Gigabyte Z590 Aorus Extreme recenzija
Datum objave 04.05.2021 - Krešimir Matanović
Z590 Aorus Extreme - prvi dio
Kao kruna našeg dosadašnjeg testiranja Z590 ploča dolazi najmoćnija do sada - Aorus Extreme. Gigabyte se stvarno potrudio oko ovogodišnje flagship ploče i kupcima ponudio novu razinu ekskluzivnosti i kvalitete. Z590 Aorus Extreme donosi moćnu 20 + 1 faznu napojnu jedinicu sa 100-amperskim integriranim MOSFET-ima, moćan rashladni sustav, Thunderbolt 4 podršku preko dva Type C porta, brzu 10-gigabitnu mrežu, kvalitetnu audio jedinicu s eksternim DAC-om za slušalice, Aorus Pro Gen4 adapter za SSD-e i još mnoštvo toga. Sve je kao i do sada upakirano u zanimljivu cjelinu koja se uvelike razlikuje od drugih ploča na tržištu.
Kao što ste mogli vidjeti u našem unboxing videu Gigabyte je ovu ploču smjestio u prilično ekskluzivno pakiranje. Riječ je o povećoj kartonskoj kutiji s ručkom za prenošenje, čija je stranica magnetom kopčana za ostatak kutije. Otvaranjem poveće stranice uočavamo kartonsko ležište u kojem je ploča poklopljena s blister poklopcem te odmah izložena pogledu. Ispod nje je u malenim kutijicama vrlo uredno složeno sve ono što dolazi uz ploču, a bundle je poprilično bogat.
Uz veliki list s mnoštvom naljepnica, nalazimo i knjižicu s uputstvima o korištenju, kratki instalacijski vodič, dva termalna senzora (sonde), jedan mikrofon za detekciju buke, Aorus naljepnicu za kućište, maleni thumb USB stick s upravljačkim programima i aplikacijama, dvije Aorus antene (2T2R), šest SATA 6 Gbps kabela, Aorus čičak trake za aranžiranje kabela, Q konektor, Y adapter za USB 2.0 portove, zatim dva produžna kabela za RGB LED, produžni kabel za spajanje konektora prednjeg panela (Q konektora) i set vijaka za M.2 slotove.
U bundle ulazi i Aorus Pro Gen4 AIC adapter, koji je spreman za prihvat dva PCIe 4.0/3.0 M.2 SSD-a- Gigabyte ovaj adapter ima u dvije izvedbe - zasebno se prodaje model s četiri M.2 slota s aktivnim hlađenjem, a uz ploče daju ovakav s pasivnim hladnjakom i dva M.2 slota. Zajedno s tri M.2 slota na ploči, s ovim adapterom je moguće istovremeno koristiti čak pet M.2 SSD-a. Od tih pet, čak četiri PCIe 4.0 ako koristimo 11. generaciju procesora Core.
I posljednja stvar u bogatom bundleu je ESSentialov USB DAC (digital to analog converter) namijenjen slušalicama. DAC se spaja preko USB Type C sučelja na ploču, a onda se jednostavno u njega ukopčaju slušalice preko 3,5-milimetarskog sučelja. U uređaju se nalazi ESS Sabre HiFi ES9280CPRO čip koji podržava audio format do 32-bita/384 kHz PCM data (DSD128). Na izlazu daje 2V napona pri 300 Ohma ili 1,4 V napona pri 32 Ohma, s automatskom prilagodbom impedancije. Frekvencijski opseg je 20 do 40.000 Hz, uz DNR od 118 dB. THD+N je do -118 dB (1.4Vrms@300Ohma) i do -109 dB (34mW@32 Ohma).
Kućište uređaja je napravljeno od materijala koji upija elektromagnetske smetnje, a u uređaju se nalazi dvostruko uzemljenje, premium WIMA kondenzatori, te je primijenjen Ultra low-noise dizajn. Osim na PC-u, ovaj se DAC može koristiti i uz prijenosnike, ali i na Android uređajima.
Sada kada smo prošli kroz cijeli bundle dolazimo i do ploče. U osnovi je riječ o ploči koja je dizajnom vrlo bliska prošlogodišnjoj Z490 Aorus Extreme, uz poneke sitnije izmjene. I dalje usvaja potpuno oklopljeni, tj. zatvoreni dizajn u kojem se PCB praktički i ne vidi. Sve je ili prekriveno aluminijem ili plastikom. Tako su organizirani i portovi, headeri i konektori - svi su pod oklopom, na rubovima ploča i horizontalne orijentacije. Ploča je nakrcana opremom i konekorima, no pokrov i s gornje i s donje strane pročišćava dizajn. Ploča Extreme je napravljena po Ultra Durable standardu, što znači da su primijenjeni kvalitetni materijali i komponente. Proizvođač se hvali oklopljenim PCIe i DIMM slotovima, te dizajnom punih pinova na glavnim strujnim konektorima (EPS + ATX).
Izgled ploče, tj. dizajn je vrlo jednostavan. Prevladavaju sivi i crni tonovi, a tome treba dodati i dvije RGB LED zone koje nisu pretjerano napadne. Ploča je većim dijelom pokrivena i s gornje i s donje strane, a to je zahtijevalo malo više inženjerskog iskustva u planiranju smještaja konektora, headera i slotova. Iz toga razloga imamo i neke od adaptera koje moramo spojiti na ploču kako bi izvukli van određene konektore koji fizički nisu stali na ploču. Jedini sekundarni vertikalni konektor na ploči je interni USB 3.2, koji se nalazi tik do DIMM utora. Layout je generalno dobar, inženjeri su se potrudili sve smjestiti za lakšu dostupnost i tu nemamo nikakvih zamjerki.
Prostor oko socketa je standardne veličine, mjesta ima i za velike hladnjake. Naravno, oni s velikim vanjskim ventilatorima će biti manje kompatibilni jer će on stršati van, pa će većina korisnika za hlađenje vjerojatno koristiti AIO, kao što smo i mi tijekom testa. Kada se koristi AIO, tj. vodeni hladnjak za procesor bitno je osigurati dobru zračnu struju preko VRM hladnjaka.
Gigabyte je kod Z490 Aorus Extreme ploče koristio 16+1 faznu jedinicu s 90-amperskim integriranim MOSFET-ima, a kod ove je to pojačao na 20 + 1 fazu sa 100-amperskim integriranim MOSFET-ima. Da, dobro ste pročitali, ova ploča je u stanju dati 2.100 Ampera struje procesoru u ekstremnim situacijama (LN2 hlađenje i slično), te možda bitnije za svakodnevnu upotrebu - rasporediti potrebnu količinu struje preko više faza i time omogućiti niže radne temperature. Uz ovako moćne Vishayeve SiC840 100-amperske Power Stageove (ili integrirane MOSFET-e) tu su i kvalitetne prigušnice, te Tantal Polymer kondenzatori. Faze su poduplane, a kontroler je poznati ISL69269.
Sve to je hlađeno impresivnim hladnjakom sastavljenim od aluminijskih limova koji je opremljen termalnom podloškom visoke toplinske provodljivosti, a ima i dizajn direktnog kontakta toplovodne cijevi. Hladnjak osim VRM-a ima zadatak hladiti i Aquantijin 10-gigabitni LAN kontroler koji ima svoju zasebnu termalnu podlošku. Čitav sustav funkcionira odlično, struja je podijeljena između 20 faza, i temperatura se VRM-a ne penje iznad 60°C čak i kada overclockiramo naš i7-10850H procesor.
Memorijski slotovi su tik do LGA1200 socketa, svi su oklopljeni i podržavaju brzine memorije od 5.400 MHz prilikom overclockinga. Gigabyte je koristio najkraći mogući routing do procesora tj. njegovog memorijskog kontrolera (Daisy Chaining), a svi su vodovi dodatno izolirani kako bi interferencije bile što niže. Iznad memorijskih utora se nalaze mjerne točke napona, LED dijagnostika, OC Ignition tipka i dva vertikalno orijentirana 4-pinska konektora za ventilatore i vodenu pumpu. Još se pet takvih konektora nalazi odmah uz gornji desni rub ploče ispod plastičnog poklopca, a svi su oni kontrolirani uz pomoć Smart Fan 6 aplikacije. Tu imamo i dva prekidača - Reset i Power koji su integrirani u pokrov. U nastavku uz rub ploče imamo horizontalni ATX konektor, te Front_Panel i dva RGB LED headera. Na gornjoj strani ploče, između dva VRM hladnjaka nalaze se i dva oklopljena 8-pinska EPS konektora za napajanje procesora.
Z590 Aorus Extreme - drugi dio
Desni bok ploče je zapravo glavni za uobičajene konektore i headere, dio kojih smo pokrili i na prethodnoj stranici. Ispred vertikalnog USB 3.2 konektora se nalazi 2-pinski konektor za senzor buke, a lijevo od njega je šest SATA 6 Gbps portova. Ispod njih se nalazi interni USB 3.0 konektor, još dva 4-pinska konektora za sistemske ventilatore, te poseban konektor za adapter prednjeg panela.
Odmah iza toga konektora se nalaze i dva BIOS čipa, uz CLR_CMOS izvode koji se ne koriste. Na donjoj strani ploče cijelom dužinom nema nikakvih konektora sve dok na kraju ne dođemo do poklopcem pokrivenog F_Audio headera i dva BIOS prekidača - prvi je za izbor Single ili Dual BIOS funkcije, a drugi je za izbor Main ili Backup BIOS-a. Inače, tipka Reset koja se nalazi na vrhu ploče je tzv. MultiKey, odnosno ima mogućnost promjene funkcije pa tako može služiti i kao RGB prekidač, Direct-to-BIOS tipka ili tipka za ulazak u Safe Mod. Njenu funkciju je moguće promijeniti unutar BIOS-a, odnosno njegovog UEFI sučelja. Ploča ima tri pokrivena M.2 slota koji svaki ima hladnjak i odozdo, pa je riječ o sendvič konstrukciji aluminijskih hladnjaka s pridodanim termalnim podlogama. Na ovaj način je hlađenje adekvatno riješeno, pa ne moramo brinuti da će se naši M.2 SSD-i pregrijavati, koliko god brzi bili. Gornji je M.2 slot 22110 po PCIe 4.0 x4 standardu i radi samo kada koristimo procesor Core 11. generacije. Slotovi ispod njega su PCIe 3.0 x4 i SATA kompatibilni a oba podržavaju 22110 uređaje i oba su povezana na čipset. Tri su PCIe x16 slota, od čega će gornja dva raditi po PCIe 4.0 standardu ako koristimo procesor Core 11. generacije, a po PCIe 3.0 standardu ako koristimo 10. generaciju. Gornji jedini radi u x16 propusnosti, dok je donji x8, a onaj PCIe 3.0 najniži radi s x4 propusnosti. Gornja dva slota dijele propusnost pa za slučaj da srednji popunimo Aorus Pro Gen4 AIC adapterom, moramo računati na to da će nam grafička kartica raditi na x8. S donje se strane ploče nalazi velika metalna ploča koja učvršćuje konstrukciju, ali i služi kao veliki hladnjak za doublere VRM-a i ostatak komponenata koje se nalaze s donje strane. VRM komponente na sebi imaju i termalne podloge za bolje provođenje topline. Ploča je dio konstrukcije koju je potrebno skinuti i kako bi se skinuli gornji hladnjaci i zaštita za stražnje I/O portove. Na ploči se nalazi i standardno dobra audio jedinica, no Gigabyte je ovdje propustio priliku da codec nadogradi na noviji ALC4080. Stoga na ploči imamo sklop identičan onome s prethodnice. Tu je ALC1220-VB codec kojem su pridodani LME49720 i TI OPA1622 operacijska pojačala, te eksterni ESS ES9018K2M DAC kojeg smo opisali na početku. Tome su pridodani kvalitetni audio kondenzatori, te pozlaćeni jackovi. Softverska podrška dolazi u obliku DTS:X Ultra, a rezultat je vrlo dobar zvuk (127 dB SNR) na koji će se malo tko žaliti. S mrežne strane imamo već ranije spomenuto Aquantijin 10-gigabitni kontroler , te standardni Intelov 2,5-gigabitni s podrškom za cFosSpeed. Tu je naravno i Intelova WiFi 6E (tri-band - 2,4, 5 i 6 GHz) 802.11ax kartica s podrškom i za Bluetooth 5.2. Z590 čipset se nalazi ispod zasebnog aluminijskog hladnjaka koji ima integrirano i RGB LED osvjetljenje, a temperatura čipseta se ne penje iznad 49°C. Stražnji je panel nakrcan konektorima i tipkama. Prve dvije tipke su korisne - jedna je za Q-Flash nadogradnju BIOS-a, a druga za resetiranje postavaka BIOS-a. Dva su konektora za 2T2R antene, a WiFi 6E kartica ima izvrstan prijem u svim uvjetima i udaljeno od routera (koristimo AX router). Dva su LAN porta, jedan je kao što znamo 10-gigabitni, a drugi 2,5-gigabitni. Ostatak portova možemo vidjeti na kompletnom popisu:- 1 x Q-Flash Plus button
- 1 x Clear CMOS button
- 2 x SMA antenna connectors (2T2R)
- 2 x Thunderbolt 4 connector (USB Type-C port, with USB 3.2 Gen 2 support)
- 8 x USB 3.2 Gen 2 Type-A ports (red)
- 1 x HDMI port
- 2 x RJ-45 port
- 1 x optical S/PDIF Out connector
- 5 x audio jacks
Test sistem, način testiranja i overclocking
Test sistem
|
|
Način testiranja
Za potrebe testa novih Z590 ploča i dalje koristimo 10-jezgreni i9-10850K. On ima zadatak opteretiti njihove VRM jedinice do maksimuma, pogotovo prilikom overclockinga. Nažalost, još uvijek se nismo dokopali procesora 11. generacije pa ne možemo isprobati funkcionalnost PCIe 4.0, ali iz recenzija različitih stranih portala znamo da nije riječ o procesorima koji i zaslužuju previše pažnje. Usporedbu rezultata ćemo napraviti s nedavno testiranim Gigabyte Z590 Aorus Master & Z590I Aorus Ultra, ASRock Z590 Extreme, ASUS Strix Z590-E Gaming WiFi, i Gigabyteovim Z590 Aorus Pro AX i Z590 Vision G pločama, te s referentnom pločom iz prošle generacije - Z490 Aorus Master. Baterija testova je uobičajena. Overclocking Procesor smo overclockirali preko UEFI sučelja. Baš kao i kod ranijih testova ploča, napon smo postavili na 1.375 V te smo došli do stabilnih 5,1 GHz. Za razliku od nekih drugih Z590 ploča ova cijelo vrijeme zadržava zadanu vrijednost množitelja procesora, dok su neke druge znale takt spustiti za 100 ili čak i više MHz. Overclockirali smo i memoriju i postigli njen maksimum od 4.000 MHz. Ipak, ova ploča je iznimno agresivna pa s uključenom Multi Core Enhancement opcijom i sama tjera procesor do 5,1 GHz pa intervencija korisnika i nije potrebna. Kada se MCE isključi postaje kao svaka druga Gigabyteova ploča i procesor forsira na 4,8 GHz sa svim jezgrama, što je ponovno puno više od Intelovih specifikacija.Rezultati testova
UL testovi
[ichart headers="ID, Score" title="PCMark 10" htitle="score" labels="ASUS ROG Strix Z590-E Gaming WiFi,Gigabyte Z490 Aorus Master,Gigabyte Z590 Vision G,ASUS ROG Maximus XIII Hero,Gigabyte Z590 Aorus Pro AX,ASRock Z590 Extreme,Gigabyte Z590I Aorus Ultra,Gigabyte Z590 Aorus Master,Gigabyte Z590 Aorus Extreme" values="7502,7423,7381,7349,7310,6812,6802,6784,6751" colors="blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,red" height="500"]
[ichart headers="ID, Score" title="3DMark TimeSpy" htitle="score" labels="Gigabyte Z590 Aorus Pro AX,ASRock Z590 Extreme,Gigabyte Z590I Aorus Ultra,Gigabyte Z490 Aorus Master,Gigabyte Z590 Vision G,Gigabyte Z590 Aorus Master,Gigabyte Z590 Aorus Extreme,ASUS ROG Maximus XIII Hero,ASUS ROG Strix Z590-E Gaming WiFi" values="9899,9897,9878,9873,9844,9799,9791,9732,9728" colors="blue,blue,blue,blue,blue,blue,red,blue,blue" height="500"]
PCMark 10 mjeri općenite performanse sistema, a 3DMark nam kombinirane performanse snage procesora i grafike. PCMark rezultat je najniži, jer je Gigabyte u novim revizijama BIOS-a konačno malo popustio s forsiranjem najviših taktova kada je MCE opcija postavljena na Auto. Istina, i dalje procesor radi preko specifikacija i boosta sve jezgre između 4,6 i 4,8 GHz, no barem je to malo manje agresivno nego ranije. I TimeSpy test je zbog toga malo slabiji.
CPU testovi
[ichart headers="ID, CPU (pts)" title="Cinebench 20 nT" labels="ASUS ROG Strix Z590-E Gaming WiFi,Gigabyte Z490 Aorus Master,Gigabyte Z590I Aorus Ultra,Gigabyte Z590 Vision G,Gigabyte Z590 Aorus Pro AX,Gigabyte Z590 Aorus Master,Gigabyte Z590 Aorus Extreme,ASUS ROG Maximus XIII Hero,ASRock Z590 Extreme" values="6247,6164,6105,6085,6035,5797,5768,5762,5753" colors="blue,blue,blue,blue,blue,blue,red,blue,blue" height="500"]
[ichart headers="ID, CPU (pts)" title="Cinebench 20 1T" labels="Gigabyte Z490 Aorus Master,Gigabyte Z590I Aorus Ultra,ASUS ROG Maximus XIII Hero,ASUS ROG Strix Z590-E Gaming WiFi,Gigabyte Z590 Aorus Pro AX,ASRock Z590 Extreme,Gigabyte Z590 Aorus Master,Gigabyte Z590 Aorus Extreme,Gigabyte Z590 Vision G" values="507,506,503,501,501,494,492,490,474" colors="blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,red,blue" height="500"]
[ichart headers="ID, Time (s)" title="wPrime 2.0" htitle="1024M Time (s, manje je bolje)" labels="Gigabyte Z490 Aorus Master,Gigabyte Z590 Vision G,Gigabyte Z590 Aorus Pro AX,Gigabyte Z590 Aorus Extreme,Gigabyte Z590I Aorus Ultra,Gigabyte Z590 Aorus Master,ASRock Z590 Extreme,ASUS ROG Strix Z590-E Gaming WiFi,ASUS ROG Maximus XIII Hero" values="67.975,69.399,69.51,69.604,69.608,69.628,70.613,73.732,74.041" colors="blue,blue,blue,red,blue,blue,blue,blue,blue" height="500"]
CPU testovi su u prosjeku, s nešto nižim single thread rezultatom koji se pak znatno popravlja kada uključimo MCE i raste na čak 523 što je jedan od najviših rezultata koji smo vidjeli s i7 10850K procesorom.
Memorijske performanse @ 3.600 MHz CL16
[ichart headers="ID, MB/s" title="AIDA64 RAM Read" htitle="Read (MB/s)" labels="Gigabyte Z590 Aorus Extreme,Gigabyte Z590 Aorus Master,Gigabyte Z590I Aorus Ultra,Gigabyte Z590 Vision G,Gigabyte Z490 Aorus Master,Gigabyte Z590 Aorus Pro AX,ASRock Z590 Extreme,ASUS ROG Strix Z590-E Gaming WiFi,ASUS ROG Maximus XIII Hero" values="52697,52597,52596,52468,52467,52414,52152,51695,49194" colors="red,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue" height="400" min="0"]
[ichart headers="ID, MB/s" title="AIDA64 RAM Write" htitle="Write (MB/s)" labels="Gigabyte Z590 Aorus Master,Gigabyte Z590I Aorus Ultra,Gigabyte Z590 Aorus Extreme,Gigabyte Z490 Aorus Master,ASRock Z590 Extreme,Gigabyte Z590 Vision G,Gigabyte Z590 Aorus Pro AX,ASUS ROG Maximus XIII Hero,ASUS ROG Strix Z590-E Gaming WiFi" values="51746,51704,51612,51550,51402,51323,51236,51146,51135" colors="blue,blue,red,blue,blue,blue,blue,blue,blue" height="400" min="0"]
[ichart headers="ID, MB/s" title="AIDA64 RAM Copy" htitle="Copy (MB/s)" labels="ASRock Z590 Extreme,Gigabyte Z590 Aorus Master,Gigabyte Z590 Aorus Pro AX,Gigabyte Z590 Aorus Extreme,Gigabyte Z590I Aorus Ultra,Gigabyte Z590 Vision G,Gigabyte Z490 Aorus Master,ASUS ROG Strix Z590-E Gaming WiFi,ASUS ROG Maximus XIII Hero" values="48486,48341,48325,48290,48268,47844,47789,45534,45520" colors="blue,blue,blue,red,blue,blue,blue,blue,blue" height="400" min="0"]
[ichart headers="ID, ns" title="AIDA64 RAM Latency" htitle="Latency (ns, manje je bolje)" labels="ASRock Z590 Extreme,Gigabyte Z590 Aorus Extreme,Gigabyte Z590I Aorus Ultra,Gigabyte Z590 Aorus Master,Gigabyte Z590 Aorus Pro AX,Gigabyte Z590 Vision G,Gigabyte Z490 Aorus Master,ASUS ROG Maximus XIII Hero,ASUS ROG Strix Z590-E Gaming WiFi" values="44,44.6,45.1,45.2,45.9,46.2,46.6,52.4,52.7" colors="blue,red,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue" height="400" min="0"]
Memorijske performanse su odlične, s niskim vremenom pristupa.
Rightmark
Kvalitetu audio jedinice mjerimo RightMark audio analizatorom, a kao što vidimo rezultat je vrlo dobar. Ukupno gledajući, Gigabyte je napravio odličnu audio jedinicu, no mogli su ju dodatno poboljšati ALC4080 codecom koji ima izvrsne performanse.
MCE On
[ichart headers="ID, CPU (pts)" title="Cinebench 20 nT" labels="Gigabyte Z590 Aorus Extreme @ MCE On,Gigabyte Z590 Aorus Extreme, @ MCE Off" values="6039,5768" colors="red,blue" height="200"]
[ichart headers="ID, Time (s)" title="wPrime 2.0" htitle="1024M Time (s, manje je bolje)" labels="Maximus XIII Hero @ OC,Maximus XIII Hero" values="65.855,69.604" colors="red,blue" height="200"]
S uključenom MCE opcijom performanse rastu sasvim solidno i ubacuju ovu ploču na vrh grafova CPU testova. No, nismo ove rezultate uključivali u glavne tablice jer testiramo onako kako ploča radi "iz tvornice" s najnovijim dostupnim BIOS-om.
Zaključak
Gigabyteova je Z590 Aorus Extreme ploča namijenjena svima onima koji moraju imati najbolje u svom računalu i ne pristaju na kompromise. Zanimljivo, ova flagship ploča nije i najskuplja u njihovoj Z590 ponudi - to mjesto pripada Z590 Aorus Extreme Waterforce modelu koji na sebi još dodatno ima i vodene blokove te košta preko 1.150 €.
Ova, Z590 Aorus Extreme je flagship po pitanju klasičnog zračnog hlađenja i u njemačkim trgovinama košta oko 860 €. Ogroman iznos, znamo, no ova ploča puno toga i nudi. Krenimo samo od dizajna i kvalitete komponenata, na što se odlično nadovezuje iznimno moćna VRM jedinica koja broji 21 fazu, i impresivnih 2.100 ampera struje koliko može dati. Ne vjerujemo da ijednom Core procesoru 10. i 11. generacije treba toliko u bilo kojim uvjetima, no dobro je rasporediti snagu na više faza pri čemu je i temperatura niža. I stvarno, senzor pokazuje samo 60°C na VRM-u i to prilikom overclockinga - izvrsno. Na to se nadovezuje i impresivna oprema - dva Thunderbolt 4 porta, 10 i 2,5-gigabitni LAN kontroleri, WiFi 6E (tri band), 5x M.2 (tri preko dodatne PCIe 4.0 kartice), vrlo dobra audio jedinica s operacijskim pojačalima i eksternim DAC-om za slušalice, lijepo RGB LED osvjetljenje itd.
Dizajn je također poseban, s potpuno zatvorenim PCB-om i horizontalno orijentiranim konektorima za što je bilo potrebno dodatno planiranje od strane inženjera. A Gigabyteovi su to napravili odlično. Ploča je kompletan proizvod, odlično osmišljen i napravljen i svakako jedna od najboljih ploča na tržištu. Jedina realna zamjerka ide na nešto stariji codec, no na to će se rijetko tko žaliti. Ova je ploča pravi biser i tiha patnja mnogih. Nažalost, zbog cijene će za veliku većinu hrvatskih kupaca samo to i ostati.