HTC One S i X – dva moćna smartphonea
Datum objave 04.06.2012 - Krešimir Matanović
HTC One S
Nakon Sensationa XL opet je stiglo vrijeme našeg druženja s HTC-ovim pametnim telefonima. Ovaj put je kao što ste u uvodu mogli vidjeti riječ od dva najjača pripadnika nove One serije - S i X. Pregled počinjemo sa "slabijim" od dva, koji dolazi u sivoj verziji kućišta i sa crnim obrubom velikog 4.3" ekrana. Na prednjoj su strani ispod ekrana tri na dodir osjetljive tipke - Back, Home i treća koja nam dozvoljava odabir svih trenutno pokrenutih aplikacija (slično kao kod Aero sučelja na Windowsima 7 pritiskom na Win + Tab kombinaciju tipaka). Iznad se ekrana nalazi HTC-ov logo, perforirana površina ispod koje je zvučnik te prednja kamera VGA rezolucije.
Veliku površinu prednje strane pokriva zaštitno Corning Gorilla staklo, ispod kojega se nalazi Super AMOLED kapacitivni na dodir osjetljivi ekran koji je u stanju prikazati 16 milijuna boja (Pentile matrica). Ekran je dijagonale 4.3" i rezolucije 540 x 960 sa otprilike 256 ppi gustoćom piksela. Prikaz slike je vrlo dobar i napredak u odnosu na Sensation modele je solidan. Na stražnjoj strani najviše iskače 8MP kamera koja ima plavi obrub oko leće te LED bljeskalica pored nje.
Dimenzije S modela su 130.9 x 65 x 7.8 mm uz masu od 119.5 grama. Ispod haube su se desila bitna poboljšanja u odnosu na prethodnu seriju. I dok je hardverski vrlo sličan Sensation XE imao Qualcommovu MSM8260 Snapdragon platformu (SoC, 45nm) sa dvojezgrenim Scorpion procesorom na 1.5GHz ovaj smartphone je baziran na nešto novijem MSM8260A SoC-u (28nm), sa dvojezgrenim Krait procesorom koji radi na istoj frekvenciji od 1.5GHz. Razlike između Scorpiona i Kraita su u dužini cjevovoda (10 vs. 11), jedinice za dekodiranje (2 wide vs. 3-wide), izvršnih portova (3 vs. 7), količini L2 memorije (512kb vs. 1MB) itd. Uz to, i grafika je poboljšana pa je kod starijeg modela to bila Adreno 220 a kod novijeg je 225. Brzina je povećana sa 333MHz na 500MHz, a sa single se prešlo na dual-channel memorijski kontroler (LPDDR2). Sve ovo je donijelo pomake u performansama koje zahtijevaju nove aplikacije, igre itd., a istovremeno malo sniziti i potrošnju zbog novog proizvodnog procesa. Uz to, novi SoC podržava i Bluetooth v4.0 (A2DP), WiFi 802.11a/b/g/n (2.4/5GHz, DLNA, Wi-Fi hotspot), GSM (GPRS, EDGE) i UMTS (DC-HSPA+, TD-SCDMA) protokole. Sa strane ugrađenih senzora tu su standardni senzor ubrzanja, žiroskop, te senzori blizine i ambijentalnog svjetla.
Bitna novost u odnosu na Sensation XE je i količina memorije koju One S ima. U odnosu na 4GB (1GB dostupno korisniku) spremišta za podatke i 768MB radne memorije, One S ima 16GB spremišta i 1GB radne memorije, no on više nema slot za SD karticu. Konektor na lijevom boku je ostao isti - microUSB (MHL) v2.0, a koristimo ga i kao punjač za bateriju i za prijenos podataka. Kada smo kod baterija, spomenimo kako je ona ugrađena u uređaj i korisniku je u potpunosti nedostupna. Riječ je o Litij-Polimer bateriji kapaciteta 1650 mAh. Na gornjoj se strani uređaja nalazi 3.5 mm konektor za slušalice i tipka za paljenje, dok je na desnoj standardna tipka za pojačavanje i smanjivanje glasnoće.
Kako bi u uređaj umetnuli microSIM karticu gornji je poklopac potrebno skloniti a tada nam se otkriva pogled i na plavu šasiju ovoga uređaja te neke od njegovih komponenti - ostale su dobro skrivene i njih nikada nećete vidjeti (ukoliko ne odlučite razmontirati cijeli uređaj). Za zvučni se podsistem kao i kod Sensation XL-a pobrinuo Beats Audio. Kamera sa 28 mm lećom i otvorom F2.0 fotografije snima u maksimalnoj rezoluciji od 3264 x 2448 piksela (8MP), a video materijal od 1080p pri 30 fps. Ima autofokus, BSI senzor za kvalitetnije fotografije prilikom slabijeg osvjetljenja, podržava simultano snimanje videa u maksimalnoj rezoluciji i fotografiranje, podržava geo tagging, automatsko detektiranje smješka i lica, a za snimanje videa ima automatsku stabilizaciju slike i stereo snimanje zvuka. S multimedijalne strane One S podržava reprodukciju aac, .amr, .ogg, .m4a, .mid, .mp3, .wav i .wma (Windows Media Audio 9) audio datoteka, i 3gp, .3g2, .mp4, .wmv (Windows Media Video 9) i .avi (MP4 ASP and MP3) video datoteka, te snimanje .amr audio i .mp4 video datoteka.
Kvaliteta materijala i izrade ovoga uređaja je podignuta na još višu razinu nego kod prethodnika, a zatvorenije kućište je donijelo i veću čvrstinu. Staklo na ekranu je vrlo debelo i dobro ga štiti od ogrebotina i udaraca. Posebna je priča način izrade kućišta koji nastaje iz dva procesa. Aluminijsko se kućište izlaže struji visokog napona što njegovu površinu pretvara u keramiku čime se znatno povećava čvrstoća. Drugi je proces standardno anodiziranje aluminija sa ovaj put primijenjenom tehnikom koja stvara gradijent boja od svjetlije do tamnije sive boje. Uređaj dobro sjeda u ruku i praktičan je za korištenje, a kućište osigurava i dobar grip. Sve u svemu, HTC je posao odradio za 5, a i dizajn nije loš.
Uz One S će te dobiti i punjač za bateriju koji ima odvojivi USB kabel koji služi i kao spojnica sa računalom. Uz to dolaze i kvalitetne audio slušalice koje ipak nisu s Beats Audio potpisom kao one kod Sensation XE i XL modela. I za kraj opisa smo ostavili operativni sistem koji je sad već dobro poznati googleov Android u verziji 4.0.3 sa izvrsnim HTC Sense sučeljem u najnovijoj 4.0 verziji. Android 4.0 na ovom uređaju radi besprijekorno kao i sve aplikacije koje smo probali, a Sense sučelje je intuitivno i lako za korištenje. Nakon opisa One X modela, osvrnuti ćemo se i na operativni sistem i na sučelje, te na kvalitetu fotografija i videa što je zajedničko za oba uređaja.
HTC One X
U Sensation XL formatu pakiranja nam stiže HTC-ova perjanica - model One X. Ovaj uređaj karakterizira veliki ekran i snježno bijela boja (dolazi i u tamnoj verziji), u polikarbonatnom kućištu dizajna vrlo sličnog Sensation XL modelu. Ima razlika, no one postaju jasnije tek bližim pregledom i opipavanjem uređaja. Za razliku od Sensation XL-a One X je u potpunosti zatvoren uređaj i ni na koji način ne možete pristupiti njegovoj unutrašnjosti. Tek je moguće izvaditi maleno ležište za microSIM i to je to. Ipak, na ovakav načinn apravljeno kućište sada je još kompaktnije i tvrđe te automatski otpornije na grubo rukovanje. Kućište je u potpunosti napravljeno od polikarbonata, a u njega je na 4.7" ekran umetnuto tvrdo i na ogrebotine otporno Corning Gorilla staklo s crnim obrubom. Baš kao i kod S modela, na dnu su tri na dodir osjetljive tipke - Back, Home i ona odabir svih trenutno pokrenutih aplikacija. Na vrhu u desnom kutu je 1.3MP (720p za video chat), kamera a na sredini HTC-ov logo. Kada ga polegnemo na prednju stranu ne možemo ga razlikovati od Sensation XL-a. Sve je identično raspoređeno, i kamera i bljeskalica i rupe za zvučnik i logoi. No, ovaj put kao što smo rekli poklopac se ne da ukloniti jer je kućište od jednog komada. Sve u svemu X ima jednostavan no elegantan dizajn.
Veliki 4.7" kapacitivni ekran osjetljiv na dodir je S-LCD tipa druge generacije, ima veliku rezoluciju od 720x1280 piksela s gustoćom od 312 ppi (pixel per inch), te je u stanju prikazati 16 milijuna boja. Kvaliteta slike je impresivna baš kao i raskošna rezolucija koja dozvoljava prikaz velikih web stranica, dokumenata, video materijala i ostalog na nečemu malenom kao što je smartphone. U svim je uvjetima slika odlična, baš kao i kutevi gledanja, a prikaz boja je vjeran. Pravo je zadovoljstvo raditi na One X modelu, bilo da je riječ o pisanju poruka, mailova (velike tipke), pregledu web stranica, čitanju dokuenata, pregledavanju multimedijskog sadržaja pa do korištenja X-a kao navigacijskog uređaja.
Kako bi sve glatko radilo brine se iznimno moćan hardver u obliku Nvidijine Tegra 3 SoC platforme (Kal-El), koja kombinira četverojezgreni ARM Cortex-A9 procesor i petu "companion" jezgru. Četiri procesorske jezgre rade na 1.4GHz s mogućnošću podizanja takta na 1.5GHz u slučaju kada je samo jedna jezgra opterećena, a peta dodatna jezgra radi na 500MHz. L1 priručne memorije ima 32KB instrukcijske i 32KB podatkovne, a L2 ima 1MB. Poseban sklop nadzire rad i kada nema potrebe za radom glavnog procesora uključuje pomoćnu jezgru koja štedi energiju. memorijska je sabirnica 32-bitna single-channel s podrškom za S grafičke strane tu je ULP GeForce 2 sa 12 jezgara, koja donosi oko tri puta bolje performanse u odnosu na grafiku iz Tegre druge generacije. Čipset podržava HSDPA (21 Mbps) i HSUPA (5.76 Mbps) protokole. tu je i podrška za Wi-Fi 802.11 a/b/g/n (Wi-Fi Direct, DLNA, Wi-Fi hotspot) i Bluetooth v4.0 sa A2DP. Memorijski podsistem nije nadogradiv a sastoji se od sasvim razumnih 32 GB (s tim da je korisniku dostupno 26 GB) za trajnu pohranu, te 1 GB RAM-a. Od senzora tu su senzori ubrzanja i ambijentalnog osvjetljenja, žiroskop, senzor blizine te digitalni kompas.
Uređaj je dimenzija 134.36 x 69.9 x 8.9 mm i mase 130 grama. Baterija je ugrađena i neizmjenjiva je od strane korisnika a kapaciteta je 1800mAh.
Kako bi u ovaj uređaj umetnuli microSIM karticu potrebno je specijalnim alatom (ili iglom) izbaciti njezino ležište na gornjoj desnoj strani. Za zvučni se podsistem kao i kod Sensation XL-a te One S modela pobrinuo Beats Audio i ukoliko koristite zvučnik mogli bi ostati iznenađeni kvalitetom zvuka u One X modelu - odličan je baš kao i kod Sensation XL-a. Kamera je ista kao i kod One S modela, tj. ima 28 mm leću i otvor iste F2.0, a fotografije snima u maksimalnoj rezoluciji od 3264 x 2448 piksela (8MP). Video materijal se snima u kvaliteti od 1080p pri 30 fps. Ima autofokus, BSI senzor za kvalitetnije fotografije prilikom slabijeg osvjetljenja, podržava simultano snimanje videa u maksimalnoj rezoluciji i fotografiranje, podržava geo tagging, automatsko detektiranje smješka i lica, a za snimanje videa ima automatsku stabilizaciju slike i stereo snimanje zvuka. S multimedijalne strane One X podržava reprodukciju aac, .amr, .ogg, .m4a, .mid, .mp3, .wav i .wma (Windows Media Audio 9) audio datoteka, i 3gp, .3g2, .mp4, .wmv (Windows Media Video 9) i .avi (MP4 ASP and MP3) video datoteka, te snimanje .amr audio i .mp4 video datoteka. One X baš kao i One S ima Android 4.0.3 operativni sustav sa HTX Sense 4.0 sučeljem, o kojem možete čitati na sljedećim stranicama.
Ice Cream Sandwich i HTC Sense 4.0
Android 4.0 (ICS) je donio određene promjene u odnosu na prethodnika Gingerbreada, a one se očituju u boljem multitaskingu, novim homescreen folderima, hardverskom ubrzanju UI-a, poboljšanjima pri unosu teksta i glasovnih naredbi te provjeri pravopisa, poboljšanim internet browserom (do 16 tabova), podrškom za tehnologije kao što su Wi-Fi Direct, Bluetooth HDP i Face Unlock, te u još mnogo čemu. I stvarno, već pri prvom kontaktu sa ICS-om jasno je kako je riječ o zrelijem operativnom sistemu koji nudi nove i naprednije mogućnosti. HTC je u odnosu na prethodnu seriju popravio i svoje prilagođeno Sense sučelje u verziji 4. Najzanimljiviji su predinstalirani lockscreeonvi kojih je osam i od kojih svaki može imati do četiri različite aplikacije koje pozivamo povlačenjem prstena na njih.
Google Play je kao što znamo nadograđen i za ranije verzije, a uz njega tu je i HTC hub u kojem možete preuzeti HTC prilagođene aplikacije. Moramo napomenuti kako na oba testirana uređaja operativni sustav i sve njegove komponente rade apsolutno glatko, a oba uređaja s lakoćom pokreću i najzahtjevnije igre u svojim nativnim rezolucijama. 1080p playback je gladak bilo preko ugrađenog playera bilo preko servisa kao što je Youtube. I Settings meni je doživio izmjene i sad je pregledniji i intuitivniji za korištenje. HTC je nadodao i neke nove aplikacije čime je korisnicima dodatno olakšao korištenje uz sve one poznate s ranijih verzija uređaja. "Ladica" s aplikacijama je doživjela izmjene i postala preglednija i bolja za korištenje i aranžiranje omiljenih app-ova, a dodavanje pojedinih widgeta na ekran je lakše nego ikad, a promjene je doživjela i traka za obavijesti.
Svakako je zanimljiv i Car način rada, koji je naravno prilagođen korištenju u automobilu i na stalku. Četiri su bitne aplikacije na ekranu - telefon, muzika, navigacija i internet radio, a u sredini je standardni sat sa trenutnim meteorološkim podacima.
Od zanimljivosti bi još izdvojili i maksimalnih šest skinova od kojih je svaki zanimljiv na svoj način, a uz dodatno personaliziranje sata, lockscreenova, homescreenova i ostalog mogućnosti izgleda vašeg telefona su beskonačne. I HTC-ov sat je vrlo zgodna aplikacija uz dodatak animirane zemaljske kugle s pozicijama gradova u koje imate podešene za sekundarni prikaz vremena. Uz ovo, i mnoge su druge aplikacije doživjele izmjene no to je više tema za odvojeni članak o Android operativnom sistemu i ponajboljem sučelju za njega - HTC-ovom Senseu. S oba testirana telefona i njihovim sučeljima je užitak raditi i riječ je o najboljim smartphoneima (u cjelini) s kojima smo se do sada susretali. Ukoliko poželite i developerske su postavke tu pa se možete igrati i s naprednijim stvarima.
S obzirom na to da oba modela imaju i respektabilne 8MP kamere s mogućnošću simultanog snimanja 1080p video materijala i fotografiranja te dedicirane čipove za procesiranje slike moramo se i na to osvrnuti. Kada govorimo o jednom, govorimo i o drugom jer razlike tu nema. Fotoaparat je sada znatno brži i praktički niti ne primijetite da ste snimili fotografiju. Kvaliteta fotografija i video materijala nije loša no još nije na razini najboljeg fotoaparata od svih smartphonea - iPhone-a 4S. Slike interijera i eksterijera su solidne premda mu bolje leže dobro i prirodno osvjetljeni kadrovi. Razina detalja koje leća uhvati su vrlo dobri, boje su solidne a dodana je mogućnost i uzastopnog fotografiranja.
Opcije snimanja koje nudi kamera su prilično zanimljive - HDR, Panorama (sa žiroskopskim horizontom), portret, grupni portret, landscape, whiteboard, snimanje iz bliza, te low light snimanje. Do maksimalne se rezolucije od 8MP dolazi gašenjem widescreen opcije, no tada se ne može uloviti cijeli kadar pa će te biti ograničeni na "samo" 6MP (3264 x 1840 piksela). Snimanje videa preporučujemo u 720p kvaliteti jer se donekle gubi na kvaliteti slike sa 1080p rezolucijom, no i dalje će te biti zadovoljni performansama i kvalitetom pod uvjetom da sve ostaje na amaterskoj razini.
Testirali smo naravno i performanse oba uređaja. Na prvom ekranu možete vidjeti performanse slabijeg modela koji je po svemu malo brži od vrlo dobrog i jako popularnog Galaxya S2, dok X model performanse odnosi na sasvim novi nivo zahvaljujući moćnoj Tegra 3 hardverskoj bazi i četverojezgrenom procesoru. Mjerili smo i RealPi performanse - S model je 10000 znamenaka izračunao za 1.82 sekunde a X za 1.62 sekunde. Ipak, oni najbitniji testovi su testovi trajanja baterije. S model je u svakodnevnom radu pokazao kako ima znatno veću autonomiju i u normalnom ga korištenju ne treba puniti čak do četiri dana. X model je nešto drugačiji i on je u našem simuliranom "normalnom" korištenju svoju bateriju iscrpio za svega dva dana. Baterije oba uređaja smo testirali besplatnim Battery Benchmarkom v2.6 koji je, ako se prisjetimo u testu Sensation XL -a izbacio ukupni rezultat od 33969 sekundi, što je malo ispod 9.5 sati autonomije. Kod One S modela vrijeme autonomije je iznosilo 42192 sekundi, tj. malo manje od 12 sati, a u slučaju X modela tek 26123 sekundi, tj. tek oko 7 sati i petnaestak minuta.