gigabyte_z890_aorus_master_6

Na ploči se nalazi ukupno pet M.2 slotova za SSD-e, od čega gornja tri kontrolira CPU, a donja dva čipset. Gornji, onaj s najdebljim hladnjakom je M2A_CPU, podržava uređaje formata do 25110 (i manje) po PCIe 5.0 x4 standardu. M2B_CPU slot podržava uređaje dimenzija do 22110 koji rade po PCIe 4.0 x4 standardu, dok M2D_CPU slot podržava uređaje dimenzija do 22110 koji rade po PCIe 5.0 x4 standardu.

M2P_SB slot podržava uređaje dimenzija do 2280 koji rade po PCIe 4.0 x4 standardu, a M2M_SB pak podržava 2280 uređaje koji rade po PCIe 4.0 x4 ali i SATA standardu. Svi niži M.2 slotovi imaju zajednički veliki hladnjak. Oba se hladnjaka jednostavno postavljaju i skidaju bez alata.

Uz donji rub ploče su se smjestili svi uobičajeni headeri i konektori, pa su tu tri za LED dodatke, SPI TPM header, interni USB 2.0 header, tri 4-pinska konektora za sistemske ventilatore i prednji panel. Tu je još i baterija, BIOS čip, ITE kontroler itd.

gigabyte_z890_aorus_master_7

Donji dio ploče je pretežno u tamno sivim tonovima sa svjetlije prošaranim Aorus grafikama. Gigabyte i ovdje koristi donji nosač za prvi PCIe slot koji daje nužnu čvrstoću kod korištenja teških grafičkih kartica.

gigabyte_z890_aorus_master_8 gigabyte_z890_aorus_master_9

Stražnji je I/O panel vrlo bogat, a kao i kod drugih jačih modela ploča ima perforacije za ispuštanje toplog zraka. Sastoji se od:

  • 1 x Q-Flash Plus tipka
  • 1 x Clear CMOS tipka
  • 2 x Intel Thunderbolt 4 konektora (USB Type-C portovi)
  • 6 x USB 3.2 Gen 2 Type-A portova (crveni)
  • 4 x USB 3.2 Gen 1 porta
  • 2 x USB 2.0/1.1 porta
  • 1 x RJ-45 port
  • 2 x konektora za antenu (2T2R)
  • 2 x audio jacka
  • 1 x optički S/PDIF Out konektor

Osim dva brza Thunderbolt 4 porta dvosmjerne propusnosti 40 Gbps tu je i Intelov WiFi 7 BE200NGW modul s novim tipom konektora, koji podržava tri frekvencijska spektra (2,4/5/6 GHz), 320 MHz kanale i donosi maksimalnu propusnost od 5,8 Gbps. Uz to, podržava i Bluetooth v5.4. Napomenimo ponovno da je WiFi 7 podržan samo od strane Windowsa 11 Pro u verziji 24H2. WiFi radi jako dobro, prijem je snažan i u prostoriji iznad routera i nema nikakvih smetnji.

Na desnom donjem rubu ploče nalaze se četiri horizontalna SATA 6 Gbps porta, jedan interni USB 3.0 i jedan HDMI port za spajanje Gigabyteovog dijagnostičkog monitora.

gigabyte_z890_aorus_master_13

Rasvjeta na ploči je riješena decentno i dobro se uklapa u bijelo-sivi dizajn. Tko ne želi, sve može naravno i isključiti. Uz ovo na ploči, moguće je dodati i vanjsko LED osvjetljenje putem tri ARGB Gen2 i jednog RGB LED konektora, te ih kontrolirati iz GCC aplikacije.

gigabyte_z890_aorus_master_12

GCC aplikacija nudi različite opcije za upravljanje pločom i njenim mogućnostima, a na vama je što će te instalirati i koristiti. Aplikacija je siromašnija nego Asusova i Gigabyte bi svakako na tome trebao dodatno poraditi. S pozitivne strane, aplikacija je stabilna i radi solidno. Gigabyte je i partner s HWiNFO kompanijom koja proizvodi softver za nadzor parametara rada računala. Zanimljiva je i AI Snatch aplikacija koja optimizira i ubrzava rad radne memorije.

UEFI sučelje je kao i do sada, a Gigabyte je uveo mogućnost promjene tema, tj. izgleda sučelja. Advanced sučelje se sastoji od Favorites, Tweaker, Settings, System Info, Boot i Save&Exit menija, dok je ono Easy Mod kombiniralo sve na jednoj strani. Nama je Tweaker jasno najzanimljiviji koji nudi mnoštvo opcija za podešavanje u radu procesora, memorije i napojne jedinice ploče.