Gigabyte X58A-OC – dizajnirana za overclockere

Datum objave 16.09.2011 - Danijel Pavlović

Opis - 1.dio

Već na prvi pogled kutije vidimo za koga, odnosno za što je ploča namijenjena. Dizajn kutije je jednostavan ali efektan; crna i narančasta boja dominiraju prednjom stranicom, koja je ispunjena s tek nekoliko logotipa. Stražnja je, pak, nakrcana slikama karakteristika ove ploče, koje ujedno označavaju unikatnu Gigabyteovu OC seriju matičnu ploča. Navedimo ih ukratko, a nešto kasnije u tekstu ćemo obraditi svaku od njih pojedinačno - OC-VRM, OC-Touch, OC-Dual BIOS, OC-Cool, OC-PEG. Sama ploča se nalazi u zasebnoj kutiji s dvije pregrade. Kao što imate prilike vidjeti radi se o jednostavnoj kartonskoj kutiji bijele, odnosno smeđe boje.

U prvom pretincu se nalazi sama matična ploča zapakirana u antistatičku vrećicu, dok se ostatak - bundle nalazi ispod nje na dnu kutije. Uz ploču ćete dobiti višejezični korisnički priručnik, upute za instalaciju, DVD medij (narančaste boje u skladu s ostalom tematikom) na kojem se nalaze instalacijski driveri, Norton Internet Security, Adobe Acrobat Reader, Easy Tune te ostali softver karakterističan za Gigabyteove ploče. Uz to, tu su i četiri SATA kabela crne boje, I/O limić, jedna Gigabyte te dvije Dolby Home Theater naljepnice. Budući da ploča dolazi s takvom podrškom, tu je i 3-Way/2-Way SLI mostići, te jedan Crossfire mostić. Naposljetku tu je i vrećica sa ukupno osam produžnih kabela za mjerenje napona na ploči; svakako dobrodošao dodatak.

Unatoč tome što je ploča bila u prethodnim redakcijama, pa i na mrcvarenju pod LN2 kod slovenskih kolega, potrudili smo se da vam ploču predočimo u što boljem svjetlu. Prilikom stavljanja procesora smo uvidjeli da smo ostali i bez jednog pina u socketu (jedan od male vojske pinova zaduženih za napajanje procesora). Na svu sreću nismo imali problema sa stabilnošću procesora, no s nečim ipak jesmo, o čemu ćemo kasnije. Za razliku od ostalih ploča iz Gigabyteove ponude, već na prvi pogled možemo vidjeti kako se ova razlikuje od mora ostalih, ako ni po čemu, onda barem po bojama. Kod X58A-OC ploče korištena je kombinacija mat-crnog PCB-a i narančasto-crnih elemenata koji ploči daju atraktivan, sportski izgled (ako je to moguće kod matičnih ploča :)). Samim primanjem u ruke možete osjetiti kako se ne radi o bilo kakvoj ploči, ako ništa - po težine sigurno. U pitanju je nešto veći format ATX-a - E-ATX (Extended-ATX), dakle, nešto je šira od ostalih ploča standardne veličine, no ipak dovoljno malena da stane u svako midi kućište (ako ju mislite uopće stavljati u njega). Zanimljivo je za spomenuti kako ploča koristi šesteroslojni PCB, za razliku od osmeroslojnih PCB-ova koje susrećemo kod ploča ovog kalibra. Navedena, i još nekoliko stavki, navodno, su skresane kako bi se uštedilo na proizvodnji, odnosno kako bi se raspoloživa sredstva uložila u važnije stvari kao što je, recimo, regulacija napona, ili ostali "fičeri" s kojim ploča dolazi. Brzim pregledom uočavamo odličan layout (uz neke sitnije nelogičnosti kao što je poziciniranje prvog PCI-E utora), te masivno hlađenje koje pridonosi upravo spomenutoj težini ploče. SATA konektori su, baš kao i ostali naponski konektori, korektno smješteni.

Prostor oko crnog LOTES-ovog LGA1366 socketa je čist i pristupačan u svakom pogledu. "Čistoći" tog prostora uvelike doprinosi korištenje POSCap kondezatora koje ćemo kasnije u tekstu detaljnije i opisati. Izbacivanje klasičnih elektrolitskih/solid-state kondenzatora rezultira znatno lakšom izolacijom matične ploče prije korištenja subzero hlađenja. Odmah iznad njega se nalazi tri DIP prekidača (PWM Frequency Switch) koji služe za ručno prebacivanje frekvencije (400K (stock)/600K/800K/1000K) PWM-a u realnom vremenu. Desno od njega se nalazi Clear CMOS tipka crne boje koja je pomalo čudno pozicionirana; a rekli bismo i potencijalno problematično za korištenje prilikom rada - pogotovo ako je ploča izolirana, a procesor pod LN2. Na svu sreću, jumper za pražnjenje CMOS se nalazi na dnu ploče, a i baterija je prilično pristupačna. Unatoč masivno izvedenom hlađenju, nismo imali problema kod instalacije testnog Venomousa X. Uz standardnu postavu komponenti vidimo i neke nove sitnice koje nismo imali prilike viđati na pločama, na koje ćemo se osvrnuti kako napredujemo kroz tekst.

Specifikacije Gigabyte GA-X58A-OC matične ploče
Podržani procesori Intel Core i7 i Core i7 Extreme Edition serije procesora u LGA1366 pakiranju; podrška za Turbo Boost
Čipset

Intel X58/ICH10R čipset

Memorija

6x DIMM, Triple Channel DDR3;
2200/1333/1066/800 MHz, non-ECC moduli;
Maksimalno 24GB memorije;
Podrška za XMP memorijske profile

Grafika Nema
Utori za proširenja

4x PCIe 2.0 x16;
1x PCI

Multi-GPU podrška

Podrška za Nvidia 3/2-Way SLI i ATI 4/3/2-Way CrossFireX

Pohrana podataka

6x SATA 3.0 Gb/s portova
2x SATA 6.0 Gb/s porta

LAN

1x Realtek RTL8111E

Audio Realtek ALC889 codec
IEEE 1394 Nema
USB 4x USB 2.0 porta;
2x USB 3.0 porta
Interni konektori 1x 24-pin ATX main power konektor
2x 8-pin ATX 12V power konektora
2x PCIe naponska konektora
2x SATA 6Gb/s konektora
6x SATA 3Gb/s konektora
1x CPU fan header
6x system fan headera
1x North Bridge fan header
1x front panel header
1x front panel audio header
1x S/PDIF Out header
1x USB 2.0/1.1 header
BIOS 2x 16 Mbit flash (Award BIOS)
Format 305mm*264mm (ATX)
* specifikacije preuzete sa službenih stranica proizvođača

Osvrt na layout ćemo započeti od sjevernog dijela ploče. S lijeve se strane ističe masivni heatsink na regulaciji napona, a odmah do njega su smještena dva 8-pinska EPS konektora koji su tu da osiguraju dovoljno snage za bilo koji procesor, njegovu frekvenciju i vremenske uvjete :). Do njih se nalazi skresani I/O backpanel. Prelaskom na desnu stranu uočavamo šest DIMM utora koji su obojeni u crnu, odnosno narančastu boju. Na X58A-OC je moguće instalirati ukupno 24 GB DDR3 non-ECC memorije. Službeno su podržane brzine 800, 1066 i 1333 MHz, odnosno do 2200MHz overclockingom. Interesantno budući da se ovakve ploče najčešće hvale i višim brzinama. Tu je dakako podrška i za X.M.P. profile. Unatoč većim dimenzijama, DIMM utori su nešto više pomaknuti prema socketu iz razloga dodatnih tipki koje se nalaze na ploči, što bi potencijalno moglo predstavljati problem s memorijskim modelima koji imaju visoke heatspreadere na sebi. S druge, pak, strane, DIMM utori su dovoljno pomaknuti prema vrhu ploče (zaista su gotovo na samom rubu ploče), tako da nema konflikata s prvim PCI-E x16 utorom, odnosno s grafičkom karticom instaliranom u isti. A ovdje dolazimo i do prve veće značajke ove ploče - OC Touch.

Dakle, o čemu se ovdje radi - glavna karakteristika OC Touch tehnologije je lakoća i brzina pristupa glavnim opcijama za overclocking. Jedino što je brže od mijenjanja postavki preko BIOS-a ili softvera je upravo manipulacija istih ručno - preko tipki na ploči. Tu je ukupno sedam, odnosno osam tipki koje svijetle narančastom bojom dok su u funkciji. Prva tipka je ona za paljenje računala, dok se lijevo od nje nalazi sitnija verzija iste, ali za reset računala, plave boje. Odmah do nje je tipka "4G" koja služi za, pogađate - automatski overclock procesora na 4 GHz. Kako bi dotična funkcija radila kako treba, potrebno je prije svega učitati tvorničke postavke BIOS-a, te nakon ulaska u Windowse pritisnuti tipku. Nakon toga je potrebno napraviti restart računala poslije kojeg će ploča automatski podesiti postavke kako biste dobili procesor na traženih 4 GHz. Naravno, ovo je scenarij ukoliko imate D0 procesor, jer kod našeg C0 procesora (koji su sami po sebi lošiji overclockeri od svoje novije braće) stvar i nije baš šljakala kako bi trebala. Četvrta tipka je "Gear" kojom određujemo finoću, odnosno inkrement podešavanja baseclock frekvencije. Defaultni inkrement podizanja je za 1 MHz, dok se pritiskom Gear tipke ta vrijednost smanjuje na 0.3 MHz što nam daje veću mogućnost manipuliranja brzinom procesora, te zaista izvlačenja zadnje kapi masti iz njega :). Iduće dvije tipke - "Ratio_Up/Ratio_Down" rade upravo to - podižu, odnosno spuštaju množitelj procesora u realnom vremenu. Kod zaključanih "ne-Extreme" varijanti procesora ta funkcija i nema nekog smisla, dok kod recimo nekog 980/990X stvar svakako može biti od koristi. Posljednje dvije tipke su "Freq_Up/Freq_Down" koje služe za dizanje, odnosno spuštanje baseclock frekvencije procesora. Obja seta tipki smo i sami isprobali, te možemo reći da stvar šljaka odlično u praksi. Priča ne završava ovdje. Tu su i izvedene mjerne točke kritičnih komeponenti ploče odnosno procesora - njih sedam - QPI_PLL, VMCH_CORE, CPU_PLL, DDR_VTT, VDIMM, QPIVTT, VCORE. Napone je moguće mjeriti na dva načina - "pikanjem" sondi multimetra direktno na ploči, ili mjerenjem preko priloženih "produžnih kabela". Potonji način je svakako bolji i sigurniji, a i sami smo ga koristili. Uz ploču je priloženo sedam kabela koji vam omogućavaju pratiti svih sedam napona, ukoliko imate toliko multimetara, dakako :). Naposljetku tu je i dvoznamenkasti debug LED display koji služi za dijagnostiku ploče prilikom POST-a (sve debug kodove možete vidjeti ovdje). Sve u svemu, koristan set lako dostupnih alata za svakog overclockera.

Opis - 2.dio

 

Naponski sektor ploče, i sve što ide uz nju je nešto što ne viđamo često na matičnim pločama, upravo iz razloga jer je njihova, odnosno takva implemetacija skupa i neisplativa u velikom većini slučajeva. Gigabyte je ovdje napravio iznimku, pa si dao truda gdje ostali nisu. Takav dizajn Gigabyte naziva - OC-VRM. Kako bismo vam što bolje predočili funkcioniranje regulacije napona odlučili smo se konzultirati s članom XtremeSystems foruma koji nesebično dijeli svoje znanje o elektronici - Sin0822 (Steven B.), čiji su članci i nama samima pomogli oko boljeg razumijevanja kritičnih dijelova ove ploče, odnosno njezinih dijelova. Sve ćemo pokušati predočiti u što pitkijem obliku i ne duljiti pri tome. Gigabyte je kod X58A-OC koristio 12-faznu regulaciju napona za procesor, četverofaznu za memorijski kontroler (Uncore), trofaznu za memoriju, kao i za northbridge (IOH). Iako se na prvi pogled ne čini nešto posebnim, stvarnost je drugačija. Naime, Gigabyte tvrdi kako je upravo 12-ero fazna regulacija napona za procesor, ekvivalent njihovim pločama sa 24 faze. Prema našem kolegi, velikoj većini korisnika nikada neće biti potrebno više od 6 ili 8 faza, ukoliko svaka može isporučiti barem 30 ili više ampera. Gigabyte je išao upravo na spomenuti pristup, tako da je smanjio broj faza na 12, ali je pojačao popratne komponente regulacije napona.

Krenimo od najvažnijeg člana brojne obitelji - s PWM-om. Glavni dio regulacije napona je PWM (Pulse Width Modulator) - čip-konverter koji modificira i odašilje signal driverima koji dalje kontroliraju MOSFET-e. Njegova je zadaća pretvoriti 12V na određenoj količini amperaže u napon primjeren za procesor (0.9-2.1V) na više amperaže koje napajanje može isporučiti. Isti taj PWM regulira napon. Na X58A-OC u tu svrhu je korišten analogni Intersilov ISL6336 čip, kojeg dosta često viđamo na boljim pločama. Za razliku od digitalne regulacije napona koja u sebi ima integriran firmware za raznorazne manipulacije VRM-om, analogni PWM za iste funkcije potrebuje dodatni čip koji kontrolira između ostalih funkcija i - najbliže rečeno - LLC (Load-Line Calibration). Kod testirane ploče za to je zadužen iTE-ov IT8275E čip koji na kraju daje krajnjem korisniku mogućnost određivanja, i stupnjevanja LLC-a. Treba napomenuti kako je upravo PWM zadužen za napajanje svakog kritičnog dijela - procesor, memorijski kontroler, memorija, northbridge (IOH) te southbridge (ICH). Preko dva 8-pinska EPS konektora ploča je u stanju primiti do 1500W te isporučiti do 1200W procesoru.

X58A-OC koristi Vishayjeve DrMOS Gen III SiC769CD MOSFET-e. Radi se o onim istim DrMOS MOSFET-ima (35A izlazne snage) koji su korišteni kod X58A-UD9 i G1.Assasin matičnih ploča. Karakteristike ovakvog tipa MOSFET-a su nam već poznate iz prošle recenzije, no osvrnimo se još jednom kratko i njih. Prednost ovakvog tipa MOSFET-a nad klasičnim je u tome što su driver i MOSFET integrirani u jedan čip. Ovo pogoduje bržem slanju, odnosno primanju signala, imaju efikasnost od 90%, te su sposobni za frekvenciju prebacivanja od 1 MHz. Uz to, trebaju manje prostora na PCB-u i vodova na istom.

Zavojnice (inductors/chokes) koje Gigabyte koristi na ovoj ploči su deklarirane na 50A (56nH). Gigabyte je dosada na svojim pločama koristio slabije deklarirane na ~20A (100nH). Ovo su posebne zavojnice naručene samo za ovu ploču, a Gigabyte ih naziva MPFC (Max Power Ferrite Choke), koje mogu podnijeti duplo više od klasičnih, što je vrlo važno kod korištenja procesora visoke potrošnje, pri visokim frekvencijama, odnosno naponima. Razlog zašto MOSFET može izgorjeti je jednostavan - guraju previše struje, a zavojnice to ne mogu podnijeti. O tome da li će izdržati ili prsnuti ovisi o deklariranim vrijednostima istih, kao i maksimalnoj temperaturi na kojoj isti mogu raditi. Zato je vrlo važno da jedni s drugima dobro surađuju.

Napokon smo došli i do kondenzatora koji se koriste na ovoj ploči, koji su svakako jedna od posebnosti ove ploče, budući da se slični ne viđaju tako često. Za razliku od klasičnih kondenzatora, Gigabyte je za svoju X58A-OC koristio samo najbolje - POSCap TPE kondenzatore (tantalum core). Razlikujemo dvije vrste kondenzatora na ploči - oni ulazni, te izlazni. Za napajanje procesora su važni upravo izlazni. Oni se nalaze odmah iza zavojnica, a prije socketa procesora. Ukupno ih vidimo 20 komada. Svaki je deklariran na 470uF (ESR od 6-7mΩ) što nam daje ugrubo izlazni kapacitet od nemalih 9400uF. U odnosu na elektrolitske kondenzatore, ovi imaju značajno niži ESR, te mogu zapremiti više energije po komadu, u odnosu na klasične iste vrijednosti. Uz to, imaju veću toleranciju na temperaturu - deklarirani su za rad do -50°C, što je potencijalno jedan od faktora koji može pomoći prilikom overclockinga procesora te izvlačenja njegovog maksimuma pri vrlo niskim temperaturama. Ulazni kondenzatori su najčešće deklarirani na 16V. Oni imaju znatno teži zadatak od onih izlaznih, jer nemaju zavojnice koje će im pomoći "peglati" ulaznu struju. Izlazni kondenzatori, pak, imaju nekoliko zadaća - dijeljenje izlaznog napona, napajanje procesora strujom dok se zavojnice "oporavljaju" od visokog prijenosa, što znači da se ponašaju kao rezervoar energije i suzbijač ripplea (što niže oscilacije, to je bolje). Što je niži ESR kondenzatora to je niži i ripple, koji nikome ne ide u korist.

Uncore (memorijski kontroler, L2 cache...) napaja četverfazna regulacija napona. Za razliku od DrMOS MOSFET-a, ovdje su korišteni obični Renesasovi MOSFET-i s mogućnošću izlazne snage od 25A po fazi. PWM zadužen za to je Intersilov ISL6312. Slična je postava korištena i za napajanje northbridgea te memorije, samo u trofaznoj izvedbi, što je uzevši u obzir potrošnju spomenutih više nego zadovoljavajuće rješenje. Za svaki od njih zadužen je po jedan ISL6312 PWM. Kako bi ovu sekciju učinili zanimljivijom i bližom širem krugu korisnika, odlučili smo se testirati tj. izmjeriti napone nekoliko komponenti, a rezultate uvrstiti u tablice.

Gigabyte GA-X58A-OC (izmjereni napon procesora)
BIOS
AIDA - idle
AIDA - load
DMM - idle
DMM - load
LLC
1.4 V 1.376 V 1.376 V 1.36 V 1.34 V Auto
1.4 V 1.376 V 1.376 V 1.37 V 1.35 V Standard
1.4 V 1.392 V 1.376 V 1.37 V 1.36 V Level 1
1.4 V 1.392 V 1.408 V 1.38 V 1.39 V Level 2

Gigabyte GA-X58A-OC (izmjereni napon memorije)
BIOS
AIDA - idle
AIDA - load
DMM - idle
DMM - load
1.70 V 1.684 V 1.684 V 1.69 V 1.68 V

Mjerenje napona smo izveli na nekoliko relevantnih napona na ploči. Konkretno napone procesora i memorije koje vidite u tablicama, te dodatno napon VTT-a i PLL-a. Kao što je bilo za očekivati, X58A-OC je opremljena s BIOS-om koji nudi nekoliko stupnjeva podešavanja LLC-a - Auto, Standard, Level 1 te Level 2. Napon procesora smo postavili na okruglih 1.4 V. Prvi stupanj LLC-a je Auto na kojem vidimo osjetan pad napona od 0.06V pod opterećenjem, odnosno 0.04V u mirovanju. Drugi stupanj - Standard to popravlja za 0.01V, što je i dalje osjetan pad. Pri tome idle "pleše" između 1.36V i 1.37V, dok je load stalan na 1.35V. Razlika između njih je i dalje 0.02V. Level 1 popravlja stvari i smanjuje razliku između idlea i loada na 0.01V, no pad napona je i dalje izražen prilikom opterećenja gdje opada za 0.03V. Posljednji stupanj - Level 2 fiksira napon na 0.02V spram postavljenih 1.4V, dok se u loadu diže (za razliku od pada kod ostalih stupnjeva) za 0.01V što rezultira padom napona od tek 0.01V pod opterećenjem procesora. AIDA, odnosno CPU-Z ne "fulaju" toliko prilikom monitoringa, pogotovo prilikom korištenja Level 1, odnosno 2 razine. Iskreno smo očekivali nešto bolju izvedbu, ili ako ništa - više razina LLC-a. Iako neočekivano, promjene su vidljive i kod memorije na nešto viših 1.7V. U odnosu na postavljenu vrijednost u BIOS-u, uočili smo pad napona od 0.01V, odnosno od 0.02V prilikom opterećenja. Kod ostalih stavki kao što je recimo VTT, pad napona je bio nešto manje osjetan, tako da smo na postavljenih 1.415V (grubi inkrementi u BIOS-u) dobivali 1.41V u idleu, te 1.40V u loadu. Za postavljenih 1.8V PLL-a, dobivali smo zamjetan pad napona - za 0.01V u idleu, te 0.02V u loadu.

*Ono što svakako trebamo spomenuti je činjenica kako su ostali recenzenti ove ploče imali nešto drukčija iskustva po pitanju izmjerenih napona. Naime, umjesto undervolta konkretno VTT-a i PLL-a, ljudi su dobivali čak i lagani overvolt. To smo vidjeli na dovoljno mjesta da bismo mogli zaključiti kako je onaj jedan puknuti pin u našem socketu zaista utjecao na krajnji pad napona pojedinih komponenti. Nismo sigurni kakva je situacija sa naponom procesora kod ostalih (na nekoliko mjesta, pak, smo naletjeli da ploča overvolta pri Level 1 razini LLC-a u kombinaciji sa 980X, dok smo mi sa 920-tkom dobivali osjetan drop od 0.04V pri istoj postavci), no spomenuti VTT je definitivno jedna od stavki koja u većini slučajeva overvolta, a ne undervolta, kao kod nas.

Opis - 3.dio

 


Hlađenje ploče je još jedna stavka na kojoj se nije štedjelo, tako da vidimo masivno hlađenje northbridgea, odnosno regulacije napona. Baš kao i ostatak ploče, oba bloka su prigodno dizajnirani kako bi se uklopili s ostatkom. To je novi dizajn hlađenja na ploči koji dosad nismo viđali na Gigabyteovim pločama, a on ga naziva - OC-Cool. Manji heatsink, mat-crne boje, koji se nalazi na southbridgeu (ICH) je dizajniran u obliku vijoreće zastave, uz dodatak narančastog umetka na kojem je natpis OC. Žica koju vidite da viri iz plastičnog dijela heatsinka služi za napajanje LE dioda u njemu - set od tri LE diode koje emitiraju blagu svjetlost. Hladnjak je pričvršćen s četiri vijka na ploči, a za prijenos topline je korišten thermal-pad koji se prostire preko cijelog čipa. Drugi dio hlađenja, onaj najveći, nalazi se kako smo rekli na northbridgeu i regulaciji napona. Baš kao i manji, veliki također koristi sličan, rebrasti dizajn koji navodno poboljšava protok zraka diljem ploče. Budući da su takvi prorezi na heatsinku, jedan dio zraka je umjeren prema I/O backpanelu (iz tog je razloga dio I/O limića perforiran), dok je drugi dio usmjeren prema PCI utorima. Kako bi se poboljšao prijenos topline, cijelom dužinom hladnjaka se prostire veliki plosnati heatpipe. Potez koji svakako pozdravljamo je ne spajanje NB i SB blokova, jer se SB sam po sebi slabije zagrijava. Kada bi se sve to zajedno spojilo heatpipeovima, blok na SB-u bi dodatno dobio na toplini sa hladnjaka NB-a i VRM-a.

Budući da se radi o velikom heatsinku, on je pričvršćen na ukupno sedam točaka. Četiri odlazi na prostor northbridgea gdje se nalaze četiri vijka, dok je ostatak, koji leži na regulaciji napona procesora i Uncorea, fiksiran plastičnim push-pinovima na tri mjesta. Ovakav nam potez nije jasan pošto se zaista radi o masivnom bloku koji bi trebao biti fiksiran ne samo isključivo vijcima, nego i na više mjesta kako bi nasjedanje na kritične elemente bilo adekvatno. To nažalost nije slučaj što ćete imati prilike i vidjeti na fotografijama skinutog hlađenja. Kao što vidite, hladnjak najbolje nasjeda na krajevima, dok je sredina nešto lošijeg pritiska. Ovo bi se dakako dalo popraviti zamjenom push-pinova vijcima, no to je opet druga priča. Kao i kod southbridgea, ovdje se također nalazi set LE diodica koje pridonose atraktivnosti ploče u radu. Prilikom rada na ploči, blok na southbridgeu ostaje mlak i topao na dodir, dok se blok na regulaciji napona, odnosno northbridgeu ipak više ugrije, pogtovo pri većim naponima procesora i northbridgea. Temperature na pasivi se kreću oko 50°C, dok se dodavanje ventilatora ona znatno smanjuje na srednjih 42-45°C, ovisno o opterećenju. Za usporedbu recimo, testna EX58-Extreme radi na 55°C na stock naponu, što znači da grdosija od hlađenja na ovoj ploči ipak nešto radi :). Za kraj još jedna stavka koja spada u OC-Cool kategoriju je ubacivanje zaista velikog broja priključaka za ventilatore. Naime, na ploči se nalazi ukupno sedam 4-pinska konektora, a svaki od njih je moguće regulirati softverski ili iz BIOS-a.

X58A-OC je opremljena s četiri PCI-E i jednim PCI utorom. Prvi i treći su pune propusnosti, dok su drugi i četvrti duplo manje - x8 propusnosti (fizički su x16 veličine, no pogledom na stražnju stranu PCB-a i kontakte u utorima vidjet ćete kako ih pola nedostaje). Ploča dolazi s podrškom za Nvidia 3-Way SLI te ATI 4-Way CrossfireX. Svaki PCI-E utor između sebe ima dvostruki razmak, tako da neće biti problema prilikom korištenja četiri dual-slot grafičke kartice. Ako koristite samo dvije, imate prostora za instalaciju i triple-slot grafičke kartice (kao što je recimo Asus GTX580 Direct CU II). Budući da ploča ne dolazi sa NF200 čipom, podrška za 4-Way SLI je izostavljena. S druge pak strane, ukoliko koristite četiri ATI-jeve grafičke kartice, konfiguracija PCI-E utora će biti razdijeljena između utora - x8/x8/x8/x8, dok ćete prilikom tri Nvidijine grafičke kartice imati konfiguraciju - x16/x8/x8. Osvrnimo se na stavku koju smo naveli na početku, a to je pozicioniranje prvog PCI-E utora. Budući da je trebalo nekako ugurati četiri PCI-E utora na ploču standardne duljine, prvi je postavljen preblizu northbridge hladnjaka. Problem nastaje što je upravo prvi x16 propusnosti, tako da ukoliko imate grafičku karticu pod LN2 ili čak s najobičnijim TR HR-03, montaža neće biti moguća jer će doći do konflikata (vijci s gornje strane kartice koji drže pot/hladnjak će smetati). Ako radite samo s jednom karticom to ne predstavlja toliki problem (jer ju uvijek možete staviti u treći PCI-E x16 utor), no kod korištenja dvije ili više, tada to postaje relevantna stavka. Kad smo kod toga, dotaknimo se još jednog fičera ove ploče, a to je OC-PEG. Radi se o dodatnim naponski konektorima koji se nalaze pored SATA portova - jedan sa svake strane. Radi se o naponskim priključcima koje inače viđamo kod napajanja SATA hard diskova, a postavljeni su pod kutem od 90° čime smanjujemo nered na ploči, ili u kućištu ako se nalazi unutar istog. Ovakav potez svakako pozdravljamo jer je najčešća praksa drugih proizvođača da takve konektore stavljaju posred ploče, odnosno u blizini PCI-E utora. Gigabyte ističe kako je potrebno koristiti dodatne naponske konektore ukoliko se koristi 4-Way CrossfireX. Kako smo spomenuli, diljem ploče se nalaze isključivo POSCap kondenzatori koji uz sve pozitivne strane ujedno olakšavaju izolaciju ploče za subzero overclocking. Ovo je naročito korisno ukoliko stavljate i grafičku karticu pod LN2. Svi koji su to ikad radili znaju koja je muka izolirati ploču između PCI utora jer se između svakog od njih najčešće nalazi mala vojska kondenzatora. Ovdje su te muke svedene na minimum, a izolacija će biti riješena u tren oka.

Na ploči se nalazi ukupno osam SATA konektora koji su postavljeni pod kutem od 90°. Tu je standardnih šest SATA 3Gb/s konektora crne boje koje pogoni Intelov southbridge - ICH10R podržavajući kreiranje RAID polja 0, 1, 5 i 10. Preostala dva siva konektora pogoni Marvellov 88SE9182 SATA 6Gb/s kontroler koji smo imali prilike vidjeti na G1.Assassin ploči. Ovo je definitivno bolje rješenje od starijih Marvellovih kontrolera, budući da ovaj dolazi sa dediciranim BIOS-om i najvažnije - koristi dvije PCI-E x1 stazice za prijenos podataka anulirajući time probleme s performansama koje su imali stariji kontroleri. Dolazi s podrškom za RAID 0 i 1. Kako smo spomenuli, pored SATA konektora se nalaze i dodatna dva naponska konektora za napajanje kod korištenja većeg broja grafičkih kartica. Na ploči se ne nalaze floppy ili IDE konektori, odnosno kontroleri za podršku istih. Budući da se ovdje radi o ploči dizajniranoj isključivo za overclocking (s naglaskom na 2D), možda ne bi bila loša ideja da se na nju ubacio upravo IDE kontroler preko čega bi mogli spojiti IDE disk. Zašto IDE disk? Budući da se ne nalazi na PCI-E sabirnici, preko njega bi se potencijalno mogla ostvariti veća frekvencija PCI-E sabirnice čija brzina znatno utječe na overclocking potencijal baseclock frekvencije procesora. Pogotovo jer se na ploči nalaze kako PCI utor, tako i dva PS/2 porta, čime bismo mogli ugasiti SATA i USB kontrolere te izvući maksimum iz ploče. No dobro, to su već sitnice.

Posljednja značajka je OC-Dual BIOS. Naime na ploči se nalazi dva 16 Mbitna BIOS čipa (s podrškom za 3TB+ diskove) te prekidač za prebacivanje između njih. Što znači da efektivno možete imati dvije različite verzije BIOS-a na ploči te isprobavati koji vam je bolji za koju namjenu. Recimo jedan vam je podešen za 2D testove, dok je drugi za 3D. Što bi bila overclockerska ploča da nema podrške za OC profile - na X58A-OC možete spremiti ukupno 16 profila - na svaki BIOS čip po njih osam. Pored svakog BIOS čipa se nalazi LED-ica koja označava koji je BIOS trenutno u funkciji. Svakako korisna stvarčica, koju smo prvi put susreli prije tri-četiri godine na Asusovoj Rampage Extreme kod koje se "prešaltavanje" radilo iz BIOS-a, dok se ovdje to izvodi ručno preko prekidača (koji se nalazi pored prvog dodatnog SATA naponskog konektora). Nabrojimo i ostale čipove na ploči - nuvoTon NCT2032D služi za kontrolu OC-Touch funkcija, odnosno tipki na ploči, a na njemu je programiran i profil za automatski overclocking procesora na 4GHz. iTE-ov IT8720 i Winbondov W83L786 služe za hardverski monitoring temperatura, napona, te regulacije brzine vrtnje ventilatora spojenih na ploči. EtronTechov EJ168A kontroler donosi podršku za USB3.0, Realtekov RTL8111E gigabitni kontroler pogoni mrežni sustav, dok njegov ALC889 codec nosi zvučni podsustav ploče. Od ostalih sitnica, tu su i neizostavni ASAT-ovi ASM1440 multiplekseri/demultiplekseri za elektronsko dijeljenje PCI-E stazica između PCI-E utora, te ICS9LPRS914HKLF generator takta. Nakraju nam preostaje za spomenuti pin-oute na ploči. Tu su S/PDIF_Out, USB2.0 (sa On/Off Charge funkcijom koja vam dopušta punjenje USB uređaja dok je računalo ugašeno), front-panel te front-panel audio headeri. Kao što se moglo očekivati, na ploči se nalazi nijedan eSATA konektor, kao ni FireWire, što ne vidimo kao neke minuse.

Za razliku od velike većine, ili bolje rečeno, svih ostalih ploča na tržišu, Gigabyte je napravio nešto drukčiji pristup prilikom izrade ovakve ploče, te smanjio opremljenost I/O panela kako bi uštedio na cijeni, odnosno uložio razliku u kvalitetnije komponente koje su bitne za ploču kao što je ova, najbolji primjer za to je spomenuta regulacija napona. Za overclockere i više nego dovoljno priključaka. Bilo kako bilo, navedimo što se to sve nalazi na backpanelu:

  • 1x PS/2 port za miša
  • 1x PS/2 port za tipkovnicu
  • 2x USB 2.0 porta
  • 1x RJ45 (LAN) port
  • 3x audio izlaza integrirane zvučne kartice
  • 2x USB 3.0 porta

Uz testiranu ploču ne dolazi ništa posebno po pitanju softvera a da već nismo spomenuli u našim recenzijama Gigabyteovih matičnih ploča. Najvažniji komadić softvera koji bi vam trebao biti potreban s ovom pločom je naravno - EasyTune. No obzirom na tipke koje se nalaze na ploči, skoro pa vam niti on neće biti potreban; izuzev kod mijenjanja napona pojedinim komponenti koje nije moguće korigirati preko spomenutih onboard tipki.

X58A-OC dolazi s klasičnim Awardovim BIOS-om na kojeg smo naviknuti već godinama, tako da su promjene spram prošlih X58 (pa i P55) ploča nikakve ili svedene na minimum. Gigabyte već neko vrijeme reklamira svoje ploče sa stavkom "Hybrid EFI Technology" što označava kako BIOS podržava diskove od 3TB i veće, i kombinira podršku za Touch BIOS, koji je trenutno prisutan samo kod njihovih Z68 ploča. Tu je i dalje stara caka sa Ctrl+F1 hotkeyem kojim pozivamo dodatne opcije za podešavanja, dok su prisutne kategorije ostale nepromijenjene. Nabrojimo ih ukratko prije osvrtanja na dostupne napone na ploči - MB Intelligent Tweaker (M.I.T.), Standard CMOS Features, Advanced BIOS Features, Integrated Peripherals, Power Management Setup i PC Health Status. Pritiskom tipke F11 pozivamo izbornik za spremanje BIOS profila, dok s F12 pozivamo onaj za učitavanje spomenutih. Ukupno je moguće spremiti osam profila (po svakom BIOS-u).

Gigabyte GA-X58A-OC (dostupni naponi)
CPU Baseclock frekvencija Od 80 MHz do 200 MHz (u inkrementima od 0.1 MHz)
CPU napon Od 0.800 V do 2.200 V (u inkrementima od 0.005 V)
QPI/VTT napon Od 0.905 V do 1.950 V (u inkrementima od 0.005 V)
CPU PLL napon Od 1.505 V do 2.205 V (u inkrementima od 0.005 V)
PCI-E napon Od 0.850 V do1.705 V (u inkrementima od 0.005 V)
QPI PLL napon Od 0.750 V do 1.800 V (u inkrementima od 0.005 V)
IOH Core napon Od 0.850 V do 1.850 V (u inkrementima po 0.005 V)
ICH I/O napon Od 0.420 V do 1.785 V (u inkrementima po 0.005 V)
ICH Core napon Od 0.690 V do 0.810 V (u inkrementima od 0.005V)
DRAM napon Od 0.850 V do 2.505 V (u inkrementima od 0.005 V)

Iz gornjih screenshotova se da zaključiti ono što smo spomenuli - čitav BIOS, pa čak i M.I.T. dio za overclocking je ostao identičan onim kod prethodnih modela (G1.Assasin recimo, najnoviji primjer). U M.I.T. kategoriji se nalazi nekoliko sekcija - M.I.T. Current Status, Advanced Frequency Settings, Advanced Memory Settings, Advanced Voltage Settings, Miscellaneous Settings. Dok nas odmah u startu dočekuje kratki rezime BIOS verzije ploče, trenutne baseclock frekvencije, frekvencije procesora i memorije, ukupna veličina radne memorije, kao i trenutna temperatura procesora te napon istog pored onog od memorije. Prva - M.I.T. Current Status je monitoring sekcija koja je više manje opširnija verzija početnog M.I.T. ekrana. Nadalje, u Advanced Frequency Settings sekciji možemo podešavati množitelj procesora, QPI sabirnice i memorije, frekvenciju baseclocka i PCI-E sabirnice. Ovdje je moguće aktiviranje X.M.P. profila. Unutar ove se nalazi još jedna podsekcija - Advanced Core Features gdje podešavamo postavke procesora kao što je paljenje i gašenje Turbo moda, jezgri, te power saving opcija. U Advanced Memory Settings sekciji možemo podešavati sve postavke vezane za memoriju kao što je memorijski množitelj, paljenje X.M.P. profila, te naposljetku - podešavanje memorijskih latencija. U Advanced Voltage Control sekciji podešavamo sve relevatne napone (CPU, VTT, CPU PLL, PCIE, QPI PLL, IOH, ICH IO, ICH Core, DRAM...) i opcije kao što su razine Load-Line Calibrationa. Iskreno, možda smo očekivali i malo opremljeniji BIOS, kao što je to recimo onaj kod Asusove Rampage III Black Edition. On nam se zaista svidio, pogotovo sa predefiniranim Sweet Spotovima za baseclock, recimo. Ovakav layout i opcije nas prate već zaista dugo vremena (testna EX58-Extreme stara 3 godine ima gotovo identične opcije), ne bi škodilo da su ubacili koju dodatnu postavku budući da se ipak radi o overclockerskoj ploči.

Test sistem, način testiranja i overclocking

Test sistem

Test sistem :: Hardware
Matične ploče

Gigabyte GA-X58A-OC (Rev 1.0, BIOS F5B);
Gigabyte GA-X58-Extreme (Rev 1.0, BIOS F12)

Procesor

Intel Core i7 920 (C0/D0)

Memorija

3x 2GB Kingmax 1333MHz CL9

Grafička kartica

Gigabyte GTX260 896MB
Driveri: ForceWare 275.33

Hladnjak Thermalright Venomous X Black
Hard disk

Samsung HD321KJ 320GB

Napajanje Corsair VX 550W

 

Testni sistem :: Software
Operacijski sustav Windows 7 Ultimate, 64-bit (SP1)
3DMark06 v1.2.0.1901
PCMark 7 v1.0.4
AIDA64 v1.85.1600
Cinebench v10 (x64)
ScienceMark v2.0
Hexus PiFast v4.1
Microsoft Excel v14.0 (2010, x86)
Super Pi v1.5 (32M)
wPrime v2.01 (1024M)
x264 HD benchmark v4.0

 

Način testiranja

Testiranje smo proveli na dvije ploče – Gigabyte GA-X58A-OC te Gigabyte GA-EX58-Extreme. Potonja nas vjerno služi još od izlaska prvih Nehalem procesora, dakle gotovo tri godine. Procesor korišten za našu bateriju testova bio je i7 920 (C0 revizija), kojeg smo držali na defaultnoj frekvenciji uz uključen Turbo mod – dakle 2.8GHz (21*133). Hyperthreading i virtualizaciju smo također ostavili upaljene, dok smo sve ostale power-saving opcije pogasili. Kingmaxov triple-channel kit radio je na 1333MHz (10*133) pri CL8, 1T, na 1.6V, pri čemu je QPi množitelj bio postavljen na x22. Procesor smo hladili Thermalrightovim Venomousom X i Scytheovim 120mm ventilatorom koji se vrti na 1200rpm. Grafička kartica je bila Gigabyteova GTX 260, a operacijski sustav Windows 7 Ultimate sa SP1 u 64-bitnoj inačici. Baterija testova koje smo vrtjeli u ovom testiranju je više manje jednaka onoj koju i inače koristimo kod testiranja matičnih ploča, a u gornjoj tablici su navedene verzije te postavke pojedinog benchmarka.

Overclocking

Budući da naš C0 nije bio raspoložen za visoke baseclock frekvencije, trebalo smo naći neki bolji D0 procesor koji je dorastao takvom zadatku. Na svu sreću smo ga i našli te obavili testiranje u kombinaciji sa i7 920 procesorom. Kako ne bi bilo problema, koristili smo G.Skillov RipjawsX 1600 MHz za memoriju. Postignuti rezultat je posve očekivan budući da se radi o Bloomfield procesoru. Za potrebe testiranja prethodnih X58 ploča, imali smo i7 990X na raspolaganju koji je bio mnogo bolje rapoložen za velike frekvencije. Gulftown procesori općenito mogu bolje i lakše poteći na veće baseclock frekvencije. Naponi koje smo korigirali za postignutih 232 MHz bili su - VCORE (1.58 V), VTT (1.5 V), vIOH (1.38 V), vICH (1.15 V) te PCI-E frekvencija na 115 MHz. 232 MHz bilo je moguće postići na x21 množitelju procesora čime je radio na vrlo dobrih 4.87GHz. Baseclock smo prvo testirali tokom druge polovice dana na sobnoj temperaturi od 26°C, kada smo uspjeli postići 225MHz. Kasnije smo testiranje obavili pored prozora u večernjim satima kada je temperatura vani bila oko 17°C što nam je omogućilo postizanje spomenutih 232MHz koje vidite na screenshotu. Wallpaper u punoj rezoluciji možete skinuti ovdje :).

Dakle, kao što je bilo za očekivati, temperatura je dosta bitna, tako da je za očekivati i veće frekvencije na nižim sobnim temperaturama, te naravno prilikom subzero overclockinga pod LN2 ili suhim ledom. Kasnije smo uspjeli izvući i nešto viših 233MHz no nismo napravili screenshot i validaciju, što znači da je bilo nešto više vremena za testiranje na nižim temperaturama vjerujemo kako bismo uspjeli postići i nešto veće frekvencije kako baseclocka, pa tako i samog procesora. Njega smo hladili sa Thermalrightovim Venomousom X i Deltinim ventilatorom. Grafičku karticu smo instalirali u treći PCI-E utor kako bi čipset održali što hladnijim. Valja spomenuti da smo uspjeli dobiti i koji MHz više korištenjem najnovijeg beta BIOS-a - F5B (dobili smo ju sa beta F3 BIOS-om (v0013)). U trenutku pisanja ovog testa izašla je i novija verzija BIOS-a - F5C koja nije donijela značajnijih poboljšanja. Ploča se prilikom overclockinga ponašala izvrsno. Nikakve mušice ili lockouti prilikom prevelikih napona/frekvencija nisu radili probleme tokom testiranja. BIOS je jednostavan i intuitivan, a tipke na ploči za dizanje baseclocka je definitivno praktična stvarčica prilikom overclockinga. Easy Tune je dobro surađivao s pločom po pitanju dizanja napona ili frekvencije iz Windowsa. Regulacija vrtnje ventilatora preko istog je također šljakala bez greške.

Rezultati testova - 1.dio

Aida64

Read (MB/s)
Gigabyte GA-X58A-OC
11926
  
Gigabyte GA-X58-Extreme
11715
  
 
03500700010500140
00
 
Write (MB/s)
Gigabyte GA-X58A-OC
9622
  
Gigabyte GA-X58-Extreme
9621
  
 
03500700010500140
00
 
Copy (MB/s)
Gigabyte GA-X58A-OC
13349
  
Gigabyte GA-X58-Extreme
13112
  
 
03500700010500140
00
 
 

Prvi test na redu bila je AIDA64 sa svojim memorijskim benchmarkom. U testu čitanja memorije, prvu poziciju odnosi X58A-OC i to za uvjerljivih 200-tinjak MB/s. U idućem testu - zapisivanja u memoriju praktično nema neke razlike. U posljednjem, Copy testu X58A ponovno odnosi prvo mjesto s ponovno osjetnom razlikom od gotovo 250MB/s.

Cinebench

Multithreading
Gigabyte GA-X58A-OC
16272
  
Gigabyte GA-X58-Extreme
16237
  
 
04100820012300164
00
 
 

Cinebench u svojoj 64-bitnoj inačici nam pokazuje kako kao i kod ostalih procesorski ograničenih testova, neke značajnije razlike između testiranih matičnih ploča i nema. Prvu poziciju ponovno odnosi X58A-OC uz 40-ak poena razlike u odnosu na EX58-Extreme.

Microsoft Excel

Big Number Crunch (sec)
Gigabyte GA-X58A-OC
2,386
  
Gigabyte GA-X58-Extreme
2,402
  
 
00,5 11,5 22,
5
 
Monte Carlo Black Scholes Option Pricing (sec)
Gigabyte GA-X58A-OC
7,878
  
Gigabyte GA-X58-Extreme
7,893
  
 
0 2 4 68
 
 
 

Microsoft Excel smo koristili za kalkulacije u dva testna spreadsheeta - u oba od testnih predložaka, Gigabyteica X58A-OC odnosi prvu poziciju.

Futuremark Suite

3DMark
Gigabyte GA-X58A-OC
4692
  
Gigabyte GA-X58-Extreme
4648
  
 
0235047
00
 
PCMark
Gigabyte GA-X58A-OC
2214
  
Gigabyte GA-X58-Extreme
2200
  
 
0115023
00
 
 

U prvom testu iz Futuremarkove kolekcije testova - 3DMarku06 (CPU test), prvo mjesto odnosi X58A-OC s tek 50-ak bodova razlike, dok se sličan scenarij događa u PCMark 7 overall testu gdje spomenuta vodi za tek 14 bodova u odnosu na EX58-Extreme.

Rezultati testova - 2.dio

Pi crunching

Super Pi (sec)
Gigabyte GA-X58A-OC
804,362
  
Gigabyte GA-X58-Extreme
805,804
  
 
040380
6
 
PiFast (sec)
Gigabyte GA-X58A-OC
31,42
  
Gigabyte GA-X58-Extreme
31,48
  
 
0 816243
2
 
 

Kad su svi ostali testovi dosadni, Super Pi najbolje dođe za razbijanje sivila koji sa svojim 32M testom pokazuje i najmanje razlike između ploča. Posve očekivano, X58A-OC odnosi prvo mjesto sa sekundu i pol prednosti nad drugo plasiranom EX58-Extreme. Sličan se scenarij ponavlja i kod PiFasta gdje je razlika nešto manje evidentna budući da se ipak radi o nešto kraćem testu. Bilo kako bilo, X58A ponovno odnosi pobjedu.

Science Mark

Score
Gigabyte GA-X58A-OC
1772,14
  
Gigabyte GA-X58-Extreme
1757,55
  
 
090018
00
 
 

Science Mark je benchmark koji se u svom testiranju bavi raznim kalkulacijama i računanjem matematičkih formula. Obje testirane ploče su više manje iste po pitanju izvedbe, no X58A-OC odnosi pobjedu za tek 20-ak bodova.

wPrime

Time (sec)
Gigabyte GA-X58A-OC
324,905
  
Gigabyte GA-X58-Extreme
325,022
  
 
016533
0
 
 

wPrime je pretposljednji test u našoj bateriji testova ovih ploča. Radi se o poznatom i, od strane HWBota, priznatog multi-threaded benchmarka. U svrhu testiranja smo koristili duži 1024M test. Kao što je bilo za očekivati nakon pobjede u Super Pi-ju, X58A-OC vodi za sitnu razliku od jedne stotinke prednosti u odnosu na EX58-Extreme.

x264 HD benchmark

FPS
Gigabyte GA-X58A-OC
109,02
  
Gigabyte GA-X58-Extreme
108,88
  
 
05511
0
 
 

Tko uostalom čita ove komentare... :D Idemo na zaključak.

Zaključak - Conclusion

Zaključak

Gigabyte X58A-OC je predstavnica nove Gigabyteove "OC" serije matičnih ploča namijenjenih za overclockere. X58A-OC dolazi u nešto širem E-ATX formatu, a nudi podršku za Nvidia 3-Way SLI te 4-Way ATI CrossfireX. Regulacija napona te mogućnosti iste su zaista impresivne, a POSCap kondenzatore će pozdraviti svi ako ništa, radi lakše izolacije za subzero overclocking. Overclocking potencijal, te ponašanje ploče prilikom istog je odlično. Uspjeli smo testni i7 920 potjerati na 4.87GHz,odnosno 232MHz baseclocka na zračnom hlađenju. Hlađenje je izvedeno masivno, a svoj posao odrađuje solidno, iako bismo više voljeli vidjeti vijke umjesto push-pinova. OC-Touch sekcija ploče sa izvedenim mjernim točkama te tipkama za overclocking nam se naročito svidjela. Unatoč tome što je I/O backpanel skresan, ploča dolazi sa podrškom za USB3.0 kao i za SATA 6Gb/s standarde. Negativna strana priče je prekasni izlazak ploče na tržište, te na kraju krajeva i cijena iste. X58A-OC je moguće nabaviti po nemaloj cijeni od 300€ (PDV uključen) u europskim dućanima. Nije dostupna u Hrvatskoj, a pored aktualne Sandy Bridge platforme, sumnjamo da će ju naši trgovci nabavljati. Unatoč svemu, radi se o unikatnom komadu hardvera koji definitivno zaslužuje našu preporuku.

Conclusion

Gigabyte X58A-OC is a representative model of the new OC series of motherboards designed for overclockers. X58A-OC comes in a slightly larger E-ATX format, and offers support for Nvidia 3-Way SLI and ATI 4-Way CrossfireX. Voltage regulation and its capabilities are really impressive, as well as the most welcoming POSCap capacitors that really help during the isolation for the subzero overclocking. Overclocking potential and the behavior of the motherboard is really great. We managed to get i7 920 to 4.87GHz – 232MHz baseclock on the air cooling. Board coolng is done massively, and does a solid job, although we'd more prefer to see the screws instead of plastic push-pins. OC-Touch section  - measurement points, buttons and debug display are great addition to a board like this. Despite the fact that I/O panel is cut-down, board comes with USB3.0, as well as the SATA 6Gb/s support. The negative side of the story is the late release of the board to the market and ultimately the high cost. You can buy the X58A-OC for a hefty price of 300€ in european shops. It's not available in Croatia, and we think that it won't be in the future, either. Despite everything this a unique piece of hardware that definately deserves our recommendation.