Zvuk i telefonija

Zvučnik je samo jedan. Dovoljno je glasan za razgovore ili slušanje glazbe. Kvalitetom je prosječan s  prevladavanjem visokih frekvencija. Malo iznenađuje što nema stereo zvučnika, no spajanjem slušalica zvuk   kakvoćom postaje bolji uz Histen audio efekte.

Povezivost i komunikacija

honor_50_slika11

SoC  integrira Snapdragon X53 5G modem za rad dvije nano-SIM kartice i bežični modul Fast Connect 6700 s podrškom za WiFi6E tehnologiju. Ovdje treba spomenuti LINK Turbo optimizaciju povezivanja WiFi i mobilnih podataka u različitim specifičnim praktičnim scenarijima. Preciznije rečeno, omogućuje glatko prebacivanje između  SIM kartica i WiFi signala mreže, dok za videozapise i igre pruža veliku propusnost i nisku latenciju. Sa satelitskom navigacijom nije bilo problema, kao ni s NFC beskontaktnim plaćanjem i Bluetooth 5.2 (SBC, AAC, LDAC, aptX i aptX HD) povezivanjem slušalica, zvučnika ili pametnog sata.

Izdržljivost i punjenje baterije

Baterija je litij-polimerska kapaciteta 4.300 mAh (16,34 Wh; 3,8 V). Zaposlenima, onima koji su satima u školi ili na faksu moglo bi biti dostatno do dva dana rada uređaja. Koriste li igre koje troše oko 18 do 23 posto energije za sat vremena, usluge  navigacije i streaminga, bateriju će trebati puniti na kraju ili tijekom dana.

honor_50_slika12

To ne smatramo nedostatkom jer se uz priloženi brzi punjač od 66 W baterija može  napuniti 70 posto za 20 minuta, a potpuno za 45 minuta prema tvrdnjama proizvođača. Međutim, iskustvo je pokazalo da je vrijeme punjenja do 100 posto 50 do 53 minute.  Razlog tome je  vjerojatno što su Honorova mjerenja provedena u laboratorijskim uvjetima, bez pokrenutih  intenzivnih aplikacija u pozadini ili povremenog uključivanja ekrana koji  dodatno podižu temperaturu pa  zaštita od pregrijavanja u tim slučajevima  usporava proces. Bežično punjenje nije podržano.

MagicUI 4.2

honor_50_GUI_1

 

Softverska osnova je Android 11 na čijem se vrhu nalazi MagicUI 4.2. Android 12 još uvijek nije na vidiku i sigurnosne zakrpe prilično kasne. Posljednja datira od 1.listopada 2021, što nije pohvalno. Sučelje je po funkcijama donekle slično Huawei Emuiju, praktično, brzo, s “tonu” prilagodbi i podrškom za sve Googleove usluge. Instalirane aplikacije se prikazuju na početnim zaslonima ili na zaslonu ladice. Mogu se grupirati u mape.

honor_50_GUI_2

GUI donosi tamni način rada kao i onaj za podijeljeni zaslon, suradnju između telefona i računala, dijeljenje i uređivanje datoteka na različitim sustavima, kloniranje podataka, jednostavan načina rada koji odgovara starijim ljudima ili onima koji imaju problema s vidom.

Zgodno je što se može  napraviti samo  snimka dijela zaslona kucanjem po ekranu zglobom prstiju i držanjem da se nacrta obris oko dijela koji se želi snimiti. Zadana tipkovnica je Microsoft SwiftKey, a web preglednik Chrome.

Kamere

honor_50_kamera

 

Popis opcija postavki aplikacije za kameru je tipičan i  no po čemu se ne ističe. Prednja kamera je 32 MP senzora, otvora objektiva f/2.2. bez autofokusa i bljeskalice. Video zapise snima u kvaliteti od 1080P pri 60 fps. Postoji umjetno zamućenje pozadine i alati za uljepšavanje. Snimljeni selfiji izgledaju dobro, i time bi korisnici trebali biti zadovoljni.

Na stražnjoj se strani nalazi glavna kamera Samsungovog 108 MP ISOCELL HM2 senzora  (1/1,52 inča, veličina pojedinačnih piksela – 0,7 µm)  i otvora blende f/1.9.  Pikseli se kombiniraju u grupe od 9 i kao rezultat nastaju 12 megapikselne fotografije. Nadopunjuje ju širokokutna kamera (približno 120 stupnjeva) s 8 MP OmniVision OV8856 senzorom (1/4 inča, veličina jednog piksela – 1,12 mikrona) i otvorom blende f/2.2 bez autofokusa. Prate ih  dva pomoćna modula od 2 megapiksela  otvora f/2.4 za  hvatanje podataka dubine scene pri zamućenju pozadine i  snimanje makro fotografija.

honor_50_kamera_1

honor_50_kamera_2

Pri dnevnom svjetlu fotografije su detaljne s dobrom reprodukcijom boja i oštrinom. Autofokus je stabilan. AI za naš ukus ima previše agresivnu obradu jer su, primjerice, nebo i trava neprirodnih nijansi.

honor_50_kamera_3

Način rada od 108 MP zadržava kvalitetu i praktički nema šuma. Fotografije snimljene širokokutnom kamerom imaju minimalnu distorziju no gube većinu detalja. Postoji softverski zum do deset puta koji zapravo izrezuje iz glavnog modula kamere. Prihvatljive je kvalitete, te fotografije ispadaju čak i nešto bolje nego kod  Huawei nova 9 SE koji smo nedugo testirali.

honor_50_kamera_4

Portretni način rada je visoke kvalitete s glatkim i ispravnim zamućenjem pri primjeni  bokeh efekta. U mraku ipak ne radi dobro svoj posao – uklanja detalje s lica i fotografije su tamne.

honor_50_kamera_5

Makro fotografijama nedostaje oštrine što je vidljivo ako ih se promatra na velikom zaslonu monitora.

honor_50_kamera_6

Noćne scene nisu preeksponirane. Ima dovoljno detalja i šum je solidno kontroliran. Izgleda da je AI dobro treniran u ovom slučaju.

Video

Honor 50 može snimati video zapise  maksimalne rezolucije do 4K  pri 30 fps uz vidljiva podrhtavanja ako nemate čvrsti oslonac ili tronožac. Iako kvaliteta videa nije savršena, dobra je za vlogere ili  TikTokere.

Ono što Honor 50 djelomice razlikuje od konkurencije je multi-video način rada. Omogućuje istovremeno snimanje glavnom i prednjom kamerom s podijeljenim zaslonom na pola kako bi korisnik vidio sebe i sve oko sebe.  Druga mogućnost je snimanje s dvije stražnje kamere u kojima tražila mogu prikazati i panoramski pogled i pogled izbliza. Treća uključuje sliku u slici s pogledom sprijeda u malom plutajućem prozoru dok se drugi  prikazuje na cijelom zaslonu kao pozadina.

honor_50_GUI_3

Honor 50 ima i uređivač vlogova. Automatski stvara vlog s videozapisima kojima se mogu dodati pozadinska glazba i/ili fotografije, dopuniti dodatnim filterima, prijelazima i uvodima ili izlazima. Mogu se koristiti i  unaprijed postavljeni predlošci.

Zaključak

Honor 50 odiše dobrim Huawei rješenjima, što zapravo ne iznenađuje jer su nekada dijelili troškove razvoja, a novi mobiteli i dizajn ne nastaju preko noći. Model zadovoljava većinu trendova u svom segmentu. Kućište završnom obradom izgleda atraktivno i igrom svjetla i boja. AMOLED zaslon od 120 Hz nudi užitak gledanje videa, fotografija ili općenito bilo kojeg sadržaja.

honor_50_naslovnica

Uz to, uređaj privlači jednostavnim iskustvima snimanja i stvaranja Vloga, velikom snagom punjenja, dobrom autonomijom i 5G modemom. Kombinacija performansi trebala bi zadovoljiti potrebe većine ljudi za svakodnevno korištenje mobitela. Što se tiče kamera, teško je reći da su kvalitetom na bilo koji način dojmljive. Nemojte pomisliti da ih smatramo lošima, samo se čini kao da Honor nije izvukao maksimum iz senzora. Zaključujemo, Honor 50 je vrijedan traženog novca, samo trebate prihvatiti koje su vam karakteristike važne.