Na desnoj gornjoj strani je znatno manje elemenata nego na UD5H ploči i njenoj nasljednici UP5TH, i jasno je kako ova ploča nije toliko usmjerena prema entuzijastima. Uz standardna četiri DIMM utora nalazi se 24-pinski ATX konektor, 4-pinski konektor za ventilator, a ispod njih je USB 3.0 interni konektor za prednji panel i IR3570A kontroler za DRAM napojnu jedinicu.

Na donjoj lijevoj strani je svoje mjesto pronašao samo jedan čip – Realtekov ALC892 audio kontroler uz pripadajuće mu elektroničke komponente. Raspored utora je kao šo smo rekli identičan kao i na UD5H ali i na nasljednici UP5TH. Tu su tri PCIe x1 utora, tri PCIe x16 (prvi je propusnosti x16, drugi x8 a četvrti x4) i PCI. Raspored je dobar, no ponovno možemo reći kako su PCI konektor i pripadajući mi ITE8892E PCIe to PCI most mogli i izostaviti. U povećem prostoru između prev dva PCI utora svoje su mjesto našli dva BIOS čipa, PLX PEX8605 kontroler (4 PCIe stazice), te nakupina PCIe 3.0 multiplexer/demultiplexera. Na samom dnu s lijeva na desno smješteni su F_AUDIO, SPDIF_O, SYS_FAN4, TPM (Trusted platform module), F_USB 2 i 1, SYS_FAN3, F_PANEL i COM priključci. Iznad njih je ITE-ov IT8728F Super I/O kontroler i CR2032 baterija. Ispod povećeg aluminijskog hladnjaka nalazi se samo Z77 PCH. Nakon što smo ju cijelu obišli, možemo zaključiti kako je ploča jednostavna u dizajnu i opremi u odnosu na UD5H, tj. UP5TH čime se uštedjelo nešto novaca za korisnike kojima ne trebaju naprednije opcije i više opreme.

I/O stražnji panel:

  • 1 x PS/2 keyboard/mouse port
  • 1 x D-Sub port
  • 1 x DVI-D port
  • 1 x HDMI port
  • 6 x USB 3.0/2.0 ports
  • 2 x Thunderbolt ports
  • 1 x RJ-45 port
  • 1 x optical S/PDIF Out connector
  • 5 x audio jacks (Center/Subwoofer Speaker Out, Rear Speaker Out, Line In, Line Out, Mic In)

Primjećujemo kako su na stražnjem I/O panelu sada dva USB 3.0 utora više nego kod UD4H i UD5H ploča, te kako je sada ostavljeno mjesto za dva Thunderbolt priključka koji se nalaze tik ispred njihovog kontrolera. Prisutnost samo USB3.0 utora stvara probleme jer Windowsi 7 naravno ne prepoznaju uređaje bez upravljačkih programa (npr. miša) pa će te se prilikom instalacije OS-a, VIA-inih ili Intelovih USB3.0 drivera obavezno morati služiti PS/2 tipkovnicom ili mišem.

Malo o Thunderboltu:

Thunderbolt tehnologija nije potpuna novost i o njoj se već duže vremena priča i najavljuje. Mi smo ju prvi puta na djelu vidjeli 2010. godine na IDF-u, kada je nosila kodno ime Light Peak. Light Peak je zamišljen kao SCSI, SATA, USB, FireWire, PCI Express i HDMI zamjena a tada se je transfer odvijao preko optičkog kabela. Demonstraciju koju smo vidjeli bila je veza između kućnog NAS uređaja, te računala i televizora, pri čemu se prosječna brzina transfera kretala oko 770MB/s. Od onda su uvedene neke promjene, tj. optički je kabel zamijenjen jeftinijim bakrenim i prvi je put ova tehnologija uvedena u MacBook Pro liniji Appleovih prijenosnika početkom 2011. godine. Osnovno je sučelje miniDisplay Port iza kojeg je kombinirana serijska podatkovna veza PCIe i DisplayPort tehnologija. Thunderbolt kontroler multipleksira podatke iz oba izvora kako bi ih prenio, a zatim ih demultipleksira za pojedini uređaj koji prima podatke. Thunderbolt radi na brzinama do 20Gbps uz snagu signala od 10W i maksimalnu dužinu bakrenog kabela do 3 metra. Unazad je kompatibilan s DisplayPort sučeljem i omogućuje serijsko povezivanje do sedam uređaja (od čega dva mogu biti monitori sa DP sučeljem). Svi miniDisplayPort adapteri za DVI, DL-DVI, HDMI i VGA sučelja su kompatibilni s Thunderboltom pa to uvelike olakšava život korisnicima, a uskoro bi se na tržištu trebalo naći i više novih uređaja s ovim sučeljem.

Z77X-UP4TH (dostupni naponi)
CPU Voltage Auto, Manual, Dynamic (od 0.8V do 1.85V u koracima od po 0.005V)
CPU VTT

od 0.8V do 1.7V u koracima od po 0.005V

CPU PLL od 1.2V do 2.2V u koracima od po 0.005V
IMC od 0.715V do 1.4V u koracima od po 0.005V
Dynamic GFX Core (VAXG DVID) Offset u koracima po 0.005V do +0.35V
DRAM Voltage od 1.1V do 2.1V u koracima od po 0.005V

 

BIOS, njegov izgled i funkcionalnost se ni malo ne razlikuju od onoga na UD5H i ranije testiranoj UD3H. Naponi koje ova ploča nudi su vrlo dobri i tek je maksimalni napon procesora od 1.85V za gotovo nevažnih 0.05V niži nego kod UD5H. To znači kako ćemo vrlo vjerojatno izvući slične overclocking rezultate s ovom pločom kao i s UD5H, s tom razlikom da je na UD5H opterećenje manje na pojedinoj fazi zbog većeg broja istih.

Gigabyte je s novom serijom Z77 ploča donio i neke nove aplikacije, a uz njih su tu naravno i stare kao što su korisni @BIOS i još uvijek ružni EasyTune. 3DPower je nova, a ona nam nudi mogućnost igranja s tri postavke – naponima, frekvencijama i fazama (otud i naziv 3D). Aplikacija radi solidno i nije bilo "smrzavanja" iste, no tek je malo sporiji odziv bio na integriranoj grafici. Sve opcije s kojima se možemo igrati i u BIOS-u su tu, pa je tako overclocking olakšan svima onima koji se u BIOS-u (UEFI-u) ne snalaze.

EZ Setup donosi jednostavnu instalaciju i konfiguraciju Smart Response, Rapid Start i Smart Connect tehnologija podržanih od strane Intelovog čipseta i procesora.Smart Response je kao što znamo predstavljen još sa Z68 čipsetom, a omogućuje kaširanje tvrdog diska manjim SSD-om (tu mSATA utor jako dobro dođe). Kako ova tehnologija funkcionira vidjeli smo kod testa Z68XP-UD3-iSSD ploče. Rapid Start tehnologija ubrzava podizanje operativnog sistema (korištenjem SSD-a), a Smart Connect omogućuje update aplikacija i kada računalo "spava". Uz to tu su i AutoGreen aplikacija kojom možemo s pametnim telefonom i Bluetootheom upravljati ponašanjem računala. Ukoliko i kada izađete iz BT dometa sa svojim telefonom računalo automatski ulazi u Standby ili Suspend način rada. Cloud Station koji uz pomoć WiFi/BT modula omogućuje komunikaciju Gigabyteovih aplikacija na Cloudu unutar kućne mreže i na različitim uređajima.