DVB-T tuneri svakim danom postaju sve popularniji, ponajprije zbog kvalitete digitalnog signala (MPEG2) i jednostavnog načina za prijem i snimanje TV programa. Iako naš dio planete uglavnom zaostaje u tehnološkim novostima za ostatkom svijeta, u domeni rasprostranjenosti i kvaliteti digitalnog zemaljskog signala to se baš i ne može reći. Naime, DVB-T (Digital Video Broadcasting – Terrestiral) se u Hrvatskoj počeo eksperimentalno emitirati još početkom 2002. godine na području Zagreba s odašiljača na Sljemenu i HRT Doma na Prisavlju. Danas, broj odašiljača se popeo na zavidnu brojku pa je tako DVB-T signal moguće pratit i s odašiljača na Belju, Biokovu, Borincima, Čelavacu, Ivanščici, Kalniku, Labinštici, Ličkoj Plješevici, Moslavačkoj Gori, Papuku, Psunju, Prisavlju, Sljemenu, Srđu, Učkoj i Ugljanu (neki od ovih odašiljača su u procesu pripreme, sa skorim puštanjem u rad). Sredinom ove godine se planira prestanak eksperimentalnog emitiranja i prelazak na komercijalnu uporabu ovih odašiljača, a planira se odašiljati ukupno 23 kanala. Naravno, broj kanala zavisi od područja u kojem se nalazite pa će tako većina ovih programa biti dostupna samo u određenim dijelovima Hrvatske putem lokalnih TV postaja. U jednom od prethodnih članaka smo kroz ruke propustili Prolink-ove modele DVB-T tunera, a danas je na red stigao i USB DTV dongle iz Leadteka.

Kutija

Kako je i vidljivo iz pakiranja, radi se o USB 2.0 TV-tuneru koji dolazi zapakiran u solidnu kutiju, a krase ga vrlo male dimenzije i odličan izgled. Leadtek se potrudio oko dizajna i kvalitete pakiranja pa nema straha od oštećenja ionako kompaktnog i čvrstog tunera unutar kutije.

Oprema

Kutija je solidno popunjena s popratnim sadržajem u u njoj pronalazimo dobar manual, antenu, produžni USB kabel, CD s driverima, Ulead VideoStudio 9 SE DVD, i Bonus Software Pack (Power DVD 6, Muvee 3 i Adobe Reader) i sam tuner. Nažalost, iako je proizvođač predvidio za ovaj model i daljinski upravljač on nije stigao do nas – netko na pošti je očigledno smatrao da nam on nije prijeko potreban pa je ga odlučio pokloniti svom pomlatku, valjda kao zgodnu igračku.

Tuner

Na svu sreću, sam tuner ga nije privukao (iako izgleda dosta zgodno za svoje godine) pa je on tako ipak uspio pronaći svoj trnoviti put do naše redakcije. Uređaj je dimenzijama tek nešto malo veći od uobičajenih USB flash memorijskih stickova i na sebi ima samo USB priključak, signalno LED svijetlo i adapter za priključak antenskog kabla. Obično za prijem DVB-T signala nije potrebna nikakva posebna antena dok je ona priložena u našem pakiranju, nažalost, bila dovoljna samo za očajan prijem lošeg signala prožetog trzanjem i zastajkivanjem TV programa.

Beskorisna antena

Iako smo se potrudili i u par kvartova u Zagrebu isprobali ovu antenicu – ona nije dala zadovoljavajuće rezultate. U najboljem slučaju dobili smo program koji je više prikazivao sliku koja miruje nego onu u pokretu. Za prijem DVB-T signala potrebna je optička vidljivost s odašiljačem pa iako smo to ovoj anteni i priuštili ona nas je ostavila kratkih rukava. Ovo nije samo problem sa signalom koji se emitira na našem području, već je stvar i do samog tunera i priložene antene. Neki drugi modeli s ovom antenom su nam priuštili puno bolje rezultate, iako niti oni nisu bili zadovoljavajući. Jednostavno, kombinacija manjkavog signala u našim krajevima i ovog tunera s ovakvim tipom antena ne mogu pružiti potpuno uživanja u digitalnom prijemu. No, priključivanje vanjske ili sobne antene s pojačalom otklonilo je sve ove probleme i signal se pokazao u svoj svojoj snazi konstanto pokazujući na skali maksimalan prijem. Instalacija priloženih drivera i popratnog softvera je prošla bez ikakvih problema, glatko i brzo pa smo zadovoljni s konačnim rezultatom krenuli u potragu za signalima u čemu nam je umnogome pomogao i najjači adut ovog proizvoda.