Lenovo N5901

Konačno ste sagradili svoj HTPC, ponosno ga uglavili negdje u policu između pojačala, set-top-boxa i televizora, a onda ― još uvijek puni ushita zbog nove igračke ― shvatili da je u fotelji korištenje stare tipkovnice sa 101 tipkom na kojoj ste programirali 2003., i tadašnjeg miša, u najboljem slučaju neugodno. I tada, osim ako ste spremni na neka egzotična rješenja korištenjem mobitela kao kontrolera, je vrijeme za nabaviti neki specijaliziran komad hardvera za to. Srećom, mnogi proizvođači su se upustili u ovo tržište posljednjih godina, i izbor postaje sve veći. Jednog od kandidata u ovoj kategoriji donosi nam Lenovo, modelom N5901. Radi se o kombinaciji tipkovnice i miša u jednom kućištu, bežično povezanih s USB dongleom koji, naravno, priključujemo u računalo koje ga prepoznaje kao i bilo koju drugu tipkovnicu odnosno miš.

Prije svega, obratimo pažnju na interesantan oblik koji je Lenovo smislio za ovu kombinaciju. Ideja koja iza njega stoji omogućava držanje uređaja jednom rukom kad se koristi kao miš (slično daljinskom upravljaču), a isto tako i držanje s obje ruke kad se upogoni u ulozi tipkovnice. U praksi, ovaj "hibrid" je dobro smišljen, te se N5901 lako koristi u obje uloge, a zahvaljujući dobrom izboru materijala i zaobljenosti kućišta, također je udoban za držanje. Koristite li ga u ulozi miša, pod palcem će vam se naći trackball ispred kojeg se nalaze lijeva i desna tipka ekvivalentne onima na mišu (posebnog kotačića za scrollanje nema). Sve su komande lako dohvatljive bez obzira kojom rukom držite uređaj, ali s obzirom da je zamišljeno upravljati samo palcem, neki manevri poput drag&dropa neće biti tako jednostavni. Srećom, takve su stvari na HTPC-u rijetko potrebne. No kao i kod svih drugih trackballa koji nemaju kuglice prevelikih promjera, računajte s povremenim čišćenjem mehanike (nešto od čega se vlasnici uređaja s još manjim trackballom, poput Blackberryja Pearl ili 8310 još uvijek zgražaju). Ali ukupan dojam je ipak pozitivan.

Što se tipkovnice tiče, ovdje je strpano gotovo cijelo standardno QWERTY polje, s time da se dodatni karakteri mogu izvući kombinacijom s tipkom Fn, slično prijenosnicima. Sviđa nam se i što nisu zapostavljene tipke poput Ctrl, Alt, Start, PgUp i PgDn, i slične. Štoviše, ovdje ćete naći i multimedijske tipke za upravljanje glasnoćom i playlistom, kao i dediciranu tipku za Alt+Ctrl+Del (već naslućujemo količine viceva koji se na to oslanjaju). Inače smo često oprezni s entuzijazmom kad se radi o punim no fizički umanjenim tipkovnicama jer se radi o spletu delikatnih faktora koje treba dobro izvesti. Lenovo je odradio dobar posao ― sve su tipke blago izbočene kako bi se mogle lakše opipati, i premda imaju vrlo malen hod, konkretno kliknu kad budu stisnute, što svakako cijenimo. Onima koji su naviknuti na mobitele s QWERTY tipkovnicama N5901 mogao bi biti mrvicu krut na prvi pogled, ali nije potrebno mnogo vježbe da uhvatite ritam i počnete razmjerno brzo naslijepo tipkati. Međutim, ono što je moglo biti bolje riješeno su Shift tipke, koje su zbog zaobljenih kutova ispale trokutaste i male. Netko bi mogao argumentirati da se na HTPC-u one ne koriste previše, ali mišljenja smo kako se radi o toliko esencijalnim tipkama u bilo kakvom radu na računalu, da ne bi smjele biti zapostavljene, osobito ne na račun Caps Locka i Alta koji su osjetno veći.

Uređaj za rad koristi dvije AA baterije, i očito je s njima štedljiv: kroz dosta intenzivno testiranje nismo ga uspjeli natjerati da poželi nove. One se nalaze ispod poklopca s donje strane, gdje ćete naći i mali utor gdje se USB dongle može spremiti kad se ne koristi ― isti štos kao viđen i kod mnogo miševa. Što se cijene tiče, Lenovo srećom nije išao ni u kakve nerazumne cifre. Tristotinjak kuna, za koliko se u nas može pronaći, dobra je cijena, osobito uzevši u obzir da mijenja dva uređaja odjednom i to bežično.

 

Zaključak

Sveukupno smo zadovoljni Lenovom N5901. Povoljno i praktično ispunjava prazninu između standardnih stolnih tipkovnica i miševa, te rješenja visoke bežične klase kao što su Logitechov diNovo (koja, opet, mogu mnogima također biti prevelika za dnevnu sobu). Nije za pisanje dugih e-mailova niti ikakav preozbiljan rad, ali za ono što se na jednom HTPC-u radi, je upravo adekvatan. Ergonomija je solidna, kvaliteta izrade također, i jedina ozbiljnija zamjerka odnosi se na premale Shift tipke.

Conclusion

Altogether, we are satisfied with what Lenovo N5901 has to offer. For a good price it practically bridges the gap between usual desktop hardware, and high-end wireless peripherals such as Logitech diNovo range (which may, again, be too cumbersome for someone’s living room). It is not suitable for writing long emails or performing any serious tasks, but for what is usually done on a typical HTPC, it is just adequate. It has commendable ergonomics, solid build quality, and the only criticism we have regards the Shift keys which are simply too small.