ktc_h32s17_1

Iz Geekbuying shopa nam na test stiže KTC H32S17 monitor zakrivljenog HVA panela rezolucije 2.560 x 1.440 piksela i stope osvježenja slike 165 Hz. Već prema prvim specifikacijama je vidljivo da je riječ o monitoru namijenjenom igračima, a uz to nudi podršku za FreeSync i G-Sync, zakrivljenje ekrana od 1500R, agresivan dizajn te 99% pokrivenosti sRGB spektra. Najbolji dio? Cijena mu je samo 219 €!

Shenzen KTC Company je kineska tvrtka osnovana upravo u Shenzenu još 1995. godine, a jedan su od najstarijih kineskih proizvođača LCD monitora, komercijalnih ekrana, medicinskih ekrana “LED TV-a” itd. Sve do 2021. su bili OEM proizvođač za premium i medium brendove, a tada izlaze sa svojim Key to Combat (KTC) brendom na široko tržište. U ponudi imaju monitore od 24 do 42 inča, a nas je danas “zapao” test 32-inčnog modela.

ktc_h32s17_2 ktc_h32s17_3

H32S17 dolazi u klasičnoj smeđoj kutiji unutar koje je sve uredno pakirano i zaštićeno u stiropor. Uz sam monitor dolaze i kratke upute za sastavljanje i puštanje u pogon, informacije o jamstvu, alat za pričvršćivanje vijaka, vijci za VESA nosače, vijci za stalak, podnožje, ruka tj. držač monitora, Display Port kabel, AD/DC adapter i napojni kabel. Jamstvo koje proizvođač daje na uređaj je trogodišnje.

ktc_h32s17_4

Glavna karakteristika dizajna ovog monitora je zakrivljenost panela koja iznosi 1500R. Već smo o zakrivljenosti nekoliko puta pisali, no možemo ponoviti da je 1500R oznaka za zakrivljenost u radijusu od 1.500 milimetara, tj. 1,5 metara. 1000R zakrivljenost je najprirodnija jer najbliže odgovara zakrivljenosti ljudskog polja gledanja, pa je ujedno i najugodnija. Ipak, dosta korisnika voli i nešto veće radijuse tako da je možda upravo 1.500R izbor za njih. Monitor je jednostavnog dizajna uskih rubova oko panela, i s nešto debljim rubom na dnu na kojem se smjestio KTC logotip.

ktc_h32s17_5

Stražnja strana monitora je malo agresivnija s crvenim linijama, i vrlo uskim i oštrim rubovima nosača monitora. Gamerski je dizajn ovdje svakako pogođen, i H32S17 nije namijenjen okretanju prema zidu, nego svakako prema prostoriji. Dimenzije monitora sa stalkom su 711 x 525,9 x 251,4 milimetara, a masa mu je 6 kilograma. Tijelo monitora je plastično, dok je nosač metalni. Baza nosača je potpuno metalna, dok je gornji dio obučen u plastiku.

ktc_h32s17_6

Stražnji je ulazno izlazni panel vertikalno orijentiran i skriven ispod plastičnog nadsvoda. Tu se nalazi jack utičnica za napajanje (koje je kao što znamo eksterno), zatim jedan USB 2.0 port koji služi isključivo za nadogradnju firmwarea, a tu su i dva Display Porta 1.2 te dva HDMI 2.0 porta. Tu je i jedan izlaz za slušalice. Bitno za napomenuti je da ovaj monitor nema zvučnike.

ktc_h32s17_7

Monitor podržava VESA standard nosača 100 x 100 milimetara, a tvornički nosač ima i mehanizam brzog otpuštanja. Ergonomske karakteristike ovog monitora, tj. njegovog nosača nisu sjajne i podržava samo promjenu nagiba ekrana od -5°do +15°.

ktc_h32s17_9 ktc_h32s17_8

Na stražnjoj se lijevoj strani nalazi joystick za kretanje menijem, na dnu je LED-ica, a na desnoj strani je sigurnosna bravica. OSD pozivamo pritiskanjem joysticka, a kretanje kroz menije je intuitivno. Meni nudi opcije Display, Color, Gaming Setup, Advanced Settings, Input i System Set. Pod opcijom Display nudi se ručno podešavanje svjetline, kontrasta, izjednačavanja crne boje, pretpodešeni profili (User, Movie, Photo, Eco, Reader, RTS i FPS) i oštrina slike. Color nudi opcije podešavanja za temperaturu boja, gammu, Hue, zasićenje i Low Blue Light. Gaming Setup nudi opciju uključivanja ili isključivanja FreeSync/G-sync opcija, Overdrivea, Game Assista (Timer, Crosshair i FPS brojač), DCR-a i MPRT-a. Inače GTG odzivno vrijeme je 3 milisekunde, a MPRT 1 milisekunda. Advanced settings nudi opciju uključivanja HDR-a (premda ovaj monitor ne podržava pravi HDR), zatim DDC/CI, OSD Style i Over Clock.

ktc_h32s17_10

Kao što smo ranije napisali panel je HVA tipa (proizvođača CSOT), što je unaprijeđeni tip VA matrice koji popravlja “curenje” svjetla u tamnim scenama što povećava i kontrast. Pozadinsko osvjetljenje je ELED tipa, a tipična svjetlina je 300 candela po metru kvadratnom. Ekran ima anti-glare Haze 25% premaz pa nema vidljivih odraza u njemu. 8-bitni panel ima mogućnost prikaza 16,7 milijuna boja, i pokrivenost od 99% sRGB te 85% NTSC polja boja. Rezolucija je 2.560 x 1440 piksela, a stopa osvježenja je 165 Hz. Kontrastni omjer je 3.500:1, a kutevi gledanja su 178° horizontalno i isto toliko vertikalno.

ktc_h32s17_11

Spyder5 kolorimetrom smo kao i uvijek izmjerili kvalitetu slike. Izmjerio je 100% pokrivenosti sRGB spektra boja, 85% AdobeRGB i 90% P3 spektra boja što su visoke vrijednosti. Gamma je odličnih 2,2 mrvicu ispod idealne, a Gray ramp je ipak malo povišen. Maksimalno izmjereno osvjetljenje je 218,7 nita (kandela) što je znatno niže od deklariranog, a i kontrast je niži od obećanja ali zapravo vrlo dobre vrijednosti od 1660:1. Bijela je točka visoko pozicionirana na oko 7.600 do 7.900 kelvina u ovisnosti o jačini osvjetljenja pa je više sivkasta.

Uniformiranost prikaza boja po ekranu je vrlo dobra s maksimalnim odstupanjem od 3,3 DeltaE u donjem lijevom kutu pri 100% osvjetljenja. Na nižim razinama osvjetljenja DeltaE opada pa je na 67% osvjetljenja odličnih 2,2 deltaE. Uniformiranost pozadinskog osvjetljenja nije sjajna s visokim najvećim odstupanjem od 23% u donjem desnom dijelu ekrana pri 100% osvjetljenja, te se vrlo malo mijenja u odnosu na jačinu osvjetljenja. Preciznost boja je vrlo dobra – u prosjeku odstupa samo 1,50 DeltaE, s maksimumom na 3,0 DeltaE na jednoj od zelenih nijansi. Ovaj je ekran zaslužio četvorku za izmjerene vrijednosti, a prosjek mu s trojkom kvari uniformiranost pozadinskog osvjetljenja i visoko pozicionirana bijela točka.

ktc_h32s17_12

Nakon tjedan dana korištenja za rad i igru možemo zaključiti kako je ovo vrlo zanimljiv monitor za sve one ograničenog budžeta. Uz kupon ga je na Geekbuyingu moguće dobiti za samo 219 USD što ga čini iznimno primamljivim. Naravno, nije bez mana i tu ponajprije mislimo na nižu vrijednost pozadinskog osvjetljenja koje će nam faliti u prostorima s puno svjetla, zatim lošu uniformiranost istog tog pozadinskog osvjetljenja, kao i loše postavljenu bijelu točku pa bijela boja nikako nije bijela. Širina gamuta i preciznost kojom panel prikazuje boje je na vrlo visokom nivou baš kao i unformiranost prikaza boja na cijelom panelu. Kontrast nije visok kao što je obećano, no to je i dalje visoka vrijednost.

Monitor smo naravno isprobali u gotovo svim scenarijima igre i nije nas razočarao. Primjetnog ulaznog kašnjenja nema, a tek smo primijetili lagani ghosting pri brzim scenama, no to nije ništa alarmantno. Zakrivljenost panela će vas malo više uroniti u sam sadržaj u odnosu na ravne ekrane, no nekako smo skloniji zakrivljenju kada je riječ o ultra wide ekranima. Ipak, ovdje se velikih 32-inča ekrana zbog 1500R zakrivljenja ipak čini pogodnijim i manjim za ugodnije igranje ili rad.

Na kraju mu apsolutno moramo dati preporuku jer je dobrih stvari puno više nego loših, a i 32 inča za 219 € zvuči jako primamljivo.