google_pixel_6_design_slika_naslovnica

Lansiranjem Pixel 6 serije mobitela prije nekoliko mjeseci i nedugo zatim dostupnih u Hrvatskoj, Google je odlučio privući i one koji nisu nepokolebljivi pristaše “čistog” Android sustava od prošlih Nexusa do sadašnje serije. Koliko su u tome uspjeli i kakvo je stvarno stanje s obzirom na razne napise o nedostacima ili greškama, provjerili smo testirajući osnovni model – Pixel 6. Kombinira Googleove prednosti hardvera, softvera, umjetnu inteligenciju i po prvi puta koristi Tensor mobilni SoC koji je korporacija sama razvila.

Tehničke specifikacije:

  • Dimenzije (V x Š x D): 158,6 x 74,8 x 8,9 milimetara
  • Masa: 207 grama
  • Zaslon: 6,4 inča (163 mm), 1.080 x 2.400, omjer slike 20:9, 90 Hz, 1.000.000:1 omjer kontrasta, HDR podrška
  • SoC: Google Tensor + Titan M2  sigurnosni koprocesor
  • Memorija: 8 GB LPDDR5 RAM i 128 GB / 256 GB UFS 3.1 interna
  • Kamere: prednja kamera – 8 MP , fiksni fokus (1,12 μm; ƒ/2.0); stražnja strana – glavna 50 MP Octa PD Quad Bayer široka kamera ( 1/1,31″,  1,2 μm, ƒ/1,85, zumiranja do 7x ) +  ultraširoka   12 MP ( 1,25 μm širina piksela,ƒ/2.2,  114° vidno polje);  LDAF , OIS
  • Video: 4K ( 30 FPS, 60 FPS), 1080p (30 FPS, 60 FPS), usporeni   do 240 FPS, 4K timelapse sa stabilizacijom, stereo snimanje zvuka, smanjenje buke vjetra
  • Baterija: 4.614 mAh , bežično punjenje, dijeljenje baterije , brzo punjenje samouz Google 30W USB-C punjač
  • Senzori: blizine, ambijentalnog svjetla, akcelerometar, brzinomjer, žirometar, barometar, magnetometar
  • Povezivost i komunikacija: 4G/5G, Dual SIM(nanoSIM i eSIM ),  USB Type-C 3.1 Gen 1, Wi-Fi 6 (802.11ax) i 6E (6GHz) s MIMO,   Bluetooth  2,  NFC, GNSS, GPS, GLONASS, Galileo, QZSS
  • Cijena (svibanj 2022.) : 6.599,00 kn
  • Ustupio: mobis.hr

 Izgled i kvaliteta izrade

Pixel 6 donosi makeover u odnosu na prethodnike. Prednjica je zaštićena Corning Gorilla Victus staklom kao i gotovo svi flagshipi u posljednje vrijeme, a stražnja Gorilla Glassom šeste generacije.

google_pixel_6_design_slika (1)

Paneli se savršeno spajaju s mat okvirom od recikliranog aluminija kako bi izrada ostavila premium dojam, usprkos činjenici da se otisci prstiju lako “lijepe” i vide. Također, kućište ima IP68 stupanj zaštite od vode i prašine pa ste s te strane mirni.

google_pixel_6_design_(slika 2)

Možda najkontroverzniji dio dizajna je stražnja strana s trapezoidnim obrubljenim klasterom koji se proteže cijelom širinom.

google_pixel_6_design_slika ( 3)

Ta izbočina smješta glavne kamere, LED bljeskalicu, laserski auto fokus i mikrofon.

google_pixel_6_design_slika (4)

Unatoč debljini od 3 milimetara nema klackanja dok se uređaj nalazi na stolu jer se izbočina proteže cijelom dužinom i to je svakako pohvalno.

google_pixel_6_design_slika (5)

Na dnu uređaja su zvučnik, USB-C 3.1 priključak koji podržava punjenje i OTG, te drugi mikrofon.

google_pixel_6_design_slika (6)

Treći mikrofon vidljiv je na vrhu kao i plastične mmWave antene koje remete kontinuitet metalnog okvira, ali to je tako s dobrim razlogom.

google_pixel_6_design_slika (8)

Tipke za uključivanje/isključivanje/pozivanje Google asistenta i podešavanje glasnoće su na desnoj strani.

google_pixel_6_design_slika (9)

Lijeva strana ima ladicu za jednu nanoSIM karticu, a opcionalno se može dodati drugi broj putem eSIM-a – korisno!

google_pixel_6_design_slika (10)

Prednjica je ravna. Relativno simetrična svojim nešto širim okvirima nego što su sadašnji trendovi. No ipak, ekran zauzima veliki dio i dizajn je lijep.

google_pixel_6_design_slika (11)

Standardno, na vrhu u sredini je izrez za prednju kameru koji ne remeti previše izgled, a ni funkcionalnost ekrana.

Zaslon

OLED zaslon ima dijagonalu 6,4 inča i rezoluciju 2.400 x 1.080 piksela. Podržava HDR + reprodukciju videozapise na YouTubeu ili Netflixu i 90 Hz  brzinu osvježavanja. Nije LTPO tipa pa ne može dinamički mijenjati brzinu osvježavanja na temelju prikazanog sadržaja. Ako ga želite zaključati na 90 Hz potrebno je  u razvojnim opcijama uključite prisilno korištenje najviše frekvencije osvježavanja.

google_pixel_6_design_slika (12)

Zaslon je vršne svjetline više od 840 cd/m² i vidljivosti na direktnom suncu približno prosjeku za high-end pametne telefone. Boje su vrlo dobro kalibrirane na prirodne, a kontrast je izvrstan. Dodatno, postavke zaslona uključuju noćno svjetlo i ultra tamni prikaz.

google_pixel_6_design_slika (13)

Ispod zaslona, otprilike jednu trećinu iznad središnje osi, nalazi se senzor za prepoznavanje otiska prsta i autentifikacije Google Pay mobilnog plaćanja. Preporučujemo unijeti dva identična otiska kako bi bilo brže i uspješnije prepoznavanje.

Značajke  SoC-a, performanse i iskustvo gaminga

Pixel 6 pogoni osmojezgreni Tensor čip napravljen Samsungovim 5-nanometarskim LPE procesom. CPU koristi dvije ne baš štedljive Cortex-X1   jezgre nešto nižeg takta od konkurenata (2.8 GHz, 1MB L2 predmemorije), dvije prilično zastarjele Cortex-A76 jezgre na 2.25 GHz i četiri Cortex-A55 takta 1.8 GHz. GPU je 20-jezgreni Arm Mali-G78, a tu je i 8 GB LPDDR5 radne memorije te 128 GB/256 GB UFS 3.1 interne skladišne memorije. Nakon što se sustav uključi i registrira, koristi se oko 13 GB. Preostali prostor nakon odbitka trebao bi biti dovoljan za većinu korisnika!

pixel_6_tensor

Google je dodao i Tensor Processing Units (TPU) čip, odgovoran za operacije strojnog učenja. Ne prenose se u oblak, izvode se u samom uređaju  (Private Compute Core) kako bi se zaštitili osjetljivi podaci korisnika. SoC  također uključuje modificiranu verziju sigurnosnog modula Titan M2  donoseći moćnu razinu hardverske  zaštite  PIN-ova, lozinki, transakcija, otisaka prstiju, podataka itd. U svakodnevnom radu multitasking radi vrlo dobro, aplikacije se otvaraju časkom i gotovo nema razlike između vodećih Apple ili Samsungovih modela u pogledu brzine obrade.

 

 

Prema dobivenim benchmark rezultatima performanse su bliske Qualcomm Snapdragon 888 SoC-u. No, ono što zabrinjava je izuzetno loš rezultat sekvencijalnog zapia.

Igre

Igre kao što su Call of Duty mogu se igrati na visokoj razlučivosti sa stabilnih 60 fps. Tijekom dugotrajnog igranja maksimalna temperatura se podiže i kućište se zagrijava. Međutim, ne toliko koliko kao neki modeli s posljednjom generacijom moćnog Snapdragona, što je pokazao i Wild Life stres  test. Osim toga, Pixel 6 ima ugrađenu “Postavke igre” za aktivirati funkciju protiv smetnji, optimizaciju performansi, YouTube prijenos uživo ili   pratiti brzinu slličica u sekundi u stvarnom vremenu u malom plutajućem prozoru na rubu zaslona.