Logitech MX1000

Datum objave 05.10.2004 - Davor Grubiša

Uvod i pakiranje

Logitech se proizvodnjom perifernih uređaja bavi još od 1981. godine i nimalo ne čudi što su, objektivno gledano, trenutno najbolji u tome. Za toliki uspjeh su najviše zaslužni njihovi miševi koji su u ovom trenutku daleko iznad konkurencije. O Logitechu ne možemo govoriti a da ne spomenemo njihovog vječnog rivala Microsoft, čiji su miševi jedina dostojna konkurencija. U posljednjih nekoliko godina se posebno istaknula Logitechova MX linija miševa. Na PC Ekspertu smo do sada imali priliku pogledati glavne predstavnike te linije - MX310, MX700, MX900 i MX510.

 

Funky reflektirajuća pozadina privlači poglede

Instalacija, izgled, korištenje

MX1000 je jednak užitak gledati koliko i koristiti. Njegovo pakiranje nastavlja tradiciju svojih prethodnika, pa kutija ima jednak oblik kao miš, tako da je već na polici moguće bez otvaranja kutije pogledati kako mišonja leži u ruci. Moramo napomenuti da je ovo odlično isfurana stvar i da bi bilo krajnje vrijeme da i ostali proizvođači počmu isporučivati retail miševe u ovakvom paketu.U paketu dolazi miš, njegovo postolje, 100-200V/0,2A ~ 8V/0,5A adapter za punjenje, USB-->PS/2 adapter, CD s driverima, korisnički manual, garancijski list, safety guide i Logitechov katalog.

Instalacija je prilično jednostavna. Sve se otpakira, kabel od postolja se ukopča u USB, odnosno PS/2. AC/DC adapter se uključi u struju i ukopča u postolje, s donje strane miša se prekidač stavi u poziciju ON, ubaci se instalacijski CD, instaliraju driveri i čarolija počinje. Spomenimo još da napajanje cradle-a više nije riješeno tako da se kabel od adaptera ukopčava u USB konekor kao na prethodnim modelima, nego izravno u postolje miša tako da se ne povećava šuma kablova sa stražnje strane kućišta.


Prekidač za uključivanje i isključivanje miša, te tipkalo za resetiranje

Dizajn miša je odličan, čak bolji od dizajna MX900 i MX510. Linije miša su dobro napravljene, tako da niti nakon višesatnog napucavanja nema boli u dlanu i zglobu. Posebno treba pohvaliti udubljenje za palac koje je napokon napavljeno dovoljno duboko da se palcem ne struže po podlozi. Cijeli miš je dizajniran tako da se dlan nimalo ne napreže pri korištenju, a da svi gumbi budu baš ondje gdje bi smo ih prirodno očekivali. Jedina zamjerka je to što je miš u odnosu na MX700 i MX900 manji, tako da će drvosječe ipak malo skvrčiti prste pri kliktanju "posebnih" gumbića. MX1000 je poprilično težak, što je autoru ovih redaka odlična stvari jer na taj način ostaje na podlozi čak i kada ga ruka zbog prirode pokreta nastoji nagnuti. Osobno mi je to bio najveći problem pri prelasku s kugličnih na optičke miševe. Na gornjoj strani miša je diskretno postavljen indikator statusa baterije, pa je u svakom trenutku moguće vidjeti koliko je puna.

 

Bez komentara

Kao što se može naslutiti, miš stvarno odlično leži u ruci. Kada ga ispravno primimo jasno vidimo da je to prava ergonomija. Gumbića ima na pretek. Tu su normalno lijevi i desni gumb, tilt wheel i po jedan gumb iznad i ispod kotačića koji defaultno služe za brzo skrolanje gore i dolje. Što se palca tiče nalazimo back i forward, te application switch koji služi umjesto kombinacije alt+tab. Dakle, ukupno čak 10 gumbića i scroll gore i dolje. Svi gumbi osim lijevog i desnog su potpuno konfigurabilni, ali više o tome u nastavku. Sama pozicija gumbića i njihov raspored su vrlo dobri. Jedini mogući prigovor ide na račun pozicije kotačića i okolnih gumbića. Naime, kada se ruka ispravno pozicionira svi gumbi i konture su u potpunom skladu s rukom, ali kada treba upotrijebiti scroll ili okolne gumbe potrebno je blago skvrčiti sednji prst. Ovo je moglo biti riješeno jednostavnim postavljanjem scrolla malo naprijed. Ali, Logitech po svojoj staroj navici nastoji korisnika naučiti nešto novo, tako da MX1000 ima zadaću odvikavanja ljudi od korištenja kotačića vrhom srednjeg prsta. Na MX1000 se skrola sredinom prsta. Kada se svlada ta tehnika sve dolazi na svoje i ovaj miš postaje pravi užitak za korištenje.

Jao što sam zgodan
Click!

Tehnikalije

MX1000 je prvi miš koji za očitavanje pomaka koristi lasersku tehnologiju. Laserska dioda u odnosu na crvenu LEDicu ima do 20 puta veću rezoluciju, pa tako može daleko preciznije očitati pomak miša. Na ovaj način je riješena najveća mana optičkih miševa - nepreciznost. Sada napokon možemo reći da je optički miš dovoljno precizan za rad u grafičkim i CAD aplikacijama.

Tko je ulta-super-mega-cool laserče

Bežična komunikacija je ostvarena na staromodan način, dakle RF. Nama nije jasno zašto je tomu tako jer bi miš ove klase trebao imati bluetooth vezu. Logitechovo službeno objašnjenje kaže da je miš prenatrpan i da nema mjesta za bluetooth. Nama je to malo nategnuto jer je Widcom čip prilično malen, ali eto. Kako god bilo i ovo je sasvim zadovoljavajuće rješenje jer je prijem sasvim dobar i puca dovoljno daleko. Jedini nedostatak RF-a koji je vidljiv samo na MX1000, te samim time i najveća zamjerka ovom mišu je kašnjenje signala. To kašnjenje je vidljivo samo u najzahtjevnijim radnjama, npr. igranju novog Doom-a.

Kada smo već kod tehnikalija spomenut ćemo i bateriju koja je jedna od najboljih stvari na ovom mišu. Riječ je o Li-Ion bateriji koja je namjenjena punjenju kada god poželite. Ali još je bolje što to nećete morati činiti!!! Baterija ima ogroman kapacitet i nama je radila nevjerovatno dugo. Denis i moja malenkost smo ju intenzivno ganjali kakvih tjedan dana prije nego li je došla do zadnje crtice. Kada se to napokon dogodilo indikator na mišu je počeo svijetliti crveno, a driveri podivljali s upozorenjima da je prazna. Mi naravno ne bi bili mi kada ne bi isprobali koliko još može na rezervi. Stvarno je bilo ugodno saznati da može raditi kakvih pola sata bez problema i još kakvih 15-ak minuta s gubljenjem signala. To je bilo sasvim OK i oko 2 ujutro miš je završio na punjenju, a ja otišao na rani počinak. Nekoliko sati kasnije miš i ja smo bili spremni za nove radne pobjede i u trenutka pisanja ovog članka, dakle nekoliko dana kasnije miš je još uvijek na 2 crtice - dakle napola pun. Uz dobru bateriju ovaj miš ima odličan sustav štednje energije, te se 5 sekundi nakon zadnjeg pomaka stavlja u stand by stanje koje djeluje kao da je miš potpuno isključen.

Driveri, cijena i zaključak

Što se softvera tiče, Logitech je posao odradio sasvim korektno. Podešavanje drivera je jednostavno i slikovito. Driveri za MX1000 nose naziv SetPoint, a ne Mouseware - baš kao i za MX900. Nakon instalacije se SetPoint ikonica smjesti u system tray i to je to. Gumbiće je moguće konfigurirati za neke standardne radnje, ali im je moguće pridružiti i neku kombinaciju tipki. Žalosno, ali istinito nije moguće staviti naredbu za otvaranje neke aplikacije ili posebnog menija, što sada već imaju i najjeftiniji miševi.

Da su svi driveri ovakvi i babe bi bile power useri :)

Brzina, akceleracija i sve to

Kolko još?

Informacije, podrška i tako to

 

bye-bye MX1000

I stigao je najteži trenutak - rastanak. Nema sumnje, miš je odličan. Izgled, položaj gumbića i općenito ergonomija su odlično izvedeni. Posebni plusevi su indikator stanja baterije, kratak timeout prije isključivanja i naravno korištenje laserske diode koja se pokazala vrlo preciznom. Iskreno, od ovog miša smo imali ogromna očekivanja i on ih je velikim dijelom zadovoljio.MX1000 je high-end miš i mora imati high-end funkcije i upravo zato ocjena neće biti preko 95%. U njemu je morao biti Bluetooth, pa makar to podiglo cijenu za kakvih 100kn. Kada smo već kod cijene možemo reći da je lijepo od Logitecha što cijena MX1000 nije pretjerano visoka kao što je bio slučaj s prethodnim high-end miševima. 554kn s PDV-om je prihvatljiv iznos za ovakav proizvod. Kada sve uzmemo u obzir, MX1000 sigurno nije miš za svakoga. Ako volite dobru igračinu a ne smeta Vam blago kašnjenje svakako ga uzmite. Ovaj miš možemo preporučiti i CAD dizajnerima jer je dovoljno precizan i za najzahtjevnije korisnike.


Update:

Naknadno smo od službenih izvora iz Logitecha saznali da je latencija koju smo iskusili na ovom mišu prisutna samo kod nekomercijalnih modela miševa. Naime, mi smo testirali verziju miša koja je različita od komercijalnog modela. Oni tvrde, a mi im nemamo razloga ne vjerovati, da na MX 1000 koje možemo naći na tržištu nema nikakvog kašnjenja signala.