Gigabyte RTX 2070 Gaming OC White 8G recenzija
Datum objave 03.02.2019 - Krešimir Matanović
Gigabyte RTX 2070 Gaming OC White 8G
Iz Gigabytea nam je na test stigla GeForce RTX 2070 kartica u Gaming OC White izvedbi. Kartica je potpuno bijelog oklopa i u potpunosti prati moderne trendove bijelih komponenata. Hladnjak je poznatog WindForce 3X dizajna s tri 80-milimetarska ventilatora od kojih se srednji vrti u obrnutom smjeru od vanjska dva. Ispod haube, tj. hladnjaka se nalazi TU106 grafički procesor koji radi na maksimalnom boost taktu od 1.740 MHz, a 8 GB GDDR6 memorije pri tom ima propusnost od 14 Gbps. Na vrhu se kartice nalazi RGB LED osvijetljeni Gigabyteov logo, a zanimljivost je i četverogodišnje jamstvo uz online registraciju.
Kartica dolazi u standardnom pakiranju s mekim vanjskim omotom na kojem se nalaze standardne Gigabyte grafike i sve bitne informacije o proizvodu. Unutar mekog omota je debela kartonska kutija, koja u sebi ima ležište od stiro-pjene, a kartica se nalazi i u antistatičkoj vrećici. Osim kartice, u zasebnoj kutiji se nalazi i Aorus Care letak za online produženje jamstva na četiri godine, brze korisničke upute i CD s upravljačkim programima i aplikacijama kao što je Aorus Engine. Kartica dolazi sa standardnih tri godine jamstva, a registracijom na registration.aorus.com stranici unutar 30 dana od kupovine, jamstvo se produžuje za dodatnih godinu dana.
Osim bijele boje poklopca hladnjaka i stražnje aluminijske ploče, prvo što primijetite kada karticu primite u ruke su njene dimenzije. Testirali smo još samo jednu 2070 i to MSI GeForce RTX 2070 Gaming Z koja je dimenzija 295 x 140 x 56 milimetara za koje smatramo u današnje vrijeme da su nekako normalne za ovaj tip kartica. Gaming OC White međutim je znatno kompaktnija s 280 x 116.45 x 40.24 milimetara i to je odmah primjetno – kao da je riječ o klasi kartica nižoj od ove. Čak je i MSI GeForce RTX 2060 Gaming Z šira i viša od nje, premda kraća za oko 33 milimetra.
Bijela boja baš odgovara kartici i odlično će se uklopiti u setup cijelog bijelog računala, što je popularno u zadnjih par godina. Čak će dati i lijep kontrast potpuno crnom računalu. Tri ventilatora i dvije sive površine razbijaju bjelinu poklopca, no zato je cijela stražnja aluminijska ploča bijela.
Hladnjak nosi poznato ime Windforce 3X a sastoji se od ventilatora, velikog aluminijskog hladnjaka kroz kojeg prolaze bakrene toplovodne cijevi s direktnim dodirom s GPU-om, aluminijskog okvira za VRAM i MOSFET-e, te stražnje aluminijske ploče. Ventilatori su posebno zanimljivi jer se srednji vrti u obrnutom smjeru pa zrak izlazi i na donju i na gornju stranu iz kartice, a i smanjene su turbulencije. Uz to, lopatice ventilatora imaju jedinstven dizajn za povećanje zračne struje. Ventilatori rade u 3D Active Fan modu, što znači kako se do određene temperature ne vrte. Pokreću se na 58°C za GPU i nakon toga se zavrte do maksimalnih 1.700 okretaja u minuti (testbench na stolu), pri čemu proizvode buku od čujnih no ne i bučnih 50 dB.
RTX 2070 kartice kao što znamo pokreće TU106 GPU koji je napravljen u 12 nm TSMC-ovom FFN proizvodnom procesu, ima 10,8 milijardi tranzistora na površini od 445 milimetara kvadratnih. 36 stream multiprocesora se sastoji od 2304 CUDA jezgre, tu je i 288 tensor jezgri te 36 RT jezgri. Čip ima i 144 teksturne jedinice, te 64 ROP-ova.
Nvidia po svemu sudeći ima dvije verzije ovoga čipa TU106-400 i -400A, pri čemu je A cherry picked i radi na puno višim taktovima. Razliku između ova dva čipa mogli smo vidjeti u razlici u performansama između MSI-evih Gaming Z i Armor modela, pri čemu je potonja kartica bila dosta sporija. Prema onome što smo vidjeli, Gaming OC White ima 400A verziju čipa.
Na ovoj kartici, TU106 radi na osnovnih 1.410 MHz, te na Boost taktu od 1.725 MHz u Gaming modu (tvornički), te 1.740 u OC modu (potrebno podesiti putem Aorus Engine softvera. Mi smo karticu testirali onako kako dolazi tvornički, a uz to smo ju jasno i overclockirali ručno, no dobro je znati kako se može ubrzati malo i putem automatskog OC profila. Gigabyte navodi kako je razlika između OC i Gaming profila 46 vs. 45 RTX-OPS-a. Kao i uvijek kod Nvidijinih čipova, tvorničke vrijednosti GPU takta nikada nisu one prave, pa smo putem GPU-Z loga saznali da kartica povremeno boosta sve do 1.950 MHz, s tim da je najčešće u području između 1.890 i 1.905 MHz. Nakon dugotrajnog igranja i kada se zagrije, takt ponekad zna pasti i na 1.845 MHz no nikada ispod te vrijednosti.
Memorije je 8 GB, GDDR6 je tipa i s čipom komunicira putem 256-bitne sabirnice. Data rate je 14 Gbps (1.750 MHz), a maksimalna teoretska propusnost iznosi 448 GB/s.
Kao i kod ostatka RTX 2070 kartica, i ovoj za dodatno napajanje treba jedan 6 i jedan 8-pinski PCIe Power konektor, te je ukupna snaga 300 W. TDP je jasno nešto niži, no Gigabyte ne navodi točnu vrijednost, nego samo preporučuje napajanje od 550 W. Druga fotografija prikazuje usporedbu divovske Sapphireove Nitro+ Vege 56 i testirane kartice koja djeluje minijaturno uz nju.
Video izlazi su isti kao i kod ostalih RTX 2070 kartica – tri Display Porta 1.4, jedan HDMI 2.0b i jedan USB Type C konektor, a maksimalno je moguće spojiti do četiri monitora istovremeno kombinirane rezolucije do 7680 x 4320 piksela. Kartica podržava DirectX 12 (FL_2) i OpenGL v4.5 API-e, te Ansel, Highlights, G-Sync i VR Ready tehnologije.
Gigabyte se odlučio za minimalistički pristup RGB LED osvjetljenju, koje je zahvatilo samo gornju stranu i samo ime proizvođača. Kontrola se vrši putem aplikacije RGB Fusion 2.0. Osvjetljenje može prikazati 16.7 milijuna nijansi boja, te vrtjeti različite efekte. Za one koji ne vole blještavilo, sve se može i isključiti.
Forum
Objavljeno prije 1 minute
Mindfactory.de (uz mailbox.de usluge) (informacije i iskustva)Objavljeno prije 11 minuta
3.5" SATA HDD-ovi od 16 i vie TBObjavljeno prije 15 minuta
Njemacka verzija njuskala/oglasnika, postoji mogucnost koristenja van DE?Objavljeno prije 17 minuta
HT optička nit - A1 optički internetObjavljeno prije 17 minuta
P: Gigabyte GeForce GTX 1070 Windforce OC 8GNovosti
Intel pod pritiskom: TSMC i Broadcom razmišljaju o kupnji različitih odjela
Prema izvješću Wall Street Journala, dva tehnološka diva, Taiwan Semiconductor Manufacturing Co (TSMC) i Broadcom, navodno procjenjuju mogućnost podjele Intela, kultnog američkog proizvođača čipova. Izvori upoznati s tim pitanjem rekli su d... Pročitaj više
Instagram osmišljava svoje DM-ove s novim značajkama
Aplikacija Instagram, tehnički napravljena za dijeljenje fotografija, također je vrlo uspješna kao usluga razmjene trenutnih poruka. Meta ima dobre vijesti s novim značajkama unutar svog sučelja za chat koje poboljšavaju ovaj alat. U objavi... Pročitaj više
Nvidia je smanjila podršku za PhysX s grafičkih kartica serije 50. I to je loše jer utječe na stare igre
Nvidia je smanjila podršku za PhysX s grafičkih kartica serije 50. Najnovije grafičke kartice serije Nvidia 50 više ne podržavaju PhysX, alat za simulaciju koji se nekoć koristio za poboljšanje efekata igranja. Ova tehnologija nam je pružil... Pročitaj više
Huawei je jedini koji koristi za mobilne telefone dvoslojni OLED
Huawei je trenutno jedini proizvođač mobilnih telefona koji nastavlja koristiti dvoslojnu OLED tehnologiju i promiče iterativno ažuriranje ove tehnologije. Iako je cijena takvog zaslona veća, može učinkovito smanjiti potrošnju energije. Izv... Pročitaj više
Za početnike: Što je sustav tekućeg hlađenja (LSS)?
Sustav tekućeg hlađenja često se koristi u poslužiteljskim i vrhunskim igraćim računalima za izvući maksimum iz CPU-a, a pri tome osiguravajući stabilne performanse na visokim frekvencijama, smanjujući buku i produljujući vijek trajanja. Po... Pročitaj više
Sve novosti