gigabyte_x870e_aorus_master_9

Kao i kod ostatka X870E ploča, za USB 4.0 funkcionalnost i propusnost od 40 Gbps po portu se brine ASMedijin ASM4242 kontroler koji ima Thunderbolt 4 certifikat. Omogućava dva USB 4.0 porta na stražnjem I/O dijelu u obliku Type C portova te donosi i podršku uza monitore do 8K rezolucije ako je samo jedan port u upotrebi (ili dva monitora od 4K). ASM4242 je malo veći kontroler, troši više energije pa mu je potreban i zaseban aluminijski hladnjak. Gigabyte je kako na Master tako i na Pro pločama na stražnjem I/O panelu, tj. njegovoj zaštiti napravio rešetku kako bi zrak lakše strujao u ovom području.

Uz ta dva USB 4.0 Type C porta na stražnjem dijelu, na ploči se nalazi i dovoljno ostalih USB konektora, i Type A i Type C tipa konektora. No, kao i kod Pro modela, samo je jedan Type C 20 Gbps port koji je dostupan preko unutarnjeg headera. U ovoj smo klasi ipak očekivali više, jer konkurentni Asusov model ima još jedan 20 Gbps Type C port na stražnjem I/O panelu, koji uz to podržava i 30 W snagu punjenja.

gigabyte_x870e_aorus_master_11

Na donjoj se strani PCB-a nalazi nešto elektronike, te AM5 donja ploča koja je potpuno drugačija u odnosu na Pro model, Tu je i ploča koja pojačava strukturu PCIe slota grafičke kartice. Donja je strana PCB-a nije ni ukrašena kao što je kod Pro modela.

gigabyte_x870e_aorus_master_12

Kao i kod Pro ploče, i na Masterici se nalaze četiri M.2 slota. Najviši, M2A kontrolira procesor, a podržava uređaje formata do 25110 po PCIe 5.0 x4 standardu s Ryzen 9000 serijom procesora. M2B i M2C slotove kao i M2A kontrolira procesor, a podržavaju uređaje formata do 22110 po PCIe 5.0 x4 standardu. Najniži M2D slot kontrolira čipset, a on podržava uređaje formata do 2210 po PCIe 4.0 x4 standardu.

Na donjem su se rubu ploče smjestili svi uobičajeni headeri i konektori – Front Audio, tri headera za LED dodatke (dva ARGB i jedan RGB), zatim ESPI i SPI TPM headeri, interni USB 2.0 i USB 3.0 headeri, tri 4-pinska konektora za sistemske ventilatore i prednji panel. Čipseti su smješteni pod nešto manjim hladnjakom, a kao što smo vidjeli na prethodnoj stranici zagrijavaju se na dosta visokih 65,5 i 69,2°C, što je ipak malo ipak niže nego kod Pro ploče.

gigabyte_x870e_aorus_master_13 gigabyte_x870e_aorus_master_14

Stražnji je I/O panel vrlo bogat, a sastoji se od:

  • 1 x Q-Flash Plus tipke
  • 1 x Clear CMOS tipke
  • 1 x HDMI porta (u ovisnosti o procesoru)
  • 2 x USB4 USB Type-C porta (DisplayPorts (u ovisnosti o procesoru))
  • 4 x USB 3.2 Gen 2 Type-A porta (crveni)
  • 4 x USB 3.2 Gen 1 porta
  • 2 x USB 2.0/1.1 porta
  • 1 x RJ-45 port
  • 2 x konektora za antenu (2T2R)
  • 2 x audio jacka
  • 1 x optical S/PDIF Out konektor

Kao i kod Pro modela, i Master koristi Qualcommov Wi-Fi 7 modul QCNCM865. On podržava 802.11be standard (i sve starije), a radi na tri pojasa – 2.4, 5 i 6 GHz te podržava 320 MHz kanale, kao i Bluetooth 5.3. Prijem antene je jako dobar i veza je brza i na etaži iznad bežičnog routera.

Na donjem desnom rubu ploče se nalaze tri horizontalno postavljena 4-pinska konektora za sistemske ventilatore, horizontalni USB 3.0 header, četiri SATA III porta, te malo dalje i horizontalno postavljeni HDMI utor za Gigabyteov dijagnostički monitor (Sensor Panel Link).

gigabyte_x870e_aorus_master_15

Na ploči se nalazi ukupno osam PWM/DC 4-pinskih konektora koji se svi mogu kontrolirati putem Smart Fan 6 aplikacije, ili unutar UEFI sučelja. Tu su i dva headera za spajanje temperaturnih sonda, kao i jedan header za noise detection (mikrofon je u bundleu). Master ploča je kao i Pro napravljena po Ultra Durable standardu, u što ulaze pojačani PCIe slot koji podnosi deset puta više opterećenja od običnog, koji uz to ima i unutarnju gumenu podlogu koja štiti PCB grafičke kartice od potencijalnog oštećenja, a kontakti su napravljeni od legure cinka za efikasniju EMI zaštitu. Tu je i M.2 UD Slot PG5 koji je također pojačane strukture, a ima i SMD tehnologiju za smanjenje degradacije signala. I memorijski slotovi su pojačani (no samo dva), te također imaju SMD tehnologiju. U ostale UD tehnologije spadaju i pojačani pinovi na EPS konektorima, kao i PCIe Armour koji se nalazi s donje strane ploče za dodatno pojačanje PCIe x16 slota.

gigabyte_x870e_aorus_master_16 gigabyte_x870e_aorus_master_17

Kao i kod Pro modela, i Masterica ima dvije zone osvjetljenja – na hladnjaku VRM-a (pokrov stražnjih I/O-a), te ispod hladnjaka čipseta. Na hladnjaku je puno raskošnija rasvjeta nego kod Pro modela a proteže se cijelom dužinom (hladnjaka). Naravno, sve je u ARGB LED-icama iako smo mi “ulovili” samo plave nijanse. Svom rasvjetom, što uključuje i tri ARGB Gen2 headera i jedan klasični RGB LED header kontroliramo uz pomoć GCC-a i RGB Fusiona.

gigabyte_x870e_aorus_master_19 gigabyte_x870e_aorus_master_21

gigabyte_x870e_aorus_master_20 gigabyte_x870e_aorus_master_22

UEFI sučelje je kao i do sada, a Gigabyte je uveo mogućnost promjene tema, tj. izgleda sučelja. Advanced sučelje se sastoji od Favorites, Tweaker, Settings, System Info, Boot i Save&Exit menija, dok je ono Easy Mod kombiniralo sve na jednoj strani. Nama je Tweaker jasno najzanimljiviji koji nudi mnoštvo opcija za podešavanje u radu procesora, memorije i napojne jedinice ploče.

Rasvjetu kao i sve ostalo vezano za ploču kontroliramo putem Gigabyte Control Center aplikacije koja nudi opcije poput RGB Fusiona, Performance ali i Fan Control. Softver je još uvijek miljama od Asusovog, no ipak sve solidno funkcionira. Gigabyte nudi i cFosSpeed aplikaciju za nadzor i kontrolu mrežnog prometa, a partner su i s HWiNFO kompanijom koja proizvodi softver za nadzor parametara rada računala.