gb_r9_380x_g1_1

Sapphireova je R9 380X Nitro kartica je ostavila jako dobar dojam na nas zbog svojih odličnih 1080p i sasvim solidnih 1440p performansi, ali i zato jer je konačno riječ o nečem novom u R9 3xx seriji. R9 380X ima Tonga XT grafički procesor koji je napravljen u 28 nm proizvodnom procesu te ima GCN 1.2 arhitekturu. Riječ je kao što znamo o nadograđenom Tahiti XT grafičkom procesoru, no s dovoljno izmjena kako bi ga mogli nazvati „novim“.

gb_r9_380x_g1_2

Kartica dolazi u standardnom pakiranju za Gigabyte, dobro je zaštićena sa svih strana od bilo kakvih eventualnih mehaničkih oštećenja, a bundle je stanradno siromašan. Tu je tek medij s upravljačkim programima i jedan brzi vodič za instalaciju.

gb_r9_380x_g1_3

Kartica je tipičnog WindForce dizajna, što znači kako je Gigabyte upotrijebio svoju provjerenu formulu hlađenja uz Ultra Durable VGA dizajn. Hladnjak je napravljen od aluminijskih limova, masivan je, dugačak i prekriva sve komponente na 22 cm dugom PCB-u. Kako bi se čim efektnije toplina prenijela s GPU-a na aluminij tu su i četiri toplovodne bakrene cijevi s direktnim dodirom s grafičkim procesorom, koje dalje toplinu odvode u cijelu širinu hladnjaka. Toplinu s pasivnog dijela hladnjaka dalje odvode ventilatori koji su specijalno dizajniranih lopatica za smanjenje turbulencija zraka i buke. Uz to, Gigabyte donosi i polu-pasivan dizajn hlađenja jer se ventilatori ne vrte sve do određene temperature, a sve je popraćeno i LED signalizacijom na vrhu kartice – Stop i Silent. Pri najvećim opterećenjima ventilatori baš i nisu tihi ili nečujni, jer smo izmjerili buku od oko 44 dB (okretaji porast s oko 1000 do 1700 okretaja u minuti). Nije to ništa drastično, no svakako treba uzeti u obzir ukoliko se slaže čim tiše računalo. Za poboljšanje hlađenja i čvrstoće kartice tu je i aluminijska ploča na stražnjoj strani PCB-a. Tako ova kartica stvarno djeluje kao premium proizvod.

gb_r9_380x_g1_4

Tonga XT grafički procesor na ovoj kartici radi na 980 MHz u OC modu, a ima ukupno 2048 shadera raspoređenih u 32 Compute jedinice), 128 teksturnih jedinica i 32 render back-enda. Na kartici se nalazi i 4GB GDDR5 memorije koja radi na 1425 MHz, odnosno 5.7 Gbps efektivno. Iz ovih brojeva vidimo kako će ovaj model biti nešto sporiji od Sapphireovog Nitro modela kojeg smo ranije testirali.

gb_r9_380x_g1_5

Raspored video izlaza na kartici je klasičan – tu je jedan Dual Link DVI-I, jedan Dual Link DVI-D, jedan HDMI (1.4a) i jedan Display Port (1.2). Kartica ima i samo jedan dodatni 8-pinski PCIe Power konektor pa je maksimalna snaga koju može povući 225 W. API-ji koje podržava su DirectX 12, Vulkan i Mantle, a standardne su podrške i za FreeSync, CrossFireX, te one koje dolaze s driverima – VSR i Frame Rate Target Control.