Logitech G serija periferija u Beogradu

Datum objave 31.08.2005 - Denis Arunović

Uvod i Logitech G miševi

Prva bitna stvar u svakom putovanju je bez sumnje prijevozno sredstvo. Na Logitechovu pressicu krenuli smo autobusom koji je stigao iz Slovenije. Budući da je Logitech event organizirao zajednički event za Hrvatsku, Sloveniju i SiCG, u autobusu su osim hrvatskih kolega bili slovenski novinari. Put do Beograda je bio sasvim ugodan uz izuzetak prelaska granice. Naime, osim što je granica između Hrvatske i SiCG zagušena velikim brojem Turaka koji se s godišnjeg odmora vraćaju u zemlje zapadne Europe, imali smo i polusatnu stanku zbog razminiravanja obližnjeg polja. Nakon prelaska granice putovanje je bilo prilično dosadno (većina putnika je odlučila "ubiti" oko), ali i to se da preživjeti uz MP3 player ili "pikanje" HOMM-a III na prijenosniku.

Prvo je svatko dobio svoju značkicu...

Na putu do beogradskog disco kluba "Andergraund", mjesta gdje je Logitech organizirao prezentaciju, omela nas je jedino neinformiranost vozača autobusa koji je zabunom malo kružio po gradu. Kad smo napokon stigli, damice odjevene u maskirne...ahem...uniforme, podijelile su nam press iskaznice, a one koji su to željeli, predbilježili za natjecanje u Counter Strikeu za novinare. Naravno, mi smo također ušli u turnir - što zbog molećivih pogleda maskirnih stvorenja, što zbog želje da provjerimo koliko smo zapravo zahrđali pri korištenju miša u zabavne svrhe.

Kud tržište, tamo i Logitech

Prijeđimo sad na glavnu temu ove reportaže - Logitechovu press konferenciju. Premda su na prezentaciji bila ukupno četiri čovjeka iz Logitecha, glavnu riječ na prezentaciji vodio je gospodin Romain Du Gardier, product manager za EMEA regiju. Udarna linija cijele prezentacije bila je nova G serija Logitechovih periferija. Prema riječima Logitechovog managera, tržište PC igara raste strelovitom brzinom (200 milijuna gamera diljem svijeta, 5,8 milijardi dolara vrijedno PC gaming tržište (tu se ne ubraja samo prodaja igara). Logitech ovdje vidi priliku da progura proizvode koji su dizajnirani posebno za igrače. Shodno tome stvorena je G serija periferija koja je namijenjena isključivo PC igračima. U seriju spadaju miševi - G1, G3, G5 i G7 te tipkovnica G15. Miš G1 je baziran na šasiji starijeg MX-a 300 u koju je ugrađen unaprijeđeni optički senzor. O mišu se nije mnogo pričalo budući da nije namijenjen europskom tržištu.

G5 s pripadajućom kutijicom za "balast"

G3 također nije dobio mnogo pažnje. Riječ je o mišu koji je praktički jednak MX-u 518 - dakle promjenljiva rezolucija (od 400 do 1600 dpi) i ukupno osam tipki, a vjerojatno i tilt wheel (scroll kotačić koji kontrolira i horizontalni scroll). G3 i dalje koristi klasični optički senzor, a cijena bi mu trebala biti oko 45 eura. Slijede "prave" stvari - G5 i G7. Riječ je o miševima dizajniranim isključivo za gamere koji za praćenje pokreta koriste novi, unaprijeđeni laserski senzor maksimalne razlučivosti od 2000 dpi. Kao i na MX-u 518, razlučivost je moguće prilagođavati pomoću tipki na mišu tijekom igranja. Oba miša su preuzela oblik MX-a 510 s tim da su na osnovni dizajn dodane određene preinake - malo je poboljšan oblik tijela miša, promijenjeni su broj i količina dodatnih tipki, scroll kotačić je dodatno izdignut iz tijela miša te mu je dodana tilt funkcija.

G5 je poseban po tome što s računalom komunicira na klasičan način, putem žice. U pitanju je brza USB2.0 veza koja ovom mišu omogućava da računalo izvještava o svom položaju 500 puta u jednoj sekundi. Druga specijalnost ovog model miša je što u sebi ima utor za malenu plastičnu kašetu s utezima. Set utega dolazi isporučen u kutijici zajedno s mišem, pa je mišu na ovaj način moguće fino podesiti težinu i balans. Preporučena maloprodajna cijena ovog miša u SAD-u iznosi 70 dolara - pitanje je koliko će koštati u našim trgovinama.

Baš nas zanima da li je bežična veza G7-ice dovoljno brza za nesmetano igranje

G7 je pak bežični miš s kojim Logitech planira promjeniti mišljenje korisnika da su bežični miševi jednostavno prespori za ozbiljnije igranje. Kao što smo rekli, G7 je vrlo sličan modelu G5 - razlikuju se prema tipu materijala od kojih im je izrađen oklop, načinu povezivanja na računalo i na činjenici da je G5 moguće fino podesiti kombinacijom utega. Za razliku od klasičnih bežičnih miševa, Logitech G7 ima lako izmjenjivanje litij-ionske baterija koje je moguće puniti u punjaču koji je isporučen s mišem. Uz to, u miš je moguće staviti jednu ili obje baterije, zavisno o tome da li želite da je miš teži ili lakši. Sa samo jednom baterijom miš teži mnogo manje od svih ostalih bežičnih miševa na tržištu, bilo da oni koriste integriranu bateriju ili pak klasične AA baterije.

Vjerojatno najvažnija stvar na modelu G7 je način komunikacije s račulom. Logitech tvrdi da je uspio ukloniti bilo kakvo osjetno kašnjenje upotrebom 2,4-gigahercne radio veze s tehnologijom "pametne" izmjene kanala. Naime, miš se automatski prebacuje s kanala na kanal (dostupna su mu ukupno 24 kanala) zavisno o tome da li je detektirana degradacija performansi kanala koji se koristi. Još jedna karakteristika ovog miša potvrđuje njegovu glavnu namjenu - gaming. Riječ je vremenu nakon kojeg miš ulazi u sleep mod. Dok je klasičnih bežičnih miševa ovo vrijeme iznosi 10 sekundi, kod G7-ice je ono produljeno na minutu. Preporučena cijena ovog miša u američkim trgovinama iznosi 100 dolara.

Natjecanje u CS-u i Logitech G15

Prije nego što se bacimo na ostatak Logitechove ponude, moramo se pohvaliti s našim rezultatima u CS obračunu za novinare. Ruku na srce, nije da smo baš vješti, ali smo se svejedno nadali da ćemo ugrabiti neku nagradu. Pogled na donju fotku otkrit će vam koje smo "alate" rabili u ovom natjecanju. Da (zli hihot...), radi se o gamerskoj tipkovnici G15 i mišu G5 - kombinaciji periferija na koju će još jako dugo sliniti velik broj gamera. Sjećate se da smo pri dolasku na press event dobili značkice? Pomoću ovih značkica su svi novinari (koji su se uopće željeli natjecati) podijeljeni na četiri grupe - G1, G2, G3 i G4. Mi smo završilu grupi G4, a protivni su nam bili ekipa G3. Nemojte misliti da je ovo bila nekakva "opasna" igra - većina ljudi iz ekipa uopće nikad nije igrala CS, što nas pak znači da smo i s našim jadnim skillom imali mogućnost raditi kaos na mapi. :)

Ne možemo se požaliti na opremu koju smo koristili na CS natjecanju

Rezultat svega - autor ovih redaka bio je najbolji od svih hrvatskih novinara, a za nagradu je dobio...hehe, pa što drugo nego G5-icu. :) Najbolji igrači iz Slovenije i Srbije su također osvojili ovaj, ne tako jeftin, miš. S obzirom na to da smo miš odvukli sa sobom natrag u Zagreb, uskoro možete očekivati i njegovu recenziju. Kao mali prvi pogled u nadolazeću recenziju, možemo vam reći da je miš stvarno odličan i da ga ne mući jedna od boljki prethodnog Logitechovog laserkog miša - odbijanje poslušnosti senzora ako se miš pri igranju diže od radne površine.

Sklopivi LC zaslon ima i pozadinsko osvjetljenje

Vratimo se mi Logitechovom hardveru. Nakon miševa, imali smo prilike vidjeti i nakratko isprobati tipkovnicu G15. Tipkovnica s računalom komunicira preko USB2.0 protokola, a uz to ima ulogu USB huba sa dva konektora. Posebna je po tome što uz klasične i multimedijske tipke, na lijevoj strani ima 18, tzv. G tipki kojima je moguće programirati funkcije. Uz to, na tipkovnici postoje tipke M1, M2 i M3 s kojima je moguće odrediti jednu od konfiguracija G tipki što znači da na raspolaganju imamo zapravo 54 dodatne programabilne tipke. Druga zanimljiva karateristika tipkovnice G15 je sklopivi LC zaslon s pozadinskim osvjetljenjem koji se nalazi na srednjem dijelu tipkovnice. Namijenjen je prikazivanju raznih korisnih informacija, bio da je riječ o igrama, normalnim aplikacijama ili informaciji o stanju cijelog računala.

Dodatne programabilne tipke na lijevoj strani tipkovnice

Tako zaslon može ispisivati korisne informacije iz igre (npr. količinu streljiva), obavještavati korisnika o pristiglim e-mailovima, prikazivati naziv pjesme koju "vrti" MP3 player ili pak prikazivati neke sistemske vrijednosti poput zauzeća procesora i memorije. Naravno, ove funkcije neće biti podržane u kombinaciji sa svim igrama ili aplikacijama, no Logitech najavljuje da će mnogo nadolazećih igračkih naslova kao i ostalih aplikacija imati podršku za prikaz na njihovim tipkovnicama sa LC zaslonom. Uz to, na instalacijskom CD-u tipkovnice biti će isporučen i SDK (Software Developer Kit) koji će naprednijim korisnicima dozovoljavati da sami isprogramiraju podršku za prikaz željenih informacija.

Velik dio na tipkovnici ima diskretno pozadinsko osvjetljenje

Zadnji, nama osobito zanimljiv feature ove tipkovnice je pozadisnko osvjetljenje tipki. Ako je suditi prema promo fotki koju smo pokupili s CD-a koji smo dobili na prezentaciji, na tipkovnici će biti osvijetljen dobar dio tipki, ali ne sve. Zgodno je što je pozadinsko moguće regulirati po volji - moguće ga je prilagoditi na dvije razine osvjetljenja, a moguće ga je i potpuno isključiti. Za razliku od svih sličnih rješenja koja smo imali prilike vidjeti, Logitechovo rješenje pozadinskog osvjetljenja nam se jako sviđa budući da nije osvjetljena cijela tipka već samo znak - slično onako kako je to moguće vidjeti na mobilnim telefonima. Jedini problem koji smo mogli uočiti u našem kratkom druženju Logitechovom gamerskom tipkovnicom je veličina tipke "enter". Naime, malen je i uska kao na Microsoftovim tipkovnicama što je, barem za nas, loše. Tipkovnica će se na američkom, ali i europskom tržištu pojaviti početkom listopada, a njena preporučena cijena je 80 dolara.

Logitech MX5000 i WCG

Osim periferija za igrače, na prezentaciji su spomenuti i neki drugi proizvodi. Riječ je o različitim bežičnim sitemima iz serije Logitech Music Anywhere, raznim dodacima za Sonyev PSP (PlayStation Portable) te novom desktopu MX5000. O većini se ovih uređaja i dodataka nije posebno govorilo tako da ćemo više pažnje dati samo novom desktopu koji nam je jednostavno "zapeo" za oko.

Predstavljeni glazbeni bežični uređaji su Logitech Wireless Headphones for PC, Logitech Wireless Music System for iPod i Logitech Wireless Music System for PC. Wireless Headphones for PC su ništa drugo nego bežične slušalice koje korisniku omogućavaju da sluša i kontrolira glazbu s računala. Slušalice imaju domet 50 metara (naravno, u praksi mnogo manje), neodimijske drivere za bolji zvuk i integrirane kontrole tako da je sa samim slušalicama moguće kontrolirati multimedijski player na računalu. Preporučena cijena im je oko 130 dolara.

Logitech Wireless Music System for PC odnosno for iPod su u biti jednaki uređaji namijenjeni uporabi s PC-om odnosno iPodom. Omogućavaju bežično povezivanje iPoda i PC-a s vanjskim reprodukcijskim sistemom kao što je kućna hi-fi linija. Uz to, dolaze s daljinskim upravljačem tako da je glazbu moguće kontrolirati i bez prtljanja s tipkovnicom i mišom.

Klasično Logitechovo pakiranje koje odiše kvalitetom

Najzanimljivi uređaj, izuzev G linije periferija, nama je bez sumnje bio dekstop MX5000. Riječ je desktopu koji se sastoji od nove zero-tilt tipkovnice s LC zaslonom i miša MX1000. Oba dijela paketa s računalom komuniciraju preko novog Bluetooth 2.0 EDR standarda koji jamči tri puta brži prijenos podataka od standardnog Bluetootha. Kao i na tipkovnici G15, i ovdje imamo LC zaslon na kojem se prikazuju korisne informacije s tim da je Logitech otišao i korak dalje pa je neke aplikacije moguće podesiti tako da se prikazuju isključivo na zaslonu tipkovnice (npr. Windows kalkulator). Koliko je ova mogućnost zaista korisna, moći ćemo provjeriti tek kad nam MX5000 dođe na test, no zasad smo malo skeptični oko ove koncepcije.

Na promo fotki cijeli paket izgleda fantastično

Osim LC zaslona, na MX5000 Logitech po prvi put predstavlja na dodir osjetljive kliznike i tipke koji se nalaze na lijevoj strani tipkovnice. Kliznici služe za kontrolu zoom funkcije u Internet browserima i različitim dokumentima odnosno za kontrolu glasnoće. Što se tiče tipki, riječ je o standarnim multimedijskim tipkama za kontrolu aplikacija kao što je Winamp. Valja napomenuti kako i kliznici i tipke imaju pozadisnko osvjetljenje što je dosta zgodno. Svi uređaji iz Music Anywhere serije kao i novi desktop, u trgovinama bi se trebali pojaviti u listopadu. Preporučena maloprodajna cijena novog desktopa je oko 150 dolara, bežičnih slušalica oko 130 dolara, Wireless Music Systema za iPod 150, a za PC 80 dolara.

To bi bilo to što se tiče noviteta iz Logitecha. Vrijeme je za pogled na WCG finale SiCG.

WCG 2005 SiCG

Nakon Logitechove press konferencije koja je održana u petak, dočekala nas je radna subotu u Beogradskom Sava Centru. U njemu je održano ovogodišnje WCG (World Cyber Games) finale za SiCG pod pokroviteljstvom Logitecha kao srebrnog sponzora. Ostali sponzori bili su Samsung (kao svjetski pokrovitelj ovogodišnjeg WCG natjecanja), IT tvrtka Pakom Computers (opskrbili su cijeli event s računalima baziranim na komponentama AMD-a, ATI-a, Asusa i PQI-a), Microsoft, Kolinska i neki drugi. Naravno, tu se našao i službeni ISP - BE92.ISP.

Dvorana u kojoj je održano natjecanje

Nakon što je fotić malo otvorio "oko"...

Naravno, u cijeloj je priči važan i ustupitelj softvera. U ovom slučajue je to tvrtka ComputerLand koja je računala opremila službenim WCG igrama - Wacraftom III, Starcraftom, FIFA-om 2005, Counter Strikeom Source i NFS Undergroundom 2. Zanimljivo je da je ista tvrtka ove godine dobila distribucija Valveovog Cyber Cafe programa za područje Hrvatske, SiCG i Bosne i Hercegovine. Naime, kako smo čuli u Beogradu, u Srbiji ima mnogo više kompjuterskih igraonica nego kod nas u Hrvatskoj. Bilo je ih i mnogo više dok nisu započele anti-piratske akcije, ali i nakon njih igraonica je i dalje mnogo. Valve Cyber Cafe program namijenjen je upravo igraonicama koje legalno žele rabiti Valveove igre uz adekvatnu tehničku podršku i primjereniju cijenu.

WCG 2005 SiCG - nastavak

Osim samog natjecanja u Sava Centru je bio mini gamerski sajam na kojem su sponzori držali svoje štandove i koji je bio pretrpan umreženim računalima i raznim konzolama (dobro, one nisu bile umrežene) koje su posjetitelji moglo slobodno koristiti.

Osim računala za natjecanje, Sava Centar je bio pun računala na kojima su se mogli igrati posjetitelji

Osim igara na računalima i konzolama, našlo se mjesta i za nešto klasičnije igre. Tako se u jednom dijelu na hrpi stolova igrao Warhammer i Warhammer 40k - strateške igre na ploči. Na drugom dijelu se pak igrao Magic the Gathering, igra bazirana na kartama koja predstavlja borbu čarobnjaka. Nismo baš primjetili da je netko nabacio kakvu partiju Dungeons and Dragonsa, ali s obzirom na okruženje i ekipu, to nas ne bi previše začudilo.

Osim računalnih igara, igrale su se i nešto klasičnije igre, npr. Warhammer

Nije jedan ovakav događaj ne može proći bez lijepih djevojaka odjevenih u oskudne krpice. Tako smo našom kamerom zabilježili cure iz Logitecha i cure iz Pakom Computersa koje su dijelile AMD-ove promotivne letke. Osim njih bilo je tu i Kolinskinih hostesa u Cocta majcama i rolama, hostesa gamerskog klana KGB, a naletjeli smo i na ekipu ženskog klana čije se članice također nisu sramile novinarskih objektiva.

Logitech se ovaj put furao na bijelo

Hostese s promotivnim letcima AMD-a

Na kraju, što reći nego da nam se Beogradski WCG finale prilično svidio. Doduše, u Sava Centru smo proveli samo oko sat vremena budući da je posjet turniru bio više usputan, ali ono što smo vidjeli je bilo prilično zanimljivo.

Naravno, postavlja se pitanje da li se ovakva manifestacija događa i u Hrvatskoj? Odgovor je da, ali zanimljivo je da smo ovo saznali tek nakon što smo pri pisanju ovog teksta usputno našli informacije na Internetu. Dok smo mi bili u Beogradu, hrvatski WCG finale održavao se u Virovitici. Zašto nismo bili i tamo? Iz vrlo jednostavnog razloga - nitko nas nije ni zvao.

Premda je Virovitica poznata po svojim organiziranim igračima i LAN partyima, nekako nam se čini da je hrvatsko WCG finale moglo proći i spektakularnije. Zašto grad Zagreb nije osigurao prostor na nekoj primjerenijoj lokaciji - nrp. Domu sportova ili Zagrebačkom velesajmu? To vjerojatno znaju samo ljudi iz gradske uprave. Na natjecanju se nije igrao niti Counter Strike Source - da li zbog manjka interesa (nekako sumnjamo u to) ili nečeg drugog, pitanje je na koje nemamo odgovor. Sve u svemu, premda u Virovitici nismo bili, čini nam se da je od hrvatskih WCG finala mogao biti napravljen mnogo veći show. Nadajmo se da će dogodine biti bolje...i da ćemo tamo biti pozvani.

Na kraju, još jedna mala pričica koju autor ovih redaka nikako ne može smetnuti s uma. Svakom čitaocu koji je pročitao ovaj tekst u cijelosti, jasno je da nam je, kao i drugim novinarima koji su bili s nama, u Srbiji bilo vrlo ugodno. Nije bilo apsolutno nikakvih ekscesa i svuda gdje bi došli ljudi bi prema nama bili vrlo prijazni, bilo da se radilo o prodavačici u trgovini, konobaru u restoranu ili pak izbacivaču koji stoji na ulazu jedne od Beogradskih splavi na kojima su noćni klubovi. Cijela ova dobra atmosfera bila je razbijena gdje drugdje nego...doma. Naime, na povratku u Zagreb svratili smo na večeru u Slavonski Brod. Odredište je bila pizzeria gdje je voditelj puta prethodno telefonski rezervirao nekoliko stolova odnosno pripremio osoblje na dolazak dvadesetak gladnih i umornih ljudi. Sve u svemu, dočekani smo s kiselim izrazom na licu, katastrofalnim odnosom prema gostima i lošom hranom. Da je netko neupućen gledao na cijelu farsu sastrane, rekao bi da smo došli jesti i piti besplatno dok je istina bila da smo vlasniku pizzerije u sat i pol "odradili" dnevni promet. Na kraju, Slovenci su bili bjesni, mi smo bili bjesni, ali najgore je to što se, htjeli mi to ili ne, u nama probudio osjećaj stida. Možda bi se svi trebali zapitati da li nam turistički slogan, "Hrvatska, mala zemlja za veliki odmor", uistinu pristaje...