Irska – kako sam ipak otišao
Datum objave 28.12.2015 - Anton Madirazza
Irska – kako sam ipak otišao
Vjerujem da svatko od nas zna nekoga tko je radio "vani", dosta ljudi ima rođake tamo negdje na zapadu, a drugi su odrastali uz slatkiše i igračke koje je slala "teta iz Njemačke". Taj zapad je uglavnom predstavljao nešto bolje, bolji izbor robe, bolje plaće, bolji uvjeti. Sada kada smo dio europske unije mnoge stvari s tog zapada su nam postale dostupnije, jedna od njih je i jedinstveno tržište rada koje znači da se možete zaposliti pod jednakim uvjetima kao lokalno stanovništvo u bilo kojoj državu unutar EU. Naravno uz nekoliko iznimaka, a to su UK, Nizozemska, Austrija, Slovenija i Malta. Te zemlje su produžile odgodu primjene tog pravila na još 3 godine uz opciju da se to produži na dodatne dvije. To ne znači da ne možete raditi u tim zemljama ali će vam za to trebati radna dozvola čije je izdavanje dodatna gnjavaža kojom se neke firme ne žele baviti, osim ako im baš trebaju vaše jedinstvene kvalifikacije a nitko drugi takav nije lokalno dostupan. Ova situacija vam ostavlja ostatak europske unije kao otvoreno lovište ako želite naći nešto bolje od onog što se nudi kod kuće.
Poslovi koji spadaju pod IT struku su u prosjeku u Hrvatskoj bolje plaćeni nego druga zanimanja, a i uvjeti rada u njima uglavnom nisu loši ali isto vrijedi i za Irsku. Velik prilog boljim plaćama u IT-u daje činjenica da ako imate neku vještinu koja je tražena u Hrvatskoj, onda se ona sigurno traži i dobro plaća drugdje u svijetu pa lako možete promijeniti zemlju u kojoj radite. Dodatno olakšava odlazak što je engleski jezik sveprisutan u IT-u pa ga mnogi dobro razumiju, a u nekim stranim firmama se koristi u poslovnoj komunikaciji iako su firme smještene u Poljskoj, Švedskoj ili negdje drugdje gdje lokalni jezik nije engleski . Koliko god mi bili mala zemlja na rubu EU-a, naš IT sektor je pristojno razvijen i ima nekoliko vrlo dobrih firmi u kojima razina rada i tehnologije ne zaostaju za ostatkom svijeta. Dodatno olakšava odlazak što je dosta domaćih stručnjaka otišlo raditi u inozemstvo i svojim dobrim kvalitetama su utabali stazu pa neki regruteri već imaju pozitivnih iskustava sa našim ljudima. Dapače, postoje i regrutacijske agencije koje imaju sadržaj na hrvatskom poput Irishrecruiter-a.
Moja malenkost je nedavno odlučila kako mi je oko 14 godina rada u Hrvatskom IT sektoru dovoljno i kako bi mi godila promjena zraka. Ponukan dobrim uvjetima i oboružan sa informacijama dobivenim sa svih strana, uglavnom od prijatelja i kolega iz struke koji su otišli prije mene, odlučio sam odabrati Irsku i potražiti posao tamo. Sada, nakon prvih mjesec dana izgleda mi da nisam pogriješio ali da sam znao neke detalje uštedio bi si ponešto vremena i živaca a to skupljeno iskustvo je na kraju poslužilo kao povod ovom članku. Počeo sam svoju potragu za poslom skupljanjem informacija o tome što se traži u Irskoj, koje kvalitete morate imati, gdje se oglašavaju poslovi i kako ide proces zapošljavanja. Postoje bitne razlike između Hrvatske i Irske u traženju posla ali i u načinu obavljanja istog, više o tome malo kasnije. Nakon skupljanja informacija pripremao se CV, što nije stvar koja se uzima olako jer postoji bezbroj savjeta na internetu, mnogi od kojih su dosta općeniti, a neki su i kontradiktorni. Izgled vašeg CV-a ovisit će o iskustvu koje imate i poslu na koji se prijavljujete, ali se savjeti daju sumirati na nekoliko zdravorazumskih:
- Dužinu CV-a držite između 2-4 stranice, Iako se skoro jednoglasno savjetuje dužina od samo dvije stranice nemojte se bojati navesti više iskustva ako ga imate. Ako je vaše iskustvo relevantno za posao na koji se prijavljujete bolje vam je imati više navedenih bitnih točaka nego ih izbaciti zbog želje da skratite dokument na dvije stranice.
- Svakako maknite nevažno, a naglasite bitno iskustvo za rolu za koju se prijavljujete, najviše je bitan zadnji posao, a poslovi od prije 5 i više godina se trebaju sažeti. Najbolje je imati spreman dokument iz kojeg možete po potrebi rezati nebitne paragrafe. Ako ste prije 10 godina vodili folklornu grupu to vrlo vjerojatno nije bitno poslodavcu pa to maknite.
- Pazite da vam engleski bude dobar i provjerite pravopisne i gramatičke pogreške jer iako se ne očekuje baš savršeno poznavanje engleskog, više grešaka u CV-u može sugerirati da vam engleski nije baš dobar. Ako vam engleski baš i nije blistav, upišite školu jezika, isplatiti će vam se na duge pruge.
- CV se šalje bez slike, bez osobnih podataka osim kontakta i to u .doc formatu jer će ga možda regruteri htjeti prepraviti kako bi vam povećali šansu za dobivanje posla. Upisani podaci o vašim hobijima mogu ostati, ali nisu nužni.
- Sadržaj CV-a, to jest sebe, morate znati prezentirati pa nije loše nekoliko puta pročitati što ste napisali kako ne bi zamuckivali dok uvjeravate osobu s druge strane zašto ste baš vi idealan kandidat, a ne ovih pet drugih prije vas.
- Provjerite predloške na internetu, kojih ima dosta i odaberite neki koji vam izgleda dobro. Velika je šansa da kao i ja, nemate baš dobro oko za dizajn i da bi najradije napisali CV u notepad-u ali do neke mjere se gleda i umjetnički dojam pa se valja potruditi.