gigabyte_z170x_g7_1 gigabyte_z170x_g7_2

Gaming 7 je malo ozbiljnija i skuplja ploča koja donosi malo više prestiža svome vlasniku. Naravno, vlasnik će prije kupovine i pogledati koje su točno razlike između primjerice 3, 5 i 7 modela te vidjeti što mu od svega treba a bez čega može. Gaming 7 je šminkerska ploča, baš kao i G1, te donosi plastične bijele pokrove za stražnji I/O panel, te audio jedinicu. No to nisu jedine razlike i s njima ćemo vas upoznati u daljnjem tekstu.

gigabyte_z170x_g7_3

Uz Gaming 7 je Gigabyte odlučio dati i nešto malo bogatiji bundle. Tako tu imamo Invite kod za nove igrače za World of Warships igru uz kojeg se dobiva Diana Russian Premium Cruiser, jedan Port slot, sedam dana Premium account-a i 500 signalnih zastavica. Osim toga, u kutiji se nalaze i iscrpne korisničke upute, upute za brzu instalaciju, zatim disk s upravljačkim programima i aplikacijama, četiri SATA kabela, jedan 2-way SLI konektor, zaštita za stražnji I/O koja je osvijetljena, jedan G konektor i jedno pakiranje čepića koji štite portove na stražnjem I/O-u od prašine.

gigabyte_z170x_g7_4 gigabyte_z170x_g7_5

Gaming 7 donosi malo šminkerskiji izgled u odnosu na Gaming 3, koji je po uzoru na G1. Tome su zaslužni bijeli pokrovi na stražnjem I/O-u i audio jedinici, te oni na sva tri hladnjaka. Ploča je i nešto veća od 3 modela, pa mjeri istih 30.5 cm u dužinu ali malo je šira sa 24.4 cm. To znači kako ima i malo više mjesta za malo više opreme. Hladnjaci su aluminijski, s bijelim pokrovom, i svoj posao odrađuju vrlo solidno. Dva na VRM-u su povezana i niklanom toplovodnom cijevi za efikasniju izmjenu topline. Layout ploče je generalno vrlo dobar i ovdje su se primijenila ista pravila kao i kod Gaming 3 modela.

gigabyte_z170x_g7_6 gigabyte_z170x_g7_7

Napojjna jedinica i prostor do stražnjeg I/O-a su ovdje malo skriveni, no ono što možemo odmah primijetiti je da se ovdje nalazi više faza nego kod trice. Kontrola 10+1 fazne napojne jedinice je opet digitalna, ali s obzirom da je riječ o istom kontroleru, ni ovdje se ne nudi bolja LLC kontrola kao kod G1. Unatoč povišenim hladnjacima, mjesta oko socketa je dovoljno za sve tipove hladnjaka, a oni najdeblji neće smetati grafičkoj kartici jer je PCIe slot dovoljno odmaknut. Memorijski slotovi primaju istih 64 GB DDR4 RAM-a, no ova ploča podržava više OC množitelje pa brzina raste na 3866 MHz. Između slotova i ruba ploče se nalaze USB 3.0 interni konektori, ATX konektor, ali i ono čega na trici nema – LED dijagnostika, Power, Reset, OC i ECO tipke te mjerne točke napona. Malo je dakle sedmica orijentirana više ka overclockerima, koji to naravno vole raditi na stolu ili kakvom bench kućištu.

gigabyte_z170x_g7_8

Audio jedinica je naravno na zasebnom dijelu PCB-a. Riječ je ovaj put o Creative-ovom Sound Core 3D čipu potpomognutom sa izmjenjivim OPA2134 operacijskim pojačalom, Nichiconovim MUSE MW audio kondenzatorima, Gain Boost prekidaču (2.5x i 6x) i pozlaćenim audio izlazima na stražnjem I/O panelu. Rezultat svega je kvalitetan zvuk u dobre slušalice ili zvučnike, no s nekakvim prosječnim setom zvučnika (čak i s našim Cambridge  Soundworks sistemom) ne osjeti se razlika između rješenja na trici i ovoga na sedmici. Za mrežu su ovdje zadužena dva kontrolera – Killer E2400 i Intelovo standardno I219-V rješenje, no teaming nažalost nije podržan.

gigabyte_z170x_g7_9

Ploča ima tri PCIe x16 utora od čega prvi radi na x16, drugi na x8 a treći na x4 brzini te ujedno dijeli resurse i sa drugim M.2 Socketom. Multi GPU podrška je dakle ista kao i na trici – 3-way CFX i 2-way SLI. Osim toga tu su još i tri PCIe x1 slota, te dva M.2 Socket 3 brzine 32 Gbps sa RAID podrškom. Donji dio ploče sadrži F_Audio konektor, COM port, TPA konektor, 2x USB 2.0 konektora, tipku za odabir BIOS-a (dual BIOS), F_Panel konektor, bateriju i ispod hladnjaka skriven Z170 čip. Na skroz desnoj strani se nalaze tri SATA Express konektora koji sadrže šest SATA 6 Gbps konektora te još dodatna dva SATA 6 Gbps konektora koje osigurava dodatni ASMedijin ASM1061 kontroler.

gigabyte_z170x_g7_10

Stražnji panel vrvi od pozlaćenih kontakata, a svakako najzanimljiviji port od svih je HDMI 2.0 koji nudi 4K/60P/21:9/HDCP 2.2 podršku (18 Gbps propusnost). Ovo je omogućeno putem Intel Thunderbolt kontrolera koji je zadužen i za USB 3.1 podršku putem jednog Type A i jednog Type C porta. Uz to tu su i dva USB 2.0 (DAC-UP) porta, dva RJ-45 porta, tri USB 3.0 porta i ostatka pozlaćenih Audio utičnica. Softverska podrška je identična onoj na ranije opisanoj ploči (osim što s ovom dolazi i Creative SBX Pro Studio), a i UEFI sučelje je identično – pregledno, intuitivno, ali i malo sporo.