Odmah po lansiranju smo testirali dvije Gigabyteove Z890 ploče - jeftiniju Elite WiFi 7 i malo skuplju te prekrasnu PRO ICE. Sada na red dolazi još skuplji model ploče Master koji donosi više opreme, moćniju napojnu jedinicu i moćnije hlađenje. Ploča je namijenjena entuzijastima i overclockerima koji žele više svega, a Gigabyteu je pošlo za rukom napraviti ploču koju će mnogi poželjeti kao dostojnu nasljednicu Z790 Aorus Master i Master X modela.
Ova je ploča direktna nasljednica modela Z790 Aorus Master i Z790 Aorus Master X koje su pratile lansiranje 13. i 14. generacije Core procesora. Sada ova ploča donosi kao što znamo novi socket za nove Core Ultra procesore i stari modeli više nisu kompatibilni. Ipak, s prethodnicama, a posebno Master X pločom dijeli velike sličnosti u dizajnu i rasporedu elemenata. Sve tri ploče su jako uspješnog dizajna i to im se ne može poreći. Gigabyte zna napraviti vizualno atraktivnu ploču a bez da ju pretjerano ukrasi. Tu su samo decentni Aorus ukrasi, a izbor boja je jako dobar.
Z890 Aorus Master uvelike dijeli i raspored elemenata na ploči s PRO ICE modelom, a to znači da je layout jako dobro odrađen i da sve je logično razmješteno. Slaganje računala i aranžiranje kabela će biti vrlo jednostavno. Na vrhu stražnjeg I/O pokrova, tj. aluminijskog hladnjaka, nalazi se prozirni AORUS natpis ispod kojeg su ARGB LED-ice, a druga zona osvjetljenja se nalazi ispod hladnjaka čipseta - baš kao i kod PRO ICE. Gigabyte svakako nije pretjerivao s rasvjetom, nema nepotrebnog kiča i to nam se jako sviđa. I ovdje je korišten low-los 8-slojni PCB koji ima standardne 2oz bakrene vodove, kao i ostatak Ultra Durable tehnologija.
Na gornjoj strani ploče se na VRM jedinici nalaze dva masivna rebrasta aluminijska bloka povezana toplovodnom cijevi, koji imaju termalne podloške s dodirnim točkama na integriranim MOSFET-ima i na prigušnicama. Oko LGA1851 socketa ima dovoljno mjesta za sve tipove hladnjaka, no kod onih s vanjskim ventilatorima bi moglo biti problema, jer stršati iznad masivnog hladnjaka. Rješenje ovoga problema je ugradnja AIO hladnjaka, no i tu treba pripaziti s kompatibilnošću jer je i prvi M.2 hladnjak većih dimenzija. Za dodatno napajanje procesora su iznad hladnjaka smještena dva uobičajena 8-pinska konektora.
Napojna jedinica je twin (parallel) dizajna u 18+1+2-faznoj konfiguraciji. Na PCB-u nalazimo 18 110-amperskih MOSFET-a ili SPS-a (Smart Power Stage), dva 80-amperska SPS-a za Vccsa i jedan 40-amperski DrMOS za Vccgt (iGPU). Napojna je jedinica tako dovoljno masivna i za teže zadatke prilikom malo ekstremnijeg overlcockinga, za što bi se ova ploča i mogla koristiti. U faze su ugrađeni i kvalitetni 5K Solild kondenzatori te prigušnice. S obzirom na to da smo ovu ploču testirali s Intelovim Core Ultra 5 245K procesorom zagrijavanje VRM jedinice i hlandjaka nije bilo visoko.
Na desnoj i gornjoj strani ploče su smješteni uobičajeni konektori, kao i Power te Reset tipke uz LED dijagnostiku. U blizini je i POST dijagnostika s četiri malene LED-ice. Kao i kod sličnih Gigabyteovih ploča, samo su dva od četiri DIMM slota oklopljena, oni koje najčešće koristimo. Četiri slota maksimalno podržavaju 256 GB DDR5 radne memorije brzine transfera do 9.500 MT/s prilikom overclockinga. Gigabyte je koristio i DDR5 XMP Booster tehnologiju koja pospješuje overclocking memorije, a podržani su DIMM i CU-DIMM moduli. Na ovom dijelu ploče nalazimo i četiri 4-pinska konektora za ventilatore i pumpe, kao i dva za RGB trake, a ispod oklopljenog 24-pinskog konektora se nalaze i dva interna USB 3.2 Gen 1 te jedan interni USB 3.2 Type C Gen 2x2.
Na ploči se nalazi jedan oklopljeni PCIe 5.0 x16 slot za grafičke kartice koji ima i izbacivač za karticem, a on svoje resurse dijeli s M2D_CPU slotom (ako su oba popunjena grafička će kartica raditi u x8 modu pa to izbjegavajte jer se penali na performansama osjete). Na dnu ploče su dva PCIe x16 slota od kojih je gornji 4.0 x4, a donji 4.0 x1 – oba su kontrolirana od strane čipseta.
Audio jedinica na ovoj ploči koristi Realtekov poznati ALC1220 CODEC-u koji omogućava 5.1-kanalni HD audio, a tu je i ESS-ov ES9118 DAC. Na ploči su i audio kondenzatori (Solid + Wima). Za ethernet vezu se brine Marvelov AQtion AQC113C 10-gigabitni LAN kontroler.
Z890 Aorus Master - drugi dio
Na ploči se nalazi ukupno pet M.2 slotova za SSD-e, od čega gornja tri kontrolira CPU, a donja dva čipset. Gornji, onaj s najdebljim hladnjakom je M2A_CPU, podržava uređaje formata do 25110 (i manje) po PCIe 5.0 x4 standardu. M2B_CPU slot podržava uređaje dimenzija do 22110 koji rade po PCIe 4.0 x4 standardu, dok M2D_CPU slot podržava uređaje dimenzija do 22110 koji rade po PCIe 5.0 x4 standardu.
M2P_SB slot podržava uređaje dimenzija do 2280 koji rade po PCIe 4.0 x4 standardu, a M2M_SB pak podržava 2280 uređaje koji rade po PCIe 4.0 x4 ali i SATA standardu. Svi niži M.2 slotovi imaju zajednički veliki hladnjak. Oba se hladnjaka jednostavno postavljaju i skidaju bez alata.
Uz donji rub ploče su se smjestili svi uobičajeni headeri i konektori, pa su tu tri za LED dodatke, SPI TPM header, interni USB 2.0 header, tri 4-pinska konektora za sistemske ventilatore i prednji panel. Tu je još i baterija, BIOS čip, ITE kontroler itd.
Donji dio ploče je pretežno u tamno sivim tonovima sa svjetlije prošaranim Aorus grafikama. Gigabyte i ovdje koristi donji nosač za prvi PCIe slot koji daje nužnu čvrstoću kod korištenja teških grafičkih kartica.
Stražnji je I/O panel vrlo bogat, a kao i kod drugih jačih modela ploča ima perforacije za ispuštanje toplog zraka. Sastoji se od:
1 x Q-Flash Plus tipka
1 x Clear CMOS tipka
2 x Intel Thunderbolt 4 konektora (USB Type-C portovi)
6 x USB 3.2 Gen 2 Type-A portova (crveni)
4 x USB 3.2 Gen 1 porta
2 x USB 2.0/1.1 porta
1 x RJ-45 port
2 x konektora za antenu (2T2R)
2 x audio jacka
1 x optički S/PDIF Out konektor
Osim dva brza Thunderbolt 4 porta dvosmjerne propusnosti 40 Gbps tu je i Intelov WiFi 7 BE200NGW modul s novim tipom konektora, koji podržava tri frekvencijska spektra (2,4/5/6 GHz), 320 MHz kanale i donosi maksimalnu propusnost od 5,8 Gbps. Uz to, podržava i Bluetooth v5.4. Napomenimo ponovno da je WiFi 7 podržan samo od strane Windowsa 11 Pro u verziji 24H2. WiFi radi jako dobro, prijem je snažan i u prostoriji iznad routera i nema nikakvih smetnji.
Na desnom donjem rubu ploče nalaze se četiri horizontalna SATA 6 Gbps porta, jedan interni USB 3.0 i jedan HDMI port za spajanje Gigabyteovog dijagnostičkog monitora.
Rasvjeta na ploči je riješena decentno i dobro se uklapa u bijelo-sivi dizajn. Tko ne želi, sve može naravno i isključiti. Uz ovo na ploči, moguće je dodati i vanjsko LED osvjetljenje putem tri ARGB Gen2 i jednog RGB LED konektora, te ih kontrolirati iz GCC aplikacije.
GCC aplikacija nudi različite opcije za upravljanje pločom i njenim mogućnostima, a na vama je što će te instalirati i koristiti. Aplikacija je siromašnija nego Asusova i Gigabyte bi svakako na tome trebao dodatno poraditi. S pozitivne strane, aplikacija je stabilna i radi solidno. Gigabyte je i partner s HWiNFO kompanijom koja proizvodi softver za nadzor parametara rada računala. Zanimljiva je i AI Snatch aplikacija koja optimizira i ubrzava rad radne memorije.
UEFI sučelje je kao i do sada, a Gigabyte je uveo mogućnost promjene tema, tj. izgleda sučelja. Advanced sučelje se sastoji od Favorites, Tweaker, Settings, System Info, Boot i Save&Exit menija, dok je ono Easy Mod kombiniralo sve na jednoj strani. Nama je Tweaker jasno najzanimljiviji koji nudi mnoštvo opcija za podešavanje u radu procesora, memorije i napojne jedinice ploče.
Za razliku od prvih testova Z890 ploča, koristili smo 245K procesor jer nam 285K više nije bio pri ruci. Stoga će te u usporednim grafovima vidjeti rezultate ranije testirane Asusove ploče. Koristili smo i G.Skill Trident Z5 RGB F5-6800J3445G16GX2-TZRS memoriju, AMD Radeon RX 7900XT grafičku karticu i ostali već poznati hardvera kojeg možete vidjeti u tablici. Procesor je hlađen Alphacoolovim AIO hladnjakom Core Ocean T38. Testovi su kao i do sada uobičajena mješavina između sintetike, CPU benchmarka i grafičkih benchmarka. Iskoristili smo ranije dobivene rezultate i grafove. Kao i do sada, testirali smo i potrošnje te zagrijavanje. Testirali smo na Windows 11 operativnom sustavu s 24H2 nadogradnjom, kao i kod testa AMD-ovih novih Zen 5 procesora.
Overclocking
Procesor smo overclockirali ručno i to tako da smo napone digli na offset od +150 mV i krenuli dizati množitelje P jezgrama i dvama E klasterima jezgara. Zaustavili smo se na 5,5 GHz za P jezgre i na 4,8 GHz za E-jezgre. Unatoč ručnom podešavanju, P jezgre nisu htjele dalje od 5 GHz pod punim opterećenjem, a E jezgre su radile na zadanih 4,8 GHz. To je rezultiralo manjim pomakom performansi. Kao što znamo Ultra Core procesori i nisu neki overclockeri.
Rezultati testiranja
UL test
PCMark
[ichart headers="ID, Score" title="PCMark 10" htitle="score" labels="Asus ROG Maximus Z890 Extreme,ASUS TUF Gaming Z890-PRO WiFi,ASUS ROG Strix Z890-E Gaming WiFi,Gigabyte Z890 Aorus Master" values="9526,9522,9507,9482" colors="blue,blue,blue,red" height="300"]
3DMark
[ichart headers="ID, Score" title="3DMark CPU profile" htitle="score (max threads)" labels="Asus ROG Maximus Z890 Extreme,ASUS ROG Strix Z890-E Gaming WiFi,Gigabyte Z890 Aorus Master,ASUS TUF Gaming Z890-PRO WiFi" values="12589,12588,12581,12577" colors="blue,blue,red,blue" height="300"]
Performanse se ne razlikuju značajno i takve smo rezultate i očekivali.
CPU Test
Blender
[ichart headers="ID, Time (s)" title="Blender Gooseberry benchmark (sekunde, manje je bolje)" labels="Asus ROG Maximus Z890 Extreme,ASUS ROG Strix Z890-E Gaming WiFi,ASUS TUF Gaming Z890-PRO WiFi,Gigabyte Z890 Aorus Master" values="535.48,535.72,536.1,547.23" colors="blue,blue,blue,red" height="300"]
Cinebench R24
[ichart headers="ID, CPU (pts)" title="Cinebench 24 nT" labels="ASUS ROG Strix Z890-E Gaming WiFi,ASUS TUF Gaming Z890-PRO WiFi,Asus ROG Maximus Z890 Extreme,Gigabyte Z890 Aorus Master" values="1459,1455,1450,1433" colors="blue,blue,blue,red" height="300"]
[ichart headers="ID, CPU (pts)" title="Cinebench 24 1T" labels="Asus ROG Maximus Z890 Extreme,ASUS TUF Gaming Z890-PRO WiFi,ASUS ROG Strix Z890-E Gaming WiFi,Gigabyte Z890 Aorus Master" values="133,133,132,128" colors="blue,blue,blue,red" height="300"]
Ovdje ipak vidimo malo veća odstupanja u odnosu na Asusove ploče. Gigabyteove čini se jednostavno manje izvlače iz procesora s tvorničkim profilom, baš kao što smo to i ranije zaključili.
Zagrijavanje procesora @ Alphacool Core Ocean T38
[ichart headers="ID,Load (°C)" title="Maximum Core Temperature" htitle="Load (°C, manje je bolje)" labels="Gigabyte Z890 Aorus Master,ASUS ROG Strix Z890-E Gaming WiFi,ASUS TUF Gaming Z890-PRO WiFi,Asus ROG Maximus Z890 Extreme" values="63,64,64,68" colors="red,blue,blue,blue" height="300" min="0"]
[ichart headers="ID,Load (°C)" title="Average Maximum Core Temperature" htitle="Load (°C, manje je bolje)" labels="Gigabyte Z890 Aorus Master,Asus ROG Maximus Z890 Extreme,ASUS ROG Strix Z890-E Gaming WiFi,ASUS TUF Gaming Z890-PRO WiFi" values="60,61,61,61" colors="red,blue,blue,blue" height="300" min="0"]
Temperature su tek mrvicu niže nego kod Asus ploča.
Unleashed profil
Blender
[ichart headers="ID, Time (s)" title="Blender Gooseberry benchmark (sekunde, manje je bolje)" labels="245K @ Unleashed,245K @ default" values="541.32,547.23" colors="blue,blue,blue,red" height="200"]
Cinebench R24
[ichart headers="ID, CPU (pts)" title="Cinebench 24 nT" labels="245K @ Unleashed,245K @ default" values="1447,1433" colors="red,blue" height="200"]
[ichart headers="ID, CPU (pts)" title="Cinebench 24 1T" labels="245K @ Unleashed,245K @ default" values="131,128" colors="red,blue" height="200"]
Uključivanjem Unleashed profila smo dobili manje pomake u performansama, no i dalje nisu prešle vrijednosti koje su ostvarile Asusove ploče na tvorničkim profilima.
Zaključak
Z890 Aorus Master je vrlo moćna ploča koja je s cijenom u njemačkim dućanima od oko 570 € sasvim izjednačena s Asusovom ROG Strix Z890-E Gaming WiFi. Obje su ove ploče iznimno moćne i jako dobro opremljene. I premda je Gigabyteovoj teško naći manu, odlična je u svim mogućim aspektima i zadovoljiti će veliku većinu korisnika, Asusova je ipak malo bolja. Donosi više M.2 socketa, bolju audio jedinicu, bolje UEFI sučelje i ipak puno bolju softversku podršku. Gigabyte je u prednosti jedino zbog korištenja 10-gigabitnog LAN kontrolera, naspram 5-gigabitnog kod Z890-E. Svakako vam obje ove ploče možemo preporučiti i nećete pogriješiti ako odaberete bilo koju.