Komunikacije i bežične komunikacije

Bežične komunikacije 4G/5G, Wi-Fi (2,4/5 GHz), Bluetooth 5.2, NFC modul i GPS/GLONASS/Beidou/Galileo su pouzdane i stabilne. Postoji OTG podrška za povezivanje uređaja putem USB-a.

Zvuk

Glas sugovornika u zvučniku je razumljiv i glasnoća sasvim dovoljna za razgovor. Što se tiče glazbe, video spotova, igranja ili gledanja filmova, malo smo ostali zatečeni samo mono zvučnikom s obzirom na cijenu mobitela. Općenito, ovaj mono zvučnik ima dobru glasnoću, zvuk bez piskanja i pretjeranih izobličenja, ali ipak s malo detalja. Spajanjem Bluetooth ili žičanih slušalica (preko adaptera) u postavkama zvuka pojavljuje se potpuni grafički ekvilizator.

Baterija – izdržljivost i punjenje

Honor 90 ima Li-Pol bateriju kapaciteta 5.000 mAh (19 Wh, 3,8 V). Radit će do dan i pol, pod uvjetom umjerenog igranja ili bez aktivnog moda performansi. U suprotnom, baterija će se morati puniti jednom dnevno.

honor_90_ recenzija_slika_16

U postavkama je omogućeno nekoliko načina uštede energije s izračunom približnog vremena rada prema trenutnim uvjetima korištenja. Naše iskustvo u skladu je s dva PC Mark testa mjerenja pada kapaciteta baterije sa 100 posto na 20 posto koja smo proveli. Prvi test s aktivnom Wi-Fi vezom i 50 posto svjetline zaslona rezultirao je trajanjem baterije od 11 sati i 25 minuta. Drugi test, samo sa svjetlinom zaslona na maksimalnoj razini, detektirao je autonomiju od 7 sati i 9 minuta.

honor_90_ recenzija_slika_17

Baterija se puni brzo žično snagom do 66 W.

  • 5 minuta: 14 posto
  • 10 minuta: 60 posto
  • 30 minuta: 74 posto
  • Ukupno: 53 minute

Nema bežičnog (Qi) punjenja, ali postoji obrnuto žično punjenje drugih uređaja.

Kamere

Prednja kamera ima Quad Bayer 50 megapikselni senzor s otvorom blende f/2,4, veličinom piksela od 1,28 µm i kutom gledanja od 100 stupnjeva. Nudi snimanje s ekvivalentnim žarišnim duljinama od 18 mm i 23 mm, video snimanje u 4K pri 30 fps i automatski HDR.  Postoji umjetno zamućenje pozadine i uljepšavanje. Fotografije izgledaju oštre, boja kože prirodno, dok u okruženjima sa slabim osvjetljenjem, oštrina se smanjuje, pojavljuje se efekt uljane boje i ten postaje pomalo sivkast.

honor_90_ recenzija_slika_18

Trio glavnih kamera zapravo se sastoji od dvije bez OIS-a, jer je treća senzor dubine od 2 MP (f/2.4). Primarna ima Samsung ISOCELL HPX ili ISOCELL HP3 senzor od 200 MP (1/1,4″, 0,56 µm), žarišnu duljinu 23 mm u ekvivalentu od 35 mm, optiku f/1,85 i četverofazni PDAF. Snima s funkcijom spajanja piksela 16 u jedan u razlučivosti 12,5 megapiksela. U punoj rezoluciji fotografije su 16.256 x 12.192 piksela. Druga kamera, širokokutna (110˚, približno 14 mm u 35 mm ekvivalentu), je senzora od 12 megapiksela, s autofokusom, otvora ƒ/2.2. i može se koristiti za makro fotografiju.

Kvaliteta snimljenih fotografija

honor_90_ recenzija_slika_19

Kvaliteta fotografija na dnevnom svjetlu nije vrhunska, ali je odlična u skladu s pozicioniranjem uređaja. Dinamički raspon je stvarno dobar i HDR se dobro nosi s pozadinskim osvjetljenjem.

honor_90_ recenzija_slika_20

200 MP

Također, u normalnom načinu rada od 12,4 megapiksela i 200 megapiksela nema velike razlike u oštrini i prikazu boja. Jedina zamjerka je previsoka oštrina uočljiva na 100 posto cropu, a koja je povezana s radom algoritama.

honor_90_ recenzija_slika_21

honor_90_ recenzija_slika_22

Glavna kamera ima dovoljnu visoku rezoluciju za digitalno 2x zumiranje, što omogućuje obrezivanje u središtu s pristojnom marginom. Ali sa svakim daljnjim korakom zuma kvaliteta prirodno pada.

honor_90_ recenzija_slika_23

honor_90_ recenzija_slika_24

honor_90_ recenzija_slika_25

Širokokutni modul gubi nešto detalja u odnosu na glavnu kameru, međutim reprodukcije boja se podudaraju i zamućenja na rubovima nisu previše uočljiva. Korištenjem makro moda vidljiv je stupanj aproksimacije i postoje pogreške s fokusom. Portretni mod u stilu iPhonea, omogućuje korištenje dvije razine povećanja (1x i 2x) za bolje isticanje subjekta u kadru, zamuti pozadinu dovoljno uspješno za objavljivanje na društvenim medijima, simulirajući optičko zamućenje.

honor_90_ recenzija_slika_26

honor_90_ recenzija_slika_27

honor_90_ recenzija_slika_28

honor_90_ recenzija_slika_29

U zatvorenom prostoru pri umjetnom svjetlu rezultati nisu loši. Zadržavaju se detalji, boja je prirodna, što je za svaku pohvalu.

honor_90_ recenzija_slika_30

honor_90_ recenzija_slika_31

honor_90_ recenzija_slika_32

Noćni način rada općenito donosi onaj poznati gradski noćni ambijent. Ima svjetla čak i iz teških okruženja, vodene boje su neizbježne, ali nisu u izobilju i ne izgledaju umjetno. Način rada s velikim brojem piksela najbolje je zaboraviti i koristiti samo tijekom dana. Također, ako imate veće zahtjeve za kvalitetom, noću bi bilo dobro zaobići širokokutni objektiv.

Video

Kamera snima 4K video pri 30 sličica u sekundi, dok je za 60 sličica u sekundi potrebno smanjiti rezoluciju na 1080p. Dodatne mogućnosti uključuju filtre, bokeh efekte, usporeno snimanje do 8 puta i AI koji ne samo da detektira scenu, već omogućava i funkciju pametnog video fokusa, odnosno prebacivanje između glavnih žarišnih duljina jednim pritiskom na zaslon bez zaustavljanja snimanja. Mnogima će se svidjeti multi-video mod (1080p pri 30 fps) u kojem glavna i prednja kamera rade istovremeno ili dvije stražnje kamere u podijeljenom zaslonu.

Video zapisi imaju  detalja, brzi fokus, odličan dinamički raspon, a digitalna stabilizacija temeljena na žiroskopu odrađuje doista svoj posao. Zvuk se snima visokokvalitetno.

MagicOS 7.1

honor_90_ recenzija_slika_33

MagicOS 7.1 temeljen na Androidu 13 omogućava prilagodbu gotovo svake sitnice. Donosi velike ikone i mape, niz naprednih mogućnosti za rad s widgetima, bočnu traku za brzi pristup na radnoj površini, mogućnosti prikaza dvije aplikacije u isto vrijeme s prilagodbom veličine prozora, kontrolu gestama, podršku za PDF datoteke, a pametni asistent YoYo prepoznaje tekst na slici. Ako se osvrnemo na aplikacije, na popisu je cijeli paket od Googlea, plus poznate od Honora i neke trećih strana. Većina potonjih se može deinstalirati.

honor_90_ recenzija_slika_34

Za sigurnosnu zaštitu tu je MagicGuard, koji inteligentno nadzire i otkriva rizike u aplikacijama i optimizira rizične stavke jednim klikom. Nažalost, HONOR 90 će ostati ažuriran samo do ljeta 2026. godine, zaostajući u tom pogledu od konkurenata.

Zaključak

Honor 90 se u pogledu svojih glavnih mogućnosti pokazao zanimljivim. Uspješno spaja atraktivan dizajn s pažnjom na fine detalje, dobru 200 megapikselnu kameru, iako je poanta ovdje ne u megapikselima, već u njihovoj kvaliteti. Zaslon je odličan s podrškom niza tehnologija zaštite očiju. Samo što njegova zakrivljenost može biti za neke umjesto prednosti, nedostatak.

honor_90_ recenzija_slika_35

Ambiciozan je pokušaj konkurirati Samsung Galaxy A54 modelu. Iako Galaxy A54 izgleda kao da je došao iz prošlosti, ima optičku stabilizaciju kamere, stereo zvuk, kućište zaštićeno od vode i prašine prema standardu IP67 i višegodišnje ažuriranje za Android zbog kojeg se upravo on može preporučiti za dugoročno korištenje premda 90-tka ima više performanse i puno brži memorijski podsustav.