Telefonija i zvuk 

Telefonski razgovori  po Huawei tradiciji  imaju odličan prijem, čisti zvuk i  dobru zaštitu od vanjske buke. Donji ili glavni zvučnik  dovoljno je glasan, prosječne kvalitete reprodukcije visokih i niskih tonova, te ponešto nedosljedan u nižim tonovima. Izobličenja se javljaju na višim razinama glasnoće. Treba imati na umu da uređaj nema 3,5 mm audio priključak pa će te trebati USB-C na 3,5 mm pretvarač ili Bluetooth slušalice.

Povezivost    

Povezivost je ograničena na 4G LTE (dual SIM), opet, zbog dobro poznatih peripetija tvrtke (doduše, 9 SE 5G model je već najavljen, a pogoni ga Snapdragon 695 SoC). Što se ostalih specifikacija tiče, one uključuju Wi-Fi 802.11ac (dual band – 2,4 GHz i 5 GHz), Bluetooth 5.0., NFC i GPS s podrškom za razne globalne navigacijske sustave. Svi moduli rade brzo i bez uočenih problema.

Izdržljivost i punjenje baterije

Huawei nova 9 SE ima bateriju kapaciteta 4.000 mAh što je prosjek po standardima u svijetu Androida. Uz upravljanje uštedom energije, općenito niskom potrošnjom u stanju mirovanja i umjerenim korištenjem, dostatna je čak do 2 dana. Najveći potrošači su navigacija i  igre. PCMark Battery test pokazao je 12 sati i 38 minuta mješovite upotrebe pri 90 Hz/60 Hz.

huawei_nova_9SE_slika_16

Ali, ako ste i intenzivni korisnik, ova baterija se uz Supercharge brzo žičano punjenje od 66 W napuni od tri  do 35 posto za samo 10 minuta, 17 minuta joj treba do 60 posto, a za 20 minuta je već na 75%. To je već dovoljno da se mirno odspojite ako  ste u žurbi.  Imate li malo više vremena, baterija je potpuno puna za  41 minutu. Sjajno!

Kamere

Prednja kamera je 16 MP (f/2.1 ) senzora i 22 mm ekvivalentne žarišne duljine što je uobičajeno za modele srednjeg ranga. Podržava tehnologiju spajanja piksela četiri u jedan i širokokutno vidno polje od 90° kada  mobitel zarotirate u vodoravni položaj. Selfiji imaju dobar kontrast kao i bokeh  učinak pri dobrom  svjetlu, ali ima problema sa zonom oštrine pri slabom svjetlu čak i uz bljeskalicu zaslona.

Stražnje kamere  imaju sljedeće specifikacije:

  • glavna: Samsung HM2  108 MP ( 1/1,52″ senzor, 0,7 µm piksela, 9-u-1 binning,   f/1,9 ) , PDAF,  trostruki faktor digitalnog povećanja.
  • širokokutna s vidnim poljem 112° :  8 MP ( f/2.2)
  • makro: 2 MP (f/2.4) s udaljenosti fokusa 4 cm od objekta, ali ne dalje
  • senzor dubine: 2 MP (f/2.4) koji pomaže u portretnom načinu rada.

Postoji nekoliko načina rada uključujući profesionalni, ali ne postoji način da se prisilno aktivira HDR.

Kvaliteta snimljenih fotografija

smart

Tijekom dana snimljene fotografije imaju točan balans bijele boje i ekspoziciju, širok dinamički raspon ( sa i bez AI ), a postprodukcija  nije jako izražena.

smart

**108 MP

nova_9_se_100 posto povecanje

U rezoluciji od 108 MP dobivaju se fotografije s dobrim bojama i kontrastom i nakon povećanja zadržavaju znatnu količinu detalja.

smart

Interijer – 108 MP

smart

Zumiranje od 2x (naravno, “hibridno”) nudi uravnotežene fotografije. Zadovoljni smo rezultatima. Deseterostruki zum nema smisla jer je softversko skaliranje s vrlo velikim gubicima kvalitete i detalja.

nova_9_se_2

Fotografije snimljene ultra širokokutnom kamerom imaju  relativno malo prostorno  izobličenje, prikladan dinamički raspon, gube  detalje i definitivno modul nije za noćne fotografije.

nova_9_se_5

Makro solidnom oštrinom hvata detalje teksture na cvjetovima.

nova_9_se_6

nova_9_se_7

U noćnoj sceni  spaja se devet piksela u jedan (2,1 mikrona) i sintetizira više slika. Potrebno je imati izuzetno mirnu ruku za održavanje dobre kontrole. Mogu se dobiti fotografije kvalitetom optimalne za cjenovni rang s određenom količinom šuma i neprirodnih boja.

Video

Snimanje videa je samo u maksimalnoj 1.920 x 1.080 rezoluciji pri 30 fps zbog hardverskih ograničenja procesora i bez stabilizacije. U ovom slučaju svi konkurenti nude višu 4K razinu snimanja i 60 fps. Boje su u redu, a čini se da je pojam dinamičkog raspona pomalo nepoznat i vidljiv je nedostatak stabilizacije.

Huawei nova 9 SE također donosi simultano snimanje s više kamera uz prebacivanje i dvostruki prikaz (dostupno samo kao snimanje na cijelom ekranu, ne u formatu 16:9). Ovaj način olakšava kreativnost vlogerima početnicima ili općenito TikTokerima. Ovako snimljeni videozapisi nisu previše spektakularni, ali sasvim su u redu.

EMUI 12

Opće je poznato da Huawei nema pristup Google Mobile servisima (GMS). Koriste svoj (HMB) i otvoreni Android s EMUI 12 sučeljem.  Aplikacije se preuzimaju/kupuju putem trgovine AppGallery. Sada ih je stvarno velik broj za razliku od prije godinu ili dvije, a ako neka aplikacija ipak nije dostupna, tu uskače Petal Search servis za traženje u ApkPure, ApToide ili drugim trgovinama te službenim stranicama razvojnih programera.

Huawei nova 9 SE_gui_1

Nakon što željena aplikacija bude pronađena i preuzeta kao apk datoteka, instalira se pritiskom na odgovarajuću virtualnu tipku. Aplikacije  koje su čvrsto vezane uz bilo koju Google uslugu najčešće se mogu koristiti u pregledniku (YouTube, Gmail…).  To nije uvijek zgodno, ali u principu je podnošljivo. Također, ako neka aplikacija izričito zahtijeva GMS, Huawei nudi Gspace aplikaciju koja stvara virtualno okruženje kako bi sve funkcioniralo, ali  za one malo manje tech potkovane to može biti kamen spoticanja.

Huawei nova 9 SE_gui_2

Općenito, EMUI 12 sučelje vrlo je blisko iOS-u (što je kompliment). Ima bogate efekte animacije, fleksibilno podešavanje fonta i vrste ikona, podršku za rad podijeljenog zaslona itd. Prema zadanim postavkama ikone se postavljaju na početne zaslone, a mape su dostupne u dvije veličine. Prelaskom prstom prema dolje, od gornje lijeve polovice zaslona, otvaraju se sve obavijesti, dok su udesno brze postavke.

Huawei nova 9 SE_gui_3

Na popisu aplikacija su Petal Mail, Microsoft Office, Bing tražilica, MeeTime za video pozive, Petal Clips za jednostavno uređivanje videa i  stvaranje isječaka za dijeljenje na društvenim mrežama, Device+ (za spajanje na proizvode pod Huawei ekosustavom), Share (brzo dijeljenje više datoteka između Huawei uređaja), te Petal Maps za karte i satelitsku navigaciju. Sve radi kako treba.

Zaključak

Huawei nova 9 SE nedvojbeno ima kvalitete koje taj uređaj čine vrlo atraktivnim. Dizajnerski je u skladu s estetskim ukusima mladih ljudi svojim tankim svjetlucavim  kućištem i ultra uskim okvirima oko prostranog zaslona, a i kvaliteta materijala i izrade je dobra. Dodatni plus je dobra autonomija baterije uz vrlo brzo punjenje, što će svi znati cijeniti. SoC u osnovi može zadovoljiti  svakodnevne potrebe poput surfanja webom, korištenja aplikacija društvenih mreža i igranje manje zahtjevnih 3D igara i tek će malo zaštucati kod onih najzahtjevnijih igara. Postoje i neka uočljiva ograničenja. To su  5G povezivost (za sada), zatim nemogućnost snimanja videa pri 60 fps, ili u 4K. Ovo naglašavamo osobito jer uređaj ima neke ekskluzivne video značajke i namijenjen je iGen/Z generaciji kojima je stvaranje video sadržaja na dnevnoj bazi nešto što se podrazumijeva.

huawei_nova_9SE_slika_17

Istovremeno, Huawei nova 9 SE ima i jedinstveno korisničko iskustvo bez Googleove zone udobnosti koje vrijedi razmotriti. U Huaweievom AppGalleryu će te pronaći sve što vam treba no eto, treba znati da googleovih servisa nema. Uz to, u kutiji je izdašan asortiman poput meke TPU zaštite i 66W Supercharge punjača. Cijena je solidno odmjerena za ovakav jedan uređaj i vjerujemo da će biti popularan na tržištu.