honor200pro_recenzija_slika. 0

Na scenu pametnih telefona došao je Honor 200 Pro, spreman umiješati inovacije i privući pažnju. Ne samo da nudi moćno AI pojačanje koje daje efekt osvjetljenja profesionalne klase portretnoj fotografiji, već i kombinaciju značajki koje ga smještaju u gornju srednju klasu s elementima koji su prilično svojstveni top modelima. Hajde da vidimo je li ovaj koktel dobar recept!

honor200pro_recenzija_slika. 01

U prodajnom paketu je minimum: telefon, kabel za USB Type-C × 1, vodič za brzi početak rada i  alat za izbacivanje SIM kartice 

Tehnički podaci

  • Dimenzije: 163,3 x 75, 2 x 8,2 milimetara
  • Masa: 199 grama
  • Zaslon: 6,78 inčni AMOLED LTPO 2K (2.700 x 1.244 px), 120 Hz
  • SoC: Qualcomm Snapdragon 8s Gen 3
  • CPU: 1 × Cortex-X4 3,0 GHz + 4 × Cortex-A720 2,8 GHz + 3 × Cortex-A520 2,0 GHz
  • GPU: Adreno 735
  • Memorija: 12 GB RAM + 512 GB interna podatkovna
  • Baterija: (silicij-ugljična) 5.200 mAh (100 W žičano + 66 W bežično  + 10 W obrnuto)
  • Zvuk: HONOR Histen 7.1, stereo pojačalo, VoLTE
  • Senzori: gravitacije, IR, otiska prsta, žiroskop, kompas, okolne rasvjete, blizine
  • Komunkacija: 5G dvostruki SIM/ eSIM; Wi-Fi ( 802.11 a/b/g/n/ac/ax, 2 × 2 MIMO); pozicioniranje ( GPS/AGPS/GLONASS/BeiDou/Galileo); OTG; NFC ; USB Type-C 2.0;Bluetooth 5.3, IR i NFC
  • Ostalo: IP65; alumosilikatno staklo; čip za poboljšanje radijske frekvencije (RF) HONOR C1+
  • Sustav: Android 14 + MagicOS 8.0
  • Cijena:  799 €
  • Ustupio Ustupio Honor Hrvatska

Izgled, materijali i kvaliteta izrade

honor200pro_recenzija_slika. 0.4

Izgled nekima će se činiti neprivlačan, dok će se drugima svidjeti zbog suptilnog sjajnog efekta teksture na matiranoj staklenoj stražnjoj strani, gotovo satenskoj na dodir. Ali to je u redu, dizajn je uvijek subjektivna stvar.

honor200pro_recenzija_slika. 0.3

Okvir, koji se osjeća više plastično nego metalno, pruža dobro prianjanje i odgovara dizajnu. Istovremeno se dobro uklapa u ruku, bez izazivanja nelagode.

honor200pro_recenzija_slika. 0.5

Uređaj na lijevoj strani nema nikakve funkcionalne elemente, a na desnoj se nalaze fizičke tipke za glasnoću i uključivanje/isključivanje rada. Nisu previše izbočene, lako su dostupne prstima i brzo reagiraju na dodir.

honor200pro_recenzija_slika. 0.6 

 honor200pro_recenzija_slika. 010

Gornji rub smješta zvučnik za razgovore, mikrofon za poništavanje buke, infracrveni blaster koji radi kao univerzalni daljinski upravljač, dok se na dnu nalaze utor za SIM kartice, USB Type-C konektor  (2.0), mikrofon i drugi zvučnik.

Stražnja strana u lijevom kutu ima kamere u raspodjeli jednakokračnog trokuta i LED bljeskalicu u dizajnu modula elipse s prstenom. Strši li izvan kućišta? Da, strši i mobitel se ljulja poput jesenskog lista kada je postavljen licem prema gore.

honor200pro_recenzija_slika. 12

Prednju stranu ispunjava četverostruko zakrivljeni AMOLED zaslon oko kojeg su uski okviri od oko dva milimetra na dnu i vrhu. Zaštićen je tvornički apliciranom folijom. U gornjem središtu nalazi se “čarobna kapsula” (modulacija dinamičkog otoka iPhonea). Osim što smješta kameru i senzor dubine, može brzo prikazati izbornik za reprodukciju glazbe ili mjerač vremena tijekom dolaznog poziva. Pri dnu optički skener otiska prsta djeluje brzo, ali se nalazi vrlo nisko, izvan prirodnog stiska palca. I, općenito, ako nećete baš plivati s ovim pametnim telefonom, IP55 zaštita neće dopustiti da mobitel prestane raditi zbog kiše ili ako bude malo zaliven vodom.

Zaslon

honor200pro_recenzija_slika. 13

Zaslon ima 6,78 inča s razlučivosti 2.700 x 1.224 piksela (437 ppi) u omjeru 19.8:9 i brzinu osvježavanja do 120 Hz. Nije LTPO matrica i stoga ne zna fleksibilno prilagoditi frekvencije. Umjesto toga softver nudi odabir između 60 Hz, stalnog održavanja maksimalnih 120 Hz (fluidnost koja se očekuje u trenutnom pametnom telefonu) i “dinamičkog” načina rada koji automatski prebacuje između 60 i 120 Hz.

honor200pro_recenzija_slika. 14

Ekran podržava 100 % DCI-P3 paletu boja, SRGB i P3 profile, odnosno normalan ili živopisni prikaz, plus mogućnost prirodnog tona (AI podešava ton boje prema ambijentalnom svjetlu u stvarnom vremenu). Deklarirana maksimalna vršna svjetlina je 4.000 cd/m2, što je, naravno, nemoguće odokativno izmjeriti, ali u normalnim scenarijima općenito je svjetlina dovoljna da u sunčanim ljetnim danima nema problema s čitanjem bilo kakvih informacija. Također ovaj zaslon ima Honor Eye Comfort tehnologije, uključujući zaštitu očiju Oasis nultog rizika od 3.840 Hz visokofrekventnog PWM zatamnjenja, cirkadijalni noćni prikaz i rješenje za čitanje e-knjiga. Prošao je dvostruki certifikat TÜV Rheinland Global Eye Protection 3.0 i TÜV Rheinland bez treperenja i zatamnjenja nultog rizika. Može prikazati “Uvijek na zaslonu” funkciju, stvarajući nekom fotografijom jedva vidljiv čuvar zaslona ili klasični prikaz s vremenom i obavijestima u bijeloj boji na crnoj pozadini, ali u potonjem slučaju aktivira se samo dodirom.

Snapdragon 8s platforma treće generacije i performanse

Honor 200 Pro opremljen je Qualcomm Snapdragon 8s Gen 3 mobilnom platformom (4nm) s mogućnostima za generativnu umjetnu inteligenciju, iako ne nudi sve funkcije koje Samsung nudi s Galaxy AI flagship modelima. Grafički akcelerator je Adreno 735, a kapaciteti memorije uključuju 12 GB LPDDR5X RAM-a + 12 GB virtualne memorije i 512 GB UFS 3.1 interne memorije. 8s model je nešto slabijih specifikacija od 8 kakav se recimo nalazi u Magic6 Pro modelu.

Snapdragon 8s Gen 3_2

Na specifikacije i performanse Snapdragona 8s ne treba se žaliti, jer nude dobro korisničko iskustvo za obavljanje više zadataka odjednom. Sustav radi stabilno i glatko. Osim toga, važno je napomenuti da način rada visokih performansi, dostupan u postavkama Androida, ne nudi značajno povećanje snage u onosu na unaprijed postavljeni način rada, već samo brže troši bateriju. Prema Benchmark rezultatima, Honor 200 Pro je nešto slabiji od Snapdragona 8 Gen 2 u smislu CPU-a i GPU-a, kao i od Snapdragona 8 Gen 3. Mjerenja su provedena u načinu rada visokih performansi. Evo rezultata:

Geekbench 6

Snapdragon 8s Gen 3 je kao što smo rekli malo usporeni punokrvni Snapdragon 8 Gen 3.

UL Benchmark

I ovdje vidimo da 8s nije sjajnih performansi kao punokrvni 8 Gen 3, ali je sasvim solidan za sve zadaće.

Hlađenje

Za hlađenje se koristi ultra tanko bioničko VC rješenje od nehrđajućeg čelika širokog područja ukupne površine 5.564 mm2 i grafit visoke toplinske vodljivosti četvrte generacije. Moguće je zaključiti da je sustav učinkovit jer kontrola topline neće prelaziti crvenu liniju. Uslužni program CPU Throttling Test pokazao je da ima oko 68 % stabilnosti CPU-a i 78 % grafike, što je prihvatljivo.

Igre

Za igre je namijenjena GPU Turbo X tehnologija koja poboljšava dodir, kvalitetu slike, umetanje dodatnih sličica i maksimizira performanse kako bi igračima donijela glatko iskustvo. Kako bi sve to funkcioniralo, prije igranja potrebno se prebaciti na posebno sučelje koje nudi i snimanje zaslona ili korištenje WhatsAppa u plutajućem prozoru, bez napuštanja igre.

honor200pro_recenzija_slika. 16

Genshin Impact  nećete moći igrati na maksimalnim grafičkim postavkama i 90 fps bez značajnog pada broja sličica u sekundi (50 -55 fps), ali Mortal Kombat, PUBG Mobileu ili Call of Duty, igre srednjeg opterećenja moguće je odigrati na najvišim postavkama. Ništa se neće usporiti i nema problema s padom sličica u sekundi.