Honor 8 recenzija
Datum objave 10.01.2017 - Sanja Ledinek
Honor 8 - prvi dio
Posljednjih dana istraživali smo što nam, od svog punog potencijala, ima za ponuditi Honor 8, pametni telefon vrlo atraktivnog dizajna. Na test nam je stigao primjerak u plavoj boji neba i mora (Sapphire Blue), koja sjaji i svjetluca na svjetlu i suncu. Iako je Honor 8 imao premijeru još 24. kolovoza prošle godine, u naše krajeve stigao je tek početkom studenoga. Ali, za dobre stvari nikada nije kasno. U svojoj srednjoj cjenovnoj kategoriji ima mnogobrojne konkurente na tržištu. No, kakve su mu šanse za pobjedu? Idemo podijeliti svoje iskustvo.
Honor 8 osnovne specifikacije
- Dimenzije: 145,5 x 71 x 7,45 mm
- Masa: 153 g (uključujući bateriju)
- Zaslon: 5,2 inčni LTPS, 16: 9 - 1920 x 1080, 423 ppi
- CPU: Hisilicon Kirin 950 (4x Cortex A72 2.3GHz + 4x Cortex A53 1.8GHz + i5 ko-procesor)
- Memorija: radna 4GB - interna 32 GB / 64 GB + MicroSD
- Glavna kamera: Dual 12 MP (crno-bijeli + boja)
- Prednja kamera: 8 MP
- Baterija: litij-polimer 3000mAh - 9V/2A tehnologija brzog punjenja
- Mreže: 4G LTE FDD / HSPA +/ 3G WCDMA/ 2G GSM
- Povezivanje: NFC, Bluetooth BT 4.2 BLE; USB 2.0 sa USB Type C interfejsom; GPS / AGPS / GLONASS; Wifi 802.11 a / b / g / n / ac, 2.4GHz i 5GHz, Hotspot do 8 uređaja; infracrveni daljinski upravljač, OTG,
- Senzori: otisak prsta, akcelerometar, senzor za okolnu svjetlost, senzor blizine, kompas, žiroskop, Infrared, NFC
- Operacijski sustav: Android 6.0 + Emotion UI 4.1
Honor 8 - drugi dio
Zaslon
Zaslon je širine 6,48 cm, visine 11,51 cm, omjera stranica 16:9 (ili 9:16) i duljine dijagonale 13,21 cm (5,2 inča). Koristi LTPS (low temperature polysilicon) tehnologiju i TFT je matrice. Pokriva 72,39 posto prednje strane. Pomičnom mjerkom smo izmjerili bočne okvire. Širine su 0,4 mm što je odlično. Rezolucija zaslona mjeri 1080 x 1920 piksela i oštrine je 424 ppi. Nema problema s jasnoćom sitnih fontova. Osim toga, ovaj zaslon koristi Huawei 3D tehnologiju za upravljanje temperaturom boje omogućujući korisnicima da prilagode tonalitet prikaza. Također je uključen plavi filter iz aplikacije postavke. Prikaz na zaslonu preljeva žućkastom bojom za koju će vam oči zahvaliti i san postati kvalitetniji.
Proizvođač navodi omjer kontrasta od 1500: 1, pa ćemo mu vjerovati. Kutovi gledanja su izvrsni. Uz maksimalnu svjetlinu je moguće raditi na izravnom zimskom suncu. Nema gubitka svjetline ili u boji kod naginjanja uređaja. Kapacitivni sloj podržava simultane dodire prstima u 10 točaka i način rada s rukavicama.
Hardver i izvedba
SoC koji pogoni Honor 8 je HiSilicon Kirin 950 temeljen na TSMC 16nm FinFET arhitekturi. Ima osam jezgri (4x A72 na 2.3 GHz + 4 x A53 na 1.8 GHz). Integrirani je GPU ARM Mali T880MP4 900 MHz. Radna memorija LPDDR4 je kapaciteta 4 GB dok je interna eMMC NAND u našem testnom primjeru 64 GB. Korisniku ostaje oko 53,2 GB za podatke. Također uključen je i5 koprocesor koji smanjuje potrošnju energije rasterećivanjem procesora za obradu podataka dobivenih iz senzora. Sintetička mjerila nisu pokazala vrtoglave rezultate, ali ako usporedimo rezultate s Huawei P9, neki rezultati mjerenja su čak nešto bolji (kao što ćemo vidjeti u grafovima).
U praksi, komponente ispod poklopca su dovoljno snažne za obavljanje svakodnevnih zadataka i komunikaciju. Možete otvoriti desetak kartica ostavljajući u pozadini nekoliko pokrenutih programa bez bilo kakvih zastoja ili trzaja. Za igranje najzahtjevnijih 3D igara (Modern Combat 5: Blackout, NOVA 3, GT Racing 2) GPU je ipak malo usko grlo što će se vidjeti i po 3DMark rezultatu. U nekom trenutku će biti potrebno smanjiti grafičke postavke. Zato je bolje kvalitetu grafike ostaviti u sredini nego na najvišoj razini i uživati u igranju.
Ne postoje problemi s pregrijavanjem niti nenadanim ponovnim pokretanjem uređaja. Zagrijavanja kućišta ima dok se odrađuju intenzivni zadaci ili za vrijeme igranja. To je sasvim normalno jer su grafička kartica i CPU pod velikim stresom u oba slučaja.
Baterija: izdržljivost i brzo punjenje
Baterija Li -Po nije korisnički zamjenjiva bez asistencije servisa što može biti nedostatak za neke. Kapaciteta je 3000 mAh (3.8 V; 11,4 Wh), te ima podršku brzog punjenja. Punjač radi u oba načina rada, 5V/2A ili 9V/2A. Koliko je brzo punjenje brzo? Testovi su pokazali sljedeće:
- 6 minuta: 0 do 10% - temperatura 32 ˚C
- 10 minuta: 14% - temperatura 35 ˚C
- 15 minuta: 27% - temperatura 40 ˚C
- 20 minute: 34% - temperatura 40 ˚C
- 35 minuta : 50%
- 60 minuta: 79%
- 105 minuta: 100%
Honor 8 - treći dio
Povezivanje
Nije bilo lošeg antenskog prijema u bilo kojem trenutku za vrijeme testiranja uređaja. U osnovnom komunikacijskom dijelu uređaj ima 802.11 ac Wi-Fi (dual band - 2.4G/5G) , VoLTE i 4G +, Voice + . Bluetooth 4.2 LE standard se pokazao odličnim kod povezivanja s raznim slušalicama, a NFC korisnim za uparivanje s nekim BT zvučnicima.
GPS je dobar u navigaciji. Nakon hladnog starta za 25 - 30 sekundi kreće praćenje. Navigacijski modul radi s A-GPS podrškom. No, uređaj nije spreman (još) za komunikaciju s Galileo europskim navigacijskim sustavom.
Nakon povezivanja Honor 8 modela USB kabelom na PC računalo, potrebno je pokrenuti autorun.inf datoteku koja potom pokreće "hisuitedownloader.exe". Tek nakon instalacije moći će te prenositi datoteke, fotografije ili glazbu na osobno računalo i obrnuto. Mišljenja smo da su ovi navedeni koraci pomalo ograničavajući jer ne možete direktno prebaciti fotografije iz uređaja.
OS i aplikacije
Naš Honor pokreće Android 6.0 Marshmallow inačica s EMUI 4.1 UI-em. EMUI će vam se svidjeti ili neće. Budući da danas postoji niz različitih pokretača, popularnije “launchera“, jednostavno se može napraviti modifikacija sučelja koje više odgovara vašem ukusu i navikama korisnika. Važno je znati da za nešto malo više od mjesec dana stiže nadogradnja na Android 7 i EMUI 5.0. Iz tog razloga nećemo ulaziti previše u detalje oko softvera i aplikacija. Spomenut ćemo samo najbitnije.
Postoji samo jedan prečac izravno na zaključanom zaslonu, a to je fotoaparat. Obavijestima se pristupa povlačenjem prsta prema dolje od vrha zaslona, a osnovnim alatima (kalkulator, svjetiljka, opet kamera) povlačenjem prema gore od dna ekrana. Jedna od ugrađenih značajki je sposobnost za pokretanje aplikacije dodirom zaslona crtanjem slova, ali je ograničena na slova C, E, M i W, odnosno četiri aplikacije.
Uređaj ne dolazi opterećen s previše aplikacija. Tu je standardan Google paket aplikacija, sigurnosno kopiranje, upravitelj telefona za optimizaciju sustava, upravljanjem blokiranja poziva, baterijom, zaštićenim aplikacijama itd. Na popisu su dvije tipkovnice: izvorna iz Google sustava i druga - SwiftKey, jedna od boljih tipkovnica za Android……
Za surfanje možete koristiti Chrome ili bilo koji drugi web preglednik koji manje opterećuje resurse uređaja. Detalje vezane uz nadolazeću nadogradnju na Android 7.0 i EMUI 5.0 možete pročitati u recenziji Huawei Mate 9, a za Androidu 6.0 i EMUI 4.1 u recenziji Huawei P9.
Kamere
Kao što smo već napisali, Honor 8 opremljen je s dvije glavne (stražnje) kamere. To je još jedna sličnost koju dijeli s Huaweiem P9, ali bez Leica potpisa. Obje su rezolucije 12 MP, sa Sony IMX286 senzorima (veličina piksela 1.25 μm), otvora objektiva f/2,2. Jedna kamera ima RGB senzor, druga monokromatski. Snimljene fotografije imaju maksimalnu rezoluciju od 3968 x 2976 piksela u 4:3 omjeru. U 16: 9 formatu je 3264 x 1840 piksela. Poput Sony Xperia Z i X koristi elektronsku stabilizaciju. Također podržava laserski automatski fokus. Podržano je zamućenje pozadine sa simulacijom f/0,95 – f/16, što dosta dobro radi. Na žalost, nećete moći snimati u crno-bijelom načinu rada, ali imate Black and White filter.
Prednja kamera je širokokutna do 80 stupnjeva, 8 MP CMOS senzora veličine piksela 1.4 um i nema autofokus. Za selfije je tu zgodna opcija korištenja ekrana kao bljeskalice.
Od načina snimanja na popisu su panoramske fotografije, noćne snimke, HDR, snimanje slika u brzom slijedu, skeniranje dokumenta, snimanje nekoliko sekundi zvuka pri snimanju fotografija itd. Profesionalni način rada, međutim, ne može se aktivirati prijelazom prstom od donjeg ruba, mora se odabrati iz općeg popisa.
U ukupnoj kvaliteti kamere nisu u rangu top modela dinamičkim rasponom i detaljima jer je ipak otvor leće nešto manji. No, kvaliteta snimljenih fotografija, osobito dnevnih, zadovoljit će većinu prosječnih korisnika jer balans bijele boje je vrlo dobar, boje su prirodne i kutovi nisu mutni. U uvjetima slabog osvjetljenja fotografije pate od nedostatka detalja, ali uz kreativne filtere moguće je zabilježiti nezaboravne trenutak u posebnom svjetlu.
Video zapisi se mogu snimati u maksimalnoj rezoluciji od 1920 x 1080 piksela pri 60 sličica u sekundi. Fokus kod video snimanja se bori kod brzog mijenjanja svjetlosnih uvjeta (svjetlo-sjene) i ako se krećete vidljivo je podrhtavanje. Zato kod video snimanja, molimo, budite mirni :D
Honor 8 - četvrti dio
Rezultati testova
[ichart headers="ID,Score" title="PCMark (Work 2.0)" htitle="Score" labels="Huawei Mate 9,Honor 8,Huawei P9,Xiaomi Mi5s,Sony Xperia XZ,Sony Xperia X Compact,Sony Xperia Z5 Compact" values="5817,5469,5248,5125,4969,4881,4292" colors="blue,red,blue,blue,blue,blue,blue" height="400" min="0"]
Kao što smo rekli kod opisa hardvera u ponekim je benchmarcima Honor 8 malo brži od P9. PCMark je jedan od njih.
[ichart headers="ID,Score" title="3DMark Sling Shot Extreme" htitle="Score" labels="Sony Xperia XZ,Sony Xperia Z5 Compact,Honor 8,Sony Xperia X Compact" values="2472,1662,887,854" colors="blue,blue,orange,blue" height="300" min="0"]
U grafičkom testu nemamo rezultate P9, no vidimo kako je Mali-T880 MP4 grafika ovdje malo podbacila, što se odražava i na performanse u najzahtjevnijim igrama.
[ichart headers="ID,Score" title="BaseMark OS II" htitle="Overall Score" labels="Apple iPhone 7 Plus,Apple iPhone 7,Apple iPhone 6S,Sony Xperia XZ,HTC 10,Honor 8,Sony Xperia Z5 Compact,Sony Xperia X Compact,Sony Xperia Z5 Premium,Apple iPhone 6" values="3281,2797,2232,2165,1994,1953,1841,1829,1532,1332" colors="blue,blue,blue,blue,blue,red,blue,blue,blue,blue" height="500" min="0"]
Solidna izvedba osmice, sasvim je u rangu s HTC-om 10.
[ichart headers="ID,Score" title="Geekbench 4 (single-core score)" htitle="Score" labels="Hauwei Mate 9,Xiaomi Mi5s,Huawei P9,Honor 8,Sony Xperia XZ,Sony Xperia X Compact,Sony Xperia Z5 Compact,Dell Venue 8 7840,Huawei T2 8 Pro" values="1942,1801,1726,1693,1581,1394,1361,1079,623" colors="blue,blue,blue,orange,blue,blue,blue,blue,blue" height="400" min="0"]
[ichart headers="ID,Score" title="Geekbench 4 (multi-core score)" htitle="Score" labels="Huawei Mate 9,Honor 8,Huawei P9,Xiaomi Mi5s,Sony Xperia XZ,Sony Xperia X Compact,Dell Venue 8 7840,Sony Xperia Z5 Compact,Huawei T2 8 Pro" values="5864,5324,4695,4262,3842,3410,3074,2257,1928" colors="blue,red,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue" height="400" min="0"]
[ichart headers="ID,Score" title="Geekbench 4 (render script)" htitle="Score" labels="Sony Xperia XZ,Sony Xperia Z5 Compact,Sony Xperia X Compact,Huawei P9,Honor 8" values="7122,3728,3385,3195,3119" colors="blue,blue,blue,blue,orange" height="300" min="0"]
Geekbench testovi pokazuju odlične CPU rezultate i slabije GPU rezultate, što se dalo i naslutiti.
[ichart headers="ID,Minute" title="PCMark Work battery life (min)" htitle="Score" labels="Sony Xperia X Compact,Sony Xperia Z5 Premium,Sony Xperia Z3 Compact,Coolpad Modena,HTC 10,Sony Xperia XZ,Honor 8,Dell Venue 8 7840,Sony Xperia Z5,LG G4,HTC Desire 626,Meizu MX3, Lenovo Vibe X2,LG G4 Stylus,Prestigio Grace" values="659,482,481,480,471,467,462,427,420,365,348,320,316,283,206" colors="blue,blue,blue,blue,blue,blue,red,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue" height="700" min="0"]
Honor 8 kao što vidimo ima sasvim solidnu autonomiju prema PCMark mjerenjima.
Zaključak
I dok danas na tržištu prevladavaju uređaji u metalnim kućištima, Huawei je sa Honorom 8 odigrao drugu kartu - staklo i sjaj koji mu daju puno osobnosti. Naravno, izgled je stvar ukusa, ali u svakom slučaju u dizajnu proizvođač nije radio kompromise i za svoj novac dobivate atraktivan i kvalitetno napravljen uređaj u rangu top modela. Specifikacijama, Honor 8 je u biti modificirani Huawei P9. Hardverom smo zadovoljni u svakom aspektu osim grafičkih performansi. Moramo pohvaliti čitač otiska prsta s dodatnim funkcijama pametne tipke i gestama. Zaslon se može smatrati kao standard, kao i rezolucija. Kamere su također vrlo dobre za cjenovni rang. Ako vam se sviđaju kompaktniji, kvalitetniji pametni telefoni, Honor 8 je dobar prvi izbor. Cijena mu se u Hrvatskoj kreće od 3.000 kn na više za 32GB verziju, što ga čini i vrlo konkurentnim.