Gigabyte X870E Aorus Master recenzija
Datum objave 01.10.2024 - Krešimir Matanović
X870E Aorus Master - prvi dio
Nakon X870E Aorus Pro modela, na red za test stiže i Master. Jača je to verzija koja donosi moćniju napojnu jedinicu s boljim hlađenjem, robusnije M.2 hladnjake, 5-gigabitni LAN i još poneku sitnicu. Dobra je to nadogradnja na već ionako jako dobar Pro model koja je namijenjena korisnicima koji žele najbolje što Gigabyte može dati u ovom trenutku.
U videu otpakiranja mogli ste vidjeti da je ploča u kutiji smještena u antistatičku vrećicu i položena u kartonsko ležište. Kutija se po bojama razlikuje u odnosu na Pro model i tu se koristi ljubičasta umjesto narančaste boje. Bundle je također malo drugačiji nego kod Pro modela, bogatiji je, i sastoji se od:
- višejezičnog vodiča za instalaciju (detaljne upute za korisnike su sve online)
- seta Aorus naljepnica
- Gigabyte naljepnice za kućište
- dva SATA kabela
- WiFi antene
- mikrofona za mjerenje razine buke (AI noise cancellation)
- Q-konektora za prednji panel
- ventilatora za memorijske module i produžnog kabela za napajanje ventilatora (4-pinski M na Ž)
- Aorus čičak traka za aranžiranje kabela
- dvije termalne sonde
Najzanimljiviji dio ove Aorus Master ploče je da je napravljena na istim temeljima kao i Pro, što znači da više nije E-ATX formata kao X670E Aorus Master. Sada je i puno lakša jer nema više donju ploču koja pojačava konstrukciju i služi kao hladnjak, pa je i tu slična Pro modelu. U odnosu na Pro model ima nešto masivnije hladnjake, kako one na VRM-u tako i na M.2 slotovima.
Dizajn ploča nove X870E serije uvelike prati prethodnike pa je na aluminijskim hladnjacima korišteno nekoliko nijansi sive boje, kao i različite Aorus oznake. Jedino su spojeni VRM aluminijski hladnjaci premazani crnim prahom. PCB je također i s gornje i s donje strane prošaran sivim linijama te različitim natpisima. Layout ploče je ostao dobar, unatoč činjenici da je sada ploča uža za dva centimetra. Gigabyteovi inženjeri su se potrudili da taj prostor ne fali i sve ono što je bitno je uredno posloženo uz rubove ploče.
Oko AM5 socketa je malo klaustrofobično jer su okolni hladnjaci vrlo visoki, pa će veliki CPU hladnjaci s dva ventilatora svakako biti u problemu. Vjerujemo kako će većina kupaca Master ploče ipak koristiti AIO hladnjak tako da problema ne bi smjelo biti. VRM hladnjak je malo drugačiji od onoga kakav se koristi na staroj Master ploči. I dalje je riječ o masivnom hladnjaku spojenih aluminijskih limova koji se nalazi na lijevoj strani od socketa, te onome od punog aluminija koji se nalazi iznad socketa. Hladnjaci su povezani toplovodnom cijevi za efikasniji prijenos topline, a na njima se a donje strane nalaze i termalne podloške koje se naslanjaju na integrirane MOSFET-e te na prigušnice.
Baš kao i kod Pro modela, napojna jedinica je u 16+2+2-faznoj konfiguraciji, no s jačim glavnim MOSFET-ima od 110 A. I tu je riječ o twin (parallel) dizajnu (svaki kanal PWM kontrolera kontrolira po dvije faze), ali ovaj put sa 16 Vcore 110-amperskih Infineonovih integriranih PMC41430 MOSFET-a, dva SOC 80-amperska (PMC41410) i dvije slabije faze za PCIe koje nemaju integrirane MOSFET-e. Kao i kod Pro ploče PWM kontroler je Infineonov 14-fazni XDPE192C3B.
X670E Master je imala istu 16+2+2 faznu konfiguraciju no s Renesasovim RAA22010540 105-amperskim integriranim MOSFET-ima, 90-amperskim SOC fazama i 90-amperskim fazama za iGPU i memorijski kontroler. To znači kako je X870E Master dobila nešto nadograđeni dizajn glavnih faza i malo oslabljen za SOC, iGPU i memorijski kontroler.
Zagrijavanje hladnjaka pod punim opterećenjem Ryzen 9 9950X procesora je malo više nego kod Pro ploče, a provjerom HWiNFO loga nismo puno saznali jer su temperature koje on očitava iz ITE IT8705F Super I/O kontrolera nazvane temperature 1, 2 i 3 te iznose maksimalnih 49, 64 i 82°C. Čipset temperature su iznosile 65,5 i 69,2°C. Još je jedan ITE IT87952E čip povezan s temperaturnim sondama i na njemu su temperature bile 55 i 57°C. Sve je dakle u granicama normale.
Na desnoj i gornjoj strani ploče su smješteni uobičajeni konektori, kao i veća Power tipka te manja Reset tipka. Tu je i LED dijagnostika, a iznad Power tipke se nalazi i POST dijagnostika s četiri malene I kod Master ploče je Gigabyte malo štedio u odnosu na prethodnicu pa su samo dva oklopljena. Četiri slota maksimalno podržavaju 256 GB DDR5 radne memorije brzine transfera do 8.600 MT/s što je malo više nego kod Pro ploče. Gigabyte je u X870E seriji koristio poseban zaštitni sloj PCB-a za razdvajanje memorijskih vodova kako bi signal bio čišći, a koristili su i daisy-chained rute za vodove. Na ovom se dijelu ploče nalazi i vertikalno postavljen USB Type C header, s USB 3.2 Gen 2×2 podrškom za spajanje na prednji panel. To je jedini 20 Gbps port na ploči.
X870E Master je zadržala tri PCIe slota kao i njena prethodnica, te kao i X870E Pro. Prvi je slot za grafičku karticu oklopljeni PCIe 5.0 x16 slot koji dijeli resurse sa M2B i M2C slotovima za SSD-e. Ako je bilo koji od navedenih slotova u upotrebi PCIe X16 će raditi s propusnošću x8. Taj gornji PCIe x16 slot ima i izbacivač za kartice, što je imala i stara Masterica. Na dnu ploče su dva PCIe x16 slota od kojih je gornji 4.0 x4, a donji 3.0 x4 – baš kao i kod Pro modela.
Audio jedinica na ovoj ploči je ista kao i kod Pro modela, što znači da je vrlo slična u odnosu na raniji Master model. Riječ je o Realtekovom poznatom ALC1220 CODEC-u koji omogućava 7.1-kanalni HD audio, te je potpomognut s audio kondenzatorima, kako elektrolitima tako i solid. Za ethernet vezu se brine Realtekov 5-gigabitni LAN kontroler, što je bolje nego na Pro ploči.
Forum
Objavljeno prije 11 minuta
Koju stolicu kupiti?Objavljeno prije 16 minuta
Umjetna inteligencija (AI)Objavljeno prije 19 minuta
Sam svoj majstor - razni radovi po kući/stanuObjavljeno prije 41 minuta
P.Apple Macbook Pro M1 512gb i Ipad Air 4 gen 256 gbObjavljeno prije 50 minuta
S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of ChornobylNovosti
Kako kupiti doživotnu licencu Officea za samo 15,29€? Godeal24 ima rasprodaju povodom kineske nove godine i spušta cijene Microsoft ključeva na najniže razine!
Kineska Nova godina 2025. vrijeme je kada je mnogo ljudi zauzeto uređivanjem svojih domova i prejedanjem kolačima s ananasom. Ali nemojmo zaboraviti pravog MVP-a sezone — prodaju. Da, CNY 2025 je pred nama i savršeno je vrijeme za trgovce d... Pročitaj više
[Analiza] Huawei se vraća ove godine, Apple pada, Xiaomi je uznemiren, a Honor staje
Početkom nove godine jedna za drugom objavljena je ljestvica isporuka globalnog tržišta pametnih telefona i kineskog tržišta u 2024. godini. Struktura TOP3 globalnog tržišta je stabilna. Apple, prvoplasirani, i Samsung, drugoplasirani, zadr... Pročitaj više
Nvidia je pokazala prototip hladnjaka s 4 utora i trostrukim ventilatorom
Nvidia je objavila najnoviji video u kojem prikazuje prototip velikog hladnjaka za RTX 5090 Founders Edition grafičku karticu. U videu, tim iz Nvidie donosi ogroman prototip kartice s četiri PCIe utora, s potpuno pojednostavljenim dizajnom... Pročitaj više
Koja je razlika između PD brzog punjenja i QC brzog punjenja
Čim se baterija na vašem mobitelu isprazni, počinjete paničariti. Kada se suočite s navedenom situacijom znate li koliko se brzo punjenje naziva brzim punjenjem? Kako odabrati pravi proizvod za brzo punjenje? Što je "brzo punjenje"? Prije... Pročitaj više
NVIDIA DLSS 4 namijenjen je igranju u 4K@240 Hz te može generirati do 16 sličica
Nvidia kaže da DLSS 4 tehnologija generiranja može generirati više sličica ako je igračima potrebno, a ne samo trenutne tri. Nvidia je nedavno predstavila svoju najnoviju DLSS 4 tehnologiju, koja donosi novu značajku koja omogućuje do 8 put... Pročitaj više
Sve novosti