Gigabyte X570S Aorus Master recenzija
Datum objave 08.07.2021 - Krešimir Matanović
Gigabyte X570S Aorus Master - drugi dio
Donja je strana ploče kao i obično ispunjena PCIe i M.2 utorima, no ove zadnje ne možemo vidjeti jer su pokriveni aluminijskim hladnjacima. Zato vidimo tri oklopljena PCIe utora od kojih prvi radi s x16 propusnošću, drugi s x8, a treći s x4. Ako imamo Ryzen 5000 serije u ploči tada će svi raditi na PCIe 4.0 standardu. Potrebno je spomenuti da PCIE x4 slot dijeli propusnost s M2C_SB konektorom koji neće raditi ako je prvi popunjen, i obrnuto. Ujedno, tu je i standardna podrška za 2-way CrossFire tehnologiju.
Audio jedinica koristi nešto stariji Realtekov ALC1220-VB CODEC, a tu je i ESS Sabre9118 DAC čip, te audio kondenzatori. Sa softverske strane podržan je DTS:X Ultra. Povezivost sa svijetom je osigurana preko Intelovog 2,5 Gbps kontrolera i jednog LAN porta. Naravno, tu je i WiFi 6 podrška o kojoj ćemo kasnije.
Na dnu su se ploče smjestili uobičajeni sumnjivci – prednji audio, drugi set RGB LED headera, TPM, 2x USB 2.0, dva 4-pinska headera za ventilatore, interni USB 3.0 (jedan od dva), baterija i front panel header. Upravo je baterija ovdje dobila novo mjesto, jer je gore sada smješten dodatni M.2 socket.
AMD tvrdi da sam X570 čipset nije ništa dodatno mijenjan i da je na proizvođačima kako će ga hladiti. Naravno, u ovoj su generaciji ploča svi odlučili ukloniti male bučne ventilatore i okrenuti se pasivi. Hladnjaci su malo podebljani a i spojeni s ostatkom aluminija koji je zadužen za hlađenje M.2 SSD-a. Međutim, primijetili smo da se u radu svi hladnjaci dosta zagriju pa nije da se X570 sada magično manje grije. Ovaj prijenos topline bi mogao biti problem ako se svi M.2 slotovi budu koristili i dobar propuh u kućištu je nužan.
Četiri M.2 slota na ploči su svaki dužine 110 milimetara, tj primaju 22110 uređaje. Gornji je integriran u procesor i ako imate Ryzen 5000 radit će u PCIe 4.0 x4/x2 modu. Srednja dva su integrirana u čipset, a podržavaju PCIe 4.0 x4/x3 mod ako imate Ryzen 5000. I posljednji je integriran u čipset, a radi u PCIe 4.0 x4/x2 modu ako imate Ryzen 5000. Svi će slotovi raditi u PCIe 3.0 modu ako imate starije Ryzene. Ploča kao i model prije nje s donje strane ima veliku metalnu ploču koja služi za učvršćivanje konstrukcije ali i kao hladnjak. Na dijelu ispod VRM-a su i dvije termalne podloške za prijenos topline s donjih elemenata VRM-a na hladnjak.
Stražnji je I/O panel krcat po običaju, a na njemu se nalaze:
- 1 x Q-Flash Plus button
- 1 x Clear CMOS button
- 2 x SMA antenna connectors (2T2R)
- 1 x USB Type-C port, with USB 3.2 Gen 2×2 support
- 5 x USB 3.2 Gen 2 Type-A ports (red)
- 2 x USB 3.2 Gen 1 ports
- 4 x USB 2.0/1.1 ports
- 1 x RJ-45 port
- 1 x optical S/PDIF Out connector
- 5 x audio jacks
Kao što vidimo, svi su audio konektori pozlaćeni radi boljeg kontakta, a tu je i sasvim pristojan broj USB portova uključujući i pet komada USB 3.2 Gen 2 Type A portova (10 Gbps, crveni) i jedan USB 3.2 Gen 2×2 Type C port (20 Gbps). Konektori za antenu se nalaze na Intelovoj AX210 WiFi 6 kartici o kojoj je manje više sve poznato i standardan je izbor za novije matične ploče (802.11ax, 2,4 Gbps, 2.4/5 i 6 GHz + Bluetooth 5.2). Q-Flash Plus nudi nadogradnju BIOS-a i bez procesora, a svakako je korisna i Clear CMOS tipka za resetiranje BIOS postavki na tvorničke vrijednosti.
Ploča ima i RGB LED osvjetljenje koje je lokalizirano samo na područje na plastičnom pokrovu stražnjih I/O portova, Ostatak osvjetljenja možete spojiti preko četiri headera – dva obična i dva addressable. Sve se kontrolira i sinkronizira preko RGB Fusion 2.0 aplikacije.
UEFI sučelje BIOS-a je manje više poznato, i tek je malo osvježeno i unaprijeđeno za ovu generaciju. U prvom redu je tu Active OC Tuner koji surađuje s P.B.O. funkcijom kako bi donio najveće moguće performanse procesora kada je to moguće. Ujedno, moguće je i ručno podešavanje parametara overclockinga, i paralelno korištenje Active OC Tunera koji automatski mijenja stanje između P.B.O.-a i ručnog OC-a u ovisnosti o potrebi. Uz sve ostalo tu je i standardni set softvera za Windowse koji Gigabyte isporučuje – Easy Tune kao dio APP Centera, pa zatim @BIOS, Fast Boot, Game Boost, On/Off Charge, Smart Backup itd.
Forum
Objavljeno prije 11 minuta
PutovanjaObjavljeno prije 34 minute
3DMark rezultati i komentariObjavljeno prije 43 minute
Filmovi - dojmovi, komentari i preporukeObjavljeno prije 43 minute
Epic GamesObjavljeno prije 46 minuta
Smart home/Home security - Pametni prekidaci, senzori i hub: Sonoff, Shelly, Aqara...Novosti
Elden Ring Nightreign dodaje novu klasu
Elden Ring Nightreign otkriva novu klasu pod nazivom Ironeye, koja nudi preuređeni pristup igranju na daljinu. Iako je Elden Ring Nightreign odvojen od osnovnog naslova Elden Ring, neke od promjena u stilovima igre u ovom spin-offu ostavile... Pročitaj više
FromSoftware najavljuje The Duskbloods
FromSoftware će kasnije ove godine izdati Elden Ring: Nightreign, ali ne znamo mnogo o planovima developera za budućnost. Do danas nije bilo novih igara na vidiku, a Nightreign djeluje više kao spinoff naslov koji povezuje sadašnje vrijeme... Pročitaj više
Potencijalno izlaze još dvije Assassin’ s Creed igre u 2025.
(izvor slike) Assassin's Creed Shadows tek je izašao, ali Ubisoft bi već mogao imati još jednu igru u pripremi. Prema Tomu Hendersonu, glavnom uredniku Insider Gaminga, Codename Invictus "trebao bi" biti lansiran kasnije ove godine. Nije ri... Pročitaj više
Zašto 4G/5G veza troši više baterije vašeg pametnog telefona?
Jeste li ikada primijetili da se baterija vašeg telefona brže prazni kada koristite mobilne podatke nego kada ste spojeni na WiFi mrežu? Postoji li korelacija između pražnjenja baterije i internetske veze putem mobilnih podataka u odnosu na... Pročitaj više
Kako gledati sve utrke Formule 1 uz pomoć VPN-a?
Ako ste kao i mi, veliki ljubitelji motosporta i poglavito Formule 1 tada znate da u Hrvatskoj nije moguće pratiti ovaj sport uživo. Ipak, uz pomoć VPN usloga je moguće pratiti sve treninge, kvalifikacije, utrke kao i dodatan sadržaj na TV... Pročitaj više
Sve novosti