Honor View20 & 10 Lite recenzija
Datum objave 13.03.2019 - Krešimir Matanović
Honor View20
Iz Honora su nam na test stigla dva modela pametnih telefona za 2019. godinu. Prvi je flagship View20 koji ima veliki 6.4-inčni ekran, moćni Kirin 980 SoC, 8 gigabajta radne memorije, 256 gigabajta skladišne, glavnu kameru sa senzorom rezolucije čak 48 megapiksela te selfie kameru od 25 megapiksela.
10 Lite je puno pristupačniji uređaj, ali također ima veliki 6.21-inčni ekran, Kirin 710 SoC, 3/64 gigabajta konfiguraciju memorije, glavnu kameru s dva senzora od 13 i 2 megapiksela, te selfie kameru od 24 megapiksela. Oba imaju Android 9 operativni sistem, jedan s Magic, a drugi s EMUI sučeljem.
View 20 je uz Magic 2 flagship ovoga proizvođača, koji kao što znamo spada u Huawei grupaciju. Honor je osnovan 2013. godine kao sub-brand Huaweia koji je trebao osnažiti prisustvo na kineskom tržištu, no od prije par godina su i globalno prisutni. Mi smo u nekoliko navrata testirali njihove uređaje, a posljednji je bio 8X u siječnju. View20 dolazi u klasično dizajniranoj kutiji, sa standardnom papirologijom i opremom. Najzanimljiviji dio opreme je Huawei SuperCharge AC/DC adapter koji je sposoban puniti strujom između 2 i 4.5 ampera. USB kabel je Type A na Type C konektor.
View20 iz tvornice stiže s naljepnicom za ekran koja ga štiti od ogrebotina, a ispod nje je 2.5D zaštitno staklo. Preko cijele se prednje strane na površini od oko 86% tijela nalazi veliki 6.4-inčni ekran koji ima tzv. “hole-punch” selfie kameru smještenu u gornjem lijevom kutu. Trend je to koji u 2019. godini zamjenjuje tzv. “notch” dizajn, a smisao je uspješnije “sakriti” u vidnom polju selfie kameru. Koliko je to uspješno izvedeno svaki korisnik mora procijeniti za sebe, a mi smo podijeljenog mišljenja. Ima aplikacija i načina primjene u kojoj kameru uopće ne primjećujemo, a ima i gdje smeta. Iznad ekrana, u vrlo tankom okviru se nalazi i zvučnik za razgovore, LED notifikacija, te senzori blizine i osvjetljenja.
View20 je u potpunosti zaobljen, lijepo sjeda u ruku, a jedino malo smeta težina. Okvir uređaja (i šasija) je napravljen od aluminija, a prednje je i stražnje zaobljeno 2.5 zaštitno staklo. Na stražnjoj je strani korišteno ultra reflektivno staklo s V (View) uzorkom pa je i efekt presijavanja vrlo lijep, tj. uređaj će svakako plijeniti poglede (premda je i magnet za otiske prstiju). Na stražnjoj se strani pri vrhu nalazi vrlo brzi čitač otiska prsta, glavna leća 48MP kamere, ToF 3D senzor i LED bljeskalica.
Osnovne specifikacije:
- Model: View20 (PCT-L29)
- Boja: Phantom Blue (dolazi i u Sapphire Blue,Phantom Red i Midnight Black)
- Dimenzije i masa: 156.9 x 75.4 x 8.1 mm; 180 grama
- Ekran: IPS LCD kapacitivni ekran osjetljiv na dodir, dijagonale 6.4 inča, rezolucije 1080×2310 piksela (398 ppi), formata 19.75:9 (oko 86% površine pokriveno ekranom), zaštitno 2.5D staklo sprijeda i straga.
- Čipset: Hisilicon Kirin 980; Octa-core (2x 2.6 Cortex-A76, 2x 1.92 GHz Cortex-A76 & 4x 1.8 GHz Cortex-A55), Mali-G76 MP10, 7-nanometarski proizvodni proces.
- Memorija: 8 GB RAM; 256 GB (postoje i verzije 6/128GB i 8/128 GB)
- Operativni sistem: Android Pie 9.0; Magic UI 2.0.1 (Sigurnosna zakrpa: 1.1.2019.)
- Baterija: 4.000 mAh Li-Po, Huawei Super Charge 22.5W
- Kamere: Stražnja: 48MP Sony IMX 586 (f/1.8, 1/2″, 0.8 mikrometra piksel) + ToF 3D senzor; 2x Zoom, Night mode, PDAF, portrait mode, beautify i body shaping, autofocus, LED flash, geo-tagging, HDR, panorama, gyro-EIS, video snimanje: 4K@30, 1080p@60fps, 720p@960; Prednja: 25 MP, f/2.0, 27 mm wide, HDR, video snimanje: 1080p@30fps
- Data: GSM / HSPA / LTE
- Oprema: Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac (WiFi Direct, hotspot), Bluetooth v5.0 (A2DP, LE,aptX HD), GPS (A-GPS,GLONASS/BDS, Galileo, QZSS), NFC, Infrared port, Dual Nano-SIM, micro USB 3.1 Type-C (USB On-The-Go), senzor otiska prsta, senzori blizine i ubrzanja, kompas, žiroskop, active noise canceling s dediciranim mikrofonom, 3.5 mm jack, punjenje 5V/4.5A ili 8V/2 ili 4.5V (maks. 22.5W).
Kao pravi flagship, hardverski je ovo dobro potkovan stroj i u osnovi vrlo sličan Huawei Mate 20 Pro i Mate 20 modelima, pogotovo ovaj testni sa 8/256 GB konfiguracijom memorije. SoC je novi, moderni 7-nanometarski Kinin 980 koji ima moćnu Mali-G76 MP10 grafiku. S obzirom na to da je ipak riječ o drugom brandu, ostatak je hardvera malo drugačiji što uključuje ekran, kamere, hardver za audio reprodukciju itd.
Pregled uređaja počinjemo s donje strane gdje se smjestio glavni zvučnik s vrlo dobrim karakteristikama reprodukcije, zatim Type C USB konektor i mikrofon za razgovore. Na vrhu su utičnica za 3.5-mm jack, noise cancelling mikrofon i IR dioda za daljinsku kontrolu TV-a npr. Kada je u pitanju povezivost sa svijetom, osim spomenute fizičke USB veze, tu su i LTE modem, WiFi po AC standardu i Bluetooth 5.0.
Na lijevom se boku nalazi ladica za dvije nano SIM kartice, a podrška za Micro SD kartice je izostala. Proizvođač smatra da je internih 128/256GB dovoljno, što u većini slučajeva i jest. Na desnoj se strani nalazi klackalica za zvuk i tipka za zaključavanje, otključavanje i ostale funkcije. Tipke su metalne i kvalitetno izvedene. Ono što ovaj uređaj izdvaja iz mase je Sonyev IMX 586 senzor s 48 megapiksela (8000 x 6000 piksela) smješten iza leće otvora f/1.8, kombiniran sa ToF (Time of Flight senzorom) koji iz pomoć infracrvenog svjetla mapira prostor ispred sebe i “vidi” ga u tri dimenzije. Ovo omogućava skeniranje 3D objekata u telefon i body shaping značajku koja osobu može učiniti vizualno mršavijom na fotografiji. Prednja kamera je senzora rezolucije 25 MP (5760 x 4304).
Ekran je IPC LCD, neobičnog omjera stranica od 19.75 : 9, što je rezultiralo rezolucijom od 1080 x 2310 piksela. Površina ekrana je oko 101 kvadratni centimetar, a gustoća piksela je 398 ppi (ili 24.700 piksela po kvadratnom centimetru). Ekran je vrlo oštar, zadovoljavajuće preciznog prikaza boja, dobre crne boje i solidne bijele s tek malo primjetno sivih tonova na njoj. Karakteristika ekrana je i rupa u gornjem desnom kutu u kojoj se smjestila selfie kamera. Rupa je neprimjetna na tamnijim tonovima, no čim prijeđemo u svjetlije može zasmetati. No, nakon određenog vremena prilagodbe ju više ne primjećujemo toliko.
Operativni sustav je za razliku od 8X kojeg smo posljednjeg testirali nadograđen na Android Pie 9.0, a sučelje s EMUI na Magic UI. Razlike nisu drastične u odnosu na stariju verziju pa se tu nećemo puno zadržavati. Novosti uključuju redizajnirane elemente i ikone, te integraciju AI mogućnosti kao što je navigacija putem gesti. Uređaj nije pretrpan beskorisnim aplikacijama, a sučelje je zadovoljavajuće brzo i sve radi vrlo glatko.
View20 ima vrlo naprednu kameru s mnoštvom mogućnosti. Mi smo ih isprobali nekolicinu. Fotografije iznad su snimljene u rezoluciji od 48 MP (smanjene su za portal, a originale pogledajte ovdje – AI UC, Normal (i ove na servisu su malo kompresirane jer su originali preveliki). Prva je u normalnom modu, a druga, za koju se odmah vidi da je svjetlija u AI Ultra Clarity modu. AI mod fotografije snima 5 sekundi, nakon čega ih obrađuje i spaja u najbolju moguću. 48 MP fotografije su omjera 4:3, i to je jedini format u visokoj rezoluciji. Ako želite široku fotografiju rezolucija pada na 7 MP za 19.2:9 format. Mnoštvo je modova za fotografiranje, kao i različitih AI filtera (AR lens), a za sve one koji žele preuzeti kontrolu tu je i PRO mod, koji snima i u RAW formatu. 25 MP selfiji su solidni, no nema autofokus funkcije pa se fokusira ručno. Video materijal se može snimati u 4K@30fps i na izbor je ostavljeno kodiranje – h.264 ili h.265. Video materijal je solidan, pod uvjetom da je osvjetljenje dobro, a EIS je stalno uključen.
Forum
Objavljeno prije 3 sata
SAMO LINKOVI na akcije, popuste i super niske cijene-isključivo informatička oprema!Objavljeno prije 4 sata
to trenutno igrate?Objavljeno prije 4 sata
Stripovi - dojmovi, komentari i preporukeObjavljeno prije 4 sata
Zimske jakneObjavljeno prije 5 sati
Rasprava o akcijama, popustima i super niskim cijena-isključivo informatička oprema!Novosti
Što su veliki jezični modeli ili LLM?
Što je LLM? Veliki jezični modeli (LLM) su klasa temeljnih modela koji su obučeni na velikim količinama podataka kako bi pružili temeljne mogućnosti potrebne za pokretanje višestrukih slučajeva upotrebe i aplikacija te rješavanje velikog br... Pročitaj više
Šuška se da Google planira spojiti Chrome OS s Androidom, pa čak i stvoriti prijenosno računalo
Google ne samo da nastavlja poboljšavati Android sustav, već je također pokrenuo vlastiti Pixel Tablet, kodnog naziva Snowy, a sada se šuška da bi sljedeći korak mogao biti integracija Chrome OS-a za računala s Androidom. Ovaj potez navodno... Pročitaj više
Microsoft lansira Azure Integrated HSM, Azure Boost DPU i nove akceleratore za AI računalstvo na Ignite 2024
Na ovogodišnjem događaju Microsoft Ignite 2024, Microsoft je najavio niz novih tehnologija i inovacija koje imaju za cilj unaprijediti Azure usluge u oblaku, posebno u kontekstu sigurnosti podataka i računalnih resursa za umjetnu inteligenc... Pročitaj više
Google dodaje funkciju "memorije" u Gemini AI model za poboljšanje korisničkog iskustva
Google je najavio novu funkcionalnost za svoj Gemini Advanced AI model, koja omogućuje memoriju, odnosno sposobnost pamćenja prethodnih interakcija i preferencija korisnika. Ova funkcija, koja je trenutno dostupna samo za odabrane korisnike... Pročitaj više
Antimonopolska tužba između FTC-a i Mete uskoro će ići na suđenje, možda će morati razdvojiti Instagram i WhatsAppa
Antimonopolska tužba između Savezne trgovinske komisije (FTC) i Meta Platforms (bivši Facebook) u kojoj se istražuje spajanje Meta sa Instagramom i WhatsAppom mogla bi imati dalekosežne posljedice za tehnološku industriju, a suđenje koje je... Pročitaj više
Sve novosti