Android 4.0 (ICS) je donio određene promjene u odnosu na prethodnika Gingerbreada, a one se očituju u boljem multitaskingu, novim homescreen folderima, hardverskom ubrzanju UI-a, poboljšanjima pri unosu teksta i glasovnih naredbi te provjeri pravopisa, poboljšanim internet browserom (do 16 tabova), podrškom za tehnologije kao što su Wi-Fi Direct, Bluetooth HDP i Face Unlock, te u još mnogo čemu. I stvarno, već pri prvom kontaktu sa ICS-om jasno je kako je riječ o zrelijem operativnom sistemu koji nudi nove i naprednije mogućnosti. HTC je u odnosu na prethodnu seriju popravio i svoje prilagođeno Sense sučelje u verziji 4. Najzanimljiviji su predinstalirani lockscreeonvi kojih je osam i od kojih svaki može imati do četiri različite aplikacije koje pozivamo povlačenjem prstena na njih.

Google Play je kao što znamo nadograđen i za ranije verzije, a uz njega tu je i HTC hub u kojem možete preuzeti HTC prilagođene aplikacije. Moramo napomenuti kako na oba testirana uređaja operativni sustav i sve njegove komponente rade apsolutno glatko, a oba uređaja s lakoćom pokreću i najzahtjevnije igre u svojim nativnim rezolucijama. 1080p playback je gladak bilo preko ugrađenog playera bilo preko servisa kao što je Youtube. I Settings meni je doživio izmjene i sad je pregledniji i intuitivniji za korištenje. HTC je nadodao i neke nove aplikacije čime je korisnicima dodatno olakšao korištenje uz sve one poznate s ranijih verzija uređaja. "Ladica" s aplikacijama je doživjela izmjene i postala preglednija i bolja za korištenje i aranžiranje omiljenih app-ova, a dodavanje pojedinih widgeta na ekran je lakše nego ikad, a promjene je doživjela i traka za obavijesti.

Svakako je zanimljiv i Car način rada, koji je naravno prilagođen korištenju u automobilu i na stalku. Četiri su bitne aplikacije na ekranu – telefon, muzika, navigacija i internet radio, a u sredini je standardni sat sa trenutnim meteorološkim podacima.

Od zanimljivosti bi još izdvojili i maksimalnih šest skinova od kojih je svaki zanimljiv na svoj način, a uz dodatno personaliziranje sata, lockscreenova, homescreenova i ostalog mogućnosti izgleda vašeg telefona su beskonačne. I HTC-ov sat je vrlo zgodna aplikacija uz dodatak animirane zemaljske kugle s pozicijama gradova u koje imate podešene za sekundarni prikaz vremena. Uz ovo, i mnoge su druge aplikacije doživjele izmjene no to je više tema za odvojeni članak o Android operativnom sistemu i ponajboljem sučelju za njega – HTC-ovom Senseu. S oba testirana telefona i njihovim sučeljima je užitak raditi i riječ je o najboljim smartphoneima (u cjelini) s kojima smo se do sada susretali. Ukoliko poželite i developerske su postavke tu pa se možete igrati i s naprednijim stvarima.

S obzirom na to da oba modela imaju i respektabilne 8MP kamere s mogućnošću simultanog snimanja 1080p video materijala i fotografiranja te dedicirane čipove za procesiranje slike moramo se i na to osvrnuti. Kada govorimo o jednom, govorimo i o drugom jer razlike tu nema. Fotoaparat je sada znatno brži i praktički niti ne primijetite da ste snimili fotografiju. Kvaliteta fotografija i video materijala nije loša no još nije na razini najboljeg fotoaparata od svih smartphonea – iPhone-a 4S. Slike interijera i eksterijera su solidne premda mu bolje leže dobro i prirodno osvjetljeni kadrovi. Razina detalja koje leća uhvati su vrlo dobri, boje su solidne a dodana je mogućnost i uzastopnog fotografiranja.

Opcije snimanja koje nudi kamera su prilično zanimljive – HDR, Panorama (sa žiroskopskim horizontom), portret, grupni portret, landscape, whiteboard, snimanje iz bliza, te low light snimanje. Do maksimalne se rezolucije od 8MP dolazi gašenjem widescreen opcije, no tada se ne može uloviti cijeli kadar pa će te biti ograničeni na "samo" 6MP (3264 x 1840 piksela). Snimanje videa preporučujemo u 720p kvaliteti jer se donekle gubi na kvaliteti slike sa 1080p rezolucijom, no i dalje će te biti zadovoljni performansama i kvalitetom pod uvjetom da sve ostaje na amaterskoj razini.

Testirali smo naravno i performanse oba uređaja. Na prvom ekranu možete vidjeti performanse slabijeg modela koji je po svemu malo brži od vrlo dobrog i jako popularnog Galaxya S2, dok X model performanse odnosi na sasvim novi nivo zahvaljujući moćnoj Tegra 3 hardverskoj bazi i četverojezgrenom procesoru. Mjerili smo i RealPi performanse – S model je 10000 znamenaka izračunao za 1.82 sekunde a X za 1.62 sekunde. Ipak, oni najbitniji testovi su testovi trajanja baterije. S model je u svakodnevnom radu pokazao kako ima znatno veću autonomiju i u normalnom ga korištenju ne treba puniti čak do četiri dana. X model je nešto drugačiji i on je u našem simuliranom "normalnom" korištenju svoju bateriju iscrpio za svega dva dana. Baterije oba uređaja smo testirali besplatnim Battery Benchmarkom v2.6 koji je, ako se prisjetimo u testu Sensation XL -a izbacio ukupni rezultat od 33969 sekundi, što je malo ispod 9.5 sati autonomije. Kod One S modela vrijeme autonomije je iznosilo 42192 sekundi, tj. malo manje od 12 sati, a u slučaju X modela tek 26123 sekundi, tj. tek oko 7 sati i petnaestak minuta.