LG 34UM67 – doživljaj kina na vašem stolu

Datum objave 15.05.2015 - Hrvoje Gregur

LG 34UM67 - prvi dio

lg_34um67_1

LG 34UM67 možda na prvu djeluje kao još samo jedan UltraWide monitor u nizu. No to je 21:9 monitor koji osim povećih gabarita i rezolucije od 2560x1080 nudi još neke, gamerima zanimljivije značajke - AMD FreeSync podršku te IPS matricu s malim input lagom. S obzirom da smo vec testirali jedan Freesync monitor, ovaj smo dali Hrvoju da provjeri kako ta tehnologija radi na famoznom eGPU sustavu. Uz veličinu do izražaja dolazi i anti glare premaz, a kao i svaki drugi monitor i ovaj je teško poslikati bez odsjaja. No, zato je tu naš unboxing video:

 Nakon što smo monitor otvorili te stavili na stol moramo spomenuti da djeluje prilično impresivno sa svojih 34", a osim veličine u oko odmah upada i anti glare premaz. S tako velikom dijagonalom dolaze i dimenzije od 830mm širine, 469mm visine i 173mm dubine. Kod monitora, pogotovo crnih, ne može se puno pričati o dizajnu no nekoliko detalja na LG 34UM67 nam se svidjelo. Posebno bismo istaknuli borderless dizajn kad je monitor ugašen i proziran stalak.

lg_34um67_2

Iako nismo ljubitelji sjajne plastike (Piano Black) primarno iz razloga što u većini slučajeva djeluje jeftino, a iz iskustva s prijenosnicima znamo da za sobom povlači i uštede u kvaliteti izrade ovdje imamo drugačiju priču - kombinacija prozirne i sjajne plastike na stalku nam se svidjela i sam monitor ponekad djeluje kao da lebdi iznad stola. Stalku se ne može prigovoriti, čvrsto i stabilno drži monitor.

lg_34um67_3

S ergonomske strane smo ipak ostali malo razočarani. Nagib možemo namještati između 5 i 15° što je sasvim dovoljno, dok za visinu imamo dostupne samo dvije razine čije mijenjanje za sobom povlači korištenje odvijača s obzirom da se radi nosačima ugrađenim u stalak. Zbog navike koju smo stekli korištenjem prijenosnika viši stupanj nam je bio sasvim dovoljan, ali korisnicima stolnih računala trebat će pokoja knjiga ili će monitor montirati na zaseban stalak pomoću VESA nosača koji se nalazi sa stražnje strane.

lg_34um67_4

Osim VESA nosača na stražnjoj strani dostupni su dva HDMI 1.3, DisplayPort 1.2a i Dual Link DVI video ulazi. LG34UM67 sadrži i dva 7W zvučnika i shodno tome imamo ugrađen ulaz kao i izlaz za zvuk koji je primarno namijenjen kao passtrough za slušalice. Kao što ste mogli vidjeti u unboxing videu začudilo nas je kako s monitorom nije došao DisplayPort kabel s obzirom da FreeSync radi isključivo putem DisplayPort konekcije. Na svu sreću u ladici uvijek imamo spremnu cijelu šumu kablova, a DisplayPort nije iznimka, no to ipak ne umanje veliki propust od strane LG-a.

Detaljaniji opis FreeSync tehnologije ste mogli čitati u testu Acera XG270HU, a ovdje ćemo samo ukratko spomenuti da se radi o tehnologiji koja prilagođava brzinu osvježavanja monitora broju sličica u sekundi koji se prikazuju na ekranu kako bi se eliminiralo zastajkivanje i pucanje tekstura. LG 34UM67 podržava FreeSync u rasponu od 48 do 75Hz. Glavni razlog relativno malog raspona u odnosu na druge monitore leži u činjenici da se koristi IPS matrica. Ispod 48 FPS FreeSync tehnologija je neaktivna jednako kao i iznad 75. Na svu sreću igranjem s razinom detalja dostupnih u igrama na minimalni FPS možemo vrlo lako utjecati dok za glatkoću iznad odnosno prilikom 75 FPS tu je dobro poznati Vertical Sync koji ako želimo možemo i ugasiti, ali naravno tada je pucanje tekstura ponovno prisutno s obzirom da FPS neće odgovarati refresh rateu monitora. Samo mala napomena FreeSync tehnologija podržava raspon od 9 do 240Hz, a na proizvođačima je da odrede raspon koji će se koristiti na njihovim monitorima.

lg_34um67_5

Već mala promjena kuta gledanja TN panela na Precisionu M6800 uzrokuje distorziju boja i sasvim je jasno zašto se na svom UltraWide monitoru LG odlučio za IPS matricu. Uz spomenuti FreeSync ovaj monitor krasi i 8 bitna IPS matrica koja pokriva 99% sRGB spektra. U unboxing videu mogli ste vidjeti da je sam monitor tvornički kalibriran. Unatoč tome primijetili smo laganu primjesu plave kada smo na ekran stavili potpuno bijelu sliku. Sama uniformnost osvjetljenja ovog testnog primjerka je vrlo dobra a backlight bleed primjetili smo tek na potpuno crnoj podlozi uz donji lijevi rub. Iako IPS paneli pate od jače izraženog ghosting efekta nego njihova TN braća mi prilikom korištenja LG 34UM67 nismo primijetili ništa više izražen ghosting nego kao kod prosječnog TN monitora. Sve u svemu vrlo dobar prikaz slike kakav se i očekuje - a zamjerke bi mogli pronaći tek profesionalni fotografi. Prosječni korisnici i gameri biti će i više nego zadovoljni. Između ostalog pozadinsko osvjetljenje monitora je "Flicker-free" odnosno koristeći LG nomenklaturu "Flicker safe". Na prvu nam se rezolucija od 2560 x 1080 činila premala za monitor ovakve dijagonale, ali polagano smo se naviknuli na nju - da, veličina piksela je očita kada se radi u 2D aplikacijama pogotovo što se tiče rada u office paketu ili prilikom surfanja gdje uz veličinu samog panela, nezgrapnost 21:9 standarda dolazi do izražaja. Rješenje je bilo koristiti monitor s otprilike metar udaljenosti. Ali kad bolje razmislimo ovakva rezolucija za monitor koji je primarno namijenjen gamerima ima smisla - radi se o svega 33% više pixela nego što to imaju FHD monitori i samim time neće pretjerano mučiti grafičku karticu.

LG 34UM67 - drugi dio

lg_34um67_6

U biti nije nam toliko smetao omjer stranica, koliko nam je nedostajala fizička pregrada koja bi monitor jasno podijelila - što je u našem slučaju stvar navike. Prilagodbu na 21:9 omjer u 2D okruženju najviše nam je olakšalo korištenje dva različita ulaza video signala kako bi se simulirao rad dva fizički odvojena monitora.

lg_34um67_7

Iako smo i dalje bili na istom panelu, zbog jednostavnijeg korištenja "windows snap" funkcije pomoću koje smo na jednostavniji način mogli izravnati prozore, rad je bio mnogo jednostavniji. Nakon toga proces prilagodbe bio je mnogo kraći i vrlo brzo smo shvatili prednosti koje 21:9 monitor može pružiti. Iako to gornja slika ne prikazuje najčešće smo na lijevu stranu ostavili u komadu, kao što se i vidi. Desnu stranu najčešće smo podijelili na dva "uža" prozora širine 640 piksela. Ako želite na 34UM67 možete spojiti i dva potpuno različita računala, a njihovu sliku prikazivati istovremeno. Na slici iznad koristimo DP ulaz za lijevi, a HDMI 1 ulaz za desni dio ekrana.   Način testiranja

lg_34um67_8

Jedna od glavnih značajki ovog monitora je FreeSync i s obzirom da Dell Precision M6800 na koji smo spojili 34UM67 službeno ne podržava FreeSync ova recenzija činila nam se kao izvanredna prilika da napravimo eGPU sustav baziran na AMD Radeon R9 290 grafičkoj kartici, a ovo je kratki video kojim predstavljamo kako smo to učinili:

Ako vam nije do gledanja videa, ovdje ćemo samo kratko ponoviti.
  1. Gašenje Switchable graphics tehnologije u BIOSu
  2. eGPU sustav spajamo s prijenosnikom nakon POST-a, a prije ulaska u operativni sustav
  3. Prilikom ulaska u operativni sustav pokrećemo instalaciju zadnjih dostupnih Catalyst 15.4 beta upravljačkih programa
  4. Umjesto ponovnog starta, prijenosnik gasimo te odspajamo eGPU
  5. Paljenje prijenosnika te ponovno spajanje eGPU sustava nakon POSTa
  6. Uživanje u Radeon R9 290 spojenom na prijenosno računalo
  7. Svako ponovno korištenje eGPU sustava zahtjeva samo korake 5. i 6.
Recenziju Precisiona M6800 ste mogli čitati ranije, a jedina razlika u odnosu na testirani model je u procesoru. U modelu korištenom za ovu recenziju koristi se Intel Core i7 4710MQ s podignutim turbo taktovima na 3.5GHz za sve četiri jezgre.

lg_34um67_9 lg_34um67_10

lg_34um67_11

Kad nam se na stolu već nalazio LG 34UM67 i potpuno funkcionalan eGPU sustav odlučili smo provjeriti kako se eGPU ponaša s više aktivnih monitora spojenih na različite grafičke kartice. Na naše iznenađenje sve je funkcioniralo potpuno fluidno i bez problema. Na gornjoj slici eGPU, odnosno R9 290 pogoni lijevi dio monitora, dok je M6100 zadužena za desni dio i ekran na samom prijenosniku.

lg_34um67_12

Prije nego krenemo s igrama htjeli bi samo spomenuti da je na ovom monitoru bio poseban gušt gledati filmove. Kao što se na slici iznad može vidjeti 34UM67 je gotovo iste širine kao i 39" televizor iza njega i gledanje bez crnih traka iznad i ispod slike samog filma je iz nekog razloga bilo mnogo ugodnije i što se gledanja filmova (čitajte 21:9 video sadržaja) tiče 34UM67 bez problema može zamijeniti televizor do 40", dok je gledanje 16:9 sadržaja donijelo vertikalne crne trake i prethodni gušt se istopio.

LG 34UM67 - treći dio

Ono bitno - gaming Snimili smo nekoliko kratkih videa kako bismo vam dočarali kako izgleda igranje na UltraWide monitoru koji osim da dočaraju širinu vidnog polja koju nam ovakav monitor donosi, služe i za prikazivanje kako radi FreeSync. S ovih nekoliko kratkih videa trudili smo se pokazati kako stvar izgledaju kad se FreeSync uključi u cijelu priču fluidnosti i kako sve ne bi ostalo samo na AMD FreeSync Demo aplikaciji malo smo se poigrali s detaljima kako bi unutar jednog videa mogli jasno dočarati razliku. Nažalost kamerom je vrlo teško uhvatiti zastajkivanje i pucanje tekstura. AMD FreeSync demo

 Ovo je kratki segment iz prethodno snimljenog videa pomoću kojeg smo predstavili naš AMD eGPU FreeSync sustav. AMD demo najjasnije prikazuje prednosti FreeSync tehnologije. Sid Meier's Civilization: Beyond Earth

Kod ovog videa dolazi do izražaja činjenica da FreeSync nije aktivan s obzirom da se FPS kretao ispod 48 te je zastajkivanje i pucanje tekstura jasno vidljivo. Odlučili smo pokazati ovaj video kako bismo istaknuli najveću manu ovog monitora. Malen raspon refresh ratea u kojem je FreeSync aktivan. Sam problem nije toliko vezan uz malen raspon, koliko uz činjenicu da je minimalna razina na koju refresh rate može biti spušten. FreeSync, ako monitor to podržava, može refresh rate spustiti do vrlo niskih 9Hz, što u prijevodu znači da se naša animacija vrti na smiješnih 9 FPS što je, budimo realni, neupotrebljivo. Po nama neki minimum kojeg bi se svi proizvođači trebali držati je 30Hz kako bi FPS dropovi bili što glađi. Hitman: Absolution

Oko prikaza Hitman benchmark videa imali smo podosta debate na koji način ćemo isti prikazat i odlučili smo postaviti detalje na način da se igra svega nekoliko puta digne iznad 48 FPS kako bi što jasnije mogli prikazati razliku u fluidnosti sa i bez FreeSynca. Tomb Raider

Prvi Tomb Raider video predstavlja detalje podignute na razinu gdje je FPS gotovo cijelo vrijeme ispod 48 kako biste samo mogli vidjeti lagano zastajkivanje i pucanje tekstura koje je najizraženije ako zanemarite Laru Croft i fokusirate se na stijene u pozadini.

U ovom videu smo malo smanjili razinu detalja kako bi FPS porastao i većinu vremena kretao se između 48 i 75 kako bi jasno mogli vidjeti razliku koju čini FreeSync.

LG 34UM67 - četvrti dio

Input lag i DAS mode Nažalost ne posjedujemo opremu pomoću koje možemo izmjeriti input lag, ali "na oko" nije bio problematičan. Pogotovo nakon paljenja DAS funkcije. DAS ili Dynamic Action Sync možete shvatiti kao "Game mode" na klasičnim LCD televizorima čijim paljenjem se drastično smanjuje input lag, ali isto tako i kvaliteta prikaza. Mi na LG 34UM67 nismo primijetili pad kvalitete slike paljenjem DAS funkcije, ali nešto bolji odziv definitivno jesmo.   AMD Firepro i FreeSync

lg_34um67_13

Vratimo se još na kratko na FirePro M6100 - iako službeno ne podržava FreeSync sama kartica bazirana je na GCN 1.1 arhitekturi i u teoriji bi uz podršku upravljačkih programa FreeSync trebao raditi. U videu ste mogli primijetiti da je FirePro M6100 instalacijom Catalyst 15.4 beta upravljačkih programa "izgubila" svoje ime, odnosno sustav ju je prepoznao kao Radeon HD 8950 i u početku tome nismo pridavali pretjeranu pažnju. Tek nakon demontaže eGPU sustava kako bismo napravili fotografije za ovu recenziju primjetili smo da je FreeSync ostao omogućen, prvo smo mislili kako se radi o grešci, ali nakon kompletnog čišćenja sa Display Driver Uninstalerom i ponovne instalacije upravljačkih programa FreeSync je ponovno bio tu i AMD demo je radio. Naravno kako sve ne bi ostalo samo na AMD demo testu i opciji u upravljačkim programima žrtvovali smo još nekoliko sati kako bismo detaljno testirali i ovu kombinaciju pomoću World of Tanks, Tomb Raider i Metro: Last Light igara - zaključak M6100 podržava FreeSync. Bilo bi lijepo kad bi AMD u FirePro upravljačke programe ubacio FreeSync podršku pa da ovakvo zaobilaženje nije potrebno. Vrlo vjerojatno je isti trik moguć i sa FirePro M4100 i M5100 grafičkim karticama s obzirom da su i one bazirane na GCN 1.1 arhitekturi.   Zaključak Za početak mane, a ovaj ih monitor ima dvije. Prva je raspon refresh ratea u kojem je moguće koristiti FreeSync a kreće se od 48 do 75Hz. Gornja granica nije nam predstavljala problem, ali donja definitivno jest. Mnoge današnje igre, čak i kada se detalji prilagode kako bi se FPS kretao oko magičnih 60, na grafički kompliciranim scenama mogu nam servirati drastičan pad. Kod nas je taj problem zbog korištenja eGPU sustava bio mnogo jače izražen s obzirom da nismo mogli maksimalno iskoristiti R9 290 i koristili smo svega 70 do 80% dostupnih performansi. Druga mana je cijena koja kod nas kreće je nemalih 5000kn i gamerima će predstavljati popriličnu prepreku. Tu ćemo još svakako pridodati i činjenicu kako je LG "zaboravio" upakirati i DisplayPort kabel. 21:9 format na kraju nije ispao toliko težak za privikavanje i korištenje koliko smo očekivali, ali u 2D radu sama veličina dijagonale kombinirana s, uvjetno rečeno, malom rezolucijom ipak je bila kamen spoticanja. Stavimo sad negativu na stranu i okrenimo se pozitivnim stvarima. Igranje na LG 34UM67 monitoru bilo je posebni užitak. Zbog korištenja solidne IPS matrice boje su izgledale odlično, a kvalitetan prikaz crne do posebnog izražaja došao je u igrama poput Tomb Raidera i Metro Last Lighta. Iako smo na samom početku članka samo spomenuli da smo se prilikom 2D rada dodatno odmaknuli od monitora, tokom intenzivnog igranja situacija je bila drugačija. Licem smo bili udaljeni svega 50-ak centimetara i taj potpuno subjektivni i nemjerljivi kino doživljaj nas je potpuno očarao. Isti možda nismo u tolikoj mjeri osjetili prilikom igranja igara poput League of Legends, ali gore spomenuti Metro Last Light koji smo do sad igrali bezbroj puta iz nekog razloga pružio je kompletno drugačiji osjećaj i istu igru doživjeli smo mnogo intenzivnije. Mislili smo da je kino doživljaj tokom igranja samo marketinški trik, ali sad smo se na vlastitoj koži uvjerili da UltraWide formatu ima nešto. Bez straha možemo reći da su 21:9 format, velika dijagonala, IPS matrica i FreeSync tehnologija definitivno dobar recept za maksimalno uživanje u igrama. Presuda? Ako većinu vremena na računalu provodite gledajući filmove i igranjem igara, a cijena od oko 5.000 kn (s PDV-om) vam nije problem onda je LG 34UM67 monitor kojeg vrijedi uzeti u obzir.