Malo stajemo s Asusovim Z890 pločama i presijecamo s konkurencijom. Gigabyte je za lansiranje Intelove Ultra Core 200S serije pripremio mnoštvo modela, a prva koju testiramo je potpuno bijela Z890 Aorus Pro Ice. Osim što po našem mišljenju odlično izgleda, Pro Ice je i bogato opremljena. Donosi pet M.2 slotova, WiFi 7, Thunderbolt 4, moćnu napojnu jedinicu te kvalitetno hlađenje. Uz to, opremljena je i s AI tehnologijama koje olakšavaju korisnicima overclocking.
U videu otpakiranja ste mogli vidjeti da se ploča nalazi u potpuno bijeloj kutiji, unutar koje je smještena u antistatičku vrećicu i položena na kartonsko ležište. Povrh nje je postavljen još jedan karton koji štiti od slučajnog pritiskanja kutije. Ispod kartonskog ležišta se nalazi bundle, tj. sva potrebna oprema.
U ovom slučaju oprema nije naročito bogata jer je riječ o ploči srednjeg višeg razreda, koja unatoč tome ne dolazi s baš povoljnom cijenom. U kutiji uz ploču tako nalazimo:
višejezičnog vodiča za instalaciju
dva bijela SATA kabela
dvije temperaturne sonde
WiFi antenu
mikrofon za mjerenje razine buke
Q-konektor za prednji panel
produžni 4-pinski konektor
ventilator za DIMM module
Dizajnerski i po raspored elemenata na njoj nas ova ploča najviše podsjeća na X870E Aorus Pro model koji smo nedavno testirali. Naravno, riječ je o ploči za AMD procesore, dok je ova za Intel, no ipak su vrlo slične. Jako nam se sviđa što je Gigabyte odlučio napraviti potpuno bijelu ploču, pri čemu koriste bijeli PCB, bijelo-sive elemente, ali i bijele utore, što do sada nije bio slučaj. Po našem mišljenju ploča izgleda odlično, a vjerujemo kako će se mnogi složiti s tim. Sviđaju nam se blagi kontrasti postignuti sivom bojom, osvijetljeni Aorus natpis, kao i oku ugodan veliki M.2 hladnjak koji se naslanja i na hladnjak čipseta. Uz to, u oči upadaju i Wima crveni kondenzatori na dnu, kao i žuto-zlatni solid kondenzatori na audio jedinici. Sve u svemu, petica za izgled!
Osim samog izgleda ploče, pratimo i njen layout, tj. raspored komponenata. Gigabyte je ovdje odradio jako dobar posao i sve je vrlo logično razmješteno. Na vrhu stražnjeg I/O pokrova, tj. aluminijskog hladnjaka, nalazi se prozirni AORUS natpis ispod kojeg su ARGB LED-ice, a druga zona osvjetljenja se nalazi ispod hladnjaka čipseta. Nisu pretjerivali i da nema nepotrebnog kiča koji bi nagrdio ovakvu bijelu ploču. PCB (low-loss) je 8-slojni te ima standardne 2oz bakrene vodove.
Na gornjoj strani ploče se na VRM jedinici nalaze dva rebrasta aluminijska bloka povezana toplovodnom cijevi, koji imaju termalne podloške s dodirnim točkama na integriranim MOSFET-ima i na prigušnicama. Oko LGA1851 socketa ima dovoljno mjesta za sve tipove hladnjaka, no kod onih s vanjskim ventilatorima bi moglo biti problema, jer stršati iznad masivnog hladnjaka. Rješenje ovoga problema je ugradnja AIO hladnjaka, no i tu treba pripaziti s kompatibilnošću jer je i prvi M.2 hladnjak većih dimenzija. Za dodatno napajanje procesora su iznad hladnjaka smještena dva uobičajena 8-pinska konektora.
Napojna jedinica je twin (parallel) dizajna u 16+1+2-faznoj konfiguraciji. Na PCB-u nalazimo 16 90-amperskih MOSFET-a ISL99390, dva 80-amperska ISL99380 i dva OnSemieva. PWM kontroler je Renesasov 12-fazni RAA229130. Napojna je jedinica tako dovoljno masivna i za teže zadatke prilikom malo ekstremnijeg overlcockinga, premda sumnjamo da će netko koristiti ovu ploču za to. No, to samo znači da je opterećenje bolje raspoređeno i da je zagrijavanje manje, što jasno produžuje život komponentama. U faze su ugrađeni i kvalitetni kondenzatori te prigušnice.
Da je fazna jedinica dobro napravljena i da dva aluminijska hladnjaka dobro obavljaju svoj posao vidimo i po maksimalnoj temperaturi od 50,3°C koju smo izmjerili vanjskim IC termometrom na VRM hladnjacima. HWiNFO nam je ispravno isčitao i temperature s Renesasovog RAA229130 PWM kontrolera koji je pokazao maksimalnih 59°C na fazama (Power Stage Max) i 53°C na PWM kontroleru - odlične temperature. Čipset se također nije pretjerano zagrijavao i tu je očitanje bilo 42,8°C, no HWiNFO očitanje putem ITE-ovoh IT8696E kontrolera je pokazalo 79°C za PCH - visoko!
Na desnoj i gornjoj strani ploče su smješteni uobičajeni, ali ovaj put bijeli konektori, kao i malene Power, Reset i QF_PLUS tipke (posljednja je Q-Flash za snimanje BIOS-a). Tu je i bijela LED dijagnostika, pored koje se nalazi i POST dijagnostika s četiri malene LED-ice. Kao i kod X870E ploča, samo su dva od četiri DIMM slota oklopljena, oni koje najčešće koristimo. Četiri slota maksimalno podržavaju 256 GB DDR5 radne memorije brzine transfera do 9.500 MT/s prilikom overclockinga. Gigabyte je DDR5 XMP Booster tehnologiju koja pospješuje overclocking memorije,
Na ploči se nalazi jedan oklopljeni PCIe 5.0 x16 slot za grafičke kartice koji ima i izbacivač za kartice. Na dnu ploče su dva PCIe x16 slota od kojih je gornji 4.0 x4, a donji 4.0 x1 - oba su kontrolirana od strane čipseta.
Audio jedinica na ovoj ploči je unaprijeđena u odnosu na raniji model i Gigabyte konačno pokušava uloviti korak s konkurencijom. Riječ je o Realtekovom poznatom ALC1220 CODEC-u koji omogućava 7.1-kanalni HD audio, te je potpomognut s audio kondenzatorima (Solid + Wima). Za ethernet vezu se brine Realtekov 5-gigabitni LAN kontroler.
Z890 AORUS PRO ICE - drugi dio
Na ploči se nalazi ukupno pet M.2 slotova za SSD-e. Gornji, onaj s najdebljim hladnjakom je M2A_CPU, podržava uređaje formata do 25110 (i manje) po PCIe 5.0 x4 standardu. M2B_CPU slot podržava uređaje dimenzija do 22110 koji rade po PCIe 4.0 x4 standardu. M2Q_SB slot podržava uređaje dimenzija do 22110 koji rade po PCIe 4.0 x4 standardu, M2P_SB pak podržava 2280 uređaje koji rade po PCIe 4.0 x4 standardu, a posljednji M2M_SB podržava 2280 uređaje koji rade po SATA i PCIe 4.0 x4 standardima. Svi niži M.2 slotovi imaju zajednički veliki hladnjak. Oba se hladnjaka jednostavno postavljaju i skidaju bez alata.
Uz donji rub ploče su se smjestili svi uobičajeni headeri i konektori, pa su tu tri za LED dodatke, SPI TPM header, interni USB 2.0 header, tri 4-pinska konektora za sistemske ventilatore i prednji panel. Tu je još i baterija, BIOS čip, ITE kontroler itd.
Donji dio ploče je pretežno u sivim tonovima s bijelo prošaranim Aorus grafikama. Gigabyte i ovdje koristi donji nosač za prvi PCIe slot koji daje nužnu čvrstoću kod korištenja teških grafičkih kartica.
Stražnji je I/O panel vrlo bogat, a kao i kod X870E Aorus Pro ploče ima perforacije za ispuštanje toplog zraka. Sastoji se od:
4 x USB 2.0/1.1 porta
2 x konektora za antenu (2T2R)
4 x USB 3.2 Gen 1 porta
2 x Intel Thunderbol 4 konektora (USB Type-C portovi)
2 x USB 3.2 Gen 2 Type-A portovi (red)
1 x RJ-45 port
1 x optički S/PDIF Out konektor
2 x audio jacka
Osim dva brza Thunderbolt 4 porta dvosmjerne propusnosti 40 Gbps tu je i Intelov WiFi 7 BE200 modul s novim tipom konektora, koji podržava tri frekvencijska spektra (2,4/5/6 GHz), 320 MHz kanale i donosi maksimalnu propusnost od 5,8 Gbps. Uz to, podržava i Bluetooth v5.4. Napomenimo ponovno da je WiFi 7 podržan samo od strane Windowsa 11 Pro u verziji 24H2. WiFi radi jako dobro, prijem je snažan i u prostoriji iznad routera i nema nikakvih smetnji.
Na desnom donjem rubu ploče nalaze se četiri horizontalna SATA 6 Gbps porta, jedan interni USB 3.0 i jedan HDMI port za spajanje Gigabyteovog dijagnostičkog monitora.
Ploča je vrlo kvalitetno napravljena, korištene su kvalitetne komponente kao i različite Ultra Durable tehnologije koje pojačavaju konstrukciju. Hlađenje je jako dobro riješeno, tu je i DDR WindBlade hladnjak za DIMM module koji im skida 10°C, a i prvi M.2 slot ima moćno hlađenje i odozgo i odozdo. Na ploči se nalazi i osam 4-pinskih konektora za ventilatore i vodene pumpe, a sve kontrolira Smart Fan 6 aplikacija.
Rasvjeta na ploči je riješena decentno i dobro se uklapa u bijelo-sivi dizajn. Tko ne želi, sve može naravno i isključiti. Uz ovo na ploči, moguće je dodati i vanjsko LED osvjetljenje putem tri ARGB Gen2 i jednog RGB LED konektora, te ih kontrolirati iz GCC aplikacije.
GCC aplikacija nudi različite opcije za upravljanje pločom i njenim mogućnostima, a na vama je što će te instalirati i koristiti. Aplikacija je siromašnija nego Asusova i Gigabyte bi svakako na tome trebao dodatno poraditi. S pozitivne strane, aplikacija je stabilna i radi solidno. Gigabyte je i partner s HWiNFO kompanijom koja proizvodi softver za nadzor parametara rada računala. Zanimljiva je i AI Snatch aplikacija koja optimizira i ubrzava rad radne memorije.
UEFI sučelje je kao i do sada, a Gigabyte je uveo mogućnost promjene tema, tj. izgleda sučelja. Advanced sučelje se sastoji od Favorites, Tweaker, Settings, System Info, Boot i Save&Exit menija, dok je ono Easy Mod kombiniralo sve na jednoj strani. Nama je Tweaker jasno najzanimljiviji koji nudi mnoštvo opcija za podešavanje u radu procesora, memorije i napojne jedinice ploče.
Kao i kod testa Asusovih ploča, koristili smo 285K procesor, G.Skill Trident Z5 RGB F5-6800J3445G16GX2-TZRS memoriju, AMD Radeon RX 7900XT grafičku karticu i ostali već poznati hardvera kojeg možete vidjeti u tablici. Procesor je hlađen Alphacoolovim AIO hladnjakom Core Ocean T38. Testovi su kao i do sada uobičajena mješavina između sintetike, CPU benchmarka i grafičkih benchmarka. Iskoristili smo ranije dobivene rezultate i grafove. Kao i do sada, testirali smo i potrošnje te zagrijavanje. Testirali smo na Windows 11 operativnom sustavu s 24H2 nadogradnjom, kao i kod testa AMD-ovih novih Zen 5 procesora.
Overclocking
Overclocking smo isprobali i uz pomoć Intel Extreme opcije u BIOS-u i uz pomoć Gigabyteovih preddefiniranih profila i kao najbolji se pokazao Unleash automatski profil. Ručni overclocking nije urodio plodom. Ipak, moramo reći da je ploča dosta konzervativnijih postavaka nego Asusove te će se to i odraziti na performanse. Jednostavno obje Gigabyteove ploče koje smo do sada isprobali (druga je Aorus Elite) manje dozvoljavaju procesoru na tvorničkim Intel Performance postavkama.
Rezultati testiranja
UL test
PCMark
[ichart headers="ID, Score" title="PCMark 10" htitle="score" labels="Asus ROG Maximus Z890 Extreme,Asus ROG Strix Z890-F Gaming WiFi,Asus ROG Maximus Z890 Hero,Gigabyte Z890 Aorus Pro Ice" values="10005,9989,9825,9537" colors="blue,blue,blue,red" height="300"]
3DMark
[ichart headers="ID, Score" title="3DMark CPU profile" htitle="score (max threads)" labels="Asus ROG Maximus Z890 Hero,Asus ROG Strix Z890-F Gaming WiFi,Asus ROG Maximus Z890 Extreme,Gigabyte Z890 Aorus Pro Ice" values="17304,17093,16582,16404" colors="blue,blue,blue,red" height="300"]
Zanimljivo je vidjeti koliko se Asusovi i Gigabyteovi "Intel Performance" profili razlikuju! Asus očito ima potpuno drugo shvaćanje Intelovih smjernica i njihove ploče izvlače puno više iz procesora na defaultnim tvornički postavkama!
CPU Test
Blender
[ichart headers="ID, Time (s)" title="Blender Gooseberry benchmark (sekunde, manje je bolje)" labels="Asus ROG Maximus Z890 Hero,Asus ROG Strix Z890-F Gaming WiFi,Asus ROG Maximus Z890 Extreme,Gigabyte Z890 Aorus Pro Ice" values="298.82,300.24,300.39,311.12" colors="blue,blue,blue,red" height="300"]
Cinebench R24
[ichart headers="ID, CPU (pts)" title="Cinebench 24 nT" labels="Asus ROG Maximus Z890 Hero,Asus ROG Strix Z890-F Gaming WiFi,Asus ROG Maximus Z890 Extreme,Gigabyte Z890 Aorus Pro Ice" values="2452,2445,2426,2280" colors="blue,blue,blue,red" height="300"]
[ichart headers="ID, CPU (pts)" title="Cinebench 24 1T" labels="Asus ROG Strix Z890-F Gaming WiFi,Gigabyte Z890 Aorus Pro Ice,Asus ROG Maximus Z890 Extreme,Asus ROG Maximus Z890 Hero" values="144,144,143,140" colors="blue,red,blue,blue" height="300"]
Ponovno dosta slabije performanse za Gigabyteovu ploču.
Zagrijavanje procesora @ Alphacool Core Ocean T38
[ichart headers="ID,Load (°C)" title="Maximum Core Temperature" htitle="Load (°C, manje je bolje)" labels="Asus ROG Maximus Z890 Hero,Asus ROG Maximus Z890 Extreme,Asus ROG Strix Z890-F Gaming WiFi,Gigabyte Z890 Aorus Pro Ice" values="86,88,90,92" colors="blue,blue,blue,red" height="300" min="0"]
[ichart headers="ID,Load (°C)" title="Average Maximum Core Temperature" htitle="Load (°C, manje je bolje)" labels="Gigabyte Z890 Aorus Pro Ice,Asus ROG Maximus Z890 Hero,Asus ROG Maximus Z890 Extreme,Asus ROG Strix Z890-F Gaming WiFi" values="74,79,80,83" colors="red,blue,blue,blue" height="300" min="0"]
Iz prosječne temperature je vidljivo da ploča ne iskorištava procesor kao Asusove. Krene jače, i jedna P-jezgra brzo dosegne 92°C, no onda se taktovi spuste i prosječna temperatura je kao što vidimo najniža.
Intel Performance vs. Gigabyte Unleash
Blender
[ichart headers="ID, Time (s)" title="Blender Gooseberry benchmark (sekunde, manje je bolje)" labels="Gigabyte Z890 Aorus Pro Ice @ Unleash,Gigabyte Z890 Aorus Pro Ice" values="299.90,311.12" colors="red,blue" height="200"]
Cinebench R24
[ichart headers="ID, CPU (pts)" title="Cinebench 24 nT" labels="Gigabyte Z890 Aorus Pro Ice @ Unleash,Gigabyte Z890 Aorus Pro Ice @ Intel Performance" values="2450,2280" colors="red,blue" height="200"]
[ichart headers="ID, CPU (pts)" title="Cinebench 24 1T" labels="Gigabyte Z890 Aorus Pro Ice @ Unleash,Gigabyte Z890 Aorus Pro Ice @ Intel Performance" values="146,144" colors="red,blue" height="200"]
[ichart headers="ID,Load (°C)" title="Average Maximum Core Temperature" htitle="Load (°C, manje je bolje)" labels="Gigabyte Z890 Aorus Pro Ice @ Intel Performance,Gigabyte Z890 Aorus Pro Ice @ Unleash" values="74,88" colors="blue,red" height="300" min="0"]
Tek kada uključimo Gigabyteov Unleash profil dobivamo performanse na razini Asusovih ploča, no naravno i temperatura se znatno povećava.
Zaključak
Mora se priznati, Gigabyte je napravio jako lijepu ploču! Z890 Pro Ice je potpuno bijela uz poneke iznimke, i njena nam se sivo-bijela kombinacija jako sviđa. Idealna je za gradnju bijelih računala, za koje danas imamo sve komponente, pa i periferiju. Ako je to nešto što vam se sviđa, samo naprijed!
Uz to Gigabyte Z890 Aorus Pro Ice je i kvalitetno napravljena te solidno opremljena ploča, koja će zadovoljiti većinu korisnika. Više od ovoga što ona donosi jednostavno nije ni potrebno. Napojna jedinica je moćna, hlađenje je jako dobro riješeno i jedino malo "smeta" što su bili konzervativni oko tvorničkog Intel Performance profila koji očito ne iskorištava performanse procesora kako treba. UEFI sučelje je odlično riješeno i zadovoljavajuće glatko radi, a jedino na čemu još treba truda je softver kako bi se dosegao glavni konkurent Asus. Za oko 390 € (u njemačkim dućanima) će te dobiti modernu, kvalitetnu i lijepu ploču - vjerojatno najljepšu od svih Z890.