honor70_ recenzija_0

Prodaja Honor mobitela srednje klase širi krila diljem svijeta zahvaljujući dizajnu koji godi oku, optimizaciji softvera, dobrim kamerama i adekvatnoj politici cijena. Nakon Honora 50 vrijeme je da vidimo kakav je i jači model Honor 70. Koje su mu najbolje karakteristike i gdje su napravljeni nužni kompromisi?

Honor 70 specifikacije

  • Dimenzije: 161,4 × 73,3 × 7,9 milimetara
  • Masa: 178 grama
  • Zaslon: AMOLED, 6,67 inča, 2400×1080, 395 ppi, 120Hz.
  • Mobilna platforma: Snapdragon 778G+, 6nm, 1×3.0GHz (Cortex-A78) + 3×2.5GHz (Cortex-A78) + 4×1.8GHz (Cortex-A55).
  • GPU: Adreno 642L
  • Memorija: LPDDR4X RAM 8 GB,   interna flash podatkovna 128 /256 GB
  • Prednja kamera: 32 MP (f/2.4)
  • Glavna kamera: 54 MP (f/1.9) + 50 MP (150°, f/2.2, širokokutna leća) + 2 MP (f/2.4, senzor dubine), snimanje 4K videa pri 30 FPS
  • Baterija: 4800 mAh, brzo žično punjenje do 66 W
  • Sigurnost: skener otiska prsta ispod zaslona, prepoznavanje lica
  • Povezivost: 5G, Dual SIM, Wi-Fi 6, Bluetooth 5.2 LE, A-GPS, GLONASS, Beidou, Galileo (B1), NFC, USB OTG
  • Senzori: akcelerometar, žiroskop, blizina, kompas
  • Priključci: USB Type-C.
  • Operativni sustav: Android 12, Magic UI 6.1.
  • Cijena (prosinac 2022): od 3.451,00 kn do 4.380,04 kn ( 458,03 € do 581,33 €)
  • Ustupio: Honor Hrvatska

Izgled, materijali i kvaliteta izrade

Izgled Honora 70 osvaja tankim,  laganim  i  kvalitetno sastavljenim ergonomski oblikovanim kućištem  skladnih boja. Lako se može zamijeniti s top modelom bilo kojeg renomiranog proizvođača, a to već dovoljno govori.

honor70_ recenzija_1

Zaštita od vode i prašine nije deklarirana od strane proizvođača, a u paketu je prozirna maskica koja omogućava osnovni nivo zaštitite bez prevelikog narušavanja dizajna.

honor70_ recenzija_2

Stražnja strana je napravljna od matiranog smaragdno zelenog stakla s odličnim taktilnim osjećajem, a i izgledom.

honor70_ recenzija_slika (3)

Staklo je otporno je na otiske prstiju, a boja se mijenja u sive tonove ovisno o kutu loma svjetlosnih zraka u okolini.

honor70_ recenzija_4

Na vrhu stražnje strane najuočljiviji je par okruglih izbočenih blokova kamera s kromiranim prstenima. Implementiraju tri kamere i LED bljeskalicu. Raspored elemenata na okviru, koji je ovoga puta plastičan, sasvim je klasičan – tu iznenađenja nema.

honor70_ recenzija_5

Sve tipke koncentrirane su na desnoj strani (uključivanje/isključivanje, glasnoća), dok je lijeva prazna. Tipke pružaju ugodan osjećaj u radu i smještene su na dobrom mjestu za dohavt palcem.

honor70_ recenzija_6

Na vrhu se uređaja nalazi samo mikrofon koji služi za poništavanje okolne buke.

honor70_ recenzija_slika (7)

Na donjem dijelu uređaja su Type-C priključak, utor za dvije SIM kartice, mikrofon i rešetka zvučnika umjerene glasnoće i uobičajene kvalitete zvuka. Od zvučnika smo ipak očekivali malo više.

honor70_ recenzija_7

Uz  gornji rub prednjice smjestio se zvučnik za razgovore visoke glasnoće. Dobro prenosi govor sugovornika, i što je najvažnije, ne emitira zvuk svima okolo. Također, prednja 32 megapikselna kamera (ujedno se koristi i za prepoznavanje lica) nalazi se pri vrhu zaslona u središnjem dijelu. Vizualno gotovo i ne smeta.

honor70_ recenzija_9

Samo staklo koje štiti ekran svojom hiperboličnošću vizualno proširuje granice zaslona stvarajući crne rubove još užima – jako lijepo odrađeno.

honor70_ recenzija_11

Vrijedno je  spomenuti da je proizvođač u potpunosti riješio izobličenja boja i lažne klikove, što je svakako poželjno.

honor70_ recenzija_12

Konačno, prednja strana je zaštićena i folijom, pa nkoliko mjeseci nakon kupnje ne treba razmišljati o dodatnoj zaštiti zaslona.

Zaslon

OLED zaslon je duljine dijagonale 6,7 inča, rezolucije 1.080 x 2.400 piksela (395 ppi), omjera 20:9, DCI-P3 prostora boja, 10-bitnog prikaza boja i podrške za HDR10+ tehnologiju. Naravno, tu je Widevine L1 certifikat. Također ima još dvije odlike koje podižu kvalitetu na višu razinu.  Prva je visoka stopa osvježavanja od 120 Hz. Prema zadanim postavkama aktivna je dinamička  frekvencija što znači da sam uređaj odlučuje kada će zadržati 60 Hz, a kada učiniti prikaz glatkijim.

honor70_ recenzija_14

U postavkama je omogućeno uključiti da uvijek bude aktivna najviša frekvencija ili standardna na 60 Hz. Drugi element je  čak 1.920 Hz visokofrekventno PWM zatamnjivanje za ublažavanje umora očiju uzrokovanog dugotrajnom upotrebom mobilnog telefona.

honor70_ recenzija_13

Automatska svjetlina je viša od 800 cd/m² što je za cjenovnu kategoriju izuzetno visoko i dovoljno za  ugodnu čitljivost na suncu. Usporedbe radi, Galaxy A53 doseže 707 cd/m².

honor70_ recenzija_15

Ispod zaslona se nalazi optički skener otiska prsta, koji radi vrlo brzo i precizno. Uspijeva reagirati i na dodir mokrih prstiju, ali područje skenera nekima bi moglo biti prenisko. Zahtijeva ponekad neugodno savijanje palca.

SoC i performanse

Hardverska osnova je  Snapdragon 778G + mobilna platforma napravljena u TSMC-ovom 6-nanometarskom procesu. CPU koristi A78 super-jezgru s maksimalnom frekvencijom  2,5 GHz. GPU je Adreno 642L i radi na 608 MHz .

honor70_ recenzija_16

Što se tiče memorije, dolazi s  8 GB RAM-a  virtualno proširivih do 10 GB  i 128 GB ili 256 GB UFS 3.1 interne memorije. Čipset ima dovoljno snage za svakodnevne zadatke, multitasking nije problem, a duboko ugađanje OS-a od strane Honora donosi finu fluidnost i responzivnost pri prelasku s jedne aplikacije na drugu.

Vrijeme je za Benchmark testove…..

 

 

Igre

OS Turbo X i GPU Turbo X (povezan s igrama) dva su glavna dodatka za u potpunosti iskoristi potencijal hardvera. Prvi ima mehanizam pametne memorije, tj. uči korisničke navike upotrebe aplikacija kako bi im dao prednost. Uključuje i sustav protiv starenja, odnosno samo popravak za učinkovito vraćanje performansi nakon dugog razdoblja korištenja mobitela. Drugi pomaže održavati visoku brzinu kadrova i nisku potrošnju energije.

honor70_ recenzija_17

Na iskustvo gaminga prosječni korisnik se ne treba žaliti. Nema velikih padova performansi, kašnjenja ili neželjenih trzaja, a temperatura ostaje unutar prihvatljivog raspona tijekom dugotrajnih sesija igranja. Moguće je odigrati i Genshin Impact koji zadržava stabilnost na oko četrdeset sličica u sekundi na nižim postavkama grafike. Ništa spektakularno, no sasvim dovoljno za kombinaciju SoC-a i rezolucije ekrana.