Gigabyte Z590 Aorus Master & Z590I Aorus Ultra recenzija
Datum objave 23.04.2021 - Krešimir Matanović
Gigabyte Z590 Aorus Master
Na test su nam pristigle dvije Z590 ploče iz Gigabytea – veća Z590 Aorus Master i malena Z590I Aorus Ultra. Obje su namijenjene entuzijastima, svaka na svoju stranu. Masterica je opremljena moćnom napojnom jedinicom s 18 faza, odličnim rashladnim sustavom, 10-gigabitnim LAN-om i WIFi-em 6E. S druge strane, Ultra je Mini ITX ploča koja je također namijenjena entuzijastima što se vidi po njenoj opremi, hlađenju i mogućnostima.
Gigabyte je uz ploču osigurao i solidan bundle koji se sastoji od:
- Aorus antene za WiFi + Bluetooth modul
- četiri SATA 6 Gbps kabela
- RGB produžnog kabela
- dvije termalne sonde
- kabela sa senzorom za detekciju buke
- G konektora za prednji panel
- seta Aorus naljepnica
- uputa za korisnike
Prije točno 11. mjeseci smo testirali prethodnicu ove ploče, Z490 Aorus Master, koju od početka ove godine koristimo kao glavnu test ploču uparenu s i9 10850K procesorom. Riječ je o odličnoj, vrlo moćnoj i dobro opremljenoj ploči, koja je sada dodatno unaprijeđena za ovu novu 11. generaciju procesora. Izgledom je ostala vrlo slična i teško će te razlikovati staru od nove. Pomnijim promatranjem uočavamo razlike, no one su stvarno minimalne. Svi hladnjaci su potpuno isti, tu nije bilo potrebe ništa mijenjati – sve je dobro riješeno bilo i prvi put.
Ukupan izgled ploče je odličan, nije nametljiv a ni RGB LED osvjetljenje koje ima nije pretjerano upadljivo. Sviđaju nam se crno sivi tonovi, i masivnost M.2 hladnjaka koji su identični kao na prethodnoj generaciji. Layout ploče je dobar, Gigabyte je napravio sitnije izmjene poput okretanja LED dijagnostike za 90° , dodavanja još dva 4-pinska konektora iznad DIMM utora, zatim je dodan i još jedan interni USB 3.0 konektor uz postojeće USB 3.2 i USB 3.1 te pripadajući kontroler. SATA utori i Thuderbolt portovi su zamijenili mjesta i to je manje više to.
Novost u ovoj generaciji je skok s 14 na 18-faznu napojnu jedinicu. Gigabyte je koristio isti ISL69269 i iste 90-amperske ISL99390 integrirane MOSFET-e, ali sada ih ima ukupno 18, dok se doubleri nalaze s donje strane. Već je i na Z490 ploči napojna jedinica bila dovoljno moćna za 10C/20T procesore i nije se zagrijavala pretjerano, a ova je s ukupnih 1.620 A struje još sposobnija. Naravno, i više je no sposobna za ekstremne tipove overclockinga, a to prate i opcije u BIOS-u. S 11. generacijom procesora ova ploča podržava DDR4 memoriju brzine do 5.400 MHz pri overclockingu i to maksimalnih 128 GB. Na ovom dijelu ploče su se smjestila i četiri 4-pinska konektora za ventilatore i vodene pumpe, dva LED headera, LED dijagnostika, Power tipka, 24-pinski ATX port, dva interna USB 3.0 porta i Realtekov kontroler, te USB 3.2 interni port. Kao i još jedan 4-pinski konektor za ventilatore.
Na donjem se dijelu ploče nije puno toga mijenjalo – audio konektor, LED Demo header, prekidač za dvostruki BIOS, RGB LED headeri, TPM header, dva interna USB 2.0 headera, header za senzor buke unutar kućišta, Reset tipka, tri 4-pinska ventilatora i header prednjeg panela za koji Gigabyte isporučuje G konektor. Ispod hladnjaka čipseta su i dva BIOS čipa. Ploča je opremljena s Realtekovim ALC1220-VB codecom, kojem pomaže ESS-ov ES9118 DAC čip, a sa softverske strane tu je DTS:X Ultra podrška. Ono što je novost je da je umjesto problematičnog Intelovog 2,5-gigabitnog LAN kontrolera, sada korišten Aquantia 10-gigabitni kontroler. Taj se kontroler i dosta zagrijava pa je Gigabyte bio primoran ugraditi i maleni 40-milimetarski ventilator ispod pokrova stražnjih I/O portova, koji zna biti malo bučan.
Donji je dio ploče gotovo cijeli pokriven hladnjacima za M.2 sockete te Z590 čipset. Tri su oklopljena PCIe x16 utora smještena unutar M.2 hladnjaka, od čega prvi radi s x16, drugi s x8 a treći s x4 propusnošću. Prva dva s 11. generacijom rade na PCIe 4.0 specifikaciji, dok je treći PCIe 3.0. Prvi i drugi dijele resurse, pa ako je nešto u drugom i prvi će automatski raditi na x8. Podrška za 2-way CrossFire i 2-way SLI je standardna, a treba znati da će svaka od kartica raditi u x8 modu. Na ploči ponovno nema PCIe x1 utora. M.2 utora su tri – prvi radi po PCIe 4.0 x4 standardu, dok su druga dva PCIe 3.0, a tu je i šest SATA 6 Gbps portova.
Stražnji se I/O panel sastoji od Clear CMOS i Q-Flash tipke, konektori za antene na Intel WiFi AX210 kartici (WiFi 6 ili 802.11ax). Tu su i četiri USB 3.2 plava utora (gen 1), dva USB 3.2 crvena utora (gen 2 – 10Gbps), Display Port 1.4, USB 3.2 Type C port (Gen 2 – 20 Gbps) i još jedan crveni USB 3.2 port (gen 2 – 10 Gbps). Tu je i RJ45 port za 10-gigabitni LAN, te per pozlaćenih audio portova uz jedan S/PDIF.
S donje strane ploče ponovno imamo veliku metalnu ploču koja učvršćuje konstrukciju i koja služi kao hladnjak, pa je ukupna masa impresivna.
U usporedbi dakle s prošlogodišnjim modelom Aorus Master ima više USB portova, bolju napojnu jedinicu i 10-gigabitni LAN. Uz jasno PCIe 4.0 podršku koja dolazi s 11. generacijom procesora. U svemu ostalom su vrlo slične, pa tako imaju i isto UEFI sučelje, te istu softversku podršku.
Forum
Objavljeno prije 4 minute
The Witcher 3: Wild Hunt (GOTY 2015)Objavljeno prije 5 minuta
K: graficku do 450eObjavljeno prije 17 minuta
AutomobiliObjavljeno prije 19 minuta
E-book readerObjavljeno prije 33 minute
Serije - dojmovi, komentari i preporukeNovosti
Počinje Black Friday rasprodaja Microsoftovih proizvoda: Uštedite na Office Pro licenci i nabavite ju za samo 15,29 €!
Jedan od najvećih izazova pri kupnji Microsoft Office paketa je cijena. Ako ste već posjetili Microsoft Store, od cijene vam mogu zasuziti oči. Ovog "crnog petka" Godeal24 Black Friday Crazy Sale nudi nenadmašne godišnje ponude, donoseći va... Pročitaj više
TV s pozadinskim osvjetljenjem vs izravnim osvjetljenjem vs full-array pozadinskim osvjetljenjem
LCD televizori mogu se podijeliti u tri glavne kategorije prema vrsti pozadinskog osvjetljenja: izravno osvjetljenje, rubno osvjetljenje i puni niz. Izravno osvjetljenje: Kao što ime sugerira, televizori s izravnim osvjetljenjem imaju LED p... Pročitaj više
NPU u odnosu na CPU/GPU: Tko je najbolji izbor za AI računalstvo? Jesu li procesori neuronskih mreža doista vrijedni cijene?
Ako do sada niste čuli za procesorske jedinice neuronskih mreža (NPU), vjerojatno ste propustili ogroman AI marketing Intela, AMD-a i Qualcomma tijekom protekle godine. Tijekom proteklih 12 mjeseci, ovi (ko)procesori usmjereni na umjetnu in... Pročitaj više
Dolazi li era eSIM-a? Kako ga mogu koristiti?
Brzim razvojem znanosti i tehnologije, tradicionalne SIM kartice uvele su eru koju postupno zamjenjuje eSIM (ugrađena SIM kartica). Virtualna SIM kartica ugrađena je u uređaj, što ne samo da poboljšava praktičnost, već i olakšava korisnicim... Pročitaj više
Postavite ove 4 funkcije dok ste na putovanju i produžite trajanje baterije mobilnog telefona
Na putovanjima je glavna briga da nam mobitel ne ostane bez struje. Pogotovo u današnjoj sveobuhvatnoj popularizaciji elektroničkog plaćanja, baterija mobitela može donijeti puno neugodnosti na putovanju. Iako se kapacitet baterije mobilnih... Pročitaj više
Sve novosti