Honor 50 Lite recenzija
Datum objave 24.05.2022 - Sanja Ledinek
Honor 50 Lite - prvi dio
Unatoč nazivu Honor 50 Lite koji sugerira kako se radi o pojednostavljenom Honor 50 modelu koji smo testirali prošli tjedan, postoji velik broj razlika u pogledu konfiguracije i dizajna. U ovoj recenziji saznajte isplati li se kupiti ga i što općenito nudi.
Tehničke specifikacije
- Dimenzije (V x Š x D): 161,8 x 74,7 x 8,5 milimetara
- Masa: 192 grama
- Zaslon: TFT LCD (IPS), 6,67” , 1.080 x 2.376 piksela
- SoC: Qualcomm Snapdragon 662
- GPU: Adreno 610
- Memorija: 6 GB/8 GB RAM i 128 GB interna flash
- Kamere: prednja – 16 MP, f/2.0, glavna – 64 MP, f/1.9, AF + 8 MP širokokutna, f/2.4, FF + 2 MP dubine, f/2.4, FF + 2 MP makro (4 cm), f/2.4, FF; video 1080p@30fps
- Povezivost: 4G, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Bluetooth 5.0 (A2DP, LE) GPS/AGPS/Glonass/BeiDou navigacijski sustav, USB Type-C 2.0, NFC
- Baterija: 4.300 mAh + brzo punjenje 66W
- Senzori: ambijentalnog svjetla, gravitacijski, otisak prsta, žiroskop, blizina, kompas
- Cijena: od 1.424,05 kn do 2.299,00 kn
- OS: Magic UI 4.2 (kompatibilan s Androidom 11), Google Play servisi
- Ustupio: Honor
Izgled i kvaliteta izrade
Honor 50 Lite je u potpunosti izrađen od plastike, s iznimkom prednjice prekrivene nepoznatim kaljenim staklom. Osjeća se čvrstoća i pouzdanost sastavljanja. Uređaj leži u ruci prilično dobro usprkos opipljivoj težini od 192 grama i pa se dlan i zglob umore ako dugo petljate s gadgetom. Ne postoji certifikat ni za jedan standard za zaštitu kućišta od prašine ili vlage, no kao što smo rekli izrada je vrlo dobra.
Stražnja strana, zahvaljujući zrcalnoj završnoj obradi, pod svjetlom je razigrana sjajem i prilično brzo skuplja otiske prstiju.
Na stražnjoj se strani nalazi i LED bljeskalica te okrugli klaster za četverostruku kameru. Širi se gotovo četvrtinom površine i strši oko 1 mm pa prsti često slučajno dodirnu neku od leća kamere. Međutim, uređaj se ne ljulja dok je odložen na tvrdoj površini i dok prsti dodiruju zaslon.
Desni bok smješta tipke za glasnoću, koje su dobrih povratnih informacija na pritisak. Tu je i tipka za uključivanje/isključivanje rada sa skenerom otiska prsta. Lagano je uvučena u kućište ali, kako to obično biva kod ovakvih rješenja, nema dovoljno dodirne površine kada je skener čitača u pitanju i osjetljivost nije pretjerana te prepoznavanje otiska prsta nije uvijek uspješno. Kompromisno rješenje je oslanjanje na iznimno brzo prepoznavanje lica prednjom kamerom. Lijeva strana je lišena kontrola.
Na gornjem dijelu svoje mjesto nalaze mikrofon, odgovoran za kontrolu vanjske buke, dobri stari 3,5-milimetarski ulaz za spajanje žičanih slušalica, dok je uz brid dio rešetke zvučnika.
U sredini donjeg dijela kućišta su USB konektor tipa C (za punjenje i povezivanje s računalom), zvučnik, glavni mikrofon i pretinac za dvije nanoSIM kartice.
Na prednjici je širina margina odlično kontrolirana (2 mm sa strane i na vrhu, a 5 mm na dnu) i neupitan je visoki omjer visine i širine zaslona (20:9) što je čest slučaj s modernim uređajima.
U lijevom kutu ekrana su dva izreza. Jedan za prednju kameru i drugi za senzor svjetla i temperaturu boje. Međutim, nedostaje ključna značajka – prikaz obavijesti kada je telefon isključen jer nema ni statusne LED-ice niti AOD-a.
Zaslon
Zaslon je LCD, s OGS tehnologijom (One Glass Touch) koja smanjuje debljinu dodirne površine. Dijagonale je 6,67 inča, razlučivosti 2.376 x 1.080 piksela, omjera stranica 20:9 i gustoće piksela 391 ppi. U posljednje vrijeme ova vrsta zaslona se viđa sve rjeđe, a najprisutnija je u budžetnim modelima. No i dalje ima vjerne poklonike i može ugoditi onim kupcima koji izbjegavaju OLED zbog problema s vidom uslijed pulsno-širinske modulacije. Brzina osvježavanja će uvijek biti 60 Hz. Ovdje ćemo odmah reći da veće brzine osvježavanja ne bi bile smislene s obzirom na ograničenja čipseta, o kome će biti riječi kasnije. S druge strane, prilično iznenađuje da podržava stopu uzorkovanja dodirom od 180 Hz što je važno za igranje na mobitelu.
Maksimalna svjetlina je prihvatljivih 450 cd/m², ali ne može se nazvati dovoljnom za ugodno gledanje na zaslon za sunčanih dana.
U postavkama ovaj zaslon nudi odabir ručnog podešavanja temperature boja, normalnog načina prikaza ili živog, prilično zasićenih boja. Postoji način zaštite očiju s filtriranjem plavog svjetla.
Ostali parametri zaslona uključuju dobre kutove gledanja bez značajnog pomaka, srednju razinu kontrasta, način rada za čitanje e-knjiga, podešavanje temperature boje zaslona prema osvjetljenju, do deset istodobnih dodira prstima i prepoznavanje gesta.
SoC i perfromanse
Honor 50 Lite za srce ima 11-nanometarski Qualcomm Snapdragon 662 čipset za koji se može reći da je prilično datiran. Implementira grafički akcelerator Adreno 610. CPU ima četiri produktivne jezgre (Cortex-A73 od 2 GHz) i četiri energetski učinkovite (Cortex-A53 na 1,8 GHz). Komponente su uparene sa 6 GB eMMC 5.1. RAM-a i 128 GB UFS 2.1 za trajnu pohranu podataka. Korisnicima ostaje dostupno oko 105 GB što je sasvim solidno. Memorijske kartice nisu podržane.
Snaga čipseta adekvatna je za gladak rad, korištenje društvenih mreža i instant messengera ili pak surfanje webom s umjerenim brojem otvorenih kartica. Točno što se od uređaja ove klase i očekuje. No, pomalo zabrinjava da se procesor, prema rezultatima throttling testa, ponaša manje-više stabilno samo prvih nekoliko minuta. Očito hlađenje nije na nivou.
Snapdragon 662 nije neki snagator i korisnici moraju biti svjesni da im neće pružiti visoke performanse, no 50 Lite je i u takvoj cjenovnoj klasi.
Igre
Igre poput Asphalt 9 ili PUBG Mobile mogu se pokretati samo s niskom razinom detalja, ali i tada se osjeća slabost u vidu pada FPS-a pa čak i privremenih zamrzavanja. Ukratko, ne isplati ih se ni skidati. Manje zahtjevne igre osciliraju između 23 i 41 fps. 50 Lite jednostavno nije idealan za gejmanje, i bolje će poslužiti prosječnom manje zahtjevnom korisniku. U tome naravno nema ništa loše, to je uvjetovano cijenom.
Forum
Objavljeno prije 1 minute
P: HP prodesk 600 G3 mini SFF računalo full maloObjavljeno prije 2 minute
Kućna struja, uzemljenje, osigurači, razvodiObjavljeno prije 2 minute
RAMDisk - Ubrzavanje kompa uz pomoc prebacivanja cache/temp foldera na RAM DiskObjavljeno prije 9 minuta
AutomobiliObjavljeno prije 12 minuta
Stari hardware za kojim se sliniloNovosti
Instagam otključava značajku Edit Grid God (Uredi mrežu)
Instagram je društvena platforma bez koje mnogi mladi ljudi ne mogu svaki dan. Posebno je glavno bojno polje za online "ljepotice" i dijeljenje prekrasnih fotografija i stvaranje fantastične tipografije. Prije nekog vremena, IG je promijeni... Pročitaj više
Microsoft potvrdio: korištenje klasične verzije Outlooka može učiniti prijenosno računalo vrućim
Ako se vaše prijenosno računalo iznenada zagrije, ventilator se divlje vrti ili čak baterija brzo gubi napajanje, problem možda nije u računalu, već u krivnji Outlooka. Microsoft je nedavno potvrdio da greška u klasičnoj verziji Outlooka na... Pročitaj više
Intelov Arrow Lake-S Refresh procesor stiže početkom sljedeće godine
Nedavno, prema relevantnim otkrićima, Intelov procesor za stolna računala sljedeće generacije Arrow Lake-S Refresh trebao bi debitirati početkom 2026. Procesor će i dalje biti kompatibilan s postojećim LGA1851 socketima, što znači da korisn... Pročitaj više
Google pretraživanje: Brzina i pouzdanost nikad se nisu promijenili
Google potvrđuje da je njegova glavna misija osigurati da je tražilica uvijek spremna poslužiti korisnike, od traženja rezultata nogometne utakmice koja je u tijeku do ažuriranja udarnih informacija o oluji. U postu na blogu, Google je nagl... Pročitaj više
Intel nova Lake-S sljedeće generacije imat će LGA-1954 priključak
Nedavno je otkriveno da bi Intelov procesor sljedeće generacije, Nova Lake-S, mogao koristiti potpuno novi socket. Ako je to istina, to možda nije dobra vijest za sve koji su upravo kupili matičnu ploču Intel 800 serije s podrškom za LGA-18... Pročitaj više
Sve novosti