Uvod

intel_core_ultra_9_285k_0

Pred nama je danas recenzija najjačeg procesora iz nove Intelove Core Ultra 200S serije procesora koja je do sada bila poznata pod kodnim imenom Arrow Lake-S. Riječ je o procesorima koji se filozofijom ne nastavljaju na prethodnu Raptor Lake-R generaciju, nego na mobilnu Core Ultra arhitekturu pod prijašnjim nazivom Meteor Lake. Za početak, najveća novost je činjenica da nema Hyper Threadinga, pa novi najjači procesor ima 24 fizičke jezgre – 8 performance i 16 efficient.

intel_core_ultra_9_285k_1

Kao što smo već napisali, desktop procesori kodnog imena Arrow Lake-S derivat su mobilnih Meteor Lake (Core Ultra 100H) i Lunar Lake platformi (Core 200V), tj. njihovih Skymont P jezgri i Lion Cove E jezgri. S obzirom na to da je riječ o mobilnoj arhitekturi prilagođenoj za desktop nema podrške za Hyperthreading, pa tako najmoćniji procesor ima 24 jezgre (8P + 16E). Samo za usporedbu kod i9-14900K znamo da je bila ista struktura fizičkih jezgri, ali je uz Hyperthreading bio u stanju paralelno odraditi 32 threada.

intel_core_ultra_200s_5

Osim najjačeg Core Ultra 9 285K modela kojeg smo testirali u ovoj recenziji Core Ultra 200S serija procesora se sastoji još od četiri modela – za početak. Riječ je o procesorima naziva Core Ultra 265K, 265KF, 245K i 245KF. Kao i do sada, KF modeli nemaju integriranu grafiku, ali zato sada po prvi put svi procesori imaju integriranu NPU jedinicu snage 13 TOPS-a. Nije dovoljno da zadovolji Microsoftove kriterije za Copilot+, no početak je to AI-a u desktop procesorima.

intel_core_ultra_200s_2

Prema tvrdnjama Intela, novi desktop Core Ultra 200S procesori donose značajno smanjenje potrošnje u odnosu na Raptor Lake-R i to oko 40%, a donose okvirno oko 15% povećanja multithreaded performansi, te zadržavaju iste GPU performanse. Cilj Intela s 200S serijom je bio resetirati putanju performansi po vatu koju su do tada slijedili. Tvrde da je Arrow Lake sposoban proizvesti istu razinu nT performansi kao i Raptor Lake s polovicom snage (potrošnje). Tvrde i kako je Arrow Lake na vodećoj poziciji na tržištu kada je u pitanju energetska efikasnost u rasponu od 65 do 250 W konstantne snage. To jasno rezultira i smanjenjem zagrijavanja, pa Arrow Lake procesori rade na znatno nižoj temperaturi nego ranije generacije.

intel_core_ultra_200s_1

Skaliranje na više je omogućeno putem Foveros Advanced 3D tehnologije pakiranja i smještanja različitih pakiranja u obliku pločica (tile). Cjelokupan dizajn procesora je Intelov, no samo je osnovni tile koji sjeda na pakiranje njihov proizvod. Sve ostalo je TSMC-ovo. Compute tile je napravljen u 3-nanometarskom procesu, GPU u 5-nanometarskom, a SoC i I/O u 6-nanometarskom.

Skymont jezgre (E-jezgre) donose oko 32% IPC povećanja u odnosu na Gracemont korišten u prethodnoj generaciji, a Lion Cove oko 9% povećanja IPC performansi u odnosu na Raptor Cove jezgre (P-jezgre). To je između ostalog postignuto i povećanjem L2 memorije s 2 na 3 MB na svakoj P jezgri. Dijeljene L3 memorije ima 36 MB kao i kod starije generacije, a i L2 memorije na E jezgrama je 4 MB kao i ranije. Xe integrirani GPU donosi XeSS podršku, zatim podršku za Xe Media Engine, DP4a AI instrukcije, potpunu podršku za DirectX 12 Ultimate, kao i 4 Ray Tracing jedinice. AI snaga integrirane grafike doseže 8 TOPS-a. Cjelokupna platforma donosi do 36 TOPS-a AI performansi (15 TOPS CPU + 8 TOPS GPU + 13 TOPS NPU).

Core Ultra 9 285K

intel_core_ultra_9_285k_2

Flagship procesor ove generacije je pred nama i donosi 8P + 16E konfiguraciju x86 jezgri. Podržava 24 threada, i premda mu fali 8 threadova u odnosu na prethodnika i9-14900K, IPC poboljšanja bi to trebala nadoknaditi. Nismo dobili detaljne informacije o samoj arhitekturi i promjenama u njoj, no IPC rast se djelomično može pripisati i povećanju priručne memorije u odnosu na prethodnu desktop arhitekturu. U odnosu na 14900K, 285K ima drugačije organiziranu L1 memoriju, 8 MB više L2 memorije i jednaku količinu L3 ili LLC priručne memorije.

Core Ultra 9 285K specifikacije:

  • 16x Gracemont jezgri (Efficient)
  • 8x Skymont jezgri (Performance)
  • 24x threada
  • Osnovni takt 3,7 GHz za P-jezgre i 3.2 GHz za E-jezgre
  • Maksimalni boost takt 5,7 GHz za P-jezgre i 4,6 GHz za E-jezgre
  • 16x 32 KB L1 Data (E-jezgre), 8x 48KB L1 Data (P-jezgre)
  • 16x 64KB L1 Instruction (E-jezgre), 8x 64 KB L1 Instruction (P-jezgre)
  • 4x 4 MB L2 (E-jezgre), 8x 3MB (P-jezgre) – ukupno 40 MB
  • 36 MB LLC (last level cache) priručne memorije
  • Integrirana grafika: Intel Xe Graphics, 2 GHz, 8 TOPS (Int8)
  • NPU: Intel AI Boost (13 TOPS (Int8)), OpenVINO, WindowsML, DirectML, ONNX RT, WebNN
  • Base power: 125 W; Turbo Power 250 W
  • Socket: LGA1851
  • Preporučena cijena: 589 – 599 USD

intel_core_ultra_9_285k_4

Overclocking mogućnosti su poboljšane s finijom granulacijom takta (16,6 MHz koraci za P i E jezgre), tu su odvojeni BCLK i SoC taktovi, zatim mogućnost odvajanja Tile-to-Tile i fabric taktova, mogućnost zaobilaženja DLVR napona za ekstremni OC, poboljšane su mogućnosti za overclocking memorije, kao i zaobilaženje ograničenja napona kada je procesor hladniji. No, overclocking dobici neće biti preveliki, barem ne na P jezgrama koje su već tvornički iskorištene gotovo do maksimuma, pa se najveći dobici mogu očekivati overclockingom E jezgri i memorije.

intel_core_ultra_9_285k_5

Novi procesori sa sobom donose i novu platformu u čijem je srcu 800 serija čipseta. Novi procesori dolaze na novom LGA1851 ležištu i zahtijevaju potpuno nove ploče s tim novim ležištem i čipsetom. Novo je ležište ostalo istih dimenzija kao i LGA1700, a i rupe za hladnjake su identične pa možete koristiti i stare hladnjake. Veći je broj pinova bio potreban zbog novih kontrolera i I/O mogućnosti Arrow Lake procesora. Procesor i čipset u kombinaciji donose 48 PCIe stazica, te 20 PCIe 5.0 stazica. Tu je i 10 USB 3.2 portova, do 14 USB 2.0 portova i do 8 SATA 3.0 portova.

Za brzi transfer podataka na pločama se nalaze i dva integrirana Thunderbolt 4 porta, a proizvođači ploča mogu koristiti i Thunderbolt 5 kontrolere s do 4 porta. Platforma donosi i Thunderbolt Share opciju, WiFi 6E ili WiFi 7 mrežu (intel KiLLER), Bluetooth 5.3 ili 5.4. te 1 ili  2,5 Gbps ethernet. Jasno, vidjet ćemo i ploče s 5 ili 10 Gbps portovima omogućenih s kontrolerima trećih strana.

intel_core_ultra_9_285k_6

 

Velika novost kod Arrow Lake platforme je Intel Application Performance Optimization (APO) tehnologija. Ona je omogućena prema zadanim postavkama u BIOS-u i unutar sustava Windows putem upravljačkog programa Windows Update. Intel APO dizajniran je za zaobilaženje scenarija u kojima igre nepotpuno ili neispravno otkrivaju topologiju jezgre i predmemorije, te proizvode previše niti (threadova) čime se degradiraju performanse. Degradacija se dešava konfliktima među threadovima, a APO “parkira” nepotrebne jezgre čime se dižu performanse. Ove runtime prilagodbe APO-a poboljšavaju performanse u igrama za 3 do 15% u ovisnosti o naslovu. Za iskorištavanje ovih performansi nije potrebna interakcija korisnika, već se nakon instalacije sve odvija automatski. Ipak, razina performansi kod igranja neće biti veća nego kod Raptor Lake procesora, kao što je Intel već i naglasio.

intel_core_ultra_9_285k_7

Uz 285K procesor, uskoro donosimo i recenziju 245K modela koji nam je Asus ustupio na testiranje, kao i mnoštvo modela njihovih ploča. Već ste mogli vidjeti otpakiranja mnogih modela na našem YouTube kanalu, a u najavi ih ima još. Nakon što smo sada već testirali dosta njih i “provukli ih kroz ruke” možemo zaključiti kako Asus i dalje ozbiljnije gleda na Intel platformu i ploče su moćnije, opremljenije i ozbiljnije. Već smo do sada očekivali da će to biti izjednačeno jer su AMD-ovi procesori popularniji nego ranije, ali eto, Intel i dalje vlada.