intel_core_ultra_9_285k_9

Svi koji su očekivali veliki porast performansi će svakako biti razočarani ovime što je Core Ultra 9 285K procesor pokazao. Intel je napravio zaokret u filozofiji, odbacio staru desktop arhitekturu koju su gurali dugi niz godina i prebacili se na mobilnu. Jednom su već napravili takav zaokret u filozofiji, prije 18 godina kada su NetBurst zamijenili s prvom Core arhitekturom (također derivatom mobilne). Ideja iza Core Ultra 200S serije procesora je okrenuti smjer u kojem su krenuli, povećati efikasnost procesora i donijeti napredak u performansama po vatu.

To im je svakako i uspjelo s flagship Ultra 9 285K procesorom koji troši znatno manje energije, uz ipak određeno povećanje performansi u odnosu na 14900K. Stoga je 285K zapravo i upravo ono što je Intel obećao – ništa manje i ništa više. Uz to donosi novu i bržu integrianu grafiku, NPU jedinicu (doduše ne i Copilot+ certifikat). Korisnici se više ne moraju bojati visokih temperatura i razmišljati o masivnim hladnjacima. Šteta je jedino što je overclocking iznimno ograničen.

Problem za Core Ultra 285K nastaje kada ga usporedimo s Ryzenom 9 9950X koji i dalje u većini slučajeva ima puno bolje multi-threaded performanse, te manje – više usporedive gaming performanse. Uz to, troši nešto manje električne energije od 285K! Da, Intel je samo ulovio AMD u efikasnosti, nije ih i preskočio.

Ryzen 9 9950X je 50 do 60 USD skuplji po preporučenoj cijeni od Core Ultra 9 285K procesora (oko 599 USD), no to i opravdava s u većini slučajeva ipak boljim nT performansama. Vjerujemo da će se po pravim maloprodajnim cijenama zapravo izjednačiti i tu onda počinju prava dvojba – koju platformu odabrati? To ostavljamo vama, i vašim osobnim željama. Mi svakako možemo preporučiti obje kao solidan izbor ako prelazite s generacijski puno starijih računala. Ako imate platformu staru dvije do tri godine, upgrade se ne isplati.