Gigabyte Z590 Vision G recenzija
Datum objave 03.02.2021 - Krešimir Matanović
Gigabyte Z590 Vision G - prvi dio
Mnogi će se sada sigurno pitati otkud Z590 ploče, a još nema nikakvih novih procesora za njih, a osim toga i za Z490 je rečeno da će podržavati nadolazeće Rocket Lake-S procesore. Sve je ovo istina. Intel još nije spreman s novim procesorima, koji se očekuju kroz mjesec – dva, a i ti novi procesori jednom kada izađu moći će raditi na Z490 pločama.
Međutim, Intel sa Z590 čipsetom lovi konkurenciju i dodaje PCIe 4.0 podršku te USB 3.2 Gen 2, pa će svi koji žele imati “latest and greatest” opet morati u nabavku nove ploče. Gigabyte je objavio dosta novih ploča, a prva koju testiramo je Z590 Vision G. Vision serija kako sam proizvođač tvrdi namijenjena kreatorima sadržaja, zbog pouzdanih performansi, velikih opcija povezivosti i podrške za brzi storage kako bi izdržala velike napore prilikom editiranja video materijala ili pak 3D renderiranja.
Vidion G je manje opremljena od dvije Z590 Vision ploče koje izlaze na tržište (druga je Vision D), pa je i pakiranje te bundle nešto malo skromniji kao što smo i mogli vidjeti u unboxing videu. Tako uz ploču kupac dobiva četiri SATA kabela, četiri vijka za M.2 uređaje, senzor buke, knjižicu s uputstvima i medij s upravljačkim programima i aplikacijama. U odnosu na neke od skupljih modela, ovaj bundle svakako možemo nazvati skromnijim.
Vision G i D modeli nisu ništa novo, Gigabyte ih je nudio i u Z490 varijantama, pa će biti zanimljivo vidjeti što se promijenilo i što to buduće kupce očekuje. Na prvi pogled, ploče su vrlo slične. Korištena je ista kombinacija boja – crna za PCB i elemente te slotove, bijela za plastične pokrove, te srebrna za hladnjake. Na prvi pogled, više je M.2 hladnjaka na ploči – jedan je manji tik ispod socketa, jedan je veliki koji pokriva dva M.2 socketa na sredini, i jedan je crni dugački pri dnu. Da, ova ploča ima više PCIe utora i više mogućnosti za skladišni prostor.
Dimenzije ploče su ostale jednake, i dalje je to ATX standard od 30,5 x 24,4 centimetra, a raspored elemenata po ploči je gust. S godinama kako se mogućnosti ploča povećavaju sve je manje praznog prostora na PCB-u. Veliki dio površine nastanjuju i hladnjaci, kako oni spomenuti za M.2 uređaje, tako i onaj na čipsetu, te dva spojena na VRM elementima.
Z590 čipset je ono što je novost, a on je osvježen kako bi se borio s konkurentnim X570. Još uvijek nije toliko fleksibilan po pitanju broja PCIe stazica (ima ih 24 kao i Z490), no dostigao ga je po pitanju podrške za PCIe 4.0 te USB 3.2 Gen 2 (20 Gbps) podrške. PCIe 4.0 je podržan samo od strane novih procesora koji tek dolaze (Rocket Lake S), a sam čipset i dalje ima 24 PCIe 3.0 stazice. Brzina sabirnice je 8 GT/s kao i ranije, baš kao i TDP koji iznosi 6 W. Čipset ima podršku do tri USB 3.2 Gen2x2 (20 Gbps) porta, do 10 USB 3.2 Gen2x1 (10 Gbps) porta, i do 10 USB 3.2 Gen 1×1 (5 Gbps) porta, kao i za 14 USB 2.0 portova.
Gornji dio ploče je kao i uvijek rezerviran za socket, koji je jasno LGA1200. Ovaj LGA koristi deseta Core generacija procesora (Comet Lake S), a koristit će ga i 11 (Rocket Lake S). Već će 12. generacija (Alder Lake) donijeti i novi LGA1700 socket. Iako se u osnovi (arhitekturalno) ništa bitnije nije mijenjalo kod prijelaza s Coffee Lake na Comet Lake arhitekture, bilo je potrebno postojeći LGA1151 socket nadograditi na LGA1200 zbog povećanja broja jezgri a time i veće potrošnje.
I tako ispada da će dvije generacije čipseta i socketa (Z490/Z590 i LGA1200) obje podržavati dvije generacije procesora – 10. i 11. Deseta generacija će još po nečemu ostati poznata, prva je u mainstream segment donijela 10-jezgrene modele. K tome, možda je posljednja, barem u ovakvom obliku. Već će kod Rocket Lakea S top model imati “samo” osam jezgri prema trenutnim saznanjima.
Kada je u pitanju memorija, Rocket Lake S će imati memorijski kontroler s podrškom za memoriju brzine 3.200 MHz, dok je prethodnik imao podršku za 2.933 MHz. Ostalo sve ostaje isto kod ove ploče, maksimum je 128 GB (DDR4), raspoređen u četiri slota s podrškom za dvokanalni rad. Oko memorijskih su se slotova na ovoj ploči rasporedili i različiti headeri i utičnice. Tako na vrhu imamo tri 4-pinska konektora za ventilatore, dva konektora za RGB, utičnicu za senzor buke koji dolazi u bundleu, zatim 24-pinsku ATX power priključnicu, interni USB 3.0 header, te interni USB 3.2 gen 2 (20Gbps) header.
Skidanjem plastičnog poklopca dolazimo do dvodijelnog VRM hladnjaka. Jedan je dio, onaj koji pokriva gornji segment srebrni i od punog aluminija, a onaj na desnom segmentu je crn i s gornje strane rešetkast. Povezani su spljoštenom toplovodnom cijevi, i prema temperaturama koje smo izmjerili rade dobar posao čak i prilikom overclockinga. VRM jedinica je 12 + 1 izvedbe s Vishayevim SIC649 60-amperskim dr.MOS integriranim power stageovima (MOSFET-ima) i jasno digitalnim VRM kontrolerom (ISL69269). Ovo je solidna izvedba za ovaj cjenovni razred i vjerujemo kako ćemo bez problema overclockirati naš i9-10850K procesor. Ujedno, to je i pojačanje u odnosu na prethodnicu koja je imala 50-amperske stageove.
Forum
Objavljeno prije 10 minuta
Nvidia GeForce RTX 50X0 series (Blackwell)Objavljeno prije 19 minuta
3.5" SATA HDD-ovi od 16 i vie TBObjavljeno prije 23 minute
Mindfactory.de (uz mailbox.de usluge) (informacije i iskustva)Objavljeno prije 34 minute
Honor mobiteliObjavljeno prije 41 minuta
SvataraNovosti
Intel pod pritiskom: TSMC i Broadcom razmišljaju o kupnji različitih odjela
Prema izvješću Wall Street Journala, dva tehnološka diva, Taiwan Semiconductor Manufacturing Co (TSMC) i Broadcom, navodno procjenjuju mogućnost podjele Intela, kultnog američkog proizvođača čipova. Izvori upoznati s tim pitanjem rekli su d... Pročitaj više
Instagram osmišljava svoje DM-ove s novim značajkama
Aplikacija Instagram, tehnički napravljena za dijeljenje fotografija, također je vrlo uspješna kao usluga razmjene trenutnih poruka. Meta ima dobre vijesti s novim značajkama unutar svog sučelja za chat koje poboljšavaju ovaj alat. U objavi... Pročitaj više
Nvidia je smanjila podršku za PhysX s grafičkih kartica serije 50. I to je loše jer utječe na stare igre
Nvidia je smanjila podršku za PhysX s grafičkih kartica serije 50. Najnovije grafičke kartice serije Nvidia 50 više ne podržavaju PhysX, alat za simulaciju koji se nekoć koristio za poboljšanje efekata igranja. Ova tehnologija nam je pružil... Pročitaj više
Huawei je jedini koji koristi za mobilne telefone dvoslojni OLED
Huawei je trenutno jedini proizvođač mobilnih telefona koji nastavlja koristiti dvoslojnu OLED tehnologiju i promiče iterativno ažuriranje ove tehnologije. Iako je cijena takvog zaslona veća, može učinkovito smanjiti potrošnju energije. Izv... Pročitaj više
Za početnike: Što je sustav tekućeg hlađenja (LSS)?
Sustav tekućeg hlađenja često se koristi u poslužiteljskim i vrhunskim igraćim računalima za izvući maksimum iz CPU-a, a pri tome osiguravajući stabilne performanse na visokim frekvencijama, smanjujući buku i produljujući vijek trajanja. Po... Pročitaj više
Sve novosti