DP67BG Burrage

Uz prve primjerke procesora, na IDF-u u Rujnu, vidjeli smo i prve Intelove ploče. Prvu smo tako uočili danas testirarnu Intelovu DP67BG "Burrage" ploču, koja predstavlja sam vrh ponude. Da je namijenjena entuzijastima i overclockerima vidljivo je već i po pakiranju u kojem dolazi. Opasna crna boja sa lubanjom nije samo na oklopu kutije već se i nastavlja preko PCB-a ploče do iste te lubanje postavljene na sam PCB.

Dizajn ove ploče punog ATX formata je ponešto drugačiji nego kod dosadašnjih Intelovih modela. Vidljivo je i veće obraćanje pažnje na pojedine detalje, tj. želja da se ugodi naprednijim korisnicima. Takav detalj je svakako i lubanja čije oči svijetle kada je ploča u funkciji, ali i LED dijagnostika te Power i Reset tipke. Layout ploče je solidan uz tek poneke zamjerke na smještaj konektora za ventilatore i Hlađenje je kao što sa slike vidimo u potpunosti pasivno. Mehanizam za pričvršćivanje procesora na LGA1155 ležišta funkcionira na istom principu kao i kod LGA1156 ploča. P67 čipset, koji je korišten na ovoj ploči donosi integriranu 10-kanalnu HD Audio podršku, osam PCIe stazica i šest SATA II portova (dva su SATA III porta) sa podrškom za eSATA i Port Disable te Intel Rapid Storage. Da je P67 namijenjen entuzijastima vodljivo je po podršci za Intel Extreme tuning, a tu su i ME Firmware i BIOS podrške. Donosi i integriranu Intel gigabitnu mrežu te 14 USB 2.0 portova. Ova serija čipseta ne podržava USB 3.0 a Intel (kao i ostali) za to koristi NEC kontoler, te su na ploči dva USB3.0 porta.

I/O stražnji panel:

  • 1 x eSATA
  • 1 x IEEE 1394a
  • 1 x LAN(RJ45) port
  • 10 -kanalni audio I/O
  • 1 x S/PDIF Out (optički)
  • 1 x Back-to-BIOS tipka
  • 2 x USB 3.0/2.0 porta
  • 8 x USB 2.0/1.1 portova

Kontrola napajanja ove ploče je 4 + 2 fazna, što je znatno manje nego kod nekih drugih proizvođača no na kraju će se pokazati i sasvim dovoljno. 4 DIMM utora za DDR3 memoriju službeno podržavaju brzine do 1600MHz, no s K modelima množitelj je otključan sve do 2133MHz. POdržana je DDR3 memorija radnog napona od 1.2 pa do 1.8V maksimalnog kapaciteta 32GB. Uz uobičajen raspored komponenata primjećujeno nevelike pasivne hladnjake PWM dijela koji se u radu ne zagrijavaju previše. Oko LGA1155 ležišta je dovoljno prostora i stanu hladnjaci raznih veličina. Raspored rupa je isti kao i kod LGA1156 dok bi kod onih aftermarket verzija problem mogao predstavljati donji raspored lemnih mjesta koji zna zasmetati donjim pričvrsnim pločicama. Mi smo u testu koristili Corsairov H70 koji nije imao sličnih problema, dok su neki hladnjaci poput Scytheove Yasye ili Thermaltakeovog Jinga imali probleme s nasjedanjem pločice na PCB.

Na južnom se dijelu nalaze dva PCIe x16 utora za grafiku sa podrškom za CrossFire. Tu se nalaze i tri PCIe x1 i dva klasična PCI utora. Na rubu ploče su se smjestili uobičajeni kontroleri, dok je krajnji desni rezerviran za vodoravno smještene SATA utore (dva plava podržavaju SATA III), te ostalu kontrolnu elektroniku. Sve u svemu Burrage je vrlo solidna ploča koja bi mogla ostvariti malo bolji tržišni uspjeh jer je ovaj puta Intel odradio i više nego dobar posao te dodatno približio svoje ploče naprednijim korisnicima.

 

DH67BL Bearup Lake

Bearup Lake dolazi u MicroATX formatu, zbog kojeg se čini natrpanija i malo nespretnijeg layouta. Da je tako vidljivo je po korištenju okomitih SATA konektora i po smještaju PCIe x16 utora koji je preblizu DIMM utorima, tj. kopčama na njima. Sve ovo naravno smeta ukoliko koristite diskretnu grafičku karticu, što zbog prirode ploče vjerujemo ipak neće biti čest slučaj. Sve ostalo je posloženo manje-više u skladu sa standardnom praksom. S obzirom da je riječ o ploči koja ima malu potrošnju i da nije namijenjena overclockingu hlađenje PWM dijela je izostalo, dok je tek mali pasivni hladnjak rezerviran za H67 čipset.

I/O stražnji panel:

  • 1 x eSATA
  • 1 x DVI
  • 1x HDMI
  • 1 x IEEE 1394a
  • 1 x LAN(RJ45) port
  • 10 -kanalni audio I/O
  • 1 x S/PDIF Out (optički)
  • 1 x Clr CMOS tipka
  • 2 x USB 3.0/2.0 porta
  • 6 x USB 2.0/1.1 portova

Na sjevernoj strani su se klasično smjestili LGA1155 ležište, memorijski utori te pokoji kontroler (Winbond). Za korištenje uz ovu ploču Intel je razvio novi nisko profilni DHA-A hladnjak koji je dovoljno učinkovit čak i za procesor tipa i5-2500K, a pri tome ostaje dovoljno tih. U takvim uvjetima prostora za hladnjak ima dovoljno, ali ploča je tako konciprirana da bez problema prima i veće hladnjake. Desno od memorijskih utora smjestio se mali tweeter, baterija i 24-pinski ATX konektor za napajanje.

Donji jedio ploče rezerviran za pokoji kontroler i utore za dodatna proširenja. Lijevo od čipseta su smješteni SATA i eSATA konektori uz interne USB i Front Panel konektore. Lijevo nalazimo prije spomenuti PCIe x16 utor, dva PCIe x1 te jedan klasičan PCI utor. I ova ploča donosi 10-kanalni audio, a s obzirom da je H67 čipset u pitanju i video izlaze, točnije jedan DVI-I te jedan HDMI po 1.4 standardu. Svi Sandy Bridge procesori u sebi imaju integriranu grafičku jezgru a upravo ovakve su ploče namijenjene korištenju te grafike. Uz ovu se ploču po prvi puta susrećemo i sa mogućnošću overclockinga grafičke jezgre u Sandy Bridge procesoru, što je moguće ili putem BIOS-a ili putem Extreme Tuning Aplikacije. Kakve smo pak rezultate ostvarili moći će te vidjeti u testovima.