Gigabyte X870E Aorus Master recenzija

Datum objave 01.10.2024 - Krešimir Matanović

X870E Aorus Master - prvi dio

gigabyte_x870e_aorus_master_1 gigabyte_x870e_aorus_master_2

Nakon X870E Aorus Pro modela, na red za test stiže i Master. Jača je to verzija koja donosi moćniju napojnu jedinicu s boljim hlađenjem, robusnije M.2 hladnjake, 5-gigabitni LAN i još poneku sitnicu. Dobra je to nadogradnja na već ionako jako dobar Pro model koja je namijenjena korisnicima koji žele najbolje što Gigabyte može dati u ovom trenutku.

U videu otpakiranja mogli ste vidjeti da je ploča u kutiji smještena u antistatičku vrećicu i položena u kartonsko ležište. Kutija se po bojama razlikuje u odnosu na Pro model i tu se koristi ljubičasta umjesto narančaste boje. Bundle je također malo drugačiji nego kod Pro modela, bogatiji je, i sastoji se od:
  • višejezičnog vodiča za instalaciju (detaljne upute za korisnike su sve online)
  • seta Aorus naljepnica
  • Gigabyte naljepnice za kućište
  • dva SATA kabela
  • WiFi antene
  • mikrofona za mjerenje razine buke (AI noise cancellation)
  • Q-konektora za prednji panel
  • ventilatora za memorijske module i produžnog kabela za napajanje ventilatora (4-pinski M na Ž)
  • Aorus čičak traka za aranžiranje kabela
  • dvije termalne sonde

gigabyte_x870e_aorus_master_3

Najzanimljiviji dio ove Aorus Master ploče je da je napravljena na istim temeljima kao i Pro, što znači da više nije E-ATX formata kao X670E Aorus Master. Sada je i puno lakša jer nema više donju ploču koja pojačava konstrukciju i služi kao hladnjak, pa je i tu slična Pro modelu. U odnosu na Pro model ima nešto masivnije hladnjake, kako one na VRM-u tako i na M.2 slotovima.

gigabyte_x870e_aorus_master_4

Dizajn ploča nove X870E serije uvelike prati prethodnike pa je na aluminijskim hladnjacima korišteno nekoliko nijansi  sive boje, kao i različite Aorus oznake. Jedino su spojeni VRM aluminijski hladnjaci premazani crnim prahom. PCB je također i s gornje i s donje strane prošaran sivim linijama te različitim natpisima. Layout ploče je ostao dobar, unatoč činjenici da je sada ploča uža za dva centimetra. Gigabyteovi inženjeri su se potrudili da taj prostor ne fali i sve ono što je bitno je uredno posloženo uz rubove ploče.

gigabyte_x870e_aorus_master_5

Oko AM5 socketa je malo klaustrofobično jer su okolni hladnjaci vrlo visoki, pa će veliki CPU hladnjaci s dva ventilatora svakako biti u problemu. Vjerujemo kako će većina kupaca Master ploče ipak koristiti AIO hladnjak tako da problema ne bi smjelo biti. VRM hladnjak je malo drugačiji od onoga kakav se koristi na staroj Master ploči. I dalje je riječ o masivnom hladnjaku spojenih aluminijskih limova koji se nalazi na lijevoj strani od socketa, te onome od punog aluminija koji se nalazi iznad socketa. Hladnjaci su povezani toplovodnom cijevi za efikasniji prijenos topline, a na njima se a donje strane nalaze i termalne podloške koje se naslanjaju na integrirane MOSFET-e te na prigušnice.

gigabyte_x870e_aorus_master_6 gigabyte_x870e_aorus_master_7

Baš kao i kod Pro modela, napojna jedinica je u 16+2+2-faznoj konfiguraciji, no s jačim glavnim MOSFET-ima od 110 A. I tu je riječ o twin (parallel) dizajnu (svaki kanal PWM kontrolera kontrolira po dvije faze), ali ovaj put sa 16 Vcore 110-amperskih Infineonovih integriranih PMC41430 MOSFET-a, dva SOC 80-amperska (PMC41410) i dvije slabije faze za PCIe koje nemaju integrirane MOSFET-e. Kao i kod Pro ploče PWM kontroler je Infineonov 14-fazni XDPE192C3B. X670E Master je imala istu 16+2+2 faznu konfiguraciju no s Renesasovim RAA22010540 105-amperskim integriranim MOSFET-ima, 90-amperskim SOC fazama i 90-amperskim fazama za iGPU i memorijski kontroler. To znači kako je X870E Master dobila nešto nadograđeni dizajn glavnih faza i malo oslabljen za SOC, iGPU i memorijski kontroler.

gigabyte_x870e_aorus_master_18

Zagrijavanje hladnjaka pod punim opterećenjem Ryzen 9 9950X procesora je malo više nego kod Pro ploče, a provjerom HWiNFO loga nismo puno saznali jer su temperature koje on očitava iz ITE IT8705F Super I/O kontrolera nazvane temperature 1, 2 i 3 te iznose maksimalnih 49, 64 i 82°C. Čipset temperature su iznosile 65,5 i 69,2°C. Još je jedan ITE IT87952E čip povezan s temperaturnim sondama i na njemu su temperature bile 55 i 57°C. Sve je dakle u granicama normale.

gigabyte_x870e_aorus_master_8

Na desnoj i gornjoj strani ploče su smješteni uobičajeni konektori, kao i veća Power tipka te manja Reset tipka. Tu je i LED dijagnostika, a iznad Power tipke se nalazi i POST dijagnostika s četiri malene I kod Master ploče je Gigabyte malo štedio u odnosu na prethodnicu pa su samo dva oklopljena. Četiri slota maksimalno podržavaju 256 GB DDR5 radne memorije brzine transfera do 8.600 MT/s što je malo više nego kod Pro ploče. Gigabyte je u X870E seriji koristio poseban zaštitni sloj PCB-a za razdvajanje memorijskih vodova kako bi signal bio čišći, a koristili su i daisy-chained rute za vodove. Na ovom se dijelu ploče nalazi i vertikalno postavljen USB Type C header, s USB 3.2 Gen 2x2 podrškom za spajanje na prednji panel. To je jedini 20 Gbps port na ploči.

gigabyte_x870e_aorus_master_10

X870E Master je zadržala tri PCIe slota kao i njena prethodnica, te kao i X870E Pro. Prvi je slot za grafičku karticu oklopljeni PCIe 5.0 x16 slot koji dijeli resurse sa M2B i M2C slotovima za SSD-e. Ako je bilo koji od navedenih slotova u upotrebi PCIe X16 će raditi s propusnošću x8. Taj gornji PCIe x16 slot ima i izbacivač za kartice, što je imala i stara Masterica. Na dnu ploče su dva PCIe x16 slota od kojih je gornji 4.0 x4, a donji 3.0 x4 - baš kao i kod Pro modela. Audio jedinica na ovoj ploči je ista kao i kod Pro modela, što znači da je vrlo slična u odnosu na raniji Master model. Riječ je o Realtekovom poznatom ALC1220 CODEC-u koji omogućava 7.1-kanalni HD audio, te je potpomognut s audio kondenzatorima, kako elektrolitima tako i solid. Za ethernet vezu se brine Realtekov 5-gigabitni LAN kontroler, što je bolje nego na Pro ploči.

X870E Aorus Master - drugi dio

gigabyte_x870e_aorus_master_9

Kao i kod ostatka X870E ploča, za USB 4.0 funkcionalnost i propusnost od 40 Gbps po portu se brine ASMedijin ASM4242 kontroler koji ima Thunderbolt 4 certifikat. Omogućava dva USB 4.0 porta na stražnjem I/O dijelu u obliku Type C portova te donosi i podršku uza monitore do 8K rezolucije ako je samo jedan port u upotrebi (ili dva monitora od 4K). ASM4242 je malo veći kontroler, troši više energije pa mu je potreban i zaseban aluminijski hladnjak. Gigabyte je kako na Master tako i na Pro pločama na stražnjem I/O panelu, tj. njegovoj zaštiti napravio rešetku kako bi zrak lakše strujao u ovom području. Uz ta dva USB 4.0 Type C porta na stražnjem dijelu, na ploči se nalazi i dovoljno ostalih USB konektora, i Type A i Type C tipa konektora. No, kao i kod Pro modela, samo je jedan Type C 20 Gbps port koji je dostupan preko unutarnjeg headera. U ovoj smo klasi ipak očekivali više, jer konkurentni Asusov model ima još jedan 20 Gbps Type C port na stražnjem I/O panelu, koji uz to podržava i 30 W snagu punjenja.

gigabyte_x870e_aorus_master_11

Na donjoj se strani PCB-a nalazi nešto elektronike, te AM5 donja ploča koja je potpuno drugačija u odnosu na Pro model, Tu je i ploča koja pojačava strukturu PCIe slota grafičke kartice. Donja je strana PCB-a nije ni ukrašena kao što je kod Pro modela.

gigabyte_x870e_aorus_master_12

Kao i kod Pro ploče, i na Masterici se nalaze četiri M.2 slota. Najviši, M2A kontrolira procesor, a podržava uređaje formata do 25110 po PCIe 5.0 x4 standardu s Ryzen 9000 serijom procesora. M2B i M2C slotove kao i M2A kontrolira procesor, a podržavaju uređaje formata do 22110 po PCIe 5.0 x4 standardu. Najniži M2D slot kontrolira čipset, a on podržava uređaje formata do 2210 po PCIe 4.0 x4 standardu. Na donjem su se rubu ploče smjestili svi uobičajeni headeri i konektori - Front Audio, tri headera za LED dodatke (dva ARGB i jedan RGB), zatim ESPI i SPI TPM headeri, interni USB 2.0 i USB 3.0 headeri, tri 4-pinska konektora za sistemske ventilatore i prednji panel. Čipseti su smješteni pod nešto manjim hladnjakom, a kao što smo vidjeli na prethodnoj stranici zagrijavaju se na dosta visokih 65,5 i 69,2°C, što je ipak malo ipak niže nego kod Pro ploče.

gigabyte_x870e_aorus_master_13 gigabyte_x870e_aorus_master_14

Stražnji je I/O panel vrlo bogat, a sastoji se od:
  • 1 x Q-Flash Plus tipke
  • 1 x Clear CMOS tipke
  • 1 x HDMI porta (u ovisnosti o procesoru)
  • 2 x USB4 USB Type-C porta (DisplayPorts (u ovisnosti o procesoru))
  • 4 x USB 3.2 Gen 2 Type-A porta (crveni)
  • 4 x USB 3.2 Gen 1 porta
  • 2 x USB 2.0/1.1 porta
  • 1 x RJ-45 port
  • 2 x konektora za antenu (2T2R)
  • 2 x audio jacka
  • 1 x optical S/PDIF Out konektor
Kao i kod Pro modela, i Master koristi Qualcommov Wi-Fi 7 modul QCNCM865. On podržava 802.11be standard (i sve starije), a radi na tri pojasa – 2.4, 5 i 6 GHz te podržava 320 MHz kanale, kao i Bluetooth 5.3. Prijem antene je jako dobar i veza je brza i na etaži iznad bežičnog routera. Na donjem desnom rubu ploče se nalaze tri horizontalno postavljena 4-pinska konektora za sistemske ventilatore, horizontalni USB 3.0 header, četiri SATA III porta, te malo dalje i horizontalno postavljeni HDMI utor za Gigabyteov dijagnostički monitor (Sensor Panel Link).

gigabyte_x870e_aorus_master_15

Na ploči se nalazi ukupno osam PWM/DC 4-pinskih konektora koji se svi mogu kontrolirati putem Smart Fan 6 aplikacije, ili unutar UEFI sučelja. Tu su i dva headera za spajanje temperaturnih sonda, kao i jedan header za noise detection (mikrofon je u bundleu). Master ploča je kao i Pro napravljena po Ultra Durable standardu, u što ulaze pojačani PCIe slot koji podnosi deset puta više opterećenja od običnog, koji uz to ima i unutarnju gumenu podlogu koja štiti PCB grafičke kartice od potencijalnog oštećenja, a kontakti su napravljeni od legure cinka za efikasniju EMI zaštitu. Tu je i M.2 UD Slot PG5 koji je također pojačane strukture, a ima i SMD tehnologiju za smanjenje degradacije signala. I memorijski slotovi su pojačani (no samo dva), te također imaju SMD tehnologiju. U ostale UD tehnologije spadaju i pojačani pinovi na EPS konektorima, kao i PCIe Armour koji se nalazi s donje strane ploče za dodatno pojačanje PCIe x16 slota.

gigabyte_x870e_aorus_master_16 gigabyte_x870e_aorus_master_17

Kao i kod Pro modela, i Masterica ima dvije zone osvjetljenja - na hladnjaku VRM-a (pokrov stražnjih I/O-a), te ispod hladnjaka čipseta. Na hladnjaku je puno raskošnija rasvjeta nego kod Pro modela a proteže se cijelom dužinom (hladnjaka). Naravno, sve je u ARGB LED-icama iako smo mi "ulovili" samo plave nijanse. Svom rasvjetom, što uključuje i tri ARGB Gen2 headera i jedan klasični RGB LED header kontroliramo uz pomoć GCC-a i RGB Fusiona.

gigabyte_x870e_aorus_master_19 gigabyte_x870e_aorus_master_21

gigabyte_x870e_aorus_master_20 gigabyte_x870e_aorus_master_22

UEFI sučelje je kao i do sada, a Gigabyte je uveo mogućnost promjene tema, tj. izgleda sučelja. Advanced sučelje se sastoji od Favorites, Tweaker, Settings, System Info, Boot i Save&Exit menija, dok je ono Easy Mod kombiniralo sve na jednoj strani. Nama je Tweaker jasno najzanimljiviji koji nudi mnoštvo opcija za podešavanje u radu procesora, memorije i napojne jedinice ploče. Rasvjetu kao i sve ostalo vezano za ploču kontroliramo putem Gigabyte Control Center aplikacije koja nudi opcije poput RGB Fusiona, Performance ali i Fan Control. Softver je još uvijek miljama od Asusovog, no ipak sve solidno funkcionira. Gigabyte nudi i cFosSpeed aplikaciju za nadzor i kontrolu mrežnog prometa, a partner su i s HWiNFO kompanijom koja proizvodi softver za nadzor parametara rada računala.

Test sistem, način testiranja i overclocking

Test sistem
Test sistem :: Hardware
Matična ploča Gigabyte X870E Aorus Master
Procesor AMD Ryzen 9 9950X
Memorija G.Skill Trident Z5 RGB F5-6000J3038F16GX2-TZ5N
Grafičke kartice AMD Radeon RX 7900 XT
Zvučna kartica On board
Napajanje SilverStone DA1000R Gold
SSD ADATA Swordfish 2 TB; Corsair MP600 2TB
Monitor Dell S2721DGF
 
Testni sistem :: Software
OS Windows 11 24H2
DirectX verzija 12
AIDA64 Engineer 7.35.7000
PCMark 10
3DMark CPU Profile
Cinebench R24
Blender Gooseberry Benchmark

Način testiranja

gigabyte_x870e_aorus_master_23

Testirali smo uz pomoć AMD-ovog moćnog Ryzena 9 9950X, G.Skill Trident Z5 RGB F5-6000J3038F16GX2-TZ5N memorije, AMD Radeon RX 7900XT grafičke kartice i ostalog već poznatog hardvera kojeg možete vidjeti u tablici. Procesor je hlađen moćnim Alphacoolovim 360-milimetarskim Eisbaer LT360 hladnjakom kao i do sada kod testa AMD ploča. Testovi su kao i do sada uobičajena mješavina između sintetike, CPU benchmarka i grafičkih benchmarka. Iskoristili smo ranije dobivene rezultate i grafove. Kao i do sada, testirali smo i potrošnje te zagrijavanje. Testirali smo na Windows 11 operativnom sustavu. Overclocking Kao i do sada, poznato je da Ryzen 9 9950X nije baš zabavan za overclocking jer se ne može puno više izvući, a mi smo isprobali barem PBO opciju. Kao i kod Pro modela uspjeli smo ga ustabiliti na PBO 90 Level 3 što je donijelo blagi porast performansi koji će te vidjeti u grafovima. Više od toga na ovoj ploči i s našim hlađenjem nije išlo.

Rezultati testiranja

UL test

[ichart headers="ID, Score" title="PCMark 10" htitle="score (max threads)" labels="Gigabyte X670E Aorus Pro X,ASUS ROG Strix X870E-E Gaming WiFi,Gigabyte X870E Aorus Pro,Gigabyte X870E Aorus Master" values="10894,10725,10610,10327" colors="blue,blue,blue,orange" height="300"] [ichart headers="ID, Score" title="3DMark CPU profile" htitle="score (max threads)" labels="Gigabyte X670E Aorus Pro X,ASUS ROG Strix X870E-E Gaming WiFi,Gigabyte X870E Aorus Pro,Gigabyte X870E Aorus Master" values="17833,17809,17788,17550" colors="blue,blue,blue,orange" height="300"] Zanimljivo, ali Masterica zaostaje u oba testa za ostatkom ploča. Čini se kako je malo konzervativnija u izvlačenju performansi iz procesora, no vidjet ćemo kako je to u drugim testovima.

Blender

[ichart headers="ID, Time (s)" title="Gooseberry Benchmark (sekunde, manje je bolje)" labels="Gigabyte X870E Aorus Pro,ASUS ROG Strix X870E-E Gaming WiFi,Gigabyte X670E Aorus Pro X,Gigabyte X870E Aorus Master" values="244.32,246.27,246.33,247.1" colors="blue,blue,blue,orange" height="300"] I ovdje je malo sporija od ostatka društva, no naravno razlike nisu velike.

Cinebench R24

[ichart headers="ID, CPU (pts)" title="Cinebench 24 nT" labels="ASUS ROG Strix X870E-E Gaming WiFi,Gigabyte X670E Aorus Pro X,Gigabyte X870E Aorus Pro,Gigabyte X870E Aorus Pro,Gigabyte X870E Aorus Master" values="2242,2225,2214,2175" colors="blue,blue,blue,orange" height="300"] [ichart headers="ID, CPU (pts)" title="Cinebench 24 1T" labels="ASUS ROG Strix X870E-E Gaming WiFi,Gigabyte X870E Aorus Pro,Gigabyte X670E Aorus Pro X,Gigabyte X870E Aorus Master" values="137,136,134,130" colors="blue,blue,blue,orange" height="300"] Sad je već jasno da Masterica malo manje napreže procesor od ostatka ploča. Nije nužno loše, no očekivali bi ipak da najjača ploča u ponudi ima i dobre performanse.

Zagrijavanje procesora @ Alphacool Eisbaer Aurora LT360 HPE

[ichart headers="ID,Load (°C)" title="Temperature" htitle="Load (°C, manje je bolje)"  labels="Gigabyte X870E Aorus Pro,Gigabyte X870E Aorus Master,ASUS ROG Strix X870E-E Gaming WiFi,Gigabyte X670E Aorus Pro X" values="88.9,89.1,89.2,99.8" colors="blue,orange,blue,blue" height="300" min="0"] Procesor se zagrijaja slično kao i kod ostatka X870E društva.

Porast performansi PBO overclockingom

[ichart headers="ID, Score" title="3DMark CPU profile" htitle="score (max threads)" labels="9950X @ PBO, 9950X @ Stock" values="17998,17550" colors="red,blue" height="200"] [ichart headers="ID, Time (s)" title="Gooseberry Benchmark (sekunde, manje je bolje)" labels="9950X @ PBO, 9950X @ Stock" values="245.05,247.1" colors="red,blue" height="200"] [ichart headers="ID, CPU (pts)" title="Cinebench 24 nT" labels="9950X @ PBO, 9950X @ Stock" values="2290,2175" colors="red,blue" height="200"] [ichart headers="ID, CPU (pts)" title="Cinebench 24 1T" labels="9950X @ PBO, 9950X @ Stock" values="136,130" colors="red,blue" height="200"] Overclocking PBO 90 Level 3 opcijom donosi malo solidnije pomake, no to je samo jer su početne vrijednosti bile nešto niže. Ipak, ploča je dokazala da može izvući sve što procesor može dati u testnim uvjetima.

Zaključak

gigabyte_x870e_aorus_master_24

Gigabyte je X870E Aorus Master ploču je za sada pozicionirao na sam vrh ponude. Još uvijek u ponudi nemaju Xtreme model, pa je ova s cijenom od oko 540 € za sada najskuplja. Kupci će za taj iznos dobiti vrlo moćnu napojnu jedinicu koja je izvrsno ohlađena, dok je sve ostalo ipak mrvicu ispod konkurentne ROG Strix X870E-E Gaming WiFi. Gigabyte nudi sasvim dovoljan broj I/O portova, solidnu audio jedinicu, odličan WiFi 7 modul i dovoljan broj M.2 slotova. Ploča je vrlo kvalitetno napravljena, ima jako zgodno riješenu rasvjetu i odličan BIOS. Voljeli bi kao kod Asusa vidjeti jedan 20 Gbps Type C port straga koji ima mogućnost punjenja drugih uređaja, te bolju softversku podršku. Na kraju svim ljubiteljima Gigabytea ipak moramo preporučiti X870E Aorus Pro ploču, jer Master zapravo ne donosi ništa značajnije bolje, a ipak je dosta skuplja.