Huawei MatePad 11 recenzija
Datum objave 16.08.2022 - Krešimir Matanović
MatePad 11 - prvi dio
MatePad 11 je Huaweiev tablet iz 2021., i znamo da debelo kasnimo s recenzijom, no jako nas je zanimala implementacija HarmonyOS-a 2.0, kako ona radi na moćnom mobilnom hardveru, te koliko je lako nadodati Googleove aplikacije. Ovaj tablet smo dobili opremljen s M-Pencil olovkom druge generacije i pametnom magnetskom tipkovnicom, koja je integrirana u zaštitnu masku za ovaj 11-inčni uređaj.
Poznato je da su Huaweiu nametnute sankcije od strane američke vlade još 2019. godine koje su im ograničile pristup Googleovim uslugama i OS-u, pa su krenuli u razvoj svojeg operativnog sustava i svega onoga što to prati - tražilica, karta, dućan s aplikacijama, browser, mail klijent i mnoštvo drugih aplikacija. Tako je nastao HarmonyOS koji je sada u 2.0 izvedbi (nedavno predstavljen i 3.0, ali još nije u širokoj distribuciji), i kojeg je Huawei instalirao na sve svoje uređaje u 2021. godini. HarmonyOS je unixoidni multi-kernel OS koji se oslanja na Linux kernel, HarmonyOS mikrokernel i LiteOS. Na OS-u je EMUI/Emotion grafičko sučelje, a namijenjen je 64-bitnoj ARM, RISC-V, x86 x64 i LoongArch arhitekturama.
MatePad 11 dolazi u bijeloj kutiji unutar koje nalazimo sam tablet, ali i AC/DC adapter (5V/2A/10W; 9V/2A/18W i 10V/2,25A/22.5W), USB Type A na Type C kabel i adapter za slušalice s 3,5-milimetarskim jackom. Uz tablet se dodatno mogu nabaviti i M-Pencil olovka, te Smart Magnetic Keyboard koja je ujedno i cover za tablet.
M-pencil
M-pencil je aktualna u drugoj generaciji. Donosi nisku latenciju i visoku preciznost rada s osjetom od 4096 nivoa pritiska. "Olovka" je na jednoj strani ergonomski oblikovana da stane na gornju stranu tableta na kojoj se uz pomoć magneta drži za njega, a tako se i bežično puni. Uz olovku dolaze i dva zamjenska vrha koji su transparentni. Tijelo olovke je aluminijsko, dobro leži u ruci i s njom je ugodno raditi.
Smart magnetic keyboard
Još jedan dodatak koji se kupuje zasebno je i tzv. pametna magnetska tipkovnica koja je integrirana u cover za tablet. Tipkovnica je napravljena od poliuretana i odlična je zaštita tabletu sa svih strana. Ima magnetske kopče na koje nasjeda tablet s induktorima za bežično punjenje. Spajanje je brzo i jednostavno čim tablet sjedne na svoje mjesto (Bluetooth). Dvije su pozicije za mod za čitanje, tj. tablet je moguće gledati pod dva kuta.
Tipkovnica je lijepih velikih tipaka koje imaju hod od 1,3 milimetra i vrlo je sličnih radnih karakteristika kao neke chicklet tipkovnice na laptopima. Nešto je kraćeg hoda, nego kod recimo malo kvalitetnijih chickleta, ali je osjećaj u radu vrlo sličan. Tipke su dovoljno razmaknute no potpuno su ravne pa je potrebno određeno vrijeme za prilagodbu. U gornjem redu su tipke s dvije funkcije, pa tu nalazimo one za podešavanje svjetline ekrana, za regulaciju glasnoće, te za zaključavanje tipkovnice. Tipkovnica kao dodatak tabletu osigurava unos veće količine teksta i malo ozbiljniji rad. MatePad s tipkovnicom i M-pencilom nije samo tablet za zabavu, nego može dobro poslužiti i kao zamjena za računalo. Jasno, ako vam ne smetaju poneka ograničenja Androida.
MatePad 11
MatePad 11 je klasičan, lijepi i veliki 11-inčni tablet koji dobro leži u šakama zahvaljujući zaobljenim i ne pretjerano klizavim rubovima. S prednje se strane nalazi ekran koji ima mrvicu šire rubove i zaštitno staklo na njemu. I premda rubovi jesu nešto širi, nemamo osjećaj da su preširoki u radu, no ništa nije drugačije ni kod konkurencije. iPad Air pete generacije koji smo nedavno testirali je sličnih debljina rubova oko ekrana. Šasija je u potpunosti plastična, no vrlo je čvrsta i kvalitetna. Čvršćim pritiskom i uvijanjem sa suprotnih strana ima mrvicu pomaka i zvukova, no ništa alarmantno. Tablet je čvrst!
Stražnja strana je također plastična, i malo zvonkija pod kuckanjem no to je i očekivano od ovako velike površine. Dimenzije tableta su 253,8 x 165,3 x 7,3 milimetara, a masa je solidnih 485 grama. Tablet je tanak, tanji i od nekih pametnih telefona i to se možda neće svima svidjeti. Mi s tim nismo imali problema, tj. bilo nam ga je udobno držati i nakon dugo vremena. Uz lijepo zaobljene rubove ovaj vam tablet vam neće "rezati" prste i dlanove.
MatePad 11 specifikacije
- Dimenzije: 253,8 x 165,3 x 7,3 milimetara
- Masa: 485 grama
- Ekran: IPS LCD dijagonale 10,95 inča, rezolucije 2.560 x 1.600 piksela, stope osvježenja 120 Hz i gustoće piksela 276 ppi-a (piksela po kvadratnom inču)
- SoC : Qualcomm Snapdragon 865 - Osmojezgreni CPU (1x2.84 GHz Kryo 585 / 3x 2.42 GHz Kryo 585 / 4x 1.8 GHz Kryo 585); GPU: Adreno 650.
- Memorija: 6GB RAM; 64 ili 128 ili 256 GB UFS; dedicirani Micro SD slot za dodatno proširenje
- Konektori: USB Type C 3.1 (USB On-the-go)
- Kamere: prednja 8 MP (f/2.0; 1080p@30fps); stražnja glavna 13 MP (f/1.8, PDAF; 4K@30fps; LED flash, HDR)
- Baterija: Li-Po 7.250 mAh, brzo 22.5 W punjenje, povratno 5 W punjenje
- Senzori: Akcelerometar, žiroskop, blizina, kompas
- Povezivost: WiFi 6, Bluetooth 5.1 (A2DP,LE), GPS,
- Zvuk: Četiri zvučnika (Tuned by Harman Kardon)
- OS: HarmonyOS 2.0
- Cijena (kolovoz 2022.): oko 3.000 kn
- Ustupio: Huawei Hrvatska
MatePad 11 - drugi dio
Ekran je IPS LCD, dijagonale je 10,95 inča i rezolucije 2.560 x 1.600 piksela. To čini gustoću piksela od 276 ppi-a i poprilično oštru sliku kojoj nemamo zamjerke s te strane. Brzina osvježavanja je visokih 120 Hz i glatkoća sučelja je izvrsna, kao i sam odziv na komande. Omjer stranica od 16:10, što smo mogli vidjeti i po rezoluciji, okrenut je prema produktivnosti. U ovoj cjenovnoj klasi ne može biti OLED, a uostalom ni iPad Air pete generacije ga nema. Kvaliteta prikaza slike je odlična, uz dobru uniformiranost pozadinskog osvjetljenja te njegovu adekvatnu snagu. Prikaz boja je dobar i precizan, a ekran ima i dobar kontrast. Huawei se potrudio i ugradio kvalitetan ekran u ovaj tablet. Uz to, u softveru je omogućeno i preciznije podešavanje boja prema onome što korisnik želi uz preddefinirane Normal i Vivid modove tu su i Default, Warm i Cold temperature boja, uz mogućnost ručnog podešavanja. Osim toga, ekran ima i Dark, Eye Comfort i eBook modove rada. Frekvencija osvježenja slike može biti dinamička, ali i zaključana na 60 ili 120 Hz.
Tipkovnicu je vrlo lako upariti i koristiti uz tablet, a s dva žlijeba u koju ga možemo smjestiti lako se mijenja i kut gledanja za različite potrebe. Tablet u gornjem dijelu tipkovnice stoji magnetski, no ta veza nije izuzetno čvrsta. Stoga treba paziti kako se prima tablet, za koji dio i kako, da ne bi ispao iz omota na pod.
M-pencil "olovka" druge generacije je udobna za korištenje i vrlo precizna. Uparivanje je jednostavno. Na jednoj svojoj strani ima žlijeb koji nasjeda na vrh u landscape postavljenog tableta i na taj se način i povezuje i bežično puni. Autonomija je odlična.
Sa strane softvera, tu imamo HarmonyOS 2.0. Huawei je predstavio i verziju 3.0 u međuvremenu, i za očekivati je kako će uskoro biti dostupna i za ovaj uređaj. Naš uređaj još uvijek nije primio ni nadogradnju na July 2022 verziju HarmonyOS-a pa će to ipak doći prvo na red. Bilo kako bilo, HarmonyOS uvelike podsjeća na Android, a djelomično je i baziran na njemu. Nema Google servisa, no to nije veći problem, jer se do njih danas dolazi lagano, kao što ćemo vidjeti kasnije. UI je jako lijepo dizajniran, brz i responzivan i tu nema nikakvih zamjerki. Huawei je operativni sustav natrpao razno raznim aplikacijama i više i manje korisnima. Na prvu ruku se čini kao da toga ima previše, no barem je sve uredno posloženo po folderima. I nakon par dana privikavanja vidjet ćete da je zapravo sve što trebate tu.
Svi koji su imalo koristili Android, brzo će se ovdje snaći. Novost su naravno samo za Huawei specifične aplikacije no i tu se lako snaći. Petal Search zamislite kao Google Search, ne radi na toj razini, no solidan je. Tu su Petal Maps, Photos, Calendar, Huawei Books, Music, AccuWeatherov app za vremensku prognozu, Browser, Email, Notepad, Optimizer i još mnoštvo toga. Unaprijed su instalirani Snapchat, Revolut, Tidal music, AirCash, mojaRBA (za Hrvatsko tržište), Booking, mnoštvo igara, itd. Kome ovo nije dosta, uvijek može skoknuti na Huaweiev AppGallery i pronaći još mnoštvo toga. Nisu apsolutno sve aplikacije dostupne kao na PlayStoreu, no većina ipak je.
Huawei je uložio puno novca i pošteno se potrudio kako korisnici ne bi bili zakinuti za visoko iskustvo korištenja njihovih uređaja i to se vidi na svakom koraku. OS je bogat opcijama za podešavanje i personalizaciju na apsolutno svim razinama. Dodaci kao što su Digital Balance (statistika korištenja tableta) ili pak Huawei Assistant olakšavaju život s tabletom i nalaze se u Settingsima. Biometriju čini otključavanje tableta prepoznavanjem lica, a dodatnu sigurnost zaključavanje aplikacija, Password Vault, Find Device itd.
Kamere su solidne i obje zapravo na vrlo visokom nivou za jedan tablet. Prednja odlična za videokonferencije, a stražnja može lijepo poslužiti i za fotografije ili pak sasvim solidan 4K video. Softverske opcije su rudimentarne, nije to napredno kao na modernim pametnim telefonima, no one osnove su tu. Fotografije su solidne, sa solidnim dinamičkim rasponom i možda malo prigušenijih boja, no ništa strašno.
I za kraj dolazimo do Gspacea koji uvelike olakšava pristup Googleovim aplikacijama i servisima. Sve što trebate je instalirati ga s AppGallerya i ulogirati se. Ostatak priče je jednostavan i radi glatko, pa će biti kao da google nikada nije ni otišao s Huaweia. Istina, i ranije se to moglo, ali ova aplikacija cjelokupan posao čini puno lakšim.
Rezultati testova i zaključak
Rezultati testova
[ichart headers="ID,score" title="Geekbench 5 (CPU single core)" htitle="Score" labels="Apple iPhone 13 Mini,Apple iPhone 13 Max Pro,Apple iPhone SE (2022),Samsung Galaxy S22 Ultra,Realme GT2,Samsung Galaxy Z Fold3 5G,Samsung Galaxy S21 Ultra,Samsung Glaxy S21 FE,Google Pixel 6,OnePlus 9 PRO,Huawei MatePad 11,Honor 50,Xiaomi Mi 11 Lite 5G,Xiaomi Mi 11 Lite 5G NE,Honor Magic4 Lite,Nokia 8.3 5G,Realme 8 Pro,POCO X3 NFC,Samsung Galaxy A72,Samsung Galaxy A52,Nokia X20,Samsung Galaxy A32,Nokia 8.1,Huawei nova 9 SE,Nokia 5.4,Nokia 5.3,Nokia G11, Honor 50 Lite" values="1738,1733,1732,1182,1130,1103,1099,1088,1039,944,912,785,783,770,648,606,565,557,549,535,509,475,385,382,315,314,311,304" colors="blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,red,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue" height="1000"]
[ichart headers="ID,score" title="Geekbench 5 (CPU multi core)" htitle="Score" labels="Apple iPhone 13 Mini,Apple iPhone 13 Max Pro,Apple iPhone SE (2022),Samsung Galaxy S22 Ultra,Samsung Galaxy S21 Ultra,Realme GT2,Samsung Galaxy Z Fold3 5G,OnePlus 9 PRO,Huawei MatePad 11,Samsung Glaxy S21 FE,Xiaomi Mi 11 Lite 5G,Honor 50,Google Pixel 6,Xiaomi Mi 11 Lite 5G NE,Nokia 8.3 5G,POCO X3 NFC,Nokia X20,Realme 8 Pro,Huawei nova 9 SE,Samsung Galaxy A72,Honor Magic4 Lite,Samsung Galaxy A52,Samsung Galaxy A32,Nokia 5.4,Nokia 8.1,Nokia 5.3, Honor 50 Lite,Nokia G11" values="4732,4660,4541,3645,3507,3485,3395,3356,3272,3257,2901,2841,2831,2821,1874,1712,1689,1681,1669,1655,1645,1581,1571,1442,1401,1383,1222,1145" colors="blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,red,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue" height="1000"]
[ichart headers="ID, FPS" title="PCMark Work 3.0" htitle="Score" labels="Realme GT2,Samsung Galaxy Z Fold3 5G,Samsung Glaxy S21 FE,Samsung Galaxy S22 Ultra,Google Pixel 6,Xiaomi Mi 11 Lite 5G NE,Xiaomi Mi 11 Lite 5G,Honor Magic4 Lite,Huawei MatePad 11,Nokia G11,Huawei nova 9 SE, Honor 50 Lite" values="15701,14610,13722,13117,11340,10576,10466,10222,9339,7857,6502,6049" colors="blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,blue,red,blue,blue,blue" height="700"]
Benchmarka nema svih dostupnih na AppGalleryu, a jedan od njih je 3DMark. No, ono što možemo zaključiti je da su performanse Adrena 650 vrlo visoke na temelju igara koje smo probali. U ovim testovima vidimo da su performanse solidne i u skladu s ugrađenim SoC-em.
Zaključak
Huawei je svijetu dokazao da mogu bez Googlea i to su između ostalih pokazali i svojom serijom tableta. Tableti jesu izumiruća vrsta, no pandemija i lockdown su ih ipak malo vratili u život. Ovakvi tableti s moćnim hardverom, tipkovnicom i "olovkom" dokazuju da itekako imaju što raditi na tržištu i "gurati" se uz prijenosnike i pametne telefone. HarmonyOS 2.0 nas je ugodno iznenadio sa svojom brzinom, mnoštvom opcija, lijepim UI-em i glatkoćom rada, pogotovo na 120 Hz. Ekran je solidan, SoC taman pogođen da mu ne manjka snage ni u čemu, autonomija vrlo dobra a i s produktivne strane je sve tu. Kućište, i premda je plastično, je zadovoljavajuće čvrsto i djeluje kvalitetno. Za oko 3.000 kuna trenutno se može kupiti MatePad 11 uz kojeg na poklon dobivate i tipkovnicu te olovku pa požurite!