Gigabyte X79S-UP5-WiFi – za workstation spremna
Datum objave 21.10.2012 - Krešimir Matanović
Opis - prvi dio
Danas donosimo test jedne nekonvencionalne X79 ploče koja cilja na workstation upotrebu. Pod workstation pojmom podrazumijevamo računalo (radna stanica), koje je namijenjeno poslovnoj upotrebi no ne na onoj osnovnoj Office razini, već na višoj tehnološkoj ili znanstvenoj. Ovakvi strojevi obično služe za razno razne matematičke izračune, obradu fotografija i videa (CAD/CAM), grafičke poslove (CGI) itd. Osnova dobre radne stanice je naravno dobra ploča. I dok postoje specijalizirani igrači na tom polju (Supermicro) i proizvođači se klasičnih desktop ploča trude zagristi u ovo tržište.
Gigabyteova je X79S-UP5-WiFi upravo takva ploča, koja je specifična po Intelovom C606 čipsetu na kojem je bazirana (server/workstation verzija X79 čipseta), čime je omogućena podrška za Xeon procesore te SAS diskove. C600 serija čipseta se sastoji od C602, C604, C606 i C608 modela, podržava osam fleksibilnih PCI Express 2.0 x1 portova, do osam SAS 3 Gb/s portova, dva SATA 6 Gb/s porta, i četiri SATA 3 Gb/s porta. Nadalje podržava četrnaest USB 2.0 portova, PCI sučelje, Intel Rapid Storage Technology enterprise (Intel RSTe), i hardversko XOR ubrzanje za RAID. Uz to nude i opcionalne Intelligent Power Node Manager, Active Management Technology i vPro tehnologije. Gigabyte je s ovim modelom napravio mješanca high-end matične ploče s workstation mogućnostima koje bi trebale privući korisnike koji slažu ozbiljniju radnu stanicu, ali se istovremeno žele igrati (CrossFireX, SLI) ili pak overclockirati. Po pakiranju i nazivu ploče lako bi se dalo zaključiti kako je riječ o još jednom X79 modelu sa WiFi podrškom no da nije tako otkrivamo po značkicama na kojima piše Intel Xeon Support i Intel C606 chipset.
U kutiji će te uz samu ploču naći i bogati set opreme koja uključuje korisničke upute za rad, upute za brzu instalaciju, DVD medij s upravljačkim programima i aplikacijama, CrossFire i SLI (jedan 2-way i i jedan 3-way) mostiće, zaštitu za stražnji I/O panel, šest SATA 6Gbps kabela, i 3.5" front panel sa dva USB3.0 porta. S WiFi verzijom (Gigabyte nudi i ploču bez WiFi sufiksa), će te u paketu dobiti i GC-WB300D karticu. To je je PCIe x1 kartica koja na sebi kombinira WiFi IEEE 802.11 a/b/g/n modul (300Mbit/s) i Bluetooth modul po zadnjem 4.0 LE standardu (podržava i starije V3.0+HS i V2.1+EDR standarde). Uz njega dolaze i dvije štapne antene, a WiFi modul radi na dvije frekvencije - 2.4GHz i 5GHz. Podržava WEP 64/128bit, WPA, WPA-PSK, WPA2, WPA2-PSK, WPS, IEEE 802.1x i IEEE 802.11i sigurnosne standarde. Iz našeg iskustva s ovom ali i u ranijem Z77X-UD5H testu modul radi odlično, instalacija upravljačkih programa je jednostavna i brza a sve uređaje koje smo na njega spojili je brzo prepoznao i u radu nije bilo problema.
X79S-UP5 izgleda kao i svaka druga high-end matična ploča i tek se po povećanom broju SATA/SAS konektora može naslutiti da je drugačija. Dizajn i tehnologija izrade su zasnovani na ove godine uvedenom Ultra Durable 5 dizajnu koji uključuje komponente napojnog dijela koje su u stanju izdržati visoke napone, uključujući i IR3563 PowIRstage i IR3570 kontrolere proizvođača International Rectifier, poznati 2x OZ Copper PCB dizajn i feritne prigušnice koje su u stanju izdržati struju do 60A, itd. Rashladni je sistem na ovoj ploči posebno dizajniran i a sastoji se od tri aluminijska hladnjaka i dvije poniklane bakrene toplovodne cijevi. Dva su hladnjaka smještena na napojne elemente oko procesorskog ležišta, a jedan veći je smješten na C606 čipsetu. Iz tog većeg na dvije strane izlaze toplovodne cijevi povezujući dva aluminijska hladnjaka. Rashladni se sistem djelomično nastavlja i sa donje strane ploče, a za nju je pričvršćen vijcima s oprugicama. Na chipset se hladnjaku nalazi termovodljiva pasta, dok se na PWM hladnjacima nalazi termovodljiva trakica. Layout ploče je odlično posložen, ništa ničemu ne smeta i svi su konektori točno tamo gdje bi trebali biti.
|
S2011 ploče su kao što znamo donijele promjenu u layoutu u odnosu na X58, a onaj je uzrokovana prelaskom sa tro na četiri kanalnu arhitekturu radne memorije. Kako bi vodovi bili jednako udaljeni od procesora (za manju latenciju), DIMM utori su postavljeni s obje strane ležišta za procesore, a ukupno ih je osam (najprije se popunjavaju vanjski ili u ovom slučaju sivi). Serverski čipset i procesori donose i podršku za unbuffered ECC memoriju do ukupnih 64GB. Inženjeri su tako imali teži zadatak izvođenja napojne jedinice jer ju je bilo potrebno smjestiti na dvije lokacije, baš kao i razdijeliti napajanje memorijskih modula. Zbog toga imamo situaciju u kojoj su potrebna dva digitalna IR-ova 3570A kontrolera za napajanje svake DIMM skupine (1 i 2), i koji se nalaze na suprotnim stranama ploče (koriste se IR3553M driveri). Centralno, točno iznad CPU ležišta je smještena osam fazna napojna jedinica koja koristi 60 amperske IR3550M drivere (sinkroni buck gate driver, upakiran zajedno sa kontrolnim MOSFET-om i sinkronim MOSFET-om s integriranom Schottky diodom). Nju kontrolira IR3563A kontroler smješten uz sam rub ploče iznad desnih DIMM slotova. Tik ispod CPU ležišta nalazi se VTT faza s pripadajućim IR3553M driverom. Između stražnje I/O jedinice i lijeve skupine DIMM utora nalaze se Marvellov 88SE9172 kontroler koji podržava dva eSATA konektora brzine 6Gbps i jedan VLI-ev VL800 USB 3.0 kontroler (četiri USB3.0 porta na stražnjem I/O panelu). Uz desni su se rub ploče smjestili još i crveni Power gumb, 24 pinski ATX konektor te interni USB 3.0 konektor kontroliran od strane Fresco FL109 čipa koji se nalazi tik ispod DIMM utora.
Opis - drugi dio
Donji lijevi rub ploče je popunjen raznim kontrolerima. Počevši od vrha (tik ispod stražnjeg I/O panela) nalazi se Realtekov RTL8111F Gigabitni LAN kontroler, ispod kojeg je Intelov Gigabitni LAN kontroler. Ispod njih je Realtekov ALC898 osam kanalni HD audio kontroler i njegova prateća elektronika. Ispod njih su dva poveća čipa, prvi je VIA-in VT6308P Firewire kontroler a drugi je ITE-ov IT8728F Super I/O čip. Ploča ima ukupno četiri PCIe 3.0 utora dužine x16 od kojih su prva dva x16 brzine, treći je brzine x8 (ali dijeli bandwidth sa drugim) i četvrti je x4 brzine. Između prvog i drugog PCIe x16 utora smjestio se jedan PCIe x1 utor iza kojeg je standardna baterija i ICS-ov generator takta PCIe-a, a na samom je dnu jedan legacy PCI utor kontroliran od strane C606. Uz donji su se rub ploče poredali F_AUDIO, SPDIF_O, F_1394, SYS_FAN4, TPM i F_USB_3_2_1 konektori, a na samom su kraju F_Panel, Reset tipka i SYS_FAN3 konektor. U predjelu iznad F_Panel konektora nalaze se dva BIOS čipa i C606 čip (65nm, 12W TDP). Uz sami desni rub ploče nalazi se čak osam SAS konektora, četiri SATA 3Gbps konektora i dva SATA 6Gbps konektora - svi horizontalno orijentirani. Ovo je upravo i najveća vrijednost Gigabyteove ploče jer pruža ogromne mogućnosti kombiniranja "skladišnog" prostora. zamislite samo 8 SATA ili još bolje SAS diskova u nekoj od RAID kombinacija (SAS je unazad kompatibilan sa SATA standardom). Kombiniranjem možete postići veliku brzinu rada i sigurnosti uz ogroman prostor za spremanje podataka, a Gigabyte je korisnicima omogućio i izbor brzine rada - SAS Link Speed u BIOS-u je moguće mijenjati od Gen1, Gen2 do Gen3.
I/O stražnji panel:
- 1 x PS/2 keyboard/mouse port
- 1 x CPU overclocking button
- 1 x BIOS switch button
- 1 x Clear CMOS button
- 1 x IEEE 1394a port
- 4 x USB 3.0/2.0 ports
- 5 x USB 2.0/1.1 ports
- 1 x eSATA/USB Combo connector
- 1 x eSATA 6Gb/s connector
- 2 x RJ-45 ports
- 1 x optical S/PDIF Out connector
- 5 x audio jacks (Center/Subwoofer Speaker Out, Rear Speaker Out, Line In, Line Out, Mic In)
Na stražnjem su I/O panelu najzanimljiviji OC tipka putem koje BIOS automatski overclockira procesor koji imate do određene (sigurne) granice, tipka za odabir jednog od dva BIOS-a koja nam je dobro došla kada nismo uspjeli POST-ati pri flashanju na zadnju F4h verziju BIOS-a i malena tipka za reset BIOS-a. Uz to, tu je i jedan Firewire, jedan eSATA 6Gbps i jedan eSATA/USB comnbo konektor te svi oni već uobičajeni priključci.
|
BIOS, tj. njegovo UEFI sučelje je vrlo slično ostalim X79 pločama koje Gigabyte ima u ponudi, no ponešto je ubrzano i radi malo glađe. Ne baš onako kao kod Z77 modela, no napredak se može osjetiti. Ipak, vremena POST-a X79 ploča su i dalje jako duga i to je nešto što se ne može promijeniti. Ipak, jednom kada uđete u sučelje dočekat će vas poznati MIT, u kojem vam je omogućeno igranje s masom postavki ploče, procesora i memorije. Unatoč tome što je ovo workstation ploča i ne bi trebala biti okrenuta naprednijem OC-u i mogućnostima tweakanja ipak ima dosta elemenata koji okreću na OC stranu. Ono što će vas onemogućiti u ozbiljnijem OC-u (tekući dušik, fazno hlađenje) su niži naponi koje ploča dozvoljava. No, kao što smo rekli, ovu ploču neće kupovati ozbiljniji OC-eri, a za casual overclocking je sve tu. Mi smo nakon malo igranja uspjeli doći do stabilnih 4.6GHz na 1.5V (1.512V pod opterećenjem) i to nam se čini kao sasvim dovoljno za ovu ploču.
Sa softverske strane ova ploča ne donosi nikakve novosti barem što se Gigabyte tiče. Tu su standardni EasyTune6 koji optimistično najavljuje mogućnost overclockinga do 4.68GHz no u stvarnosti ima probleme s bootanjem i pri 4.18GHz (no ponudio nam je i mogućnost igranja s frekvencijama SOC kartice koja stvarno funkcionira), te ostala već otprije poznata plejada Gigabyteovog softvera. S Intel strane sada u Rapid Storage Managementu imamo dodatak Enterprise jer je ipak riječ o serverskom čipsetu, a i opcije su drugačije.
Test sistem, način testiranja i overclocking
|
|
Način testiranja
Ze test ove ploče smo koristili naš i7-3960X procesor, G.Skill četverokanalnu memoriju brzine 1866MHz, Gigabyteovu GTX580 SOC i Corsairov Force 3 120GB SSD. Sve je bilo pogonjeno Thermaltakeovim Grand napajanjem od 1.05kW, a procesor smo hladili Noctuinim D14 hladnjakom. Mjerili smo maksimalnu potrošnju sistema na tvorničkim specifikacijama i pri brzini procesora od 4.6GHz. Što se softverske strane tiče testirali smo performanse u PCMarku7 (standardne vrijednnosti i OC), a ubacili smo i nekoliko testova USB3.0 i SAS/SATA kontzrolera, baš kao što smo izvršili i mjerenje memorijske propusnosti. Uz to, mjerili smo i temperature na pojedinim dijelovima ploče, te se iznenadili kako se glavne komponente ploče u radu vrlo malo zagrijavaju i kako je Gigabyte napravio odličan posao sa novim UD5 dizajnom.
Overclocking
Od overclockinga nismo puno očekivali pa tako nismo ostali ni previše razočarani. Kao što smo rekli, ovo je primarno WS ploča i dovoljne će biti casual OC mogućnosti. Procesor smo OC-ali dizanjem množitelja i napona pri čemu smo na 1.5V (Idle i Load naponi), stigli do stabilnih i sasvim zadovoljavajućih 4.6GHz (s uključenim HT-om naravno). Za više frekvencije treba više napona no nismo htjeli forsirati. Podizanje strapa sa 100 na 125MHz nije urodilo plodom, tj. ploča nakon toga nije htjela POST-ati. Isto tako, kao što smo već rekli ET6 nije htio POST-ati ni s postavljenih 4.18GHz, a ni OC gumb na stražnjem panelu nije napravio ništa. Nemogućnost ovoga automatskog OC-a pripisujemo zadnjem Beta BIOS-u kojeg smo koristili - F4h. Treba tu očito još peglanja. Bilo kako bilo, s obzirom na generalnu namjenu ploče s OC-om smo na kraju ipak zadovoljni.
Rezultati testova
PCMark 7 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Score | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Performanse PCMarka smo najprije izmjerili standardno, dok je SSD bio spojen na SATA 6Gbps konektor, a zatim i na SAS. Jesu performanse nešto slabije no ovaj benchmark ne pravi veliku razliku, tj. ne opterećuje diskove do njihovih maksimuma. Kada overclockiramo procesor performanse u ovom benchmarku porastu za nešto manje od 8%, pa za svakodnevnu upotrebu OC i nema previše smisla. No, ako se bavite 3D renderingom, izračunima, obradom videa i fotografija, ekstra brzina će se svakako isplatiti.
AIDA64 Disk Benchmark |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Linear Read (MB/s) | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Random Read (MB/s) | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Buffered Read (MB/s) | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Razlike između SATA 3Gbps i SAS kontrolera nisu velike kada se koristi običan SATA disk, no stvari se mijenjaju sa SAS diskovima kako u pogledu brzine tako i po pitanju sigurnosti (SCSI error-recovery i error-reporting naredbe, Tagged Command Queuing, mogućnost korištenja dužih kabela, itd.).
ATTO Disk Benchmark SSD |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
512KB Read (MB/s) | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
512KB Write (MB/s) | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
I kod ATTO benchmarka je priča slična, razlike su minimalne, a kada je Force 3 SSD pun podataka ni SATA 6Gbps kontroler ne pomaže u bržem zapisu.
ATTO Disk Benchmark USB |
|||||||||||||||||||||||||||||||
4KB Read (MB/s) | |||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
4KB Write (MB/s) | |||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
S obzirom da su na ploči dva 3rd party USB 3.0 kontrolera odlučili smo testirati Freecomov Sq 2TB model (recenzija uskoro), na ta dva ali i na USB 2.0 kontroleru. Velike razlike između kontrolera kao što vidimo nema, a VIA-in je kontroler tek u maloj prednosti.
Potrošnja |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Idle (W) | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Load (W) | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ukoliko poželite overclockirati o nekoliko stvari ipak morate voditi računa. Povećanjem napona i frekvencije povećava se potrošnja i toplina. Gigabyte je sa svoje strane i s UD5 dizajnom napravio odličan posao, ploča je hladna i stabilna, a vama preostaje pobrinuti se za dobro hlađenje procesora i za kvalitetno napajanje ukoliko želite da takva radna stanica bude stabilna. Procesor, tj. sistem na 4.6GHz troši čak oko 60% više snage nego na referentnom naponu.
Temperature |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Light Load (°C) | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Heavy Load (°C) | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Kao što smo u prethodnom opisu najavili, temperature ploče su nas stvarno zapanjile. Niti jedna se komponenta ni u jednom trenutku ne pregrijava zbog odlično riješenog hlađenja ali i komponenata korištenih u izradi ploče. IR driveri i kontroleri su vrlo napredni u tom pogledu. Light load je predstavljao pokrenuti 7Zip benchmark, dok je Heavy Load podrazumjevao7Zip benchmark, OCCT-ov grafički test i pokrenuto transkodiranje 1080p videa u MediaConverteru. Inače, u normalnom radu su temperature za oko 5°C niže (mjereno Scytheovim mjeračem temperature).
Zaključak
Sve u svemu, cijena od oko 300 - 320 € je sasvim prihvatljiva za mogućnosti koje X79S-UP5-WiFi donosi. Na našem je tržištu još nema, a vjerujemo kako ju je zastupnik u stanju nabaviti po narudžbi. Ukoliko pak želite solidnu X79 ploču i ne zanimaju vas workstation mogućnosti Gigabyteova X79-UP4 će vas u potpunosti zadovoljiti uz nešto nižu cijenu.