HTC One Mini, Desire 601 & 500 test
Datum objave 28.11.2013 - Krešimir Matanović
One Mini & Desire 601
HTC One Mini
One je bio poprilično revolucionaran telefon koji je HTC-u nažalost u početku donio glavobolje zbog slabije isporuke. One je donio odličan aluminijski unibody dizajn, koji je definitivno nadmašio sve do tada viđeno u svijetu pametnih telefona. Na krilima toga dizajna, HTC je predstavio i Mini model s ekranom dijagonale 4.3", a nakon toga jesenas i Max koji ima dijagonalu ekrana 5.9". Minijaturno međutim nije ništa vezano za ovaj uređaj (osim možda dimenzija u odnosu na gigantski phablet Max). Mini odlično leži u ruci zahvaljujuć lijepo oblikovanom aluminijskom tijelu, a taj dizajn po našem mišljenju još uvijek ništa u svijetu pametnih telefona nije nadmašilo. Na slikama iznad vidimo usporedbu s Desire 601 modelom pri čemu dizajn bolje dolazi do izražaja. S prednje strane se kao i kod One modela, nalaze dva zvučnika koji pružaju, za jedan smartphone, vrlo kvalitetan zvuk potpomognut UltraBoom tehnologijom. Uz to, sa One modelom dijeli i UltraPixel kameru koja donosi "nisku" rezoluciju fotografija od 4.1MP, sa senzorom veličine 1/3”. Ono što je neobično je veličina piksela od 2µm što je znatno više nego kod ostalih pametnih telefona i to dopušta znatno kvalitetnije fotografije u mračnijem ambijentu. Ipak, za razliku od One modela, mini nema optičku stabilizaciju slike i tu je vidljiva ušteda. osim ovoga Glacial Silver izdanja, Mini dolazi i u Stealth Black te Blue verzijama kako bi se svidio što širem broju kupaca.
Osnovne specifikacije
- Model: One mini
- Dimenzije i masa: 132 x 63.2 x 9.3 mm; 122 grama
- Ekran: Super LCD2 kapacitivni ekran osjetljiv na dodir dijagonale 4.3", rezolucije 720×1280 piksela (342 ppi), Corning Gorilla Glass 3 zaštita
- Čipset: Qualcomm Snapdragon 400 (MSM8930), dual-core Krait 200 CPU @ 1.4GHz, Adreno 305 GPU
- Memorija: 1GB; 16GB storage
- Operativni sistem: Android Jelly Bean 4.2.2
- Baterija: 1800 mAh Li-Po
- Kamere: Stražnja 4MP (1/3” sensor size, 2µm pixel size, geo-tagging, face and smile detection, video 1080p@30 fps HDR); Prednja 1.6MP (video 720p)
- Mreže: GSM/GPRS/EDGE/HSDPA/HSUPA/LTE
- Oprema: Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, A-GPS, Bluetooth 4.0, microUSB, Radio itd.
Na gornjoj strani uz zvučnik, nalaze se prednja 1.6MP kamera i senzori blizine te osvjetljenja. Ispod ekrana se pak s lijeve i desne strane HTC logoa nalaze hardverske tipke osjetljive na dodir (Home i Back). Na vrhu telefona se nalaze i tipka za paljenje/zaključavanje s lijeve strane, te priključnica za slušalice s desne strane. Hardverski je ovaj uređaj solidno "potkovan", a baziran je na Qualcommovom Snapdragon 400 čipsetu koji ima dvije Krait 200 procesorske jezgre (384 do 1404 MHz) te Adreno 305 grafiku s podrškom za OpenGL ES 2.0. Radne memorije je 1GB što je donja granica za Jelly Bean, a u uređaju se nalazi i 16GB memorije za spremanje podataka od čega je korisniku dostupno oko 12GB. S obzirom da nema microSD utor, ovo je i maksimum memorije, pa bi neki od zahtjevnijih korisnika mogli prigovarati.
Na bočnoj se desnoj stranici nalaze tipke za glasnoću, dok su mikrofon i microUSB v2.0 port na dnu. S druge slike primjećujemo zakrivljenost stražnej strane zbog čega uređaj lijepo leži u ruci premda mu aluminijsko kućište i ne osigurava previše gripa. Osim senzora blizine i osvijetljenosti, Mini dolazi i sa senzorom ubrzanja, žiroskopom i kompasom. A-GPS podrška je standardna, Sa mrežne strane tu je Wi-Fi 802.11 a/b/g/n dual band podrška sa DLNA, a Bluetooth je po 4.0 standardu. Mini podržava i brze HSDPA+ te LTE mobilne mreže. U uređaj je ugrađena 1800 mAh Litij polimerska baterija, koja bi mu trebala osigurati autonomiju od oko 13 i pol sati razgovora u 3G mreži. Uz manju količinu memorije, negativno kod Minia je i nedostatak NFC-a, MHL-a, pa čak i IR-a što neki od konkurenata imaju (S4 mini npr.).
Mini ima Super LCD2 kapacitivni ekran dijagonale 4.3" koji je naravno osjetljiv na dodir. Rezolucija iznosi 720×1280 piksela, što rezultira gustoćom od 342 piksela po kvadratnom inču pri čemu je slika vrlo kvalitetna. Boje su vjerne, oštrina odlična a i osvijetljenost je na visini zadatka. Ekran od vanjskih utjecaja štiti Corning Gorilla Glass 3 zaštita. Zbog vrlo kvalitetnog zvuka pravi je užitak razgovarati, slušati muziku ili pak pregledavati multimedijalni sadržaj a teško da mu se i jedan sličan uređaj može i približiti (osim ako nije One ili One Max). O Android operativnom sistemu i Sense UI 5.0 sučelju ćemo se osvrnuti nakon što predstavimo sva ti testirana uređaja. Tada ćemo reći i više riječi o sučelju kamere i Zoe funkciji, a ovdje možemo samo nadodati kako je kvaliteta fotografija i snimljenog video materijala solidna, no nije na razini one na kakvu nas je primjerice naviknuo Apple. U uvjetima slabije osvijetljenosti, fotografije su solidne, no nisu na razini One modela, a pri niskoj rezoluciji se i dosta detalja gubi.
HTC Desire 601
S fancy One Mini modela prelazimo na uniformirani, crni Desire 600 koji se ne može pohvaliti naročito maštovitim dizajnom. Ipak, zbog premaza stražnjeg plastičnog poklopca ali i njegove zakrivljenosti dobro leži u ruci. Veći je to uređaj od Minija, sa ekranom dijagonale 4.5" i masom od oko 130 grama. Prednja je stranica koncipirana na isti način kao i kod Minia, gdje su na suprotnim krajevima postavljene zvučničke komore, a između njih je ekran, tipke osjetljive na dodir (Back i Home), prednja kamera te senzori blizine i osvijetljenosti. Stražnja strana je vrlo jednostavna, s urezanim HTC logoom i kamerom sa LED blicem pored nje. Konstrukcija uređaja je plastična, no dovoljno kvalitetna i robusna. Plastični poklopac straga obujmljuje ga sa bočnih strana i potrebna je malo jača sila kako bi ga se odvojilo. Što se hardverske baze tiče ona je u ovom modelu identična kao i kod One Mini-a, s tom razlikom kako je ugrađeno 8GB memorije za spremanje podataka, a proširiti ju je moguće uz pomoć microSD utora s karticom do 64GB. Treba znati kako na tržištu postoji i dual-SIM 600 model koji ima Snapdragon 200 čipset.
Osnovne specifikacije
- Model: Desire 601
- Dimenzije i masa: 134.5 x 66.7 x 9.9 mm; 130 grama
- Ekran: TFT kapacitivni ekran osjetljiv na dodir dijagonale 4.5", rezolucija 540×960 piksela (245 ppi), Corning Gorilla Glass 2 zaštita
- Čipset: Qualcomm Snapdragon 400 (MSM8930), dual-core Krait CPU @ 1.4GHz, Adreno 305 GPU
- Memorija: 1GB RAM; 8GB storage, microSD do 64GB
- Operativni sistem: Android Jelly Bean 4.2.2
- Baterija: 2100 mAh Li-PO
- Kamere: Stražnja 5.1MP (video 1080p @ 30 fps); Prednja VGA
- Mreže: GSM/GPRS/EDGE/HSDPA/HSUPA/LTE
- Oprema: Wi-Fi 802.11 a/b/g/n,, A-GPS, Bluetooth 4.0, microUSB itd.
Stražnja kamera je na ovom modelu tek malo veće rezolucije nego kod Minia i proteže se na 5.1MP (2592х1944 piksela), pri čemu je senzor veličine 1/4", a veličina piksela je 1.4µm. Podržan je i geo-tagging te face and smile detection. Kamera video materijal snima u 1080p rezoluciji pri 30fps-a. Kvaliteta fotografija je malo iznad prosjeka klase, a video materijala sasvim u prosjeku. Prednja kamera je VGA rezolucije. Kao i One Mini, na gornjoj strani ima tipku za paljenje i utičnicu za slušalice, dok su na boku dvije tipke za glasnoću. Na dnu se pak nalaze microUSB utor i mikrofon. Ekran se ovoga modela proteže preko 4.5" dijagonale te broji solidnih 540 x 960 piksela. Gustoća je to od 245 ppi-a, što sliku čini dovoljno oštrom. Kvaliteta prikaza je solidna, boje su vjerne a pozadinsko osvjetljenje je ravnomjerno raspoređeno. S strane mobilnih mreža uređaj je vrlo moderan pa podržava HSDPA (42 Mbps), HSUPA (5.76 Mbps) te LTE kategorije 4 (50 Mbps upload, 150 Mbps download).
Stražnje plastična strana je otklopiva, a ispod nje se skriva Li-Po baterija sa solidnim kapacitetom od 2100mAh što bi uređaju trebalo pružiti dobru autonomiju – proizvođač navodi podatak od oko 13 sati razgovora u 3G mreži. Sa softverske strane je sve identično kao i kod One Mini modela – operativni je sistem Android 4.2.2, a sučelje je Sense UI 5.0. Sve u svemu, 601 je solidan uređaj za one kojima sam dizajn nije pretjerano bitan a žele solidan uređaj kako sa hardverske strane, tako i po pitanju kvalitete izrade.
Forum
Objavljeno prije 6 minuta
Linux OS - info, how-to, pitanja, novosti, savjeti, problemi...Objavljeno prije 6 minuta
Redmi A3, Buds 6,ruter, beični zvučnik, ext SSD, mi+tipk, Nintendo Switch kontrolerObjavljeno prije 15 minuta
P: Vivobook M1502YA, ExpertBook BM1 novoObjavljeno prije 21 minuta
UIObjavljeno prije 33 minute
Sam svoj majstor - razni radovi po kući/stanuNovosti
Najbolja uskrsna rasprodaja u kojoj štedite bez rizika! Doživotna licenca MS Officea 2021 Pro za 35,24€! Potražite još popusta, odmah!
Travanj je, a to znači da je Uskrs pred vratima. Ove godine pada na 20. travnja, što je ujedno i vrijeme kada Godeal24 promovira uskrsnu rasprodaju. Vaša prilika za štedjeti više od 90% na računalnim alatima. U usporedbi s Officeom 2024, Of... Pročitaj više
Nadmašujući Tiktok ili Instagram, AI aplikacija postaje najpreuzimanija na svijetu
Globalno tržište mobilnih aplikacija upravo je svjedočilo iznenađujućoj promjeni prijestolja u ožujku. Nisu poznata imena ta koja dominiraju ljestvicom poput Instagrama ili TikToka, ali ChatGPT, chatbot umjetne inteligencije (AI) koji je ra... Pročitaj više
Microsoftova 50. godišnjica otkriva najnovije značajke Copilota, inteligentne partnere s umjetnom inteligencijom i preoblikovanje budućnosti
Bill Gates i Paul Allen osnovali su Microsoft prije 50 godina. Zakoračivši u svoju 50. godišnjicu, Microsoft je više usredotočen na istraživanje mogućnosti sljedećih godina nego na osvrt na prošla postignuća. "Ako postoji jedna stvar koju s... Pročitaj više
Sličnosti u tehnološkoj viziji dvojice osnivača – Sonyja i Applea
Masaru Ibuka, suosnivač Sonyja, i Steve Jobs, osnivač Applea, dvije su legende koje su vlastitim vizijama pogurale svoje kompanije do svjetskog vrha. Od Ibukinog predviđanja umjetne inteligencije do Jobsove iPhone revolucije, obojicu veže i... Pročitaj više
Geforce RTX 5060 Ti grafička kartica već se počela pojavljivati u trgovcima u EU, ali cijene nisu ohrabrujuće
Ako je vjerovati trenutnim glasinama, Nvidia će konačno službeno predstaviti sljedeću RTX 50 grafičku karticu, 15. travnja, a prodaja će početi sljedeći tjedan. Prema preliminarnim informacijama, GPU grafičke kartice koristi 4608 CUDA jezgr... Pročitaj više
Sve novosti