Gigabyte X670E Aorus Pro X recenzija
Datum objave 15.11.2023 - Krešimir Matanović
X670E Aorus Pro X
Gigabyte je u svoju ponudu dodao novu X670E ploču koju su nazvali Aorus Pro X. Riječ je o njihovoj vjerojatno najljepšoj ploči do sada koju krasi sivi PCB, te sivo-bijeli hladnjaci i elementi. Iz kojeg god kuta ju pogledate je lijepo osmišljena i dizajnirana, a uz to donosi i vrlo bogatu opremu. Namijenjena je jasno AMD Ryzen procesorima serije 7000 a donosi moćnu napojnu jedinicu, masivne hladnjake, PCIe 5.0 x16 pojačani slot, četiri M.2 slota, 2,5-gigabitni LAN te potpuno novi WiFi 7.
Ploča dolazi u lijepo dizajniranoj bijeloj kutiji koja s prednje strane ima poznati Aorus logo, a na stražnjoj se nalaze fotografije proizvoda, kao i objašnjenja nekih tehnologija koje donosi. Unutar kutije je kao i uvijek dobro zaštićena u antistatičku vrećicu i kartonsko ležište, a ispod nje se nalazi bundle koji nije naročito bogat te uključuje:
- naljepnica za kućište s Aorus grbom
- listić s regulatornim obavijestima (manual se mora skinuti s weba)
- četiri SATA kabela
- antena za WiFi (2T2R)
- Q konektor za prednji panel
- mikrofon za noise detection funkciju
- dva temperaturna senzora
Dobro su nam poznate Gigabyteove Aero ploče koje imaju crni PCB i bijelo-sive elemente, no novi X modeli koji osim u ovoj X670E izvedbi, dolaze i sa Z790, B760M i B650 čipsetima, nadmašuju vizualno sve što smo do sada vidjeli od ovoga proizvođača. S dodatkom sivog PCB-a koji je takav i s donje i s gornje strane ova je ploča drugačija i puno ljepša od svega ostalog što Gigabyte proizvodi. Zbog više bijelih detalja nam je ljepša i od ROG Maximus Z790 APEX ploče. Gigabyte je svakako pogodio dizajn, barem što se nas tiče. Jako nam se sviđa sivi PCB, a onda i svi sivo-bijeli hladnjaci na njemu, te bijeli detalji kao što su kopče memorije, nosači za hladnjak procesora, bijele tipke na Reset, Power i Clear CMOS prekidačima kao i prvi PCIe utor koji je bijel i ujedno kompletno oklopljen u sivi metal.
Kada je u pitanju oprema, layout i mogućnosti, negdje je između X670E Aorus Master i X670E Aorus Elite AX ploča. Jasno, bliže je Elite AX modelu na čijem je PCB-u i sazdana, no neki su elementi dodani i više je opreme. Generalno, layout je odličan, sve je gdje i treba biti, a Gigabyte je neke elemente i popravio u odnosu na Elite AX dodavši više 4-pinskih konektora – tri su iznad DIMM utora, tri su ispod 24-pinskog ATX konektora i dva su na dnu. Jasno, svi se mogu kontrolirati putem Smart Fan 6 opcije u UEFI sučelju ili putem softvera. I ostalo je sve lijepo posloženo uz rubove ploče, pa i jedan HDMI port koji služi za spajanje malenih dijagnostičkih monitora za kućište. Gigabyte ga ima u ponudi i zove ga Sensor Panel.
Oko AM5 socketa se smjestila napojna jedinica koja je u istoj 16+2+2-faznoj konfiguraciji kao i kod Elite AX ploče. Riječ je je twin dizajnu sa 16 Vcore 70-amperskih integriranih MOSFET-a, dva SOC 60-amperska i dva 90-amperska za PCIe. PWM kontroler je Infineonov 14-fazni XDPE192C3B. 70-amperski integrirani MOSFET-i korišteni za Vcore su nam nepoznati, a za ostatak su korišteni Intersilovi 99390 (90A) i ONSemi NCP303160 (60A). Oko socketa ima dovoljno mjesta za sve hladnjake, no kod onih s vanjskim ventilatorima bi moglo biti problema, te će isti stršati iznad. Naravno, najzgodnije rješenje ovoga problema je AIO hladnjak.
Hladnjak VRM-a je sastavljen od dva aluminijska rebrasta bloka povezana debelom 8-milimetarskom toplinskom cijevi. Senzor na ploči je pokazivao maksimalnih 62°C pod opterećenjem što je solidan rezultat. Mjerenjem topline hladnjaka vanjskim IC termometrom smo utvrdili kako je maksimalna temperatura 61,1°C što se poklapa s internim senzorom. Istovremeno, hladnjak X760E čipseta se jako zagrijavao pa smo izmjerili visokih 58,3°C, dok je interni senzor očitavao 64°C. Sve temperature internih senzora smo iščitali iz HWiNFO64 aplikacije. Općenito, dobro je osigurati dobar protok zraka preko cijele ploče kako bi temperature ostale u normali kod najvećih opterećenja.
Za razliku od Elite AX ova ploča ima oklopljene DIMM utore, koji podržavaju DDR5 memoriju. Integrirani memorijski kontroler u procesoru podržava maksimalno do 192 GB memorije i to DDR5-8000 pri overclockingu. Podržani su AMD EXtended profili za overclocking (EXPO). Iznad DIMM slotova se nalaze tri 4-pinska konektora za ventilatore i vodenu pumpu te dva RGB headera. Desno od utora su smještene Power i Reset tipke, 24-pinski konektor za napajanje, tri 4-pinska konektora za ventilatore, USB 3.2 interni port, i LED-ice za POST dijagnostiku (VGA, CPU, BOOT i DRAM).
Pri dnu se ploče na lijevoj strani nalazi audio jedinica i dalje bazirana na starom Realtekovom ALC897 CODEC-u, oko kojega su smješteni i audio kondenzatori. Gigabyte dakle i dalje debelo zaostaje za Asusom koji mahom koristi novije CODEC-e i naprednije audio komponente. Uz donji rub se nalaze uobičajeni konektori i headeri. Dva su 4-pinska konektora za ventilatore, a tu se smjestila i CMOS tipka, dva ARGB headera, interni USB konektori itd. LAN kontroler je Intelov 2,5-gigabitni koji je zamijenio Realtekov na Elite AX ploči. Iznad donjeg ruba se kao i do sada nalaze i tri PCIE x16 utora. Prvi odozgo je u potpunosti oklopljen i pojačan s donje strane (pojačanje se idi na drugoj slici), te radi na PCIe x16 5.0 standardu. Donja dva su x16 dužine ali rade po PCIe 3.0 x4 i PCIe 3.0 x2 standardu.
Četiri su M.2 slota i za razliku od Elite AX ploče ispod prvog odozgo se nalazi aluminijski hladnjak s pripadajućom termalnom podloškom. Ostali M.2 slotovi nemaju donje hladnjake. Gornji hladnjaci su potpuno tool-less i to pozdravljamo a kako funkcioniraju ste mogli vidjeti u videu. Prvi M.2 socket podržava uređaje veličine do 25110 po PCIe 5.0 x4 standardu i kontroliran je od strane procesora. Prvi ispod njega je također kontroliran od strane procesora te podržava 22110 uređaje po PCIe 5.0 x4 standardu. Donja dva kontrolira čipset i oni podržavaju 22110 uređaje po PCIe 4.0 x4 standardu. Uz M.2, na ploči se nalaze i četiri SATA 6 Gbps konektora s podrškom za RAID polja diskova.
Stražnji je I/O panel vrlo bogat opcijama i tu se nalaze:
- 1 x Q-Flash Plus tipka
- 2 x SMA konektora za antenu (2T2R)
- 1 x HDMI port
- 4 x USB 3.2 Gen 1 porta
- 4 x USB 2.0/1.1 porta
- 3 x USB 3.2 Gen 2 Type-A porta (crveni)
- 1 x USB Type-C port, s USB 3.2 Gen 2×2 podrškom
- 1 x RJ-45 port
- 3 x audio jacka
Novost u ovoj generaciji je svakako Qualcommov Wi-Fi 7 QCNCM865 modul u ovoj 1.0 reviziji ploče. Za napomenuti je i da revizija 1.1 ima MediaTek Wi-Fi 7 MT7927, RZ738 modul. Qualcommov na ovoj ploči jasno radi po 802.11be standardu (WiFi 7), podržava tri mrežna pojasa – 2,4, 5 i 6 GHz, s 320 MHz širinom kanala na 6 GHz pojasu. Podržan je i Bluetooth 5.3. Mreža radi odlično i prijam signala je jako dobar, a tek bi voljeli da je Gigabyte napravio malo stabilniju antenu dodavši joj postolje.
Ploča ima i osvijetljeni Aorus natpis na pokrovu stražnjih I/O portova, ispod kojeg su ARGB LE diode. Kako sve skupa radi ste mogli vidjeti na kraju unboxing videa, a uz to na ploči se nalaze i tri ARGB headera, te jedan RGB header za dodana rasvjetna tijela.
Rasvjetu kao i sve ostalo vezano za ploču kontroliramo putem Gigabyte Control Center aplikacije koja nudi opcije poput RGB Fusiona, Performance ali i Fan Control. Sve je intuitivno i dobro radi, premda softver nije na razini Asusovog. Gigabyte nudi i cFosSpeed aplikaciju za nadzor i kontrolu mrežnog prometa, a ekskluzivan partner su i s HWiNFO kompanijom koja proizvodi softver za nadzor parametara rada računala.
UEFi sučelje je doživjelo manje kozmetičke promjene u pogledu tipaka, ali vizualno prati sivi karakter ploče i moramo priznati da izgleda dobro. Mrvicu je manje čitljivo u odnosu na standardnu verziju no lijepo je da prati vanjštinu ploče. Sučelje je vrlo brzo i bogato opcijama. Sve opcije za napredni overclocking su tu, a ploča podnosi i overclocking pod ekstremnim hlađenjem. Puno je opcija i za tweakanje, tj. prilagođavanje potrebama korisnika. Kao i na ostalim X670E pločama BIOS je moguće nadograditi jedino putem bootabilnog USB-a u flash.nsh aplikacije, pa će to biti problem za manje iskusne korisnike.
Forum
Objavljeno prije 9 minuta
F1 sezona 2025Objavljeno prije 13 minuta
STAN: kupovina, krediti, APN...Objavljeno prije 20 minuta
AutomobiliObjavljeno prije 23 minute
Kamera za video nadzorObjavljeno prije 34 minute
Procjena: Ryzen 5 3600/Tomahawk max B450/32GB DDR4Novosti
Zašto 4G/5G veza troši više baterije vašeg pametnog telefona?
Jeste li ikada primijetili da se baterija vašeg telefona brže prazni kada koristite mobilne podatke nego kada ste spojeni na WiFi mrežu? Postoji li korelacija između pražnjenja baterije i internetske veze putem mobilnih podataka u odnosu na... Pročitaj više
Kako gledati sve utrke Formule 1 uz pomoć VPN-a?
Ako ste kao i mi, veliki ljubitelji motosporta i poglavito Formule 1 tada znate da u Hrvatskoj nije moguće pratiti ovaj sport uživo. Ipak, uz pomoć VPN usloga je moguće pratiti sve treninge, kvalifikacije, utrke kao i dodatan sadržaj na TV... Pročitaj više
Posljednji tjedan! Jeftini Microsoft Office Pro 2021 za 35,74 €. Nadogradite Windowse 11 Pro za samo 13,55 €!
Danas ćemo razgovarati o Officeu 2021 Pro i sigurnom načinu da dobijete Microsoftove ključeve po sniženoj cijeni! Office 2021, predstavljen u listopadu 2021., unapređuje nasljeđe svog prethodnika s poboljšanim značajkama kao što su suradnja... Pročitaj više
Riot Games navodno snima igranu seriju u Vijetnamu
(izvor slika) Na temelju uspjeha serije Arcane na Netflixu, Riot Games navodno razmatra igranu seriju kao svoj idući projekt. Navodno su vrlo blizu finaliziranja lokacija za snimanje koje će oživjeti jednu od ikoničnih regija iz igre. Prema... Pročitaj više
Nova RuneScape igra će uskoro izaći u rani pristup
RuneScape: Dragonwilds upravo je otkriven, donoseći nam još jednu igru serije RuneScape. Za razliku od glavne MMO igre, ovo će biti open-world survival igra, koja dijeli isto okruženje. RuneScape: Dragonwilds također je razvijen od strane J... Pročitaj više
Sve novosti