Zvuk, telefonija, povezivost

Kao što smo već napomenuli, uređaj ima samo LTE (4G) povezivost na mobilne mreže i po tom pitanju je malo zastario, pogotovo kada u obzir uzmemo njegovu cijenu. Ipak, ta povezivost radi odlično u svim uvjetima, signal je jak i prijenos slike i zvuka je odličan, baš kao što ima dobre performanse i mikrofona i svojih zvučnika. WiFi povezivost je također solidna, a sve to može zahvaliti i potpuno plastičnom kućištu. 2,4 i 5 GHz veze su dostupne i rade bez problema, kao uostalom i Bluetooth, te NFC. nova 10 Pro ima i stereo zvučnike koji su solidne glasnoće i prosječne kvalitete reprodukcije. Zvuk je malo tanak, fali nižih tonova, no za jedan “mobitel” je sasvim zadovoljavajući.

Izdržljivost i punjenje baterije

huawei_nova_10_pro_16

Baterija u nova 10 Pro telefonu je litij-polimerska kapaciteta 4.500 mAh što znači da je za 500 mAh povećana u odnosu na nova 9 Pro model i to je dobrodošla novost. Zadržano je 100-vatno brzo punjenje koje prema našim mjerenjima napuni bateriju od 20 do 80% za samo 19 i pol minuta – izvrsno! Samo 10 minuta je bilo potrebno za 20 do 55%. Za potpuno punjenje je potrebno malo više od pola sata što je također odličan podatak. 100-vatni punjač dolazi u pakiranju i time je korisnicima znatno olakšan život.

huawei_nova_10_pro_29

PCMarkov test autonomije nam je uredno pucao nakon nekoliko minuta rada pa nemamo taj podatak no iz iskustva korištenja možemo reći da uz normalan rad i adaptivno osvjetljenje, stopu osvježenja i rezoluciju baterija izdrži bez problema tri dana uz normalno korištenje. Uz 120 Hz, maksimalnu rezoluciju i konstantno korištenje na kraju dana bi nam ostalo oko 20% baterije. Igranje će jasno brže iscrpiti bateriju, no i tada se pokazala zadovoljavajuće izdržljivom.

Kamere

Huawei sustav prednjih kamera i softversku podršku koja stoji iza njih naziva Multi-Vision, što kombinira širokokutnu kameru rezolucije 60 megapiksela sa 100° lećom (1/2.61-inčni senzor, f/2.4, 17 milimetara žarišne duljine, autofokus) i portretnu kameru s 8-megapikselnim senzorom, koji ima 52 milimetra žarišnu duljinu, 2x optički zoom, otvor blende f/2.2 i autofokus. Autofokus je Quad Phased, te je poprilično precizan i točan i funkcionira na udaljenostima od oko 14 do 20 centimetara za makro fotke. Uz ovo, uređaj portrete snima s poprilično dobrim bokeh efektom, a 100° leća znači da vam i prijatelji stanu selfie u kadar bez problema.

Tehnologiju trostruke stražnje kamere Huawei naziva 50 MP RYYB Ultra Vision fotografija koja se sastoji od glavne 50 MP kamere, ultra-wide macro 8MP kamere i portretne dubinske kamere. 50 MP kamera ima 1/1.56-inčni senzor i otvor blende f/1.8 za dobre rezultate i pri slabijem svjetlu. RYYB filtar omogućava ulaz 40% više svjetla, a maksimalni ISO je čak 400000. 8-megapikselna ultra-široka makro kamera podržava fotografiranje objekata udaljenih samo 2 centimetra, a snima i portrete s bokeh efektom. Kamere podržavaju i Super Night Shot koji funkcionira solidno, AI snapshot za sportske scene (Instant AF s Quad Phase detekcijom i zero shutter-lag tehnologijom), zatim Motion blur, Follow focus, već spomenuti Bokeh, te različite druge efekte s bojama.

huawei_nova_10_pro_18

Sučelje kamera je dobro poznato. Ako prelazite s drugog uređaja bit će potrebno malo navikavanja, no čisto zbog mnoštva mogućnosti. Uređaj ima tri kamere straga pa stoga možemo birati između Wide, Normal (1x) i Zoom (2x) opcija koje se nalaze iznad glavnog izbornika i tipke shuttera. Slično je i sa snimanjem video materijala. Glavni se izbornik sastoji od Night, Portrait, Photo, Video, Vlog i More opcija. More nudi zanimljive funkcije kao što je Pro mod, Slow-mo, Panorama, Time-Lapse itd., dok Vlog nudi korištenje različitih modova s lećama (rear, front, front/rear, rear/rear itd.), a Effects ima modove kao što su Showcase Focus, Follow Focus, Portrait video i AI color.

Prednje kamere su dvije no također se nude opcije Wide, 1x i 2x, modovi Night, Portrait (s beauty i bokeh efektima), Photo, Video, Vlog i More.

huawei_nova_10_pro_19 huawei_nova_10_pro_20

huawei_nova_10_pro_21

Sve fotografije su nešto smanjene i kompresirane, no i dalje je vidljivo da sve tri stražnje proizvode vrlo kvalitetne slike, visokog dinamičkog kontrasta, s puno detalja i odličnom oštrinom. Huawei stvarno zna posao kada su kamere i postprocesiranje u pitanju.

huawei_nova_10_pro_22 huawei_nova_10_pro_23

huawei_nova_10_pro_24 huawei_nova_10_pro_25

Fotografije u unutarnjim prostorima su također izvrsne – oštre, odličnog kontrasta, živih boja i bez zamućenja u rubovima. Noćna fotografija je solidna, no ne i dobra kao kod nekih skupljih uređaja poput Samsunga S22, iPhonea 13 i sličnih.

Video

4K video iz glavne kamere je dobar, pogotovo u uvjetima visokog osvjetljenja, uz odličnu stabilizaciju. Mi smo video iznad snimali u prostoriji s ne previše svjetla i to je vidljivo, no i dalje sasvim zadovoljavajuće. 4K video iz širokokutne kamere je solidan, no vidljivo je da fali detalja. Svim kamerama fali i malo dinamičkog raspona. No, vloggeri se bez problema mogu pouzdati u ovaj telefon jer je vrlo sposoban uz sve modove koji su podržani.

EMUI 12

huawei_nova_10_pro_17

EMUI 12 sučelje nam je dobro poznato, lijepo je dizajnirano i ugodno za korištenje. Sigurnosne nadogradnje su iz lipnja 2022. Sučelje je pregledno i brzo, a dojam jedino malo kvari silna količina predinstaliranih aplikacija i igara. Mišljenja smo da bi ovo trebalo biti puno čišće i ostavljeno korisniku na izbor što želi instalirati i koristiti. Google servisa nema, no uz upotrebu Gspace aplikacije sve Googleove aplikacije je moguće koristiti.

huawei_nova_10_pro_27

EMUI 12 je baziran na Androidu 11 premda znatno prerađenom, no lako se u svemu snaći. Huawei ima mnoštvo svojih aplikacija na koje se treba priviknuti, no i tu se lako snaći. Petal Search zamislite kao Google Search na malo nižoj razini, a tu su i Petal Maps, Photos, Calendar, Huawei Books, Music, AccuWeatherov app za vremensku prognozu, Browser, Email, Notepad, Optimizer i još mnoštvo toga. Zgodni detalji su i Smart Folderi (grupiranje aplikacija po kategorijama), Super Device (Drag to Connect funkcija za umrežavanje mnoštva drugih uređaja s telefonom), Multi-party MeeTime pozivi, cross-device dijeljenje dokumenata, Service Widgeti itd.

huawei_nova_10_pro_26

Unaprijed je instalirano stvarno mnoštvo aplikacija od kojih neke možemo nazvati i bloatwareom. Neke su direktno na home screenu, dok su druge raspoređene po folderima. Tu su Snapchat, Revolut, Tidal music, AirCash, mojaRBA (za Hrvatsko tržište), Booking, mnoštvo igara, itd. Kome ovo nije dosta, uvijek može skoknuti na Huaweiev AppGallery i pronaći još mnoštvo toga. Nisu apsolutno sve aplikacije dostupne kao na PlayStoreu, no većina ipak je. Jasno, uz Gspace možete koristiti i PlayStore i sve aplikacije na njemu.

Zaključak

huawei_nova_10_pro_3

nova 10 Pro ima svojih jačih i slabijih strana, no nitko ne može osporiti da dobro izgleda. Pogotovo u ovoj Starry Silver verziji, čak i zlatni elementi koji ponekad znaju biti malo previše ovdje izgledaju dobro. Uređaj će svakako privlačiti pažnju, a solidno je i sklopljen premda je cijeli od plastike.

Slabije strane su svakako nedostatak 5G podrške i malo slabiji čipset. 778G nije slab za svakodnevne zadaće, nego više za igre i zahtjevne korisnike, no u ovom cjenovnom rangu bi ipak trebao biti moćniji SoC. Sve ostalo je zapravo odlično. Prednje i stražnje kamere imaju odlične performanse i softverske mogućnosti i to je iznimno jaka strana ovoga uređaja. Svi koji  volite fotografiju i video, bilo da vlogate ili samo za svoje potrebe bit će te svakako zadovoljni s mogućnostima.

Iznimno brzo punjenje i baterija solidnog kapaciteta omogućavaju dugotrajno neometano korištenje uređaja, a i kada ostanete bez “soka” za pola sata ste opet spremni. 120-hercni OLED ekran je jednostavno odličan i tu nemamo što duljiti. Sve ovo dolazi s dosta visokom cijenom od oko 680 € u europskim dućanima, pa je možda pametno uloviti nova 10 Pro na nekakvoj akciji. Naravno, ako mu možete oprostiti nedostatak 5G podrške i nešto slabiji SoC.