Intel Core i9-13900K & Gigabyte Z790 Aorus Master recenzija
Datum objave 20.10.2022 - Krešimir Matanović
Gigabyte Z790 Aorus Master
U unboxing videu možemo vidjeti kako je nova Masterica pakirana i što sve dolazi uz nju. Gigabyte se ovdje potrudio i promijenio boje pakiranja, kao i uostalom boje na ploči. Ona sama je dobro zaštićena unutar kutije, a kupac će uz nju još pronaći i:
- set Aorus naljepnica
- pamflet s regulatornim obavijestima (korisničke upute su online)
- Aorus naljepnicu za kućište
- WiFi antenu
- dva temperaturna senzora/sonde
- mikrofon
- dva SATA 6 Gbps kabela
- produžni kabel za ARGB LED
- G konektor za prednji panel
S novim je procesorima Core 13. generacije stigao i novi čipset. Proizvođači matičnih ploča su jasno ovo iskoristili kako bi pomladili svoju flotu i ponudili kupcima nove, opremljenije i bolje ploče. Ovdje ćemo opet ubaciti poznati disclaimer – kako bi koristili nove procesore ne treba vam Z790 ploča, bit će sasvim dobra i stara Z690, pa čak i ona s podrškom za DDR4 memoriju. Ujedno, ako imate stari procesor 12. generacije, možete ga koristiti uz novu Z790 ploču. Dakle, Z790 je izbor za sve one koji nadograđuju sa starijih platformi, i ovaj puta stvarno imaju šaroliki izbor. Oni što još moramo naglasiti i kako je ovo zadnja LGA1700 generacija, 14. Core generacija ili Meteor Lake koja je najavljena za kraj 2023. godine dolazi na LGA1851 ležištu.
Z790 je doživio face lift i sada umjesto 12 downstream PCIe Gen 4 stazica ih ima 20! No, zato je broj PCIe Gen 3 stazica smanjen sa 16 na 8. Proizvođači matičnih ploča sada imaju veći broj PCIe Gen 4 stazica na izbor i primjerice mogu staviti do pet M.2 Gen 4 slotova na ploču, pa će biti zanimljivo vidjeti što su odlučili.
Z790 Aorus Master dolazi u malo osvježenom izdanju u odnosu na Z690 Aorus Master ploču, no dizajn i dalje prati osnovne smjernice zadane još s modelom Z590 Aorus Master. I dalje je zadržan nenametljiv dizajn koji će se odlično uklopiti u svako kućište, sada s novom kombinacijom boja koja je oku vrlo ugodna. Hladnjaci su masivni, kako oni na napojnoj jedinici, tako i oni na M.2 slotovima pa je ploča i vrlo teška, čemu treba pribrojati i metalnu ploču koja se nalazi s donje strane.
Layout je kao i do sada odličan jer ništa ničemu ne smeta, i sve lako dostupno i smješteno uz rubove ploča. Kao i do sada, kvaliteta izrade, materijala i komponenata je na visokom nivou i Gigabyte posebno ističe dvostruku debljinu bakra u unutarnjim vodovima, 8-slojni PCB, NanoCarbon Fins-Array III hladnjak na VRM-u (slagan od aluminijskih limova), tehnologiji Direct-Touch Heatpipe II (toplovodna cijev koja povezuje hladnjake ujedno i direktno dodiruje komponente VRM-a, tj. preko termalne podloške), zatim 12W/mK termalne podloške (povećano u odnosu na prošlu generaciju koja je imala 9W/mK) i tzv. NanoCarbon aluminijska stražnja ploča za učvršćenje konstrukcije i dodatno hlađenje. Svi su PCIe slotovi i DIMM utori pojačani metalom, a tu je kao i obično i niz drugih tehnologija. Novost za ovu generaciju je tipka koja služi kao izbacivač za prvi PCIe slot što je iznimno korisno.
Oko LGA1700 socketa je smještena napojna jedinica koja je malčice pojačana u odnosu na prošlu generaciju, a na njoj su masivni hladnjaci. Ujedno, tu je i visoki hladnjak prvog M.2 slota pa se prostor oko socketa čini limitiran. Najbolje je možda koristiti AIO hladnjak ovdje, a ujedno i osigurati dobar protok zraka preko cijelog ovog dijela ploče. Zadržana je jasno kompatibilnost s hladnjacima iz prethodne generacije.
Na desno od socketa nalaze se četiri DIMM utora koji primaju DDR5 memoriju propusnosti do čak 8 Gbps prilikom overclockinga. Arhitektura je jasno dvokanalna, a maksimum je 128 GB. Tu se još nalaze i standardni 4-pinski konektori za ventilatore i pumpe, dva RGB headera, LED dijagnostika, Power tipka, 24-pinski konektor, dva USB 3.2 Gen 1 interna konektora, i jedan USB 3.2 Gen 2 Type C port s pripadajućim Realtekovim kontrolerom.
Napojna jedinica je 20+1+2-fazne konstrukcije, što znači da je dobila jednu fazu više za CPU. Svih dvadeset integriranih MOSFET-a je maksimalne snage 105 ampera (Renesas RAA22010540) koji su direktne konfiguracije i kontrolirani od strane Renesasovog 229131 20-faznog kontrolera. Tu je još jedna Vccgt faza s istim 105-amperskim MOSFET-om, te dvije Vccaux faze s nešto slabijim MOSFET-ima. Napojna je jedinica moćna i spremna za LN2.
Kao i kod X670 Aorus Master, i ovdje je korišten Fins-Array III hladnjak, slagan od tankih aluminijskih limova i spojen s 8-milimetarskom toplovodnom cijevi s hladnjakom od punog aluminija. Oba hladnjaka imaju tzv. Nano Carbon premaz. Gigabyte je koristio i bolje 12W/mK termalne podloške, koje sjede direktno na toplovodnoj cijevi, a stvaraju kontakt kako s MOSFET-ima, tako i s prigušnicama. Pod punim smo opterećenjem procesora, na najtoplijem dijelu hladnjaka IC termometrom izmjerili prihvatljivih 60,2°C, dok je VRM MOS senzor pokazivao maksimalnih 57°C što je odličan rezultat. Ni čipset se nije puno zagrijavao, pa je njegov senzor pokazivao 41°C. Gigabyte je odlično riješio hlađenje ključnih komponenata ove ploče.
Na ploči nalazimo tri oklopljena PCIe x16 slota, s tim da je onaj gornji PCIe 5.0 x16 kontroliran od strane procesora, a donja dva PCIe 3.0 x4 i x1 od strane čipseta. Kao i kod modela kojeg zamjenjuje, nalazimo nešto stariji ali provjereni Realtekov ALC1220-VB CODEC za audio, koji je uparen s ESS-ovim ES9118 DAC-om za slušalice. Tu su i premium audio kondenzatori, 5.1 kanalni audio s analognim konektorima, podrška za S/PDIF te DTS:X Ultra standard. I kod mrežnog se dijela nije ništa previše mijenjalo te je ugrađen poznati Marvell AQtion AQC113C 10-gigabitni LAN kontroler.
Na dnu se ploče isto ništa nije mijenjalo i tu je mnoštvo konektora i headera. Izdvajamo LED headere, konektor za noise senzor (mikrofon), Reset tipku, tri 4-pinska konektora za ventilatore i header prednjeg panela. Kao i prethodnica, i ova ploča ima deset PWM/DC 4-pinskih konektora za ventilatore, sedam internih temperaturnih senzora, jedan mikrofon za detekciju buke (eksterni) i dva eksterna temperaturna senzora. Svime se kao i do sada upravlja uz pomoć SmartFan 6 aplikacije.
Kao što smo već spomenuli, M.2 hladnjaci su stvarno masivni, a i odlično odrađuju svoj posao. Svih pet imaju i donje aluminijske ploče s jasno termalnim podloškama. Prvi, onaj ispod najmasivnijeg hladnjaka je PCIe 5.0 x4 s podrškom za 25110 uređaje, dok je onaj ispod njega PCIe 4.0 x4 s podrškom za 22110 uređaje – oba kontrolira procesor. Ostala tri kontrolira čipset. Treći po redu je PCIe 4.0 x4 za 22110 uređaje, četvrti je PCIe 4.0 x4 za 2280, a peti (desni) za SATA i PCIe 4.0 x4 2280 uređaje. Vrlo bogato, a dolaze i s RAID podrškom. Tu su četiri SATA 6 Gbps konektora s podrškom za RAID polja.
Na donjoj se strani nalazi metalna ploča s NanoCarbon premazom, koja ujedno ima i termalne podloške na komponentama napojne jedinice koje se nalaze s donje strane. Ploča ima ulogu i očvršćivanja cijele konstrukcije.
Stražnji je I/O panel nakrcan do kraja, a sastoji se od:
- 1 x Q-Flash Plus tipka
- 1 x Clear CMOS tipka
- 2 x SMA konektora za antenu (2T2R)
- 1 x DisplayPort
- 1 x USB Type-C port, s USB 3.2 Gen 2 podrškom
- 2 x USB Type-C port, s USB 3.2 Gen 2×2 podrškom
- 7 x USB 3.2 Gen 2 Type-A portova (crveni)
- 4 x USB 3.2 Gen 1 porta
- 1 x RJ-45 port
- 1 x optical S/PDIF Out konektor
- 2 x audio jacka
Ploča dolazi opremljena s mnoštvom što internih, što eksternih USB portova i tu je sve što napredan korisnik može poželjeti. U odnosu na prošlu generaciju sada su tu dva 20-gigabitna USB-C porta. WiFi kartica je Intelova Killer AX1690, podržava 6E ili 802.11ax standard s tri pojasa – 2.4/5 i 6 GHz. Radi odlično, prijem je jak, a uz to podržava i Bluetooth 5.2.
Ploča ima jednu zonu osvjetljenja koju možemo kontrolirati uz pomoć RGB Fusion 2.0 softvera, kao i ostale LED trake koje možemo spojiti na nju (2x LED i 2x Addressable LED). Gigabyte ovdje nije pretjerivao s rasvjetom i to nam se sviđa. Tko voli šarenilo, uvijek može spojiti još četiri LED trake.
UEFI sučelje je znači bogato opcijama za tweaking i overclocking. Tu su neke potpuno nove opcije vezane za 13. generaciju Core procesora, koje omogućavaju iskusnima vrlo detaljnu promjenu radnih parametara i preuzimanje kontrole. Softverska je podrška vrlo dobra i redizajnirana je za ovu generaciju kao što smo i objasnili u recenziji X670 Aorus Master ploče.
Forum
Objavljeno prije 50 minuta
Preporuke za nadogradnju konfiguracije ili pojedinačnih komponentiObjavljeno prije 1 sat
Radeon Software Adrenalin Edition Graphic Driver Info ThreadObjavljeno prije 2 sata
Serije - dojmovi, komentari i preporukeObjavljeno prije 2 sata
AutomobiliObjavljeno prije 3 sata
P/M: HDD 2TB, SSD-i, DDR4 / DDR3 za laptope i PC, i5 CPU-s, punjači, napajanjaNovosti
Sretan Božić!
Sretan i blagoslovljen Božić vam želi PCEkspert uredništvo! Pročitaj više
Evo na kojim laptopima se možete najbolje zabaviti
Blagdansko vrijeme obično donosi više slobodnog vremena za opuštanje i zabavu. Volite li videoigre, imamo preporuku koje laptope odabrati. Neki ljudi ne kriju, dok drugi tek stidljivo priznaju da im videoigre spadaju u omiljenu zabavu. Čak... Pročitaj više
Honor GT Oasis - otvara novo natjecanje za zaštitu očiju u e-sportu
HonorGT službeno je izašao. Prednja strana opremljena je 6.7-inčnim AI Oasis inovativnim zaslonom za zaštitu očiju. Usvaja tehnologiju zatamnjenja ultra visoke frekvencije od 3840 Hz i nultog rizika, što se može nazvati prekretnicom u kontr... Pročitaj više
Američka ministrica trgovine: "Beskorisno je suzdržavati Kinu u proizvodnji čipova"
Američka ministrica trgovine Gina Raimondo nedavno je u intervjuu izjavila da bi se SAD trebao više usredotočiti na domaća ulaganja u inovacije umjesto nametanja zabrana i sankcija. Rekla je: "Pokušaj obuzdavanja Kine je uzaludan zadatak."... Pročitaj više
Novi pametni telefoni su gori od starih! Što to znači za korisnike?
Trend smanjenja performansi novih pametnih telefona u odnosu na stare modele izaziva zabrinutost među korisnicima, a u mnogim slučajevima to može biti iznenađujuće. U 2022. godini, na primjer, POCO X4 Pro bio je znatno sporiji od svog preth... Pročitaj više
Sve novosti