Gigabyte X870E Aorus Master recenzija
Datum objave 01.10.2024 - Krešimir Matanović
X870E Aorus Master - drugi dio
Kao i kod ostatka X870E ploča, za USB 4.0 funkcionalnost i propusnost od 40 Gbps po portu se brine ASMedijin ASM4242 kontroler koji ima Thunderbolt 4 certifikat. Omogućava dva USB 4.0 porta na stražnjem I/O dijelu u obliku Type C portova te donosi i podršku uza monitore do 8K rezolucije ako je samo jedan port u upotrebi (ili dva monitora od 4K). ASM4242 je malo veći kontroler, troši više energije pa mu je potreban i zaseban aluminijski hladnjak. Gigabyte je kako na Master tako i na Pro pločama na stražnjem I/O panelu, tj. njegovoj zaštiti napravio rešetku kako bi zrak lakše strujao u ovom području.
Uz ta dva USB 4.0 Type C porta na stražnjem dijelu, na ploči se nalazi i dovoljno ostalih USB konektora, i Type A i Type C tipa konektora. No, kao i kod Pro modela, samo je jedan Type C 20 Gbps port koji je dostupan preko unutarnjeg headera. U ovoj smo klasi ipak očekivali više, jer konkurentni Asusov model ima još jedan 20 Gbps Type C port na stražnjem I/O panelu, koji uz to podržava i 30 W snagu punjenja.
Na donjoj se strani PCB-a nalazi nešto elektronike, te AM5 donja ploča koja je potpuno drugačija u odnosu na Pro model, Tu je i ploča koja pojačava strukturu PCIe slota grafičke kartice. Donja je strana PCB-a nije ni ukrašena kao što je kod Pro modela.
Kao i kod Pro ploče, i na Masterici se nalaze četiri M.2 slota. Najviši, M2A kontrolira procesor, a podržava uređaje formata do 25110 po PCIe 5.0 x4 standardu s Ryzen 9000 serijom procesora. M2B i M2C slotove kao i M2A kontrolira procesor, a podržavaju uređaje formata do 22110 po PCIe 5.0 x4 standardu. Najniži M2D slot kontrolira čipset, a on podržava uređaje formata do 2210 po PCIe 4.0 x4 standardu.
Na donjem su se rubu ploče smjestili svi uobičajeni headeri i konektori – Front Audio, tri headera za LED dodatke (dva ARGB i jedan RGB), zatim ESPI i SPI TPM headeri, interni USB 2.0 i USB 3.0 headeri, tri 4-pinska konektora za sistemske ventilatore i prednji panel. Čipseti su smješteni pod nešto manjim hladnjakom, a kao što smo vidjeli na prethodnoj stranici zagrijavaju se na dosta visokih 65,5 i 69,2°C, što je ipak malo ipak niže nego kod Pro ploče.
Stražnji je I/O panel vrlo bogat, a sastoji se od:
- 1 x Q-Flash Plus tipke
- 1 x Clear CMOS tipke
- 1 x HDMI porta (u ovisnosti o procesoru)
- 2 x USB4 USB Type-C porta (DisplayPorts (u ovisnosti o procesoru))
- 4 x USB 3.2 Gen 2 Type-A porta (crveni)
- 4 x USB 3.2 Gen 1 porta
- 2 x USB 2.0/1.1 porta
- 1 x RJ-45 port
- 2 x konektora za antenu (2T2R)
- 2 x audio jacka
- 1 x optical S/PDIF Out konektor
Kao i kod Pro modela, i Master koristi Qualcommov Wi-Fi 7 modul QCNCM865. On podržava 802.11be standard (i sve starije), a radi na tri pojasa – 2.4, 5 i 6 GHz te podržava 320 MHz kanale, kao i Bluetooth 5.3. Prijem antene je jako dobar i veza je brza i na etaži iznad bežičnog routera.
Na donjem desnom rubu ploče se nalaze tri horizontalno postavljena 4-pinska konektora za sistemske ventilatore, horizontalni USB 3.0 header, četiri SATA III porta, te malo dalje i horizontalno postavljeni HDMI utor za Gigabyteov dijagnostički monitor (Sensor Panel Link).
Na ploči se nalazi ukupno osam PWM/DC 4-pinskih konektora koji se svi mogu kontrolirati putem Smart Fan 6 aplikacije, ili unutar UEFI sučelja. Tu su i dva headera za spajanje temperaturnih sonda, kao i jedan header za noise detection (mikrofon je u bundleu). Master ploča je kao i Pro napravljena po Ultra Durable standardu, u što ulaze pojačani PCIe slot koji podnosi deset puta više opterećenja od običnog, koji uz to ima i unutarnju gumenu podlogu koja štiti PCB grafičke kartice od potencijalnog oštećenja, a kontakti su napravljeni od legure cinka za efikasniju EMI zaštitu. Tu je i M.2 UD Slot PG5 koji je također pojačane strukture, a ima i SMD tehnologiju za smanjenje degradacije signala. I memorijski slotovi su pojačani (no samo dva), te također imaju SMD tehnologiju. U ostale UD tehnologije spadaju i pojačani pinovi na EPS konektorima, kao i PCIe Armour koji se nalazi s donje strane ploče za dodatno pojačanje PCIe x16 slota.
Kao i kod Pro modela, i Masterica ima dvije zone osvjetljenja – na hladnjaku VRM-a (pokrov stražnjih I/O-a), te ispod hladnjaka čipseta. Na hladnjaku je puno raskošnija rasvjeta nego kod Pro modela a proteže se cijelom dužinom (hladnjaka). Naravno, sve je u ARGB LED-icama iako smo mi “ulovili” samo plave nijanse. Svom rasvjetom, što uključuje i tri ARGB Gen2 headera i jedan klasični RGB LED header kontroliramo uz pomoć GCC-a i RGB Fusiona.
UEFI sučelje je kao i do sada, a Gigabyte je uveo mogućnost promjene tema, tj. izgleda sučelja. Advanced sučelje se sastoji od Favorites, Tweaker, Settings, System Info, Boot i Save&Exit menija, dok je ono Easy Mod kombiniralo sve na jednoj strani. Nama je Tweaker jasno najzanimljiviji koji nudi mnoštvo opcija za podešavanje u radu procesora, memorije i napojne jedinice ploče.
Rasvjetu kao i sve ostalo vezano za ploču kontroliramo putem Gigabyte Control Center aplikacije koja nudi opcije poput RGB Fusiona, Performance ali i Fan Control. Softver je još uvijek miljama od Asusovog, no ipak sve solidno funkcionira. Gigabyte nudi i cFosSpeed aplikaciju za nadzor i kontrolu mrežnog prometa, a partner su i s HWiNFO kompanijom koja proizvodi softver za nadzor parametara rada računala.
Forum
Objavljeno prije 2 minute
Električna mikro-vibracija (blagi strujni osjećaj) na povrini laptopaObjavljeno prije 7 minuta
RAMDisk - Ubrzavanje kompa uz pomoc prebacivanja cache/temp foldera na RAM DiskObjavljeno prije 12 minuta
Serije - dojmovi, komentari i preporukeObjavljeno prije 16 minuta
4G/5G LTE-A,4G+ - usporedbe internet i govornih tarifa mobilnih operatera(gigabox,pokObjavljeno prije 31 minuta
AutomobiliNovosti
Najbolja uskrsna rasprodaja u kojoj štedite bez rizika! Doživotna licenca MS Officea 2021 Pro za 35,24€! Potražite još popusta, odmah!
Travanj je, a to znači da je Uskrs pred vratima. Ove godine pada na 20. travnja, što je ujedno i vrijeme kada Godeal24 promovira uskrsnu rasprodaju. Vaša prilika za štedjeti više od 90% na računalnim alatima. U usporedbi s Officeom 2024, Of... Pročitaj više
Nadmašujući Tiktok ili Instagram, AI aplikacija postaje najpreuzimanija na svijetu
Globalno tržište mobilnih aplikacija upravo je svjedočilo iznenađujućoj promjeni prijestolja u ožujku. Nisu poznata imena ta koja dominiraju ljestvicom poput Instagrama ili TikToka, ali ChatGPT, chatbot umjetne inteligencije (AI) koji je ra... Pročitaj više
Microsoftova 50. godišnjica otkriva najnovije značajke Copilota, inteligentne partnere s umjetnom inteligencijom i preoblikovanje budućnosti
Bill Gates i Paul Allen osnovali su Microsoft prije 50 godina. Zakoračivši u svoju 50. godišnjicu, Microsoft je više usredotočen na istraživanje mogućnosti sljedećih godina nego na osvrt na prošla postignuća. "Ako postoji jedna stvar koju s... Pročitaj više
Sličnosti u tehnološkoj viziji dvojice osnivača – Sonyja i Applea
Masaru Ibuka, suosnivač Sonyja, i Steve Jobs, osnivač Applea, dvije su legende koje su vlastitim vizijama pogurale svoje kompanije do svjetskog vrha. Od Ibukinog predviđanja umjetne inteligencije do Jobsove iPhone revolucije, obojicu veže i... Pročitaj više
Geforce RTX 5060 Ti grafička kartica već se počela pojavljivati u trgovcima u EU, ali cijene nisu ohrabrujuće
Ako je vjerovati trenutnim glasinama, Nvidia će konačno službeno predstaviti sljedeću RTX 50 grafičku karticu, 15. travnja, a prodaja će početi sljedeći tjedan. Prema preliminarnim informacijama, GPU grafičke kartice koristi 4608 CUDA jezgr... Pročitaj više
Sve novosti