Desktop je živ

idf14_40

Intel je ponajprije poznat po proizvodnji desktop procesora pa se nisu propustili pohvaliti kao PC računala doživljavaju novu mladost zahvaljujući 711 milijunu igrača (jedan od deset ljudi na svijetu je gamer), i PC gaming je po prvi puta u prošlom kvartalu premašio konzole. Uz najavu Broadwell desktop procesora koji će biti na 14 nm arhitekturi, već je bilo riječi i o sljedećoj Skylake arhitekturi, pa PC budućnost izgleda vrlo svijetlo.

IDF14

Kada je riječ o Skylake arhitekturi, za njen mobilni dio se veže i eliminacija kabela, što uključuje i punjače. Vidjeli smo tako živu demonstraciju bežičnog punjenja prijenosnika ali i ostalih gadgeta, preko uređaja koji se nalazi ispod 2″ debele ploče stola. Ova će tehnologija donijeti velike promjene u svijet kakav poznajemo danas, jer gotovo svaka površina u bilo kojem obliku može biti potencijalni punjač. Tehnologija će se zvati Wireless Gigabit Docking, a obuhvaća bežično postolje, bežični zaslon i bežično punjenje.

idf14_35

Novost koju smo čuli je i partnerstvo sa Samsungom i  ostalim proizvođačima pametnih telefona koji će u svoje uređaje ugrađivati  Intelove LTE CAT6 modeme – XMM7260. XMM 7260, se trenutno isporučuje u pametnom telefonu Samsung Galaxy Alpha za Europu i druga regionalna tržišta. Modemi XMM 7260 i XMM 7262 podržavaju jedan od najbržih mobilnih standarda u računalnoj industriji te nude brzinu prijenosa podataka kategorije 6, do 300 Mb/s.

 IDF14

Predstavljen je i Intelov program – referentni dizajn za Android. Ovaj program je kako kažu njihova obveza prema industriji kako bi bilo lakše proizvesti Android uređaje temeljene na Intel arhitekturi. U programu ODM-i i OEM-i mogu birati između pred kvalificiranog seta komponenti ili potpuno sastavljenog uređaja po specifikaciji, te na temelju toga graditi sustav. Time se povećava brzina kojom su u stanju stvoriti i poslati nove proizvode na tržište, pri čemu se smanjuju njihovi inženjerski troškovi. Uz to, Intel će ubrzati i dostupnost novih revizija operativnog sistema i njihovu bržu certifikaciju, jer kako sami kažu tek je 20% uređaja koji su pristupili Play Storeu u rujnu bilo na KitKat operativnom sistemu, premda je on dostupan već godinu dana.

Core M – hands on

IDF14 IDF14

Intel je nekoliko dana prije IDF-a predstavio Core M procesore koji su ranije bili poznati pod nazivom Broadwell Y. Riječ je naime o prvim procesori napravljenim u 14 nm proizvodnom procesu. Kako u Intelu kažu, Core M je smišljeno projektiran tako da ponudi optimalan spoj mobilnosti i performansi za najtanje uređaje “2 u 1″ bez ventilatora u odnosu na druge procesore.  Core M će tako biti temelj novih uređaja  brojnih proizvođača, u koje se ubrajaju i Acer, ASUS, Dell, HP, Lenovo i Toshiba. Tako smo u San Franciscu vidjeli i Intelove prototipe uređaja baziranih na novim procesorima, imali smo ih prilike držati u rukama te vidjeti prve benchmark rezultate.

IDF14 IDF14

U Intelu su jako ponosni na novi proizvod, i uvjereni su u njegov veliki uspjeh. Nama su pokazali svoja tri prototipa s kućištima od aluminija, pozlaćenog aluminija te s potpuno bakrenim kućištem. Ovi proizvodi su imali za zadatak pokazati razlike u hlađenju, pri čemu se pokazalo da je svega 200 grama teška aluminijska šasija jednako učinkovita kao i ostale dvije, koje naravno neće ići u produkciju.

idf14_45

Tiskana pločica s novim Core M SoC-em i dodana joj SSD kartica, zauzimaju vrlo malo mjesta u šasiji/kućištu, a performanse su dosta jače nego kod najjačih Atoma. Novi Core M procesori će se prodavati u TDPt izvedbama od 3, 4.5 i 6W. Mi smo vidjeli demonstraciju 6W proizvoda koji je postigao rezultat od 50327 u Ice Storm Unlimited benchmarku, u Cinebenchu 11.5 2.6 bodova, te u Java Sun Spider benchmarku 111 ms. Core M je tako zahvaljujući 14 nm procesu otišao korak dalje od Atoma i ponudio fanless uređaje veće snage i brzine. Core M arhitektura je primarno namijenjena ultrabook uređajima i tzv. detachable uređajima, te će biti cjenovno pozicionirana iznad uređaja na Atom platformi.

 IDF14

Uz demonstraciju Core M uređaja, vidjeli smo i nekoliko proizvoda na nadolazećoj Atom Moorefield arhitekturi koja će svoje mjesto naći u tabletima sljedeće generacije. Vidjeli smo nekoliko usporedbi s osam jezgrenim MTK čipsetom u obradi fotografija, dodavanjem filtera i općenitoj upotrebi. Intelovi procesori su brži, što i nije čudo s obzirom a to da Android u suštini nije multi-threaded operativni sistem. Tableti i pametni telefoni bazirani na ovoj arhitekturi će se na tržištu pojaviti već prije nadolazeće blagdanske sezone.