Komunikacija i povezivost

Pametni telefon kompatibilan je sa svim standardima bežične komunikacije, ali 5G na ovom modelu je zaključan. Uz neke trikove ili root alate može se otključati. Wi-Fi 6e nismo testirali, jer nemamo usmjerivač  ovog standarda. Na Wi-Fi 5 sve je kako se očekuje od jednog flagshipa. Bluetooth nema gubitka veze s pametnim satovima ili slušalicama. S NFC -o  sve funkcionira putem Google Walleta i Android Auto problemi s pokretanjem su riješeni.

Telefonija i zvuk

Kod reprodukcije stereo zvuka, glasnoća donjeg zvučnika osjetno je veća od one koju daje slušalica/zvučnik na vrhu. Zvuk je dostatan za video reprodukciju ili gaming u mirnom okruženju. Međutim, uz buku je potrebno potražiti zvučnik ili spojiti slušalice.

google_ Pixel7_Pro_ recenzija_foto_21

S druge strane, zvuk zapisa diktafona ili razgovora visoke je kvalitete zahvaljujući inteligentnom podešavanju prema okruženju u okolini.

Baterija – izdržljivost i punjenje

Pixel 7 Pro ima bateriju od 5.000 mAh (19 Wh ; 3,8 V). Potrošnja energije nije se pokazala štedljivom, ali nadogradnjama sustava i vremenom  kako je AI učio naviku korištenja, sve manje je bilo kritičnih situacija. Općenito, konstatiramo da sada više nema problema s općom uporabom i malo je vjerojatno da će se baterija isprazniti tijekom dana. Osim toga praksa nam je pokazala da razlučivost zaslona 1080 vs 1440p nema posebno negativan utjecaj na bateriju.

U postavkama postoji funkcija automatske prilagodbe potrošnje energije koja zatvara neke pozadinske aktivnosti ili smanjuje performanse radi uštede energije.

google_ Pixel7_Pro_ recenzija_foto_22

Prema Googleu, baterija se žičano puni snagom 30 W originalnim punjačem (USB-PD 3.0 PPS ) ili maksimalnom snagom 23 W drugih proizvođača. U prosjeku napuni se 44 do 45 posto za pola sata i potrebno je sat i 37 minuta da se potpuno napuni. To je prilično sporo u odnosu na konkurenciju. Problem nije uočljiv ako se puni noću, s automatskim podešavanjem putem Google AI-a, što ujedno pomaže produžetku vremena do njene zamjene u servisu. Podržano je i bežično punjenje s općim Qi punjačem do 12 W i obrnuto do 5 W.

Kamere

Prednja kamera je opremljena lećom žarišne duljine 21 milimetra, Samsung Isocell 3J1 senzorom od 10,8 MP ( 1/2,76 inča – 16.1 mm), veličine piksela 1.22μm, otvora f/2,2 i fiksnog fokusa. Kvalitetom je bliska iPhone-u 14 Pro.

Glavna kamera (24 mm) koristi 50 MP Samsung Isocell GN1 senzor ( 1/1.31″  ili 72 mm2), veličine piksela 1.2μm, pixelbining 4 u 1, otvor f1.85, OIS, PDAF-a s dva piksela i laser. Ne postoji u aplikaciji kamere mogućnost aktiviranja snimanja visoke rezolucije od 50 MP.

Nadopunjuje ju širokokutna kamera (13 mm, 125,8°) s 12,5 MP (1/2.51 inč  ili 19,6 mm) senzorom veličine piksela 1.25μm, automatskim fokusom, makro od 3 cm, podrškom HDR+ i korekcijom leća.

Treća telefoto kamera (125 mm) ima 48 MP (1/2 ” ili 23,55 mm2) senzor veličine piksela 0.7μm, pixelbining 4 u 1, otvor f 3.5, OIS, PDAF, 5x optičkoi zum i 30x maksimalni digitalni.

Ove kamere sa softverske strane imaju podršku čarobne gumice (brisanje ljudi i objekata u pozadini), moćan popravak zamućenja usljed protresanja korištenjem Tensor G2 čipa, tehnologiju poboljšanja tonova kože, audio upute koje pomažu slijepim osobama i onima sa slabim vidom da naprave selfije itd.

Kvaliteta snimljenih fotografija

google_ Pixel_ 7_ Pro_ recenzija_fotosampler_1

google_ Pixel_ 7_ Pro_ recenzija_fotosampler_2

google_ Pixel_ 7_ Pro_ recenzija_fotosampler_3

google_ Pixel_ 7_ Pro_ recenzija_fotosampler_4

google_ Pixel_ 7_ Pro_ recenzija_fotosampler_5

google_ Pixel_ 7_ Pro_ recenzija_fotosampler_6

google_ Pixel_ 7_ Pro_ recenzija_fotosampler_7

google_ Pixel_ 7_ Pro_ recenzija_fotosampler_8

Dnevno snimanje donosi fotografije visoke oštrine, prepune detalja, dobrog balansa bijele boje i izvrsnog širokog dinamičkog raspona (AI HDR)

google_ Pixel_ 7_ Pro_ recenzija_fotosampler_9

google_ Pixel_ 7_ Pro_ recenzija_fotosampler_10

google_ Pixel_ 7_ Pro_ recenzija_fotosampler_11

Pri zumiranju od 2x do 5x (od oko 100 mm do 125 mm) korištenjem glavnog i telefoto objektiva fokus je točan, slojevi istaknuti i zadržani su detalji. Kod maksimalnog 30x zumiranja korekcija je visoko učinkovita, ima buke, ali zadržana je solidna oštrina. Kao i kod Galaxy serije flagshipa  prilikom snimanja s ovim povećanjem, u gornjem lijevom kutu bit će okvir pomoći tako da korisnik zna gdje se nalazi.

Portretni način rada nema uljepšavanja ili specijalnih efekata. Postoji samo softversko zamućenje pozadine, a ton kože je ispravno prikazan.

google_ Pixel_ 7_ Pro_ recenzija_fotosampler_12

google_ Pixel_ 7_ Pro_ recenzija_fotosampler_13

google_ Pixel_ 7_ Pro_ recenzija_fotosampler_14

Noćne scene u okruženju gradske rasvjete zadržavaju detalje, nema osjetne zrnatosti a balansiranje svjetla i tame je na visini.

google_ Pixel_ 7_ Pro_ recenzija_fotosampler_15

google_ Pixel_ 7_ Pro_ recenzija_fotosampler_16

google_ Pixel_ 7_ Pro_ recenzija_fotosampler_17

S telefoto kamerom boje su manje realne i zum zna patiti od kompresijskih artefakata ili izglađene buke.

Video

Sve kamere Pixel 7 Pro mogu snimati 4K (2160p) pri 30fps i 60fps i 10-bitni HDR s 30 fps. Također je  dodano ‘filmsko zamućenje’ (1080p/24fps) poput onog na iPhone-u 14 Pro. Najnovija nadogradnja donijela je i makrofokus. Nažalost, ovaj mobitel “ne zna kako” snimati 8K videozapise.

Stabilizacija uz nekoliko opcija je vrlo snažna, dok je, općenito govoreći, kvaliteta videozapisa punopravne vrhunske razine.

Android 13 i aplikacije

Pixel 7 Pro prima redovito mjesečne sigurnosne zakrpe, još malo vrti Android 13, a potom Android 14 koji je na putu. GUI je izvorni kako ga je Google zamislio s ikonama aplikacija koje se usklađuju s temom.

google_ Pixel7_Pro_ recenzija_foto_23

Postoji prikaz naziva pjesme koja svira u okolini na uvijek uključenom zaslonu, pretvaranje 2D fotografije u dinamične 3D scene, geste poput brzog dvostrukog dodirivanje stražnje strane telefona za obavljanje funkcija kao što su snimke zaslona, pauziranje medija itd.

google_ Pixel7_Pro_ recenzija_foto_24

Na popisu opcija su dodatna dopuštenja za kontrolu nad obavijestima, pristup fotografijama i videozapisima. Google pretraživanje nije samo prepoznavanje slika i videozapisa radi pronalaženja željenih odgovora, već omogućava pomoću teksta pronaći proširene informacije. Vrijedno je spomenuti titlove u stvarnom vremenu, prevođenje pri tipkanju poruka opet u stvarnom vremenu ili otkrivanje sudara.

Besplatni VPN ne radi, kao ni proširena pohrana. Google One nudi samo kupnju pretplate.

Zaključak

Pixel 7 Pro ima odličan zaslon, kamere, politiku ažuriranja, savršeno glatki operativni sustav i niz zanimljivih softverskih značajki. Umjetna inteligencija okosnica je uređaja. Tensor 2 izvedbom CPU-a nije neosporni pobjednik u utrci flagshipa, ali činjenica je da snaga uređaja leži u njegovom softveru dopunjenom hardverom. Ovo je pametni telefon koji je lako preporučiti drugima. Ipak, ima i neke nedostatke na koje možda i nije lako zažmiriti.

google_ Pixel7_Pro_ recenzija_foto_25

Kao što smo spomenuli u uvodu, Pixel 7 Pro možete kupiti putem Mobis web shopa ili na njihovom prodajnom mjestu. Nude 5 posto popusta za prvu kupnju i MS Office paket na razdoblje od jedne godine.