Gigabyte Radeon RX 7700 XT Gaming OC recenzija
Datum objave 10.09.2023 - Krešimir Matanović
Radeon RX 7700 XT Gaming OC
Peta koju testiramo u nizu novopredstavljenih Navi 32 kartica je Gigabyteova Radeon RX 7700 XT Gaming OC. Riječ je o tvornički overclockiranoj kartici koja donosi poznati Gigabyteov Windforce dizajn hlađenja, RGB Fusion osvjetljenje, dva BIOS profila i metalnu zaštitnu ploču straga. Boost takt joj ide do 2.599 MHz, a standardno je opremljena i s 12 GB GDDR 6 memorije.
Gigabyte standardno svoje kartice smješta u čvrstu crnu kartonsku kutiju, koja je omotana mekim vanjskim kartonom na kojoj se nalaze ilustracije, te naravno svi bitni detalji vezani za proizvod. Unutar kutije karticu nalazimo u antistatičkoj vrećici i u ležištu od debele stiro-pjene. Uz nju dolazi samo još brzi vodič za korisnike. Srećom pa AMD ima akciju u kojoj dijeli Starfield uz nove grafičke kartice i neke od procesora.
Sama je kartica nepogrješivo Gigabyteovog dizajnerskog izričaja i već nam je dugo poznat ovaj Windforce rashladni sustav s tri ventilatora, od kojih se onaj u sredini vrti u kontra smjeru od vanjskih. ventilatori su 90-milimetarski i stisnuti jedan uz drugog u plastičnom gornjem pokrovu. Kvaliteta izvedbe je solidna i plastika ne djeluje jeftino, a dojam podiže metalna stražnja ploča. Kartica je dugačka 302 milimetara, visoka 130, a široka 56 milimetara. Po širini vidimo da zauzima prostor od dva i pol slota.
Grafički procesor na RX 7700 XT karticama ima 54 compute jedinice, 54 Ray ubrzivača i 108 AI ubrzivača. Stream procesora je 2.456, a render back-endova je 96 kao i kod jačeg modela. MCD je druge generacije i Infinity memorije je 48 MB. Ukupna propusnost memorijskog podsustava (Infinity Cache + VRAM) 1.664,2 GB/s.
Referentni taktovi su 2.171 MHz (Game clock) i do 2.544 MHz (Boost clock), a Gigabyteova kartica je tvornički ubrzana na 2.276 MHz za game i 2.599 MHz za boost takt (kao da su se dogovorili s PowerColorom). Pregledom GPU-Z loga utvrdili smo kako je maksimalni boost išao sve do 2.731 MHz. VRAM GDDR6 memorije ima ukupno 12 GB, data rate je 18 Gbps, a grafički procesor s memorijom komunicira putem 192-bitne sabirnice.
Hladnjak na ovoj kartici je masivan, aluminijski s toplovodnim cijevima koje prolaze kraj njega. Dakle klasika i već viđeno kod Windforce dizajna. Bakrene cijevi, kao ni hladnjak nisu pocinčane kao kod nekih drugih proizvođača. Kontaktna površina s GPU-om je velika bakrena ploča, iznad koje prolaze toplovodne cijevi. Na dnu se hladnjaka koji je sastavljen od vertikalnih aluminijskih cijevi nalaze aluminijski blokovi koji nasjedaju na VRAM čipove i VRM elemente. Na stražnjoj se ploči nalazi i maleni otvor iz kojeg zrak lakše izlazi prema vrhu kućišta – dizajn koji se koristi često.
Ventilatori su sleeve bearing, ali s grafenskim nano lubrikantom koji im produžuje životni vijek. U radu su u OC profilu vrlo bučni, i izmjerili smo do 46 dB(A) u pojedinim naslovima. Nema tu ni traga onom tihom radu kakav nude Sapphireove i PowerColorove kartice. Gigabyte ovdje odigrao na kartu maksimalnih performansi u OC modu BIOS-a i tišine u Silent modu, dok su drugi tihi u oba slučaja. U Silent modu smo izmjerili maksimalnih 39,9 dB(A), što je tiše, no opet ne tiho kao kod drugih dok su performanse pale za oko 1 do 3% (u ovisnosti o naslovu) što i nije strašno ako ste to spremni žrtvovati za tišinu.
BIOS prekidač se na ovoj kartici nalazi tik do PCIe Power konektora, koji s PCIe 4.0 sučeljem mogu kartici isporučiti do 375 W snage. Gigabyte ne navodi TBP, a u GPU-Z logu smo pročitali dosta visokih 296 W pa će biti zanimljivo vidjeti opravdavaju li performanse tu brojku.
Kartica ima dva Display Porta 2.1 i dva HDMI-a 2.1. Radiance Display mehanizam u RDNA 3 arhitekturi podržava prikaz slike na četiri monitora simultano na rezolucijama FHD@480Hz, 4K@144Hz, 5K@60Hz, 6K@60Hz). Na dva monitora maksimalno ide do 8K@60Hz. Tu je i standardna podrška za AV1 kodiranje do 8K60, podrška za streamanje preko OBS Studio aplikacije, AMD Noise Suppression tehnologiju, najavljeni FSR 3, AMD Hyper-RX tehnologiju i sve ostalo što RDNA 3 kartice standardno podržavaju.
Na vrhu se kartice nalazi osvijetljeni Gigabyteov logou RGB bojama, a preko Fusion aplikacije je moguće izabrati nekoliko profila osvjetljenja – Gradient, Wave, Color Cycle, Color Shift, Static, Pulse, Flash i Double Flash. Gigabyte uz ovu karticu standardno nudi i Control Center aplikaciju (GCC) koja nudi RGB Fusion, FAN Control i Performance opcije. O njoj smo više puta pisali pa se ovdje nećemo ponavljati.
Forum
Objavljeno prije 1 minute
P: HDD Ironwolf, sandisk, mob Xiaomi, Yamaha zvučniciObjavljeno prije 15 minuta
Sam svoj majstor - razni radovi po kući/stanuObjavljeno prije 20 minuta
Smart home/Home security - Pametni prekidaci, senzori i hub: Sonoff, Shelly, Aqara...Objavljeno prije 28 minuta
Privatnost i sigurnost podataka i korisnikaObjavljeno prije 32 minute
A1 - ex Vip (Optika)Novosti
Elden Ring Nightreign dodaje novu klasu
Elden Ring Nightreign otkriva novu klasu pod nazivom Ironeye, koja nudi preuređeni pristup igranju na daljinu. Iako je Elden Ring Nightreign odvojen od osnovnog naslova Elden Ring, neke od promjena u stilovima igre u ovom spin-offu ostavile... Pročitaj više
FromSoftware najavljuje The Duskbloods
FromSoftware će kasnije ove godine izdati Elden Ring: Nightreign, ali ne znamo mnogo o planovima developera za budućnost. Do danas nije bilo novih igara na vidiku, a Nightreign djeluje više kao spinoff naslov koji povezuje sadašnje vrijeme... Pročitaj više
Potencijalno izlaze još dvije Assassin’ s Creed igre u 2025.
(izvor slike) Assassin's Creed Shadows tek je izašao, ali Ubisoft bi već mogao imati još jednu igru u pripremi. Prema Tomu Hendersonu, glavnom uredniku Insider Gaminga, Codename Invictus "trebao bi" biti lansiran kasnije ove godine. Nije ri... Pročitaj više
Zašto 4G/5G veza troši više baterije vašeg pametnog telefona?
Jeste li ikada primijetili da se baterija vašeg telefona brže prazni kada koristite mobilne podatke nego kada ste spojeni na WiFi mrežu? Postoji li korelacija između pražnjenja baterije i internetske veze putem mobilnih podataka u odnosu na... Pročitaj više
Kako gledati sve utrke Formule 1 uz pomoć VPN-a?
Ako ste kao i mi, veliki ljubitelji motosporta i poglavito Formule 1 tada znate da u Hrvatskoj nije moguće pratiti ovaj sport uživo. Ipak, uz pomoć VPN usloga je moguće pratiti sve treninge, kvalifikacije, utrke kao i dodatan sadržaj na TV... Pročitaj više
Sve novosti