gigabyte_z170x_g3_1 gigabyte_z170x_g3_2

Gigabyte kao što znamo svoje ploče dijeli u tri serije – Ultra Durable, G1 Gaming i Overclocking. Nakon testa najjače Gaming G1 ploče, u lab su nam pristigle još dvije iz Gaming serije – 3 i 7. Osim njih, Gigabyte u ponudi za europsko tržište još ima i G1.Sniper Z170, Gaming 5 te Gaming GT. Gaming serija, kako joj i ime sugerira namijenjena je igračima, kojima je bitna kvaliteta izrade, stabilnost u radu, podrška za multi-GPU, kvalitetan zvučni podsistem, kao i kvalitetna mrežna povezivost. I upravo bi ovaj Gaming 3 model, s kojim otvaramo, trebao biti najčešći izbor domaćih kupaca jer nudi dobar omjer cijene i opreme.

gigabyte_z170x_g3_3

Uz samu ploču, Gigabyte kupce mami s bonus kodovima za WoT igrače (T-25 tenk, garage slot i sedam dana premium account-a), kao i Invite kod za nove igrače (Pz.Kpfw. S35 739 (f),garage slot, sedam dana premiuma i 1500 zlata). Uz to, ostatak bundlea nije naročito bogat pa tu nalazimo I/O zaštitu, četiri SATA kabela, upute, medij s upravljačkim programima i aplikacijama, G konektor te jedan 2-way SLI konektor.

gigabyte_z170x_g3_4 gigabyte_z170x_g3_5

Dizajn ploča Gaming serije malo podsjeća na Asusovu ROG seriju, s crnim PCB-om i crvenim te crnim elementima na njemu. Jedino jači modeli malo odskaču zbog elemenata od bijele plastike, koji su na trici izostavljeni. Ploča je ATX formata i dimenzija 30.5 x 23.5 cm, što znači kako ima dovoljno mjesta za mnoštvo opreme i za lijepi raspored komponenata, tj. layout. I tako i jest, Gigabyteovi su se inženjeri potrudili sve rasporediti na logičan način kako ne bi došlo do konflikata. Pohvaljujemo svakako i odmicanje prvog PCIe x16 slota dalje od socketa kako grafičke kartice ne bi dolazile u kontakt s velikim hladnjacima, a u prostoru između su smjestili jedan PCIe x1 te jedan od M.2 socketa. Hladnjaka su dva na VRM dijelu, te jedan na Z170 čipsetu. Dovoljno su masivni i u radu se ne zagrijavaju previše, sve dok ne krenemo overclockirati.

gigabyte_z170x_g3_6 gigabyte_z170x_g3_7

Ploča donosi digitalno kontroliranu napojnu jedinicu 6 + 1 konfiguracije faza. VRM je dovoljno robustan za overclocking na zraku i vodi i za najjače Skylake procesore. Između VRM-a i stražnjih I/O portova se nalazi i Intelov USB 3.1 kontroler koji koristi dvije PCIe Gen3 stazice za brzine transfera do 10 Gbps i to putem jednog Type A i jednog Type C konektora koji se nalaze na stražnjem I/O portu. Oko LGA1151 socketa se nalazi dovoljno mjesta za sve tipove hladnjaka, a i memorijski slotovi su na propisnoj udaljenosti. Ploča prima maksimalno 64 GB DDR4 memorije maksimalne brzine 3466 MHz pri overclockingu. Na rubnom dijelu ploče nalazimo dva interna USB 3.0 konektora te uobičajeni ATX konektor.

gigabyte_z170x_g3_8

Na donjem lijevom dijelu ploče se nalazi odvojena audio jedinica sa dokazanim ALC1150 7.1 HD codec-om kao centralnim elementom koji ostvaruje 115 dB SNR pri reprodukciji, te 104 dB SNR pri snimalnju zvuka. Tu je i jedno izmjenjivo Ti Burr Brown OPA2134 operacijsko pojačalo,  tzv. Gain Boost prekidači (standardni 2.5x mod pojačanja i 6x mod koji je idealan za zvučnike i slušalice visoke impedancije), te Nichiconovi audio kondenzatori. Uz audio jedinicu se vežu i USB DAC-UP izlazi koji daju struju nižeg šuma za eksterne DAC uređaje. Mrežna kartica je poznata Qualcommova Killer E2200 koja po proizvođačevim tvrdnjama nudi bolje performanse za online igranje i multimediju (prioritiziranje prometa).

Nadalje se tu nalaze tri PCIe x1 utora, tri PCIe x16 utora (prvi x16, drugi x8 i treći x4) s podrškom za 2-way SLI i 3-way Crossfire multi GPU rješenja. Na socketima se nalazi metalna zaštita koja ih čini čvršćima i otpornijima zbog sve većih i težih grafičkih kartica. Između njih se nalaze dva M.2 socketa za uređaje dužine do 80 mm s RAID podrškom (2 x 32Gbps). Tik do gornjeg M.2 socketa se nalazi i generator takta koji je prilagođen Base clock overclockingu te nudi promjenu frekvencije od 90 pa do 500 MHz.

gigabyte_z170x_g3_9

Na desnoj se strani ploče nalaze tri SATA Express konektora koji naravno nude šest zasebnih SATA 6.0 Gbps konektora (RAID 0, 1, 5 i 10). Na tom dijelu se nalaze i uobičajeni konektori (F_Panel, TPM, 2x USB 2.0, COM), ali i baterija te dva BIOS čipa. Z170 čipset je jasno skriven ispod hladnjaka.

gigabyte_z170x_g3_10

Na stražnjem se I/O panelu nalazi jedan PS/2 combo port, po jedan VGA, DVI i HDMI video port, jedan USB 3.1 Type C port, jedan USB 3.1 Type A port (crveni), tri USB 3.0 porta, dva USB 2.0 porta, jedan RJ-45 port te set audio izlaza i ulaza.

Kada smo kod zvuka, recimo i kako uz ploču dolazi i Sound Blaster X-Fi MB3 softver. Uz to tu je i standardni APP center sa Easy Tuneom, Cloud Stationom, @BIOS-om, Ambient LED-om, Auto Green-om itd. UEFI sučelje je identičnog rasporeda i izgleda kao i kod G1 ploče s tek nešto manje opcija – poglavito onih za overclocking. Ploča tako nudi neke automatske opcije za lakši overclocking i tu se bez problema i početnici mogu snaći te natjerati svoje 6600K ili 6700K na 4.4 ili 4.5 GHz. Za više će biti potrebno malo više znanja. Ono što smo mi primijetili je kako dolazi do velike razlike između odabranog i stvarnog napona na procesoru (Vcore), pa je tako za održavanje stabilnih 1.3V na procesoru potrebno u BIOS-u tu vrijednost podesiti na oko 1.4V. Tome je djelomični krivac i nedostatak više opcija na Loadline kalibraciji, gdje su one najviše vrijednosti koje primjerice ima G1 ovdje izostavljane. No, pad napona smo primijetili i kod G1. Stoga nas baš zanima kako će se ponašati overclocking modeli Gigabyteovih ploča. Ipak, sve u svemu ovo je vrlo sposobna ploča po pitanju overclockinga, samo je potrebno naučiti kako točno radi i prilagoditi se tome.