesmetan rad u slučaju otkaza jednog čipa. Ali budimo realni. Koliko ljudi znate da im je u radu riknuo BIOS?
Dual BIOS
Testovi i zaključak
Pošto je procesor upotrebljavan na ovom testu bio Celeron II 566, logično bi ga bilo nategnuti za uši i probati overclockati (na Abit BE6-II V2.0 Celeron stabilno postiže 850 MHz na 1,70V ). Ali od te priče nije bilo ništa. O nekom smislenom dizanju napona nije bilo riječi jer je dozvoljeno povećanje od samo 10% teoretski, dok je praktično to iznosilo oko 4-5% mjereno MBM 5.02, a o povećanju FSB-a se moglo razgovarati samo preko DIP prekidača ili običnih jumpera, tako da ove ploče sigurno nisu raj za overclockere.
Test
Sistem
|
|
Hardver
|
|
Platforma: |
ABIT BE6 II V1.2 (UJ BIOS -
08/2000)
|
Procesor(i): |
Intel Celeron II 566 (FCPGA)
@ 850MHz (Alpha PEP66U hladnjak, YSTech 60mm ventilator)
|
Memorija: |
1 x 128MB PC-133 CAS2 SDRAM
|
Grafička kartica: |
Guillemot Prophet SDR 120/150MHz (NVIDIA Detonator
6.31 driveri)
|
Muzička kartica: |
Yamaha OPL3-SAx WDM Driver
|
Kontroler: |
ugradeni HPT370 ATA-100 (0.95
driveri)
|
Hard disk: |
IBM DTLA 307015 ATA-100 IDE
7.200rpm 15,1GB (FAT32)
|
CD-ROM: |
Pionner 32x ATAPI
|
Softver
|
|
OS: |
Windows 98 SE
|
DirectX verzija: |
7.0A
|
Quake 3 Arena |
Retail v1.17 sve default (Super HQ - sve video opcije
na maksimumu) demo001
|
SiSoft Sandra 2000 |
Version 2000.7.6.49
|
3dMark 2000 |
Pro v1.10 sve default
|
Testovi
Obje ploče su se pokazale kao stabilne i prosječno brze. Nije bilo nikakvih problema ni prilikom instalacije niti tijekom upotrebe. Što se tiče overclockinga, tu se nema što reći jer je proizvođač sam uskratio tu mogućnost. 815E čipset je naravno pokazao nešto slabije rezultate u odnosu na BX ploče, ali tu je podrška za 133MHz FSB koju ne smijemo zaboraviti.
Ploče su namjenjene za korisnike koji ne zahtjevaju previše. Uredno će izvršavati zadane poslove, ali se pritom ne mogu očekivati nadprosječni rezultati. Ako ste nezahtjevni korisnik koji ne mora imati "najbrži pištolj u kvartu" onda su ovo ploče za vas, pogotovo Gigabyte GA-6OXM7E (i815E) jer nudi neke opcije koje BX ploče nemaju (AGP 4x, podrška za 133 MHz FSB, integriran kontroller za ATA100 itd.).